Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Must-have na lato!

venome lido 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Okres letni to czas niewątpliwie pożądany, szczególnie po długim oczekiwaniu na słoneczną pogodę. Naturalnie, latem chętniej planujemy wakacje – zarówno krótsze, jak i te dłuższe. Chętniej kupujemy sezonowe owoce i warzywa, pamiętamy o nawodnieniu i aktywności poza domem. Lato jest najgorętszą porą roku, dlatego też wymaga określenia konkretnych działań względem potrzeb skóry, jak i organizmu. Co warto stosować w okresie letnim? Czego unikać? Czy istnieją wskazówki lub określony must-have dla skóry i organizmu dla tej pory roku?

Anna Dziklińska

Nawodnienie
alt="must-have na lato"
Lubos Durica/shutterstock.com

Niepodważalnym aspektem – zarówno w ciągu całego roku, jak i lata – jest odpowiednie nawodnienie. Wpływa ono na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, reakcje metaboliczne, czy regulację ciepłoty ciała. Pojawiające się defekty estetyczne, takie jak załamania skórne, utrata elastyczności, czy jędrności skóry, suchość i szorstkość są wynikiem niedostatecznego nawodnienia komórek głębokich warstw skóry.

Warto skupić się na odbudowie i regeneracji płaszcza hydrolipidowego, który często ulega zaburzeniom. W tym wypadku warto włączyć produkty na bazie ceramidów, czy skwalanu.

Dodatkowo pomocnym elementem pielęgnacyjnym będą także silnie nawadniające maski w płacie, które zapewnią długotrwały efekt nawilżenia skóry.

Pojawiające się defekty estetyczne, takie jak załamania skórne, utrata elastyczności, czy jędrności skóry, suchość i szorstkość są wynikiem niedostatecznego nawodnienia komórek głębokich warstw skóry.

Latem organizm jest szczególnie narażony na zwiększoną utratę płynów, dlatego też najlepszym i bezpiecznym postępowaniem jest uzupełnianie płynów w ciągu dnia. Warto wzbogacić szklankę wody w kilka plasterków sezonowych owoców, czy warzyw o dużej zawartości wody, takich jak arbuz oraz ogórek. Smak wody może wpłynąć na poczucie orzeźwienia. A owoce i warzywa spożyte bezpośrednio po wypiciu wody pozwolą na zwiększenie nawodnienia organizmu.

Krem z filtrem

Absolutnym must-havem w pielęgnacji letniej jest dostosowany do potrzeb skóry krem z filtrem. Firmy oferujące filtry przeciwsłoneczne prężnie się rozwijają, co można zaobserwować na przestrzeni ostatnich lat. Pozwalają dzięki temu na indywidualny dobór odpowiedniej formulacji kremu, zapachu, wchłaniania, czy wykończenia. Jedno pozostaje niezmienne – dążenie do stworzenia produktu o wysokiej fotoprotekcji dla każdego.

Panuje coraz większa świadomość negatywnych skutków po długotrwałej ekspozycji słonecznej, do których zaliczyć można pojawienie się przebarwień oraz nasilenie już powstałych, poszerzenie naczyń krwionośnych, przyspieszenie procesu starzenia. A także narażenie na powstanie nowotworów skóry.

Wskaźnik PA mówi o tym, jak dobrze kosmetyk chroni skórę przed promieniowaniem UVA. Wartość ta może być opisana jako PA+, PA++, PA+++, PA++++.

alt="must-have na lato"
Anna Gawlik/shutterstock.com

Krem z filtrem powinien posiadać ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA oraz UVB, a także faktor 30-50. Przy czym w okresie letnim najbezpieczniejszym wyborem jest najwyższy faktor.

Warto również zwrócić uwagę czy na opakowaniu produktu znajduje się wskaźnik PA, który mówi o tym, jak dobrze kosmetyk chroni skórę przed promieniowaniem UVA. Wartość ta może być opisana jako PA+, PA++, PA+++, PA++++, gdzie obecność większej ilości plusów stanowi wówczas wyższą ochronę.

Z racji konkretnego czasu działania filtr przeciwsłoneczny powinien być również reaplikowany w ciągu dnia co 2-3 godziny. W takim wypadku warto sięgnąć po produkt, który ułatwi ponowne nałożenie produktu. Przykładowo wygodną formą są kosmetyki w sztyfcie, czy w formie mgiełki.

Antyoksydanty

W okresie letnim szczególnie warto zwrócić uwagę na obecność substancji aktywnych w pielęgnacji oraz witamin w diecie. Do takich produktów zalicza się między innymi antyoksydanty. Są to związki chemiczne oraz substancje, których zadaniem jest hamowanie lub opóźnianie reakcji utleniania.

alt="must-have na lato"
leonori/shutterstock,com

Antyoksydanty zapobiegają chorobom związanym ze stresem oksydacyjnym, niwelują działanie wolnych rodników oraz utrzymują prawidłowe funkcje komórkowe. W związku z obecnością stresu oksydacyjnego w komórkach, który powstaje na skutek chociażby ekspozycji słonecznej, smogu, czy palenia tytoniu, warto włączyć działania ochronne skóry i organizmu.

Takie czynności zapewni zbilansowana dieta, bogata w zdrowe tłuszcze, witaminy oraz mikroelementy. Natomiast skórze – serum, booster lub lekki krem z kompleksem antyoksydantów na dzień pod krem z filtrem. Dzięki temu skóra zyska podwójne działanie ochronne – zarówno przed promieniowaniem ultrafioletowym, jak i pozostałymi czynnikami zewnętrznymi.

W diecie warto sięgać po letnie owoce – borówki, maliny, jagody, porzeczkę, czy brzoskwinie. A także warzywa, takie jak bób, szparagi, papryka, czy marchew. W pielęgnacji z kolei wartymi uwagi antyoksydantami będą koenzym Q10, glutation, kwas ferulowy, resweratrol, a także witaminy A, C oraz E.

W diecie warto sięgać po letnie owoce – borówki, maliny, jagody, porzeczkę, czy brzoskwinie. A także warzywa, takie jak bób, szparagi, papryka, czy marchew.

Działania gabinetowe

zawsze powinny być oparte o indywidualne potrzeby skóry. Niemniej naruszenie bariery lipidowej skóry, przyspieszenie transepidermalnej utraty wody z naskórka, czy pojawienie się przebarwień to nieliczne defekty estetyczne i zaburzenia pracy skóry, które mogą się pojawić w okresie letnim. Niekiedy takie zmiany się utrwalają i wymagają wówczas więcej cierpliwości na ich eliminację.

Zdecydowanie w tym czasie warto zadbać przede wszystkim o nawodnienie skóry, jej odpowiednią regenerację i naprawę, a następnie skupić się na rozjaśnianiu przebarwień, czy eliminacji zmarszczek. W zależności od stanu skóry dobierane są odpowiednie metody i narzędzia.

Geneo jest kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym o równie silnych właściwościach odżywczych, dotleniających i rewitalizujących skórę. Urządzenie wykorzystuje kilka technologii podczas jednego zabiegu, dzięki czemu daje natychmiastowy efekt zdrowej skóry.

Zabiegami umożliwiającymi lepszą penetrację składników aktywnych w głąb skóry to sonoforeza oraz mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Sonoforeza jest zabiegiem, który wykorzystuje falę ultradźwiękową, która z kolei wprowadza w ruch oscylacyjny produkty wodne. Dzięki takiemu działaniu substancje aktywne przenikają zarówno w naskórek oraz skórę właściwą.

Mezoterapię igłową charakteryzuje podanie produktu naskórkowo lub śródskórnie, natomiast mezoterapię mikroigłową wprowadzenie produktu na odpowiedniej głębokości za pomocą igieł w kartridżu. Działania gabinetowe nastawione na nawilżenie skóry poprawią ogólny stan skóry, jej napięcie oraz elastyczność.

Geneo jest kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym o równie silnych właściwościach odżywczych, dotleniających i rewitalizujących skórę. Urządzenie wykorzystuje kilka technologii podczas jednego zabiegu, dzięki czemu daje natychmiastowy efekt zdrowej skóry. Polecany jest także w procedurach łączonych oraz samodzielnie, jako chociażby zabieg bankietowy.

Drenaż limfatyczny
Photographee.eu-stock.adobe.com

Porą letnią pojawia się nie tylko ryzyko odwodnienia. Organizm może także zatrzymywać wodę, co skutkować może niekomfortowym odczuciem, najczęściej ciężkich nóg.

Podczas upałów znacznie wolniej krążą płyny ustrojowe, przez co w tkankach gromadzi się woda. Jej zatrzymanie oraz powstałe obrzęki stają się codziennym dyskomfortem, czy uciążliwym problemem. W takim wypadku warto sięgnąć po zabieg, który realnie pomoże w walce z nagromadzoną wodą.

Świetnym rozwiązaniem jest zabieg drenażu limfatycznego, który możliwy jest dzięki specjalnym urządzeniom lub terapii manualnej. Częściej i chętniej, podejmowany jest jednak zabieg z wykorzystaniem aparatury. Sprzęt wyposażony jest w rolkę, która zasysając fałd skórny przy konkretnych parametrach, ma za zadanie rozmasować dany obszar ciała.

Tego rodzaju masaż wiąże się nie tylko z przyjemnym zabiegiem relaksacyjnym, ale także pobudzeniem białek podporowych skóry – kolagenu i elastyny – poprawą jej nawilżenia, a także redukcją cellulitu.

Zazwyczaj tego rodzaju masaż wiąże się nie tylko z przyjemnym zabiegiem relaksacyjnym, ale także pobudzeniem białek podporowych skóry – kolagenu i elastyny – poprawą jej nawilżenia, a także redukcją cellulitu. Częstotliwość wykonywania zależna jest od indywidualnych preferencji, czy też natężenia problemu. Zabieg drenażu będzie również świetnym wyborem przed, a także po ważnym wydarzeniu.

Nawyki „must-have”

Zdecydowanie w czasie lata powinniśmy mieć nawyki „must-have”. Nieustanne narażenie na czynniki zewnętrzne – w głównej mierze promieniowanie ultrafioletowe, smog, zmienne warunki pogodowe – nasuwa wiele błahych z początku problemów. Nawodnienie organizmu oraz nawilżenie skóry to jedne z ważniejszych standardów, które powinny nam towarzyszyć w trakcie upalnych dni.

Zbilansowana dieta, bogata w sezonowe owoce i warzywa pozwoli zadbać o prawidłowy poziom antyoksydantów. Z kolei indywidualnie dobrane kosmetyki, czy terapie gabinetowe wspomogą skórę w działaniach przeciwrodnikowych. Miejmy na uwadze fakt, że niekiedy same podstawy dają lub maksymalizują upragnione efekty.

Anna Dziklińska

Kosmetolog. Specjalizuje się w różnego rodzaju terapiach skórnych – począwszy od trądziku różowatego po łojotokowe zapalenie skóry. Pozostałe terapie łączone, terapie healthy aging są dla niej wyzwaniem, wciąż poszukuje jak najlepszych rozwiązań w zabiegach.

Literatura:

L. Bazineta, A. Doyena, Antioxidants, Mechanisms, and Recovery by Membrane Processes, “Critical Reviews in Food Science and Nutrition”, nr 57(4)/2015.

F. Bonté, S. Verdier-Sévrain, Skin hydration: a review on its molecular mechanisms, „Journal of Cosmetic Dermatology”, nr 6/2007.

B. Kędzia, T. Wolski, Farmakoterapia skóry. Cz. 2. Przenikanie substancji przez skórę, „Postępy Fitoterapii”, nr 2/2019.

M. Rafi Haider, K. Neha, A. Pathak, M. Shahar Yar, Medicinal prospects of antioxidants: A review, “European Journal of Medicinal Chemistry”, nr 178/2019.

Facebook Instagram