Dermatic.pl Aesthetic Business

Po co nam aminokwasy?

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Aminokwasy to organiczne związki chemiczne, które łączą się ze sobą w długie łańcuchy (polipeptydy), tworząc białka. Każdy aminokwas ma unikatowe właściwości, wpływające na strukturę i funkcję białka, w którym się znajduje. Aminokwasy są ważnym elementem wielu procesów biologicznych, takich jak budowa i naprawa tkanek, działanie metabolizmu i układu immunologicznego oraz regulacja snu czy nastroju.

Anna Gołąbek

Rodzaje aminokwasów

Istnieje kilka podziałów aminokwasów ze względu na ich właściwości i budowę, jednak w tym artykule skupimy się na 20 podstawowych aminokwasach białkowych. Dzielimy je na egzogenne lub endogenne – w zależności od tego, czy nasze ciało jest w stanie je samodzielnie produkować, czy musi je otrzymywać z diety. Każdy ma swoją unikatową strukturę i specyficzną rolę w ludzkim organizmie.

Aminokwasy egzogenne to takie, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć lub w niewystarczających ilościach. Muszą one być dostarczane z pożywieniem. Dziewięć aminokwasów egzogennych to: fenyloalanina, walina, treonina, tryptofan, metionina, leucyna, izoleucyna, lizyna i histydyna. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym do regulacji hormonów, metabolizmu i układu nerwowego oraz produkcji przeciwciał.

Nasze ciało może natomiast wyprodukować aminokwasy endogenne, choć nie zawsze w wystarczających ilościach. Określa się je jako „niezbędne warunkowo”, co oznacza, że mogą stać się niezbędne w określonych okolicznościach, takich jak: okres intensywnego wzrostu, ciąża, stres czy choroba. Do aminokwasów endogennych należą: alanina, arginina, asparagina, kwas asparaginowy, cysteina, kwas glutaminowy, glutamina, glicyna, prolina, seryna i tyrozyna. Biorą udział w produkcji energii i ważnych związków biochemicznych, gojeniu ran czy obronie przed wolnymi rodnikami.  

Rola aminokwasów w skórze

Aminokwasy są integralne dla zdrowia i witalności naszej skóry, działając na wielu poziomach, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie.

  • Nawilżanie i NMF

Niektóre aminokwasy, takie jak seryna, prolina i glicyna, przyczyniają się do tworzenia Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF) w skórze. NMF to grupa humektantów, które znajdują się w stratum corneum, najbardziej zewnętrznej warstwie skóry i przyciągają oraz zatrzymują wodę, zapewniając nawilżenie skóry i jej elastyczność.

  • Synteza kolagenu i elastyny

Glicyna, prolina i hydroksyprolina są niezbędne do produkcji kolagenu, który zapewnia strukturę i elastyczność skórze. Również elastyna, nadająca skórze rozciągliwość i zdolność do powrotu do swojego pierwotnego kształtu, wymaga aminokwasów do swojej syntezy.

  • Działanie antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe

Niektóre aminokwasy, takie jak histydyna, tauryna i metionina, wykazują właściwości przeciwutleniające, które pomagają chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, np. promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami. Neutralizują wolne rodniki – niestabilne cząsteczki mogące powodować stres oksydacyjny i prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry.

  • Gojenie ran i naprawa

Arginina i glutamina odgrywają kluczową rolę w gojeniu ran i naprawie tkanek, przyspieszając proces regeneracji i minimalizując widoczność blizn.

Aminokwasy w medycynie estetycznej i pielęgnacji

Ze względu na swoje właściwości, aminokwasy pojawiają się jako składnik wielu produktów do profesjonalnych zabiegów oraz kosmetyków. Ich rola w syntezie kolagenu i elastyny sprawia, że są niezastąpione w preparatach o działaniu anti-aging. Pomagają też w nawilżaniu i regeneracji skóry oraz przywróceniu bariery hydrolipidowej. Te właściwości sprawiają, że aminokwasy to jedne z najbardziej uniwersalnych składników aktywnych, jakie możemy włączyć do naszej pielęgnacji. 

Pluryal Mesoline Antiox

Rewitalizujący produkt do mezoterapii igłowej skóry twarzy i głowy. Działa przeciwutleniająco i regulująco dzięki zawartości antyoksydantów, minerałów i aminokwasów – tauryny, proliny, cysteiny i cystyny. Polecamy go do regeneracji skóry uszkodzonej przez słońce, czynniki środowiskowe i palenie papierosów, a także do pobudzenia wzrostu włosów oraz nadania im blasku.

Retix C Meso Lab AMINO NCT50

Zaawansowany preparat, który w połączeniu z mezoterapią mikroigłową zapewnia spektakularny efekt odnowy skóry. Dzięki 50 substancjom aktywnym w składzie – w tym witaminom, peptydom i ponad 20 aminokwasom, Retix C Meso Lab AMINO NCT50 zapewnia kompleksową rewitalizację skóry. Ten genialny koktajl przeciwstarzeniowy pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Venome Meso NECK

U wielu osób oznaki starzenia się skóry są szczególnie widoczne na szyi i dekolcie – produkt Venome Meso NECK zapewnia bio-odnowę właśnie tych obszarów. Zawiera aminokwasy cysteinę, argininę, prolinę i glicynę, które są niezbędnym elementem naskórka. Tworzą ochronny płaszcz hydro-lipidowy, podnosząc tym samym zdolność podziałów komórkowych oraz aktywację produkcji kolagenu. Działanie aminokwasów w tym preparacie wspiera kwas hialuronowy, heksapeptyd-8 oraz DMAE – naturalny składnik liftingujący.

Rola aminokwasów w budowie i pielęgnacji włosów

Aminokwasy odgrywają fundamentalną rolę w budowie i pielęgnacji włosów. Włosy są w dużej mierze zbudowane z keratyny, rodzaju białka, które jest wytwarzane z aminokwasów. Ich niedobór może więc prowadzić do osłabienia włosów, ich łamliwości i nadmiernej utraty.

Włosy składają się głównie z keratyny – aminokwasy, takie jak cysteina, lizyna, arginina i metionina są jego niezbędnymi elementami budulcowymi. W szczególności cysteina, ponieważ zawiera atomy siarki, które tworzą wiązania dwusiarczkowe, zapewniając wytrzymałość i stabilność struktury włosa.

Niektóre aminokwasy są również zaangażowane we wzrost włosów, będąc prekursorami różnych czynników wzrostu i enzymów. Na przykład L-arginina bierze udział w syntezie tlenku azotu, który może stymulować wzrost włosów poprzez zwiększenie dopływu krwi do mieszków włosowych.

Aminokwasy pomagają też w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia włosów, prowadząc do poprawy elastyczności i sprężystości. Ma to zasadnicze znaczenie dla zapobiegania łamliwości i suchości włosów.

Dermaheal HL 5ml

Mezokoktajl z 56 składników przeznaczony do mezoterapii skóry głowy. W jego bogatym składzie znajdziemy aż 24 aminokwasy, jak również witaminy, kwasy nukleinowe i peptydy biomimetyczne. Znakomicie sprawdza się w terapii łysienia kobiet i mężczyzn, ponieważ:

  • redukuje wypadanie włosów
  • zwiększa gęstość i grubość włosów
  • rewitalizuje mieszki włosowe
  • odżywia włosy i skórę głowy
APIS Lekka odżywka pielęgnacyjna do włosów niskoporowatych

Ta odżywka trychologiczna od marki APIS to prosty sposób na włączenie aminokwasów do codziennej pielęgnacji włosów. Zawarte w niej siarkowe aminokwasy – cysteina i metionina – wzmacniają macierz włosa i zwiększają jego odporność na uszkodzenia. Już po kilku użyciach tej odżywki można zauważyć nawilżenie, odżywienie i wzmocnienie włosów bez obciążania.

D-LAB Hair Nutrition DUO

Jeśli nasze włosy są w słabej kondycji, łamią się i wypadają, warto rozważyć wzmocnienie ich aminokwasami także od wewnątrz. D-LAB Nutricosmetics opracowało Hair Nutrition DUO – zestaw suplementów, który ma na celu intensywne odżywienie włosów. Specjalna formuła została podzielona na dwa słoiczki: jeden z czystą keratyną, a drugi z kompleksem wzrostowym, zawierającym m.in. aminokwasy siarkowe. Hair Growth Complex to formuła bogata w trzy grupy składników aktywnych keratyny: aminokwasów siarkowych, witamin z grupy B i minerałów z naturalnych ekstraktów. Dzięki tej syntezie działania Hair Nutrition DUO zagęszcza włosy i przyspiesza ich odrastanie, a także głęboko je odżywia i odbudowuje.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify