Dermatic.pl Aesthetic Business

O czym powinniśmy pamiętać po intensywnych zabiegach odmładzających? – rozmowa z lek. Paulą Truszkowską

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
– Higiena pozabiegowa jest bardzo ważna. Unikajmy dotykania skóry, by jej nie podrażnić. Przede wszystkim też nie wykonujemy innych zabiegów. Spędźmy też tydzień bez intensywnego wysiłku – radzi lekarka Paula Truszkowska.

rozmawiał Jakub Wojtaszczyk

Kiedy warto stosować intensywne zabiegi odmładzające?

Najlepiej stosować te zabiegi od końca lata do późnej wiosny – w Polsce nawet do połowy czerwca. Ten okres jest istotny przede wszystkim dlatego, że nasza skóra nie jest narażona na promieniowanie słoneczne. Oczywiście krem z filtrem trzeba stosować przez cały rok.

To też ważny czas, bo skóra jest najbardziej narażona na podrażnienie w okresie zimowym. Negatywnie wpływa nie tylko ogrzewanie w pracy czy domu, ale też zbyt mała podaż wody. Jesienią i zimą z powodu niższej temperatury nasze zapotrzebowanie na płyny jest mniejsze. Nasza skóra po lecie potrzebuje przebudowy po słonej wodzie i wspomnianym słońcu.

Jakie są rodzaje intensywnych zabiegów?
PHOTOCREO Michal Bednarek/shutterstock.com

– W moim gabinecie najbardziej popularnym zabiegiem są stymulatory tkankowe, które możemy stosować cały rok. Czasami ma miejsce przestymulowanie pacjenta. Na szczęście tu kłania się zdrowy rozsądek. Trzeba zasugerować pacjentowi, kiedy najlepiej przychodzić na te zabiegi i jak je stosować. Stymulatory mogą być twarde i miękkie. Dopasowane do wieku pacjenta i potrzeb jego skóry. Twarde stymulatory tkankowe dają nam trwalsze efekty, stąd stosujemy je rzadziej. Miękkie przeznaczone są dla młodszych osób, w przedziale 20-35 lat.

Stosunkowo mniej wykonuję intensywnych zabiegów laserowych. Zazwyczaj są to te zamykające naczynka, na rumień, poprawiające koloryt skóry. Głównie pracuję z przebarwieniami. Kolejnymi istotnymi zabiegami są te ujędrniające z wykorzystaniem urządzeń HIFU i radiofrekwencja mikroigłowa. Tę ostatnią możemy też stosować na całe ciało, które cieszą się coraz większą popularnością w moim gabinecie.

Dlaczego rekonwalescencja po zabiegu medycyny estetycznej jest ważna?

– Dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków po zabiegach odbudujemy naszą barierę hydrolipidową i złagodzimy podrażnienie skóry po zabiegach. Pamiętajmy, żeby były to produkty specjalnie dla nas dobrane. Można je zakupić w gabinecie medycyny estetycznej. Mamy też specjalne maski pozabiegowe. Prezentuję ją pacjentowi po zabiegu. Albo sama ją nakładam, albo instruuję, jak się z nią obchodzić w domu. Przyda się również odpowiedni krem zawierające arnikę substancje łagodzące, ceramidy, czynniki wzrostu.

Jak dbać o skórę po intensywnych zabiegach odmładzających?

– Przede wszystkim nawilżać skórę produktami odpowiednio dobranymi, ale nie tymi z drogerii. Te tworzą tylko tłustą powłokę, a nie odbudowują bariery hydrolipidowej. Najlepiej zaopatrzyć się w kremy bogate w ceramidy i czynniki wzrostu, które będą łagodzić podrażnienia i podtrzymywać efekty zabiegowe.

Uważam, że odpowiednio dobrany beauty plan, jak i właściwa pielęgnacja domowa to gwarancja sukcesu zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Od nas zależy, jak skóra będzie wyglądać i jaki będzie finalny efekt. Nie zapominajmy, że w gabinecie widzimy się raz na miesiąc, czasami rzadziej.

Czego po zabiegach nie wolno?
Gladskikh Tatiana/shutterstock.com

– Żartuję, że pacjentki pamiętają, by nie całować męża, ale o pieskach już zapominają 😀 Higiena pozabiegowa jest bardzo ważna. Nie chodźmy też na siłownię! 7 dni bez intensywnego wysiłku. Ewentualnie po trzech dniach możemy iść na szybszy spacer. Bylebyśmy tylko nie pocili się intensywnie. Unikajmy dotykania skóry, by jej nie podrażnić.

Przede wszystkim też nie wykonujemy innych zabiegów. Zdarzyło mi się, że pacjentka po zabiegu laserowym uznała, że jej skóra nie łuszczy się wystarczająco intensywnie. Poszła więc na peeling. Nie muszę tłumaczyć, że ta sytuacja skończyła się tragedią.

Pamiętajmy, że bez odpowiedniej rekonwalescencji możemy być niezadowoleni z zabiegu. Wydamy na niego pieniądze, a efekt będzie poniżej oczekiwań. Mogą pojawić się powikłania, np. w przypadku braku odpowiedniej higieny mogą pojawić się nadkażenia bakteryjne.

Jak regeneracja wpływa na efekt zabiegu?

– Po stymulatorach tkankowych na efekt trzeba poczekać od 2 do 3 miesięcy. Dotyczy to wszystkich zabiegów odmładzających. Ich celem jest pobudzenie skóry do pracy i produkcja nowego kolagenu i fibroblastów. Wywołują one w skórze reakcję zapalną. Efekt będzie widoczny wtedy, kiedy to się wyciszy i uspokoi. Odbuduje się tzw. „druga skóra”. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Kamil Macniak/shutterstock.com
Czy trudno u nas o cierpliwość?

– Pacjenci są coraz bardziej świadomi i bardziej cierpliwi. Chcą naturalnych i długotrwałych efektów. Tym mniej cierpliwym zostaje wolumetria, gdzie efekt jest natychmiast.

Czy ważna jest dla Pani współpraca lekarza z kosmetologiem?

– W obu gabinetach, w których przyjmuje, współpracuję ściśle z kosmetologiem. Widzę̨ dużo lepsze efekty, kiedy łączymy zabiegi kosmetologiczne i te z medycyny estetycznej. Prowadzimy pacjentów razem. Ja wykonuję zabiegi iniekcyjne przeznaczone dla lekarzy, a kosmetolodzy zabiegi mniej inwazyjne.

Lek. Paula Truszkowska (Walczak)lekarka w trakcie specjalizacji z otorynolaryngologii oraz dyplomowana lekarka wykonująca zabiegi z medycyny estetycznej. Medycyną estetyczną zajmuje się od około 4 lat. Jest to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. Stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc regularnie w szkoleniach i sympozjach w kraju oraz za granicą. Prowadzi również szkolenia dla lekarzy. Specjalizuje się w zabiegach regeneracyjnych oraz anti-aging, w których wykorzystuje techniki łączone w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów. Jej ulubionym zabiegiem jest niewątpliwie modelowanie ust. Precyzja, Harmonia, Bezpieczeństwo – te 3 cechy najlepiej opisują jej pracę w gabinecie.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify