Dermatic.pl Aesthetic Business

Rewitalizacja – jak nie zepsuć efektu zabiegowego?

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Zabiegi rewitalizujące często przedstawiane są pacjentom jako zabiegi bardzo łatwe w wykonaniu. Przykładowo, wystarczy umyć twarz kwasem hialuronowym,a skóra od razu nabierze blasku i będzie bardziej nawilżona. Decydując się na przeprowadzenie na kliencie serii zabiegów rewitalizujących musisz dokładnie wytłumaczyć, że każdy zabieg iniekcyjny – nawet jeżeli mówimy tylko o głębokim nawilżeniu, które nie zmienia kształtu i rysów twarzy – ze względu na inwazyjność iniekcyjnych procedur nie jest maseczką w płachcie.

Właśnie dlatego zalecenia postępowania przed i po zabiegu muszą być przekazane w sposób jasny i być przestrzegane przez naszych klientów, aby zminimalizować powikłania oraz efekty uboczne i zagwarantować efekt, który utrzyma się dłużej.

Jakie muszą być zalecenia przed i po zabiegowe?

Twarz klientki po zabiegu nie będzie prezentować się na wzór często pokazywanych efektów końcowych w internecie lub gazetach. Warto wytłumaczyć, iż po zabiegu na twarzy będą widoczne ślady po wkłuciach. Co więcej, mogą również pojawiać się małe siniaki, a opuchlizna, będzie widoczna nie tylko dla niej, ale również dla ludzi z otoczenia.

Wszystkie te efekty uboczne znikają samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak najwięcej zależy od stosowania się klienta do zaleceń pozabiegowych. Ma to bezpośredni wpływ na czas i sposób przebiegu skutków pozabiegowych, które są częścią prawidłowo przeprowadzonego zabiegu rewitalizującego.

Tuż po przeprowadzonym zabiegu rewitalizacji nie jest zalecane:

  • dotykać twarzy rękoma lub masować, wcierać krem lub fluid – to tylko zwiększy opuchliznę czy obrzęk;
  • korzystać z kosmetyków kolorowych;
  • rozmasowywać powstałe “korale” na twarzy lub próbować wycisnąć zawartość;
  • korzystać z solarium, sauny, suszyć włosy bardzo gorącym powietrzem, przygotowywać posiłki stojąc obok rozgrzanej kuchenki; to może być czynnikiem prowokującym zwiększenia opuchlizny lub obrzęku.
Drobot Dean – stock.adobe.com

Do 2-3 dni po zabiegu biorewitalizacji, zabrania się również wizyt na siłowni. A także wszelkich innych obciążeń lub czynności, które mogą przyczynić się do rozszerzenia naczyń i postępu obrzęku na twarzy.

Zabiegi iniekcyjne, rewitalizujące przed i po – co nie jest zalecane bez pilnej potrzeby.

Nie wszystkie czynności codzienne oddziałujące na cerę możemy nazwać bezpośrednio szkodliwymi lub niebezpiecznymi. Aczkolwiek, zalecamy aby od niektórych – w miarę możliwości – się powstrzymać.

Przykładowo, powinniśmy zalecić klientom powstrzymać się od odwiedzania miejsc, w których skóra może cierpieć z powodu kurzu i brudu. Może to bowiem skutkować powstaniem stanów zapalnych.

Nie są również zalecane takie aktywności, w których w jakikolwiek sposób aktywizuje się mikrocyrkulację w naczyniach. Taki proces naraża na to, iż kwas hialuronowy, który został wprowadzony podskórnie, zostanie wyprowadzony z tkanek szybciej, niż tego chcielibyśmy.

Po zabiegu głębokiej, iniekcyjnej rewitalizacji nie zalecane jest:
  • Korzystanie z basenu – woda, o wątpliwym stopniu czystości, zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ ciągłość naskórka została przerwana przez iniekcję; co powoduje zmniejszenie funkcji ochronnej przed infekcjami;
  • Mycie twarzy gorącą wodą lub mycie włosów szamponem – szampon oraz inne środki higieny ogólnej podrażniają już wystarczająco podrażnioną skórę nakłuciami. Spowalnia to proces regeneracji;
  • Spożywanie jakiegokolwiek alkoholu – zwiększa on obrzęk oraz aktywizuje krążenie tętnicze;  to przyspiesza wydalanie kwasu hialuronowego oraz zwiększa szanse na powstanie siniaków i dłuższy czas utrzymywania się obrzęków;
  • Przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem agresywnych peelingów chemicznych, traumatyzujących zabiegów laserowych, manualnego oczyszczania twarzy, masaży.
  • Łączenie zabiegów z wykorzystaniem peelingów z zabiegami wykonywanymi przy pomocy urządzeń oraz z wprowadzeniem kwasu hialuronowego działa dobrze, ponieważ zwiększa zdolność skóry do regeneracji i poprawia efekt zabiegów. Aby uniknąć podrażnień zdwojonej siły, lepiej zrobić odstęp między biorewitalizacją a peelingiem i zastanowić się, czy dokładnie ten klient wymaga tak agresywnej terapii.

Jeżeli planowany jest makijaż permanentny brwi lub ust, to lepiej w pierwszej kolejności przeprowadzić tatuaż i odczekać, aż okolice zabiegowe się zagoją. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli najpierw przeprowadzimy zabieg rewitalizacji i głębokiego nawilżenia ust, a świeżo po zabiegu przeprowadzimy zabieg makijażu permanentnego ust,  stworzony przez nas kontur może ulec deformacji. Co nie jest bezpośrednim celem przeprowadzanej sytuacji.

Co jest dozwolone przed i po zabiegu rewitalizującym, bez ryzyka powstania i pojawienia się skutków ubocznych?

Po zabiegu zalecane jest odkażenie skóry środkiem antyseptycznym; najlepiej bez zawartości spirytusu, gdyż powoduje to dodatkowe podrażnienie skóry. Warto pacjentom zalecić kilkakrotne powtórzenie odkażenia skóry w warunkach domowych.

zalecenia po zabiegowe
Мария Рожкова – stock.adobe.com

Warto powstrzymać pacjentów od nakładania makijażu tuż po zabiegu, gdyż może to spowodować niechciane zakażenie lub dodatkowe podrażnienie. Prawdopodobnie każdy z Was zdaje sobie sprawę, iż klienci wychodząc z gabinetu, pomimo zaleceń zabiegowca nakładają makijaż.

Co w takiej sytuacji?

Zalecamy użyć takiego preparatu jak Derma Seal, który tworzy na skórze po zabiegu warstwę ochronną. Produkt ten występuje w postaci sprayu, który utrzymuje swoje właściwości i odporność na wodę do 12 godzin.

Przeprowadzenie zwykłych, podstawowych procedur higieny osobistej nie jest zakazane, tylko pamiętajmy zalecić pacjentom, aby nie korzystali z agresywnych środków mydlanych.

Osobno należy wspomnieć o paleniu. Palenie nie wpływa bezpośrednio na efekt zabiegowy i nie jest włączone do listy przeciwwskazań. Niemniej jednak, działanie dymu tytoniowego wyczerpuje i osusza skórę, pogarszając jej jakość.

Aby osiągnąć pożądany efekt nawilżający, palacze będą musieli częściej korzystać z usług rewitalizujących i nawilżających.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify