Dermatic.pl Aesthetic Business

Czas szkolenia czasem pracy pracownika

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Co ze studiami podyplomowymi, szkoleniami weekendowymi i wyjazdami integracyjnymi?
Na podpis prezydenta czeka kolejna nowelizacja Kodeksu Pracy. Uchwalona 9 marca ustawa dotyczy szkoleń pracowników. Według nowego przepisu szkolenia takie mają odbywać się na koszt pracodawcy oraz – w miarę możliwości – w godzinach pracy pracownika. Czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika zaliczy się do czasu pracy.

oprac. Barbara Kielczyk

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do przepisów dwóch unijnych dyrektyw. Pierwsza to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Druga – dyrektywa 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, uchylające dyrektywę Rady 2010/18/UE. Wśród nowości, które zaczną obowiązywać, gdy ustawa wejdzie w życie (a stanie się to po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw) jest przepis dotyczący szkoleń pracowników.

Po godzinach – nadgodziny

Nowy art. 94 (13) Kodeksu Pracy odnosi się do obowiązku pracodawcy przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku, jeżeli wynika z postanowień układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego. A także z regulaminu lub przepisów prawa albo umowy o pracę oraz w przypadku szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego.

Szkolenia takie powinny odbywać się w godzinach pracy. Jeżeli nie jest to możliwe i odbywa się ono poza godzinami pracy, jest ono wliczane do czasu pracy, a pracownikowi będą musiały być naliczone nadgodziny. Jak to wpłynie na dofinansowywanie kursów czy studia podyplomowe dla pracowników, szkolenia weekendowe bądź wyjazdy integracyjne połączone ze szkoleniami?

Koniec z dofinansowaniem podyplomówek i kursów?
szkolenia na koszt pracodawcy ustawa
Master1305/shutterstock.com

Dotychczas szkolenia odbywające się poza godzinami pracy nie są zaliczane do czasu pracy. Pracodawcy godzą się więc często na finansowanie dokształcania czy zdobywania nowych kwalifikacji pracowników – nawet trwających do 6 tygodni kursów. Pracownicy zyskują bowiem nowe kompetencje, a przedsiębiorca zalicza sobie wydane kwoty do kosztów działalności.

Teraz pojawia się przypuszczenie, że po zmianach przepisów – gdy czas szkolenia będzie musiał być wliczony do czasu pracy – szkolenia obowiązkowe będą organizowane głównie w podstawowym czasie pracy. Jeżeli bowiem pracownikowi będą przysługiwały nadgodziny za szkolenia w czasie dodatkowym, pracodawcy będą organizować je podczas tygodnia.

Czy nowy przepis może wyeliminować szkolenia weekendowe, wyjazdy integracyjne połączone ze szkoleniem albo dofinansowywanie kursów i studiów podyplomowych dla pracowników? Jeśli bowiem w czasie takiego wyjazdu weekendowego, integracyjnego, będzie choćby jedna godzina szkolenia w dniu wolnym od pracy, to pracodawca będzie musiał np. oddać pracownikowi cały dzień wolny – zwracają uwagę prawnicy.

W takiej sytuacji pracownikowi będzie należało wypłacić odpowiedni dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, ewentualnie udzielić czasu wolnego od pracy. Zaś udział pracownika w szkoleniu odbywającym się w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy co do zasady powinien zostać zrekompensowany poprzez udzielenie innego dnia wolnego w ciągu okresu rozliczeniowego. W przypadku, gdy pracodawca nie zrekompensuje pracownikowi czasu szkolenia odbywającego się poza godzinami pracy pracownika wynikającymi z rozkładu czasu pracy, pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie o zapłatę. Przy tym będzie zobowiązany m.in. wykazać, że uczestniczył w szkoleniu w związku z poleceniem pracodawcy.

Gwarancja dla pracowników

Prawnicy podkreślają, że wprowadzany przepis stanowi dodatkową gwarancję pracowniczą i zobowiązanie pracodawców do pokrywania kosztów szkoleń pracowników, we wskazanych w przepisie sytuacjach. Natomiast Kodeks pracy zobowiązują pracodawcę do ułatwiania podnoszenia kwalifikacji przez pracowników, nie zaś do ich zapewnienia.

Pracodawca może również wyrazić zgodę na podnoszenie przez pracowników kwalifikacji na zasadzie art. 103(1) i n. Kodeksu Pracy.  Niezmiennie pracodawcę obciążają obowiązki szkoleniowe dotyczące BHP, mogące w praktyce mieć walor szkoleń niezbędnych do wykonywania pracy, o którym mowa w przepisie. Przepis nie wprowadza powszechnego obowiązku pracodawcy szkolenia pracowników. Ale precyzuje konsekwencje uregulowania tego obowiązku oraz wydania przez przełożonego polecenia odbycia szkolenia.

W takiej sytuacji pracownicy powinni odbyć szkolenie na koszt pracodawcy w czasie swojej pracy; a szkolenie poza godzinami wliczone zostaną do czasu ich pracy. Z perspektywy pracodawcy warto zatem zwrócić uwagę na takie postanowienia aktów, które nakładają obowiązek prowadzenia szkoleń na pracodawcę. A nie tylko np. zobowiązują pracowników do podnoszenia kwalifikacji, choć niekiedy obie powinności mogą się przenikać.

Na gruncie nowelizacji wdrażającej komentowany przepis pracodawcy zobowiązani zostaną również do poinformowania pracowników o ogólnych zasadach polityki szkoleniowej pracodawcy. Warto z tego względu przy opracowywaniu zasad, mieć na uwadze konsekwencje wprowadzenia obowiązku szkoleniowego pracodawcy. Jeżeli przepisy czy dokumenty nie nakładają na pracodawcę obowiązku przeprowadzenia szkoleń, pracodawca nie będzie zobowiązany do ponoszenia ich kosztów. Chyba że zobowiąże się do tego np. na podstawie umowy lojalnościowej.

Źródło: Prawo.pl

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify