Dermatic.pl Aesthetic Business

Ksantohumol – antyoksydant XXI wieku?

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Metabolizm tlenowy jest procesem, podczas którego organizm przekształca tlen w energię. Płuca pobierają z powietrza tlen, następnie przetwarzając go w energię. Hemoglobina z krwi wychwytuje tlen i przenosi go do wszystkich komórek  ciała. Każda z poszczególnych komórek wytwarza energię z tlenu do funkcjonowania. Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze to grupa związków chemicznych, których zadaniem jest chronić organizm przed stresem oksydacyjnym.

Zuzanna Pieczurczyk

Ogólnie o antyoksydantach

Antyoksydanty hamują powstawanie wolnych rodników w ustroju. Uczestniczą w mechanizmie ich bezpośredniego zmiatania. W zbyt wysokich dawkach antyoksydanty mogą zachować się jak substancje utleniające. Np. zażywanie przed kilka tygodni witaminy C w dawce 500 mg może zwiększyć poziom tlenowych uszkodzeń DNA w porównaniu z osobami, które takich dawek nie przyjmują.

Zasada ta dotyczy również flawonoidów. Absorbują one rodnik hydroksylowy i neutralizują do odpowiedniego stężenia. Zwiększenie dawki flawonoidów obniża zdolność wiązania wolnych rodników.

Aby neutralizacja wolnego rodnika miała możliwość zajść, to stała prędkości reakcji danego przeciwutleniacza musi być zbliżona. Między innymi anionorodnik ponadtlenkowy i nadtlenek wodoru są neutralizowane przez odpowiednie enzymy antyoksydacyjne, tj. dysmutazę ponadtlenkową, katalazę, peroksydazę, gdyż ich stała reakcji jest zbliżona do siebie. Inaczej wspomniane wolne rodniki miałyby możliwość uszkodzić żywą tkankę.

Substancje polifenolowe

Są podstawowymi antyoksydantami pochodzenia roślinnego. Zapobiegają chorobom sercowym. Działają na zasadzie zmiatania rodników, ochronie lipidów przed procesem peroksydacji oraz wiązaniu jonów. Chronią lipoproteiny LDL przed utlenieniem i regenerują alfa-tokoferol. Rodniki nadtlenkowe i wodorotlenowe są przez nie neutralizowane.

Chronią cholesterol przed autooksydacją. Cholesterol, który ulega utlenieniu jest kancerogenny, mutagenny i bardzo cytotoksyczny. Utleniony cholesterol zaburza prawidłową homeostazę organizmu, a co za tym idzie przyspiesza to proces starzenia się organizmu i może powodować powstawanie zmian miażdżycowych.

Jeśli chodzi o osoby palące, dostarczają swojemu organizmowi bardzo dużą ilość wolnych rodników wraz z dymem nikotynowym. Już 5 papierosów niszczy całodobowe zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Poza tym osoby palące częściej mają problemy z nawracającym zapaleniem dziąseł, przechodzących w paradontozę.

Przeciwnowotworowe działanie antyoksydantów
metamorworks/shutterstock.com

Kancerogeneza jest to proces zachodzący na przełomie lat, w którym geny ulegają mutacji. W 70-95% przypadków dzieje się tak na skutek czynników środowiskowych wywołanych przez wolne rodniki. Są to m.in.:

 • palenie papierosów,
 • zła dieta,
 • infekcje,
 • hormony rozrodcze,
 • alkohol,
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • czynniki fizyczne,
 • leki.

Przeciwutleniacze mają za zadanie chronić organizm przed nowotworami, neutralizując wolne rodniki. Obecność w warzywach i owocach naturalnych substancji przeciwnowotworowych zabezpieczają ustrój przed procesem kancerogenezy w lepszym stopniu niż chemioterapia nie dając skutków ubocznych.

Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Już po 14-dniowej diecie wzbogaconej w warzywa i owoce polepszają się wskaźniki uszkodzeń lipidów i DNA w organizmie.

Nieprawidłowe odżywianie, tak jak i stres, brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz zanieczyszczone środowisko mogą być powodem dużej liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne.

Przyczyną są wolne rodniki

To cząsteczki związków, które mają pojedynczy bądź kilka niesparowanych elektronów na zewnętrznej powłoce. Wykazują one dużą aktywność chemiczną, dążąc do tego, aby uzupełnić niesparowany elektron z cząsteczek związków mieszczących się w innych tkankach.  Gdy na swojej drodze spotkają zdrową cząsteczkę, momentalnie zabierają potrzebny im elektron.

Jest to powodem degradacji białek, kwasów nukleinowych z DNA i NNKT – będących składnikami błon komórkowych zdrowych komórek. Wywołuje również spustoszenie w zasobach tlenowych; największa ilość wolnych rodników tworzy się w czasie metabolizmu tlenu zachodzących w komórce.

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze
ksantohumol antyoksydant
borzywoj/shutterstock.com

Organizm każdego człowieka ma naturalny system obronny przed wolnymi rodnikami. Wytwarza lub pobiera od innych cząsteczek substancje chemiczne, które za zadanie mają dostarczyć bądź odebranie niesparowanego elektronu w reakcji utleniania z wolnymi rodnikami. Tymi substancjami są antyoksydanty. Do obrony przed wolnymi rodnikami, organizm wykorzystuje najpierw własne enzymy: dysmutaza ponadtlenkowa, peroksydaza, katalaza i peroksydaza glutationowa. A także antyoksydanty pochodzenia endogennego: kwas moczowy, glutation, bilirubina, cysteina i inne.

Zbilansowana dieta dostarcza organizmowi uzupełniającą ilość przeciwutleniaczy, które wzmacniają system obronny przed wolnymi rodnikami.

Antyoksydanty można podzielić na wiele sposobów, m.in. na odżywcze i nieodżywcze. Do pierwszych zaliczamy m.in. odżywcze i nie odżywcze:

 • nie odżywcze, to m.in. flawonoidy (w herbacie, czerwonym winie, cebuli, jabłkach), polifenole oraz terpeny;
 • odżywcze, to m.in. witaminy.

Innym podziałem jest:

 • na te pochodzenia zewnątrzkomórkowego, czyli egzogenne (witaminy, polifenole)
 • wewnątrzkomórkowego, czyli endogenne (koenzym Q10, enzymy antyoksydacyjne).
Ksantohumol – co to jest?

Bardzo aktywny flawonoid, występujacy w chmielu. Wykazuje wielokrotnie silniejsze działanie antyoksydacyjne niż witamina C i resweratrol. Pomimo tego, że ksantohumol jest od lat znany, to dopiero od niedawna wykorzystuje się go w kosmetykach i suplementach.

Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Radzi sobie w zwalczaniu różnego rodzaju wirusów i pozwala skutecznie opóźnić procesy starzenia. Jedną z podstawowych funkcji ksantohumolu jest walka ze stresem oksydacyjnym, który często wywoływany jest przez negatywne czynniki zewnętrzne.

Brak wsparcia skóry w procesach odżywiających i regeneracyjnych może prowadzić do powstawania różnych rodzajów trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.  Jako silny antyoksydant zapobiega wiotczeniu skóry i wzmacnia jej struktury. Oznacza to, że wykazuje zadowalające działanie przeciwstarzeniowe.

Właściwości i zastosowanie

Wiele kosmetyków i suplementów bazuje na wykorzystaniu wyciągu z szyszek chmielu.

Osoby posiadające bardzo poważne problemy skórne w kuracjach muszą często sięgać po preparaty sterydowe wykazujące działanie przeciwzapalne. Okazało się jednak, że właśnie ksantohumol może być z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu przewlekłych chorób skórnych.

Nad zastosowaniem tego składnika powinny zastanowić się osoby ze skórą wrażliwą, suchą, szorstką i pozbawioną elastyczności. Sprawdzi się on także w zabiegach wyrównujących koloryt skóry oraz licznych terapiach związanych z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i trądzikiem różowatym. Zbierając to wszystko w jedno miejsce, do najważniejszych zalet tej niesamowitej cząsteczki zaliczamy działanie:

Zigres/shutterstock.com
 • antyoksydacyjne – ksantohumol chroni skórę przed tzw. stresem antyoksydacyjnym. Zapobiega w zmianach wewnątrz białek komórkowych – redukuje utlenianie i zmiany aminokwasów.
 • przeciwzapalne – udowodniono liczne właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Odpowiednio zastosowany składnik redukuje procesy odpowiedzialne za wystąpienie niepożądanych zmian wewnątrz skórnych.
 • antywirusowe – hamuje wzrost takich bakterii jak Staphylococcus aureus, Staphylo pyogenes i Staphylococcus epidermidis. Pozwala również skutecznie zredukować wzrost patogenów – Propionibacterium acnes i Kocura rhizophila. Dzięki temu osoby ze skórą problematyczną mogą wprowadzić pielęgnację skóry na wyższy poziom. 
 • spowalniające procesy starzenia – liczne związki zawarte w ksantohumolu chronią skórę przez tzw. fotostarzeniem i sprawiają, że zredukowane zostają skutki wywołane przez negatywne działanie promieni UV.
 • rozjaśniające – skuteczne zahamowanie procesów powodujących zaczerwienienia skóry oraz hamowanie wydzielania HM-CSF – związku odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień.
 • pobudzające mikrokrążenie – składnik poprawia mikrokrążenie skóry, co ma ogromny wpływ na poprawę procesów odżywczych i regeneracyjnych skóry. W ten sposób staje się ona lepiej ukrwiona i wygląda na zdrowszą i młodszą.

PRO XN opatentowało kosmeceutyki z kompleksem ksantohumolu. Z poziomu dostrzegania postępów w powstrzymywaniu procesów związanych ze starzeniem się skóry, takich jak: utrata elastyczności, suchość naskórka, nierównomierny koloryt, ten antyoksydant jest numerem jeden. Ksantohumol jest związkiem o silnym działaniu przeciwzapalnym, dlatego też skutecznie pielęgnuje skórę problematyczną z objawami trądziku pospolitego, różowatego, kontaktowym alergicznym zapaleniem skóry, łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry.

Jego zastosowanie ma ogromne znaczenie dla regeneracji skóry po takich zabiegach jak np. mezoterapia mikroigłowa czy peeling chemiczny. Wywołany stan zapalny zwiększa miejscowe zapotrzebowanie na antyoksydanty. A użycie Ksantohumolu zapobiegnie peroksydacji lipidów, nie dopuszczając do dysfunkcji całej bariery lipidowej.

Cleansing oil ma za zadanie minimalizować uszkodzenia lipidów podczas oczyszczania oraz wspomagać procesy regeneracyjne i ochronne. Formulacja oparta o lekkie masło shea bogate w kwas stearynowy, którego rolą jest minimalizowanie uszkodzenia lipidów i uzupełnienie warstwy rogowej w kwasy tłuszczowe. Dodatkowo zawarty w produkcie skwalan zapewnia właściwości zmiękczające i okluzyjne zapewniając zmniejszenie utraty wody. Tym samym ochrania barierę naskórkową i zapobiega jej uszkodzeniom. Cleansing oil zawiera kompleks ksantohumolu, który wspomaga ochronę antyoksydacyjną komórek naskórka oraz łagodzi objawy zapalenia.

Antioxidant therapy to innowacyjna, silnie skoncentrowana formuła wykorzystująca wysoką bioaktywność ksantohumolu w połączeniu z komplementarnie działającymi składnikami przywracającymi prawidłową fiziologię skóry oraz działającymi przeciwstarzeniowo poprzez:

 • zapobieganie uszkodzeniom struktur komórkowych wywołanych przez wolne rodniki i tlen singletowy;
 • regenerację skóry i odnowę komórkową;
 • ochronę i odbudowę bariery hydrolipidowej;
 • przywrócenie równowagi mikrobiomu skóry.
Reasumując…

antyoksydanty pełnią bardzo ważną rolę w ochronie ludzkiego organizmu przed wolnymi rodnikami. Jednym z nich jest ksantohumol. Są  lekiem XXI wieku. Nie tylko zapewniają piękną cerę, jędrną, jasną skórę bez zmarszczek. Lecz także chronią przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi:

 • chorobami układu oddechowego,
 • naczyniowo-sercowego,
 • chorobami nowotworowymi,
 • miażdżycą,
 • cukrzycą,
 • zwyrodnieniami plamki żółtej siatkówki,
 • chorobami neurodegeneracyjnymi (Parkinson, Alzheimer),
 • zapaleniu trzustki.

Zadaniem kosmetologa jest uświadamianie pacjentów jak ważna jest odpowiednia dieta bogata w witaminy w zbilansowanych dawkach (czego źródłem są warzywa, owoce, ryby, produkty zbożowe). Także zdrowy tryb życia, odpowiednia pielęgnacja skóry (m.in. kosmetykami z ksantohumolem), która za zadanie ma chronić skórę i organizm przed wolnymi rodnikami.

Środowisko i czynniki społeczne: w tym dym papierosowy, stres, dieta bogata w tłuszcze powoduje powstawanie wolnych rodników. Nie można zapomnieć również o nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Opalenizna postrzegana jest jako atut atrakcyjności, lecz tak naprawdę może być zabójcza. Skóra staje się szara, pogrubiona, pełna przebarwień, tworzą się liczne teleangiektazje. A co najważniejsze na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Te efekty są widoczne dopiero z biegiem czasu, ulegają nasileniu. Bruzdy i zmarszczki są bardzo głębokie, a przebarwienia występują na poziomie skóry właściwej. Ciężko jest wtedy usunąć powstałe zmiany. Opalenizna i działanie wolnych rodników może spowodować wystąpienie nowotworów skóry, w tym złośliwego czerniaka. Należy chronić skórę przed promieniowaniem UV kremami z filtrem oraz odpowiednią odzieżą.

Dym papierosowy nie tylko szkodzi osobom, które palą, lecz także ludziom w ich otoczeniu narażonym na przebywanie w zadymionej przestrzeni. Niedotlenienie organizmu nasila proces oksydacji i występowania zjawiska stresu oksydacyjnego sprzyjającego powstawaniu zmian patologicznych w organizmie.

Antyoksydanty działają jako „zmiatacze” wolnych rodników przywracając właściwe funkcjonowanie organizmu. Duża ilość ruchu poprawia sprawność fizyczną, dotlenia organizm, a co za tym idzie zwiększa ochronę antyoksydacyjną; a osłabia działanie wolnych rodników. Dotleniony organizm sprawniej funkcjonuje i zwiększa wydolność układu oddechowego.

Zuzanna Pieczurczyk

Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, magister kosmetologii ze specjalizacją technologia kosmetyków. Świeżo upieczona studentka pielęgniarstwa. Jako kosmetolog i szkoleniowiec, w pracy realizuje swoje zamiłowanie do zawodu. Jednocześnie z entuzjazmem rozwija i podnosi swoje kompetencje, aby jej klienci i kursanci zawsze opuszczali gabinet z najlepszym możliwym rezultatem i wiedzą. Ceni sobie indywidualne i holistyczne podejście w terapiach skóry. Specjalizuje się w mezoterapii oraz eksfoliacji.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify