Dermatic.pl Aesthetic Business

Oblicza trądziku – rozmowa z dr Mirelą Niedzielską

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Dr Mirela Niedzielska opowiada między innymi o tym, dlaczego trądzik bywa chorobą cywilizacyjną oraz jak wygląda trądzik hormonalny. Zdradza też, jakie zabiegi warto stosować, by sobie pomóc.

rozmawiał Jakub Wojtaszczyk

Jakie mogą być przyczyny występowania trądziku?
trądzik a hormony
Double Brain/shutterstock.com

Trądzik jest chorobą cywilizacyjną, w której dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Podłoże trądziku może być różne. Wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, środowiskowe, metaboliczne, a także hormonalne.

Coraz głośniej mówimy o  zdrowym trybie życia. Występuje w nim odpowiednia dieta, między innymi o niskim indeksie glikemicznym IG. Należy zwrócić również szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry oraz bezpieczne stosowanie zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej.

Przyjęło się, że trądzik to choroba wieku dojrzewania. Często jednak mamy do czynienia ze wspomnianym trądzikiem hormonalnym. Czym on jest?

Według informacji naukowych trądzikiem hormonalnym należałoby nazwać trądzik kobiet dojrzałych. Natomiast faktycznie coraz więcej badań wskazuje, że ten rodzaj trądziku dotyka już młodsze osoby. Zdarza się, że nawet od 16 roku życia występują u młodych dorosłych kobiet zaburzenia hormonalne mogące mieć wpływ na występowanie trądziku.

Trądzik hormonalny dzielimy na trądzik androgenowy, w którym występuje między innymi podwyższenie hormonów płciowych androgennych; te pośrednio stymulują wielkość gruczołów łojowych i wydzielanie łoju. Mamy też trądzik estrogenowy, w którym dochodzi do spowolnienia wydzielania androgenów modelując geny uczestniczących we wzroście gruczołów łojowych.

Trądzik androgenowy występuje zazwyczaj w postaci grudkowo-krostkowej z pojawiającymi się bakteriami Cutibacterium Acnes. W przypadku trądziku estrogenowego jest to zazwyczaj postać trądziku różowatego.

Skoro trądziki wyglądają bardzo podobnie, jak je odróżnić?
Digital Images Studio/shutterstock.com

Pamiętajmy o tym, że trądzik niezależnie pod jaką postacią i rodzajem występuje, może prowadzić do powstawania zarówno blizn, jak i przebarwień potrądzikowych.

W celu odpowiedniego leczenia, zarówno farmakologicznego, jak i kosmetycznego, niezbędna jest ocena oraz postawienie diagnozy przyczyny oraz podłoża występowania trądziku. Dlatego tak ważne jest wykonanie szczegółowych badań hormonalnych. A także współpraca kosmetologów, zarówno z lekarzem endokrynologiem, jak i dermatologiem.

W mojej praktyce gabinetowej zwracam szczególną uwagę na przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z klientkami na temat między innymi regularności miesiączek czy wykluczeniu podłoża metabolicznego.

Jakich produktów nie warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób pragnie zakamuflować skórę tłustą i łojotokową produktami wysuszającymi. Jestem przeciwniczką stosowania w nadmiarze produktów wysuszających. W przypadku skór, w których występuje nadmierna produkcja sebum musi być zachowana równowaga pomiędzy środkami wysuszającymi oraz ściągającymi, a produktami nawilżającymi. Od zawsze namawiam klientki  na zdrowy, rozświetlony efekt „glow”.

Jak zatem prawidłowo nawilżać skó?

Jestem zwolenniczką nawilżania skóry twarzy przez większość naszego dnia. Oczywiście w przypadku trądziku pielęgnacja jest sytuacją bardziej złożoną. Powinna polegać na stosowaniu produktów wysuszających na noc. Natomiast w ciągu dnia skóra powinna być odpowiednio nawilżona.

Pamiętajmy, że już na etapie porannej pielęgnacji powinniśmy stosować produkty oczyszczająco-nawilżające. Osoby borykające się zarówno z trądzikiem, jak i nadmiernym łojotokiem muszą również dbać o skórę owłosioną głowy. Dzięki temu nie doprowadzimy do jej przetłuszczenia.

Co z bardziej inwazyjnymi zabiegami, kiedy walczmy z trądzikiem hormonalnym?
trądzik a hormony
Blue Titan/shutterstock.com

Wszystko zależy od wdrożonego leczenia i stosowanych produktów w trakcie terapii. W swojej praktyce posługuję się Skalą Leeds, która pokazuje stopnie nasilenia trądziku. Z mojego doświadczenia wynika, że kosmetolog nie powinien wykonywać zabiegów zarówno leczniczych, jak i pielęgnacyjnych, powyżej trzeciego stopnia. Na tym etapie zazwyczaj potrzebna jest współpraca z lekarzem specjalistą.

Jedną z metod kuracji przeciwtrądzikowych jest zastosowanie retinoidów. W przypadku takiego leczenia odstępujemy od jakichkolwiek zabiegów gabinetowych. 

Wciąż jedną z metod walki z trądzikiem są peelingi chemiczne. Faktycznie w przypadku trądzików niehormonalnych odnoszą efekty i rezultaty terapeutyczne. Jestem ostrożna w stosowaniu sprzętów laserowych w przebiegu trądziku. Natomiast sprawdzają się one idealnie w przypadku likwidacji blizn potrądzikowych.

dr Mirela Niedzielskaukończyła studia I stopnia w Wyższej Szkole Pielęgnacji Zdrowia i Urody w Poznaniu, kolejno Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Wydział Nauk o Zdrowiu: kosmetologia studia II stopnia. Następnie obroniła doktorat na Wydziale Lekarskim Kliniki Endokrynologii Chorób Metabolicznych i Chorób Wewnętrznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2009 roku poprzez prywatną praktykę kosmetologiczną oraz pracę jako wykładowczyni, instruktorka zajęć praktycznych oraz instruktorka zajęć specjalizacyjnych wizaż i stylizacja w Wyższej Szkole Pielęgnacji Zdrowia i Urody w Poznaniu, Wydział zamiejscowy w Szczecinie. Od początku związana z kierunkiem Kosmetologia w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej, obecnie jako wykładowczyni kierunku Kosmetologia. Nagrody i publikacje: Nagroda Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego za zajęcie pierwszego miejsca w sesji plakatowej.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify