Dermatic.pl Aesthetic Business

Piersi – czy na pewno chcesz je zoperować?

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty
O naturalnych metodach modelowania biustu
Piersi to bez wątpienia jeden z atrybutów kobiecości. Czy jednak istnieje tylko jeden rozmiar i kształt biustu, który może zostać uznany za pożądany i atrakcyjny? Warto także zwrócić uwagę nie tylko na aspekt estetyczny. Ale także na to jakie funkcje pełni gruczoł piersiowy w kobiecym organizmie. Na przestrzeni lat z dużą częstotliwością zmienia się sposób postrzegania kobiecego ciała i sylwetek uznawanych za atrakcyjne.

dr Katarzyna Kubasiak, Ewelina Kulasik

„Moda” na duży, mały, średni biust to tylko czasowa popularność… Przemijająca, która bywa szkodliwa i nie zawsze warto za nią podążać. To, co zrobimy ze swoim biustem pozostanie z nami na dłużej. Co więcej, może mieć wpływ na cały organizm. Zrozumienie anatomii ciała i jej wpływu na kształt naszego biustu pozwala na naturalny wpływ na wygląd piersi bez inwazyjnych ingerencji chirurgicznych.

O anatomii kobiecego biustu

Piersi to przede wszystkim gruczoł piersiowy, będący największym gruczołem skórnym, o kształcie półkolistym lub stożkowatym. Pełny rozwój parzystego gruczołu obserwujemy u kobiet, podczas kiedy u mężczyzn pozostaje nierozwinięty. To właśnie dlatego uznawany jest za atrybut kobiet.

Bardzo istotne jest aby zrozumieć, że szerokość przestrzeni pomiędzy piersiami oraz ich wielkość jest osobniczo zmienna. Wklęsła powierzchnia tylna ułożona jest na mięśniu piersiowym większym i zębatym przednim. To właśnie aktywność tych mięśni będzie ograniczona po inwazyjnych zabiegach modelowania biustu. I to z nimi pierś łączy się powięziowo, co bezpośrednio przekłada się na ich wpływ na ułożenie i kształt biustu.

Oprócz tkanki gruczołowej, piersi składają się z otaczającej je tkanki tłuszczowej, a także ze wspomnianej już tkanki łącznej oraz bogatej sieci naczyń krwionośnych i limfatycznych. Wielkość biustu zależna jest od ilości około gruczołowej tkanki tłuszczowej, a ich kształt także od jędrności skóry oraz budowy i siły okolicznych mięśni. W żaden sposób nie wpływa ona na funkcjonalną zdolność wytwarzania mleka. 

Cudze chwalicie … 
masaż piersi
YURII MASLAK/shutterstock.com

Wygląd biustu to wśród kobiet częsty powód do kompleksów… niesłusznych. W badaniach przeprowadzonych wśród ponad 200 kobiet w wieku 45-65 lat wykazano, że aż 80% z nich zauważyło znaczną zmianę w swoich piersiach wraz z wiekiem. A tylko 7% ankietowanych było zadowolonych ze swojego biustu.

Zapominamy o tym, że każda wielkość nie tylko jest piękna, ale także spełnia przypisaną jej funkcję w organizmie. Rozmiar biustu – jak już wspomniano – zależy bowiem od ilości tkanki tłuszczowej.

Co więcej… okazuje się, że zgodnie z przysłowiem „cudze chwalicie, swego nie znacie”, rozmiar miseczki może mieć ogromne znaczenie w komforcie codziennego funkcjonowania. Kliniki medycyny estetycznej są pełne zarówno kobiet chcących swój biust powiększyć, jak również tych, którym zależy na mammoplastyce redukcyjnej, czyli zmniejszeniu jego rozmiaru. Każda wielkość ma bowiem swoje plusy i minusy.

Osobom decydującym się na zabieg zalecamy szersze poznanie tematu. Kobiety pragnące dużych, okazałych piersi zapewne biorą pod uwagę jedynie aspekt estetyczny. Trzeba jednak przemyśleć także kwestię funkcjonalną, zdrowotną.

Chirurgiczna plastyka biustu z perspektywy fizjoterapeuty

Operacje plastyczne piersi wykonywane są zarówno ze wskazań medycznych, jak również ze względów estetycznych. O ile te pierwsze bardzo często są zalecane także przez fizjoterapeutów z uwagi na obciążenia jakie nakłada na tylną taśmę ciała biust o dużym rozmiarze (co według badań może prowadzić do bólu szyi, pleców czy ramion), o tyle estetyczna korekta wielkości biustu nie jest tak ochoczo popierana, również przez nas.

Interwencja chirurgiczna w tkanki, pozostawiona blizna, spadek masy i siły mięśni piersiowych w okresie pooperacyjnym na skutek niezbędnego ograniczenia ich aktywności, nagła zmiana obciążeń dla kręgosłupa i mięśni, szybka korekta środka ciężkości górnych partii ciała – to bez wątpienia zmiany, które przekładają się na funkcjonowanie całego układu ruchu. Na szczęście istnieje możliwość pozytywnego wpływu na kształt i jędrność piersi bez zaangażowania chirurga plastyka.

Wpływ czynników wewnętrznych i zewnętrznych na kształt, wielkość i jędrność piersi

Biust u młodych kobiet jest zazwyczaj kształtny i uniesiony. Piersi o mniejszych rozmiarach zwykle dłużej cieszą właścicielki swoim wyglądem. Duży biust szybciej traci na jędrności, co wynika między innymi ze stosunkowo większych obciążeń dla otaczających tkanek.

Jakie są inne przyczyny zmian w kształcie piersi? Na wygląd piersi wpływ mają między innymi: wiek, ciąża i karmienie piersią, spadek lub wzrost masy ciała, dobór biustonosza, zmiany w ilości i strukturze włókien kolagenowych i elastyny. I także często ogólny brak świadomości na temat dbałości o jakość i wygląd piersi.

Naturalne metody modelowania biustu

Masaż piersi i dekoltu

Większość kobiet doświadczyła w swoim życiu masażu ciała. Czy jednak zabieg ten obejmował także piersi? Prawdopodobnie nie, gdyż przez wiele z nas są one traktowane jako intymna część ciała. Co skutkuje omijaniem tych partii przez terapeutów i masażystów. W związku z powyższym jest to część ciała bardzo rzadko dotykana i pobudzana do życia. A nie dotykana i nie stymulowana tkanka szybciej „umiera”…

masaż piersi
Kopytin Georgy/shutterstock.com

Każda partia ludzkiego ciała potrzebuje ruchu i przepływu. Dotykiem, masażem, a także automasażem można wpłynąć terapeutycznie i rewitalizująco na piersi oraz dekolt. Masaż gruczołów piersiowych będzie odnawiał biust, a oprócz tego wpłynie korzystnie na stan tkanek twarzy i reszty ciała.

Manualnie usprawniamy bowiem krążenie krwi, a także pobudzamy układ limfatyczny do wzmożonej pracy. W okolicy biustu znajdują się między innymi pachowe węzły limfatyczne, których prawidłowa praca jest bardzo istotna.

W jaki sposób wykonać masaż piersi?

 • Pod prysznicem polewać piersi naprzemiennie ciepłą i zimną wodą – pobudzamy tym samym krążenie krwi i działamy na tkankę ujędrniająco;
 • Regularnie wykonywać peeling piersi, kolistymi ruchami wokół każdej piersi, omijając okolice brodawek;

Etapy prowadzenia automasażu:

 • rozsmarować ulubiony olejek na dekolt i biust; delikatnymi kolistymi, delikatnymi i powolnymi ruchami rozmasować  doły pachowe, zagłębienie nad i pod obojczykiem, pobudzając dzięki temu węzły chłonne do pracy;
 • ruchem szczypiącym rozmasować okolicę mostka i dekolt;
 • położyć dłoń pod jedną piersią i masować ją kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara około 100-150 razy;

W masażu zawsze należy omijać okolicę brodawki sutkowej. Taki masaż można wykonywać dwa razy dziennie po 10-15 minut.

Dobór biustonosza
masaż piersi
Pixel Shot/shutterstock.com

Poprzez nieodpowiednio dobrany biustonosz narażamy się na zastoje limfatyczne, zniekształcenie piersi, a nawet blizny. W związku z tym szczególną uwagę zwrócić należy na to, czy  stanik ma odpowiednio duże miseczki; czy szelki nie są  zbyt mocno zaciśnięte – tworząc tym samym zagniecenia na barkach. A także czy fiszbiny nie wbijają się w tkankę pod piersią.

W prawidłowym doborze biustonosza z pewnością pomocna będzie konsultacja z brafiterką. Co interesujące – badacze z Chin wykazali w swoim opracowaniu, że na odpowiednie dopasowanie biustonosza ma wpływ między innymi BMI oraz wiek. Co oznacza, że dobór właściwej bielizny nie jest taki oczywisty. W innych publikacjach wykazano, że 80% badanych kobiet nosiło źle dobrane biustonosze, z czego większość stanowiły kobiety z dużym biustem.

Trochę wolności…

Wśród specjalistów wciąż trwa spór o to, czy noszenie stanika korzystnie wpływa na stan piersi i zdrowia. W naszej opinii należy kierować się intuicją i słuchać sygnałów swojego ciała. Jeśli wybiera się strój do pracy, na uczelnię czy też na formalne spotkanie i sytuacja wymaga założenia biustonosza, należy go oczywiście ubrać. Natomiast po powrocie do domu, kiedy ciało „woła” o trochę wolności – dajmy mu ją! Każda część ciała do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje chwili oddechu i odpoczynku, a nie „związania” na 24 h w kaftan…

Kiedy wracamy po pracy do domu, ściągamy niewygodne obcasy, elegancką, ale opinającą sukienkę czy jeansy. Piersi również zasługują na tę swobodę. Amerykańskie badania, przeprowadzone podczas pandemii na kobietach pracujących zdalnie wykazały, że te z pań, które na czas prowadzenia badań zrezygnowały z biustonosza, zauważyły uniesienie brodawek sutkowych nawet o 7 mm. Uzasadniono to lepszym dopływem krwi do tkanek, a co za tym idzie – odżywieniem ich i wzrostem liczby włókien kolagenowych i elastyny.

Kolejną teorią dla unoszenia się biustu przy rzadkim zakładaniu stanika jest fakt, iż mięsień, który przez większość doby jest podtrzymywany przestaje sam pracować i wzmacniać się. Podobnie dzieje się podczas noszenia gorsetów stabilizujących. Osłabiony mięsień stopniowo zanika, a pierś sprawia wrażenie opadniętej.

masaż piersi
F8 studio/shutterstock.com

Inną sytuacją jest czas uprawiania sportu. Badacze donoszą, że staniki sportowe mogą zmniejszyć ruch piersi podczas wysiłku nawet o 50% względem ich poruszania u osób bez podtrzymywania biustu.

Z badań wynika także, że część kobiet rezygnuje z uprawiania sportu właśnie ze względu na problemy z utrzymaniem piersi. W takich sytuacjach oczywiście korzystanie z odpowiedniego biustonosza lub topu jest niezbędne.

Interesujące wydają się być badania donoszące, że kobiety między 45 a 65 rokiem życia w większości (ponad 50% badanych) nie nosiłyby aktualnie stanika, który nosiły mając około 20 lat. Co wyraźnie wskazuje na zmiany preferencji dotyczących wyboru biustonosza wraz z wiekiem. Dla nas odpowiedź nie jest więc jasna… Zależy od sytuacji, w której decydujemy się na odzież podtrzymującą biust. Na bieżąco śledzimy także doniesienia specjalistów w tym zakresie.

Ćwiczenia

Jak już wspomniałyśmy, gruczoł piersiowy układa się na mięśniach piersiowych i mięśniu zębatym przednim. Trening tych partii mięśniowych pozwala więc na wtórne uniesienie gruczołu piersiowego, co sprawia wrażenia ich powiększenia, uniesienia i poprawy jędrności. Zwiększenie przepływu krwi i limfy towarzyszące ćwiczeniom pozwala także na lepsze doprowadzenie odpowiednich substancji odżywczych do tkanek otaczających pierś. Co również zadziała korzystnie zdrowotnie i wizualnie.

W tym miejscu chciałybyśmy zwrócić także uwagę na powiązanie wspomnianych mięśni z innymi  obszarami naszego ciała. Ważne jest więc utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji całego ciała, z naciskiem na mięśnie posturalne i te odpowiadające za prawidłową sylwetkę zarówno w górnych jak i dolnych partiach naszego ciała.

Podsumowując…

naturalne piersi mogą być piękne i jędrne przez wiele lat. Odpowiednia dbałość o ten ważny obszar naszego ciała, a także korzystanie w tym zakresie z usług specjalistów (masażystów, fizjoterapeutów estetycznych, brafiterek) pozwoli cieszyć się pięknie i zdrowo wyglądającym biustem. A także dobrą kondycją pozostałych tkanek i obszarów ciała z nim związanych.

dr Katarzyna Kubasiak

Fizjoterapeutka, terapeutka twarzy, wykładowca akademicki takich przedmiotów jak: anatomia, masaż kobido oraz diagnostyka ultrasonograficzna. Autorka licznych publikacji i wystąpień o tematyce fizjoterapeutycznej. Właścicielka Centrum Fizjoterapii i Facemodelingu YAS https://www.centrum-yas.pl/

mgr Ewelina Kulasik 

Fizjoterapeutka, terapeutka odnowy biologicznej twarzy, twórczyni autorskich warsztatów. Właścicielka sieci gabinetów Eveline’s Therapy.

Bibliografia:
 1. Rizzone KH, Edison B, Coleman N, Carter C, Ichesco I, Cassidy P, Chung J, Jones CMC. Sports Bra Preferences by Age and Impact of Breast Size on Physical Activity among American Females. Int J Environ Res Public Health. 2021 Dec 2;18(23):12732.
 2. Shi Y, Shen H, Taylor LW, Cheung V. The impact of age and body mass index on a bra sizing system formed by anthropometric measurements of Sichuan Chinese females. Ergonomics. 2020 Nov;63(11):1434-1441.
 3. Coltman CE, McGhee DE, Steele JR. Bra strap orientations and designs to minimise bra strap discomfort and pressure during sport and exercise in women with large breasts. Sports Med Open. 2015;1(1):21.
 4. Sachs D, Szymanski KD. Breast Reduction. 2022 Aug 23. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–.
 5. Risius D, Thelwell R, Wagstaff CRD, Scurr J. The influence of ageing on bra preferences and self-perception of breasts among mature women. Eur J Ageing. 2014 Feb 26;11(3):233-240.
 6. Wood K, Cameron M, Fitzgerald K. Breast size, bra fit and thoracic pain in young women: a correlational study. Chiropr Osteopat. 2008 Mar 13;16:1.
 7. J. Sokołowska-Pituchowa, Anatomia człowieka, PZWL, Warszawa 2003.
 8. J. Walocha, A. Skawina, J. Gorczyca, Anatomia prawidłowa człowieka – klatka piersiowa, Kraków 2006.

A. Bochenek, M. Reicher, Gruczoł sutkowy, [w:] Anatomia człowie

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify