Rozpoczynają się nabory na wsparcie finansowe przedsiębiorstw z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2024. Zebraliśmy wszystkie ogłoszone przez Urzędy Pracy terminy naboru – szczegółowe informacje znajdują się w pliku do pobrania (PLIK JEST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY)
Barbara Kielczyk
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) został utworzony ze środków Funduszu Pracy. A jego celem jest wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników poprzez dofinansowanie szkoleń. Polscy pracodawcy mogą pozyskać środki na zdobycie wiedzy, rozwój kompetencji własnych i wszystkich swoich pracowników w różnych zawodach. Dzięki tej formie dofinansowania szanse na szkolenia i rozwój kompetencji zyskują co roku setki tysięcy osób.
Co znajdziesz w artykule?
Kto może się starać o środki z KFS?
O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia. Czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło.
Na co można przeznaczyć środki?
Możesz otrzymać środki KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w wysokości:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikro przedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Środki KFS można przeznaczyć na:
- doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych, które można będzie zaspokoić dzięki środkom KFS;
- kursy i studia podyplomowe oraz egzaminy, w których wezmą udział Wasi pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za Waszą zgodą;
- badania lekarskie i psychologiczne, jeśli okażą się niezbędne;
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.
Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2024
Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy przewidują następujące kierunki wsparcia:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Ponadto zdefiniowano priorytety wydatkowania środków z rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy. Są nimi:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze; a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
W 2024 roku Fundusz Pracy przewiduje jeszcze większy budżet niż w 2023 i latach poprzednich. Wyniesie on prawie 295 mln zł.
Będą zmiany i nowości
Nowy rok ma przynieść pewne istotne zmiany w dysponowaniu KFS. Wynika to głównie z rosnącego zainteresowania szkoleniami i edukacją pracowników oraz pracodawców, dostosowaniem funduszu do przewidywanych potrzeb rynku pracy oraz wpływu na rozwój kwalifikacji zawodowych pracowników.
KFS w 2024 roku wprowadzi większą elastyczność w zakresie rodzajów szkoleń. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mieli większy wybór, jeśli chodzi o dostosowanie szkolenia do potrzeb firmy i pracowników niż w poprzednich latach.
Fundusz ma postawić na automatyzację procesów. Składanie wniosków oraz raportowanie mają być bardziej zautomatyzowane i intuicyjne, co wpłynie na przyspieszenie procesu aplikowania.
Zmiany w 2024 roku skoncentrowane będą na wspieraniu małych i średnich firm.
Planuje się w 2024 roku zwiększyć usługi szkoleniowe z zakresu kompetencji cyfrowych. Zrozumienie nowych technologii i narzędzi ma stać się kluczem do sukcesu w wielu branżach.
Wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Bądź też miejsce prowadzenia działalności zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.