Dermatic.pl Aesthetic Business

Skuteczne i bezpieczne usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego (cz. 1) – lasery i ich parametry

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 8 minuty
Dzisiaj poopowiadam Państwu na temat sposobów skutecznego i bezpiecznego usuwania tatuaży i makijażu permanentnego.

Magdalena Atta Motte

O czym opowiem?

Opowiem w skrócie jak laser i światło mogą oddziaływać z tkankami i włosami; opowiem o konsultacjach i próbach skórnych. Powiem też na temat przeciwwskazań;  powiem o postępowaniu w przypadku działań niepożądanych i powikłań.

Opowiem też troszeczkę o makijażu permanentnym i jego strukturze; podobnie o strukturze tatuażu. A także o takich powodach, dlaczego ludzie zaczęli sobie wszystko usuwać.

Omówimy najważniejsze technologie i zasady zabiegu laserowego. Omówię metody praktycznego prowadzenia leczenia, w tym metodę  R20 i moją autorską metodę  R20M.

Na początek powiem parę słów o mnie.

Jestem założycielką akademii CEO Certifa Aesthetics Training Academy, mieszkam i pracuje w Londynie. Jestem praktykiem i tak samo uczę ludzi praktycznie na całym świecie.

Jestem członkinią British Medical Laser Association oraz American Society for Laser Medicine and Surgery. Autorką badań i publikacji artykułów popularnonaukowych. A wkrótce też ukaże się moja książka na temat laseroterapii, taki bardziej podręcznik i  elementarz. Ale najważniejsze, bo od tego się wszystko zaczęło – jestem bardzo dużą fanką Star Wars.

Na czym się skupić?

Jeżeli chcecie państwo używać laserów do usuwania tatuażu i makijażu permanentnego musimy się skupić na najważniejszych parametrach i  urządzeniu. Czyli laser czy IPL umożliwiłby niezależną kontrolę, każdy z tych parametrów można byłoby zupełnie precyzyjnie dostosować do zabiegu i do celów leczenia. Nie istnieją takie urządzenia, dlatego że tutaj mamy takie parametry jak:

  • Długości fali, a w laserach ona z góry zakłada już cel naszej terapii, ale też głębokość penetracji światła;
  • Pulse Width, czyli czas trwania impulsu w laserach, których używamy w usuwaniu tatuaży jest to też określone – to mogą być lesery nanosekundowe lub pikoosekundowe;
  • Rozmiar plamki – tutaj już możemy się bawić, bo możemy sobie ustawić odpowiedni spacer; to jest też energia;
  • Bardzo ważny parametr jak chłodzenie – o tym nigdy nie możemy zapomnieć.
Długość fali, rozmiar plamki

Jeżeli chodzi o długość fali, pamiętajmy, że mniej więcej do 700 nanometrów długości fali lasery  Qswitch,  których używamy do  usuwania tatuażu. Mają odpowiedni kolor światła i to odwrotny kolor do koloru lasera. Weźmy bardzo często stosowany laser KTP – to są 532 nanometry. Ten laser ma zielone światło, wobec tego będą bardzo ładnie absorbowane te pigmenty, które są czerwone. Natomiast powyżej 700 nm, mniej więcej do 1300 nm to  już mamy najwyższą absorpcję w najciemniejszym odcieniu szarości. Wobec tego często stosowany laser neodymowo-yagowy  1064 nm będzie nam zawsze absorbował najciemniejszy odcień szarości – powiedzmy, że najlepiej czarny.

Tu mamy też zrozumienie, że im mniejszy rozmiar plamki, tym więcej energii możemy dostarczyć. Przy 3 mm możemy dostarczyć 800 j/cm2; w tym samym urządzeniu, jeżeli zwiększymy rozmiar plamki, to przy 12 mm plamki możemy dostarczyć tylko 50 j/cm2 .

Kiedy rozmiar plamki jest zmniejszony,  zmniejsza się głębokość penetracji. Dlatego, że fotony są o wiele szybciej rozpraszane pod powierzchnią tkanki, wobec tego ma bardziej powierzchowny efekt leczenia. Ale musimy wiedzieć dokładnie jak głęboko znajduje się nasz cel.

 Im mniejszy rozmiar plamki, tym więcej energii możemy dostarczyć. Przy 3 mm możemy dostarczyć 800 j/cm2; w tym samym urządzeniu, jeżeli zwiększymy rozmiar plamki, to przy 12 mm plamki możemy dostarczyć tylko 50 j/cm2 .

Tutaj rozmiar ma znaczenie – im większy jest rozmiar plamki tym głębiej możemy dotrzeć; im mniejszy jest rozmiar plamki tym działamy bardziej powierzchniowo. Mamy też zwiększony scattering, czyli rozpraszanie światła pod tkankami i mamy wyższe ryzyko działań niepożądanych, chociażby poparzeń.

Chłodzenie

ma bardzo istotną rolę, dlatego że tkankę musimy schłodzić  przed i po zabiegu. Tylko i wyłącznie dlatego, że w momencie kiedy tkanka nie jest schłodzona, bardzo łatwo występują  oparzenia. A jeżeli komuś nie schłodzimy  brwi, to możemy stracić tatuaż razem z brwiami.

Gdy tkanka docelowa jest leczona laserem mogą wystąpić w niej zmiany dwucząsteczkowe komórkowe. Melanina w naskórku i w cebulkach włosach może mieć bardzo zbliżony odcień do tatuażu, wobec tego absorbuje część energii fotonów powodując wzrost temperatury w tejże warstwie tkanki. Powyżej pewnego progu temperatura będzie nadal rosła powodując niespecyficzne uszkodzenia termiczne. Dlatego chłodzenie naskórka jest zupełnie niezbędnym parametrem zabiegowym.

W momencie kiedy tkanka nie jest schłodzona, bardzo łatwo występują  oparzenia. A jeżeli komuś nie schłodzimy  brwi, to możemy stracić tatuaż razem z brwiami.

Jeżeli chodzi o nasze zabiegi usuwania tatuażu, musimy uzyskać co najmniej 100° C. Ciepło zostaje odpowiednio odprowadzone do naskórka. Gdy naskórek nie jest zabezpieczony to po prostu może zostać poparzony.

4 interakcje tkankowe

Jeżeli chodzi o reakcje tkankowe musimy przy zabiegach laserowych pamiętać o 4 interakcjach tkankowych. Mówimy o tych interakcjach  jako RATS.

Pierwsza interakcja tkankowa to jest REFLECTION. Każde światło, które dociera do tkanki zostanie od tkanki odbite. Dlatego zawsze, aby zabiegi były bezpieczne musicie pamiętać o okularach ochronnych.

ABSORPCJA – bez absorpcji i nie byłoby żadnych efektów leczniczych, żadnych efektów terapeutycznych.

Jeżeli natomiast światło nie ma po drodze własnego chromoforu, to dochodzi do TRANSMISJI. Cała energia jest przenoszona w głąb tkanki na głębokość, która odpowiada długości fali.

Następnym efektem i interakcją jest SCATTERING, czyli rozproszenie. Bierze się to z tego, że niektóre fotony będą się odbijać. Najgorszym dla nas jest tak zwany BAD SCATTERING, który zwiększa  ilość energii, kumulującej się zazwyczaj pod naskórkiem.

Spojrzenie na tatuaże
alt="usuwanie tatuażu"
Andrey_Popov/shutterstock.com

Jeżeli chodzi o tatuaże, bo o tym też muszę powiedzieć, to od wieków nas jako ludzi fascynowały, m.in. w takich starożytnych kulturach jak egipska i grecka. Widzimy osoby,  które są wytatuowane.

Natomiast Otzi – człowiek, który został znaleziony właśnie w Alpach i ma mniej więcej 5300 lat – też ma tatuaże.

Niemniej tatuaże jeszcze dla moich rodziców zawsze kojarzyły się chociażby z więzieniem. 

Myślę, że osoby, które nie bardzo miały co zrobić z wolnym czasem i musiały się też ze sobą jakoś komunikować – a nie zawsze mogły się komunikować sposób werbalny – ozdabiały więc swoje ciało tatuażami.

Obecnie w naszej kulturze tatuujemy się  po to,  żeby się upiększyć, o czymś pamiętać.

Ja sama mam tatuaże i bardzo je lubię; na pewno ich nie będę usuwać. Mam też makijaż permanentny na środku twarzy. Wobec tego zaczęliśmy używać tatuażu nie po to żeby pokazać swoją przynależność grupową,  sygnować samego siebie. Tylko po to żeby uwydatnić nasze piękno czy pokazać własną wyjątkowość.

Obecnie w naszej kulturze tatuujemy się  po to,  żeby się upiększyć, o czymś pamiętać. Ale czasami się zdarzy, że  tatuaże  się nam nie podobają.

Zmieniliśmy powody, dla których się tatuujemy. Ale czasami się zdarzy, że  tatuaże  się nam nie podobają. Kiedy mam robiony makijaż permanentny najpierw jest zrobiony rysunek wstępny, który należy zaakceptować. Jeżeli robimy tatuaże, to też zazwyczaj widzimy co tym tatuażem ma być.

Czasami tak się niestety zdarza, że nie są one takie jak chcemy. I tutaj laserowe usuwanie tatuaży to jest złoty standard. Amerykańskie towarzystwo chirurgii dermatologicznej poinformowało o tym,  że w 2011 roku, czyli dawno temu przeprowadzono średnio 100 000 zabiegów usuwania tatuaży. W Stanach Zjednoczonych w 2019 była prawie dwukrotność usuwania tatuaży.

Czasami się zdarzy, że robimy tatuaże jakoś tak po imprezie. Robimy tatuaż, który ma oznaczać wieczność, a okazuje się, że jest to kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku.  Jedna z moich klientek przyszła do mnie do gabinetu z nowym tatuażem. Wróciła właśnie z Ibizy i mówi tak: – Popatrz, popatrz mam taki piękny tatuaż, to jest moje imię po arabsku. Ja uczyłam się też arabskiego, spojrzałam na jej naj rękę i mówię:  – No Sara, ja Cię niestety muszę rozczarować; to znaczy po prostu INSZALLAH, a nie  Sara. Tak że mamy różne też nieporozumienia, ale czasami musimy się tego po prostu pozbyć.

Aby zabiegi były bezpieczne
alt="usuwanie makijażu permanentnego"
Ludmila Ivashchenko/shutterstock.com

przede wszystkim musimy pamiętać o ochronie oczu. Pamiętać o tym, że dla naszych klientów jest konieczne, aby stosować osłonki zazwyczaj ze stali nierdzewnej dla dokładnego zakrycia całego oka.

Usuwając makijaż permanentny z powiek konieczne jest stosowanie osłon wewnątrzgałkowych i jest to absolutnie konieczne. 

Była taka sprawa w Wielkiej Brytanii kiedy pani dermatolog usuwała kreskę z powieki,  co tam światełkiem popyka. No i usunęła kreskę razem z wzrokiem własnej klientki dlatego,  że naciągnęła kreskę tak na kość. Ale reszta wiadomo,  że została przeniesiona  niżej – tak że o tym musimy przede wszystkim pamiętać.

Konieczna jest dokumentacja. Jak mówiłam ja nie mieszkam w Polsce, a w Wielkiej Brytanii mamy wszystko bardzo dobrze zorganizowane.

Mamy chociażby tak zwane zasady lokalne, które są przygotowane przez LPA: oceny i raporty, mamy pełną dokumentację urządzeń, regularne audyty, dzienniki urządzeń. Konieczne są serwisy urządzenia oraz oczywiście konieczna jest karta klienta. No i procedura, która dotyczy niekorzystnych incydentów czy zasady dotyczące składania skarg.

Mówimy często w Wielkiej Brytanii,  że jak coś nie zostało udokumentowano to nigdy się nie wydarzyło. A jak zostało niedbale udokumentowane, to też zostało niedbale przygotowane. Bardzo  ważne jest żeby pamiętać zawsze o dokumentacji, o zgodzie podpisanej przez klienta; ale też podczas konsultacji musimy wszystko od początku wyjaśnić.

Różne lasery

Czym się różnią nasze lasery Qswitch od podstawowych laserów? Mamy taki bardzo prosty schemat… Po lewej stronie, gdzie pomiędzy medium laserowym mamy taki kryształek to jest właśnie Qswitch crystal – pomiędzy lustrem, tym całkowitym. A to nazywa się ośrodek czynny po polsku, laser medium, wstawiony jest  taki kryształek, który powoduje akumulację energii.

Światło – efekty fotomechaniczne i fotoakustyczne  i zawsze możemy emitować światło tylko w  nano lub pikosekundach. Wobec tego każdy laser nanosekundowy jest laserem Qswitch, każdy pikosekundowy także jest laserem Qswitch.

Qswitch generalnie odnosi się do techniki uzyskiwania bardzo krótkich impulsów o ogromnej energii, poprzez modulację strat wewnątrz wnękowych, a tym samym współczynnika Q – rezonatora laserowego. Natomiast jeżeli poza lustrem częściowym umieścimy jeszcze jeden kryształek, to mamy takie same właściwości światła. Ale wtedy mamy tak zwaną podwójną częstotliwość, czyli zmniejszamy długość fali o połowę.

Dlatego też często się zdarza, że państwo kupują laser neodymowo-yagowy 1064, a macie taką dodatkową końcóweczkę, którą się zmienia, przekręca… Wtedy daje nam laser KTP 532 nanometry. Przez zmiany długości fali zmieniamy też właściwości światła, ale jest to tylko za sprawą zastosowaniu dodatkowego elementu optycznego.

Lasery z przełączeniem Q
alt="usuwanie makijażu permanentnego"
allyjayneprice/shutterstock.com

Jak mówiłam lasery QSwitch, czyli lasery z przełączeniem Q to złoty standard usuwania tatuażu. I zgodnie z naszą teorią selektywnej termolizy czas trwania impulsu laserowego jest zawsze krytyczny – powinien być równy lub krótszy niż czas relaksacji termicznej.

Granulki tuszu mierzą między 40 nanometrów do 5 mikrometrów, a ich TRT to jest około 10 nanosekund. To dlatego właśnie lasery nanosekundowe powinny mieć około 9-5 nanosekund.

Tutaj mamy bardzo szybką i gwałtowną rozszerzalność cieplną w tkance, która jest wywołana absorpcją światła. Przez to generujemy w  naszym organizmie takie fale uderzeniowe, które są słyszane jako taki trzaskający dźwięk przy każdym impulsie. Dodatkowo ten efekt powoduje nam kawitację, czyli pęcherzyki kawitacyjne. Wobec tego takie zbielenie jest niczym innym jak tylko właśnie efektem fotoakustycznym. 

Przełączniki Qswitch mogą być aktywne lub pasywne. W pracy nie różnią się w zasadzie od siebie, natomiast cenowo aktywne przełączniki Qswitch są zawsze o wiele droższe. A oprócz tego mamy większą kontrolę nad tym jak wyemitowany zostanie impuls.Samo przełączenie Q  odnosi się tylko i wyłącznie do techniki uzyskiwania krótkich impulsów o bardzo wysokiej energii.

Jaki laser wybrać?

Długość fali lasera i względna absorpcja różnych kolorów pokazują, że czasami do zakończenia zabiegu potrzebujemy więcej laserów niż jeden. Naszym docelowym chromoforem jest tusz tatuażu, ale też melanina. Wobec tego chcemy wywołać efekt fotoakustyczny i fotomechaniczny.

Wyjaśnię jeszcze jedno o czym zapomniałam powiedzieć. My laserem żadnego tatuażu nie usuwamy, my tylko tniemy drobinki tuszu na drobniejsze jeszcze cząsteczki. W tym celu używamy laserów 1064 nanometrów do tatuaży ciemnych, ciemnozielonych, czarnych, ciemnoniebieskich. Używamy laserów 532 nm  do tatuaży, które są czerwone lub podobne dajmy na to  fioletowe, pomarańczowe czy jasno brązowe. Lasera 650 nm używamy do tatuaży chociażby zielonych,  585 nm – do błękitnych.

Chcę Państwu uzmysłowić na przykładzie lasera Qswitch oraz neodymowo-yagowego, KTP mamy bardzo wysoką energię, bardzo dużą moc i bardzo krótki czas trwania impulsu. Jeżeli chodzi o zalety samego przełącznika Q, to mamy bardzo wysoką moc i krótki czas trwania impulsu, zabiegi powinny być minimalnie inwazyjne.

 Laserów 1064 nanometrów używamy do tatuaży ciemnych, ciemnozielonych, czarnych, ciemnoniebieskich. Używamy laserów 532 nm  do tatuaży, które są czerwone lub podobne dajmy na to  fioletowe, pomarańczowe czy jasno brązowe. Lasera 650 nm używamy do tatuaży chociażby zielonych,  585 nm – do błękitnych.

Jakie lasery są u nas na rynku?

Laser rubinowy był jednym z pierwszych laserów,  którego  zaczęto używać generalnie w medycynie. I ten laser rubinowy jest skuteczny w usuwania czarnych i ciemno niebieskich pigmentów tatuażu. Nd:YAG to jest światło podczerwone, wobec tego też usuwa ciemne tatuaże. Natomiast w momencie kiedy zmniejszymy jego długość fali na 532 usuwamy czerwone, fioletowe, pomarańczowe. 

Lasery aleksandrytowe bardzo dobrze służą nam do usuwania tatuażu niebieskiego, ale też możemy usuwać czarne. Natomiast mają niesamowitą zdolność usuwania właśnie zielonych pigmentów.

Ciąg dalszy artykułu w części 2 – TUTAJ

Magdalena Atta-Motte

Wieloletni praktyk, międzynarodowa trenerka ucząca dla jednostek edukacyjnych w Wielkiej Brytanii, specjalistka w zabiegach high-tech ze szczególnym zainteresowaniem dotyczącym laserów. Członkini British Medical Laser Association, The Society of Cosmetic Scientists, National Association of Medical Device Educators and Trainers, doradczyni w Royal Society of Public Health w Wielkiej Brytanii. Autorka prac badawczych i artykułów dotyczących laserów, nagradzanych na międzynarodowych konferencjach i kongresach w dziedzinie kosmetologii, dermatologii.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify