Dermatic.pl Aesthetic Business

Jest projekt rozporządzenia na VAT 8% dla branży beauty – kto jest, kogo nie ma?

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 9 minuty
Ministerstwo Finansów opublikowało pierwszy projekt rozporządzenia obniżającego VAT 8% na część tzw. sektora beauty. Okazuje się, że nie wszystkie specjalności się w nim znalazły. Beauty Razem – organizacja będąca autorem postulatu zrównania VAT do 8% w całej branży – działa i uspokaja, że to początek konsultacji.

Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Jej reprezentanci stwierdzają, że obecny projekt rozporządzenia będzie dopiero poddawany konsultacjom, a ostateczny jego kształt może znacząco różnić się od opublikowanej pierwszej wersji szkicu.

– To kusząca propozycja. Przeanalizujemy ją i naniesiemy poprawki. Gwarantuję, że będzie ich mniej, niż 100 tysięcy – komentuje Michał Łenczyński, autor postulatu VAT 8 proc. na branżę beauty. – 26 lutego 20 reprezentantów i ekspertów 10 branżowych organizacji spotkało się z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adamem Abramowiczem. W środę oddolnie zebraliśmy uwagi od 100 tys. członków Beauty Razem, podjęliśmy 14 uchwał. I zdefiniowaliśmy branżę, by każdy z nas był współtwórcą tego sukcesu. Każdy salon ma głos i w kształcie VAT i w kwietniowych wyborach. 

Doceniają krok w stronę wsparcia i wyrażają zaniepokojenie

Nowy projekt sugeruje zmiany, które mogłyby nie objąć wszystkich obszarów branży beauty w sposób, który pierwotnie zakładano. Chociaż ugrupowanie docenia krok w stronę wsparcia sektora poprzez obniżenie stawki VAT, wyraża zaniepokojenie, że model irlandzki – sugerowany jako wzór – wyklucza ważne dziedziny sektora. Dlatego przedstawione zostaną jego uwagi i propozycje.

–  VAT 8% na branżę beauty to perpetuum mobile. Ekonomiści wskazują, że obniżka VAT nic nas nie kosztuje, a nawet zarabia – ocenia Michał Łenczyński. – Inwestując zaledwie 20 groszy, podatnik zyska nawet 5-10 zł. Rzesze firm wyciągamy z szarej strefy, tworzymy 45 tys. miejsc pracy i przerywamy 50 proc. prognozowane podwyżki cen. To win-win dla klienta, gospodarki, budżetu i salonu. Dlatego w interesie każdego z nas jest objęcie pełnego obszaru branży beauty, tak jak obiecał premier. Wtedy Polska nareszcie stanie się europejskim liderem wspierania przedsiębiorczych kobiet.

Beauty Razem będzie kontynuować dialog z Ministerstwem Finansów, Rzecznikiem MŚP, Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Zdrowia oraz innymi organami państwowymi. Jego celem jest zapewnienie, że każdy segment branży beauty otrzyma wsparcie, na które zasługuje. A proponowane zmiany będą korzystne dla przedsiębiorców, pracowników, jak i klientów sektora urody.

Intensywne działania

W poniedziałkowym zebraniu z Rzecznikiem MŚP wzięło udział 20 reprezentantów z wszystkich 10 podmiotów branży beauty, skupionych wokół Beauty Razem w dziedzinie VAT 8%. Reprezentacja organizacji i autorytetów poszczególnych dziedzin merytorycznie uzasadniła uwzględnienie każdego obszaru, który może być pominięty pierwotnym projektem. Głos branży wsparły także ekspercko autorytety prawa, ekonomii i medycyny obecne na zebraniu.

Z kolei 28 lutego 2024 r. organizacja Beauty Razem spotkała się z samą branżą, która oddolnie wyraziła uwagi do projektu, określi prawidłowe listy zabiegów i faktyczne obszary branży beauty. Ze względu na liczbę członków (100 tys.) spotkanie odbyło się w formie transmisji na żywo, a wzięło w nim czynny merytoryczny udział ponad 15 tys. specjalistów. W trakcie publicznej transmisji na żywo organizacja zebrała uwagi od swoich członków w komentarzach. Przedsiębiorcy i specjaliści podjęli 14 uchwał i zdefiniowali 14 kluczowych obszarów branży beauty. Wszystkie uchwały rozpoczynały się od formuły

„Oświadczam, że…”
  1. fryzjerstwo jest dziedziną branży beauty i oczekuję utrzymania VAT 8% na dziedzinę fryzjerstwa.
  2. kosmetyka, w tym zabiegi z technologią są dziedziną branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  3. kosmetologia estetyczna oraz medycyna estetyczna jest ważną dziedziną w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  4. stylizacja rzęs, brwi i oprawa oka jest ważną dziedziną w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  5. makijaż, charakteryzacja z perukarstwem oraz praca makijażystki i stylistki są ważnymi dziedzinami w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  6. solaria, światłoterapia i opalania natryskowe są ważnymi dziedzinami w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  7. przekłuwanie uszu, piercing w tym wykonywany przez piercerów jest ważną dziedziną w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  8. tatuaż oraz makijaż permanentny to ważne dziedziny w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  9. manicure, pedicure, stylizacja paznokci i podologia są ważnymi dzidzinami branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na te dziedzinę.
  10. fryzjerstwo i trychologia to ważne dziedziny w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  11. masaż kosmetyczny, relaksacyjny, odnowa biologiczna i SPA, modelowanie sylwetki są ważnymi dziedzinami w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  12. depilacja każdą techniką, w tym laserowa, to ważna dziedzina w branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  13. sprzedaż preparatów do pielęgnacji pozabiegowej stanowi obszar branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. na tę dziedzinę.
  14. edukacja w formie kursów i szkoleń oraz innych form we wszystkich powyższych dziedzinach beauty stanowi obszar branży beauty. Oczekuję obniżenia VAT do 8 proc. w tym zakresie.

W środę uchwalono też definicję Branży Beauty:

„Branża beauty to wszystkie dziedziny zajmujące się urodą i dobrym samopoczuciem”

I to, oprócz 14 obszarów zabiegowych jest podstawą do dalszego działania Beauty Razem w sprawie VAT. Definicja nie jest ujęta w przepisach prawa, ale została usankcjonowana oddolnie, społecznie przez dużą liczbę przedsiębiorców, reprezentatywną dla tej grupy zawodowej.

Projekt rozporządzenia ministra finansów kwalifikuje do obniżki VAT do 8% różne obszary sektora beauty. Pełna realizacja postulatu, aby obniżką objąć cały sektor nie jest pewna. Ale społeczność branży będzie kontynuowała prace nad nim. Beauty Razem dostało osobiste zaproszenie z Ministerstwa Finansów do konsultowania projektu rozporządzenia. I podejmuje wpływanie na jego rozszerzenie. 

Zabiegi Beauty ujęte i nieujęte w pierwszym projekcie VAT 8 proc.

Obszar fryzjerstwo – VAT 8%?

Tak, wg informacji fryzjerstwo pozostaje na VAT 8% tak jak od 2006 roku (dyrektywa 2006/112/WE). Fryzjerstwo nie podlega zmianom, a Ministerstwo Finansów nie zmieniło stanowiska. Zniknie także niuans i płynna granica pomiędzy zabiegiem kosmetycznym na włosy (on będzie cieszył się VAT 8%), za wyjątkiem, na chwilę obecną trychologii, w której sprawie prowadzone są działania.

Obszar kosmetyka – VAT 8%?

W większości tak. Wg propozycji MF „pozostałe usługi kosmetyczne” zostaną objęte VAT 8%. Stąd każdy „zwyczajny” zabieg kosmetyczny zakwalifikuje się i taką propozycję ministerstwo położyło na stole. Zabiegi mogące być uznane za zabiegi opieki zdrowotnej nie zostaną objęte. Beauty Razem działa w zakresie bezdyskusyjnego obniżenia stawki VAT zabiegów z pogranicza, stanowiących branżę beauty.

Obszar kosmetologia – VAT 8% ?

W większości tak. Wg informacji podstawowe zabiegi kosmetologiczne jako „pozostałe usługi kosmetyczne” zostaną objęte VAT 8%. Zabiegi z pogranicza, które uznawane są za zabiegi opieki zdrowotnej bądź paramedyczne wg propozycji ministerstwa nie zostaną objęte. Beauty Razem działa w zakresie kosmetologii „medycyny” estetycznej stanowiącej branżę beauty.

Obszar kosmetologia estetyczna – VAT 8%?

W większości tak, będą cieszyć się VAT 8%.  Wg informacji tak jak wyżej zabiegi kosmetologii (kosmetyki) będą cieszyć się VAT 8%, jeśli jeszcze są usługami kosmetycznymi. A nie mają charakteru niezdefiniowanej polskim prawem „medycyny” estetycznej, ani usług paramedycznych. Działania w zakresie kosmetologii „medycyny” estetycznej stanowiącej branżę beauty.

Obszar kosmetyka + kosmetologia ze sprzętem – VAT 8%?

W większości tak, będą cieszyć się VAT 8%. Zabiegi z użyciem sprzętu, które mogłyby zostać teraz lub w przyszłości uznane za leczenie lub zabieg paramedyczny, a nie zabieg kosmetyczny, po ich uznaniu pozostaną na 23% (jeśli Ministerstwo Finansów do końca stosowałoby wzorzec irlandzki). Tam gdzie jest to pozostały zabieg kosmetyczny, będą cieszyć się VAT 8%. Taka jest propozycja ministerstwa finansów.

Obszar medycyna estetyczna – VAT?

Nie. Pojęcie medycyny estetycznej nie istnieje w polskim porządku prawnym. Medycyna estetyczna istnieje jednak w porządku prawnym irlandzkim (na którym wzorowało się polskie MF). W Irlandii medycyna estetyczna jest objęta stawką podstawową VAT (która w Polsce wynosi 23%).

Jeśli w polskim prawie pojawiłoby się w przyszłości pojęcie medycyny estetycznej wykluczającej poza branżę beauty, podatek zostanie najpewniej podniesiony do 23 proc jak w Irlandii, więc specjaliści tej dziedziny przestaną korzystać z VAT 8%. Przypominamy, że stosowanie stawki zwolnionej przez lekarzy do zwykłych zabiegów beauty „udających” leczenie jest poważnym nadużyciem podatkowym.

Tak długo jak zabieg estetyczny mieści się w aktualnym obszarze prawnym „pozostałych zabiegów kosmetycznych”, będzie cieszył się VAT 8%. Beauty Razem działa w zakresie kosmetologii „medycyny” estetycznej, stanowiących branżę beauty i VAT 8% w tym zakresie by w przyszłości zabezpieczyć zabiegowców zarówno w VAT jak i w możliwości wykonywania zawodu.

Obszar przedłużania rzęs, stylizacja rzęs – VAT 8%?

Zdaniem BR całość obszaru rzęs powinna cieszyć się VAT 8%. Obecny projekt na to wskazuje i MF położyło taką propozycję na stole, jako „pozostałe usługi kosmetyczne”.

Obszar brwi, oprawy oka – VAT 8%?

Zdaniem BR sytuacja jest analogiczna jak w rzęsach. Stylistki brwi, oprawy oka będą cieszyć się VAT 8%, jeśli rozporządzenie się nie zmieni.

Obszar makijaż – VAT 8%?

Zdaniem BR sytuacja makijażu, wizażu jest analogiczna jak w rzęsach, a cały make-up będzie cieszyć się VAT 8%, jeśli rozporządzenie się nie zmieni.

Obszar charakteryzacja, perukarstwo – VAT 8%?

Niestety nie/częściowo, a Beauty Razem działa w tej sprawie. Produkcja peruk jest wykluczona z PKD 96.02 i włączona do 32.99.Z i wg propozycji ministerstwa nie kwalifikuje się. Działalność charakteryzatorów jako sztuki sceniczne, teatralne, filmowe, artystyczne nie jest oddzielnie uwzględniona.

Makijażyści, wizażyści, wykonujący usługi makijażu, wizażu w obrębie klasycznej działalności 96.02.Z, będą cieszyć się VAT 8%. Może dochodzić do klasyfikowania usług twórczych charakteryzacji czy perukarstwa jako usługi podobne, czyli „zwykłe” makijażowe. Beauty Razem działa w tej sprawie by całość była obniżona bezdyskusyjnie.

Obszar solaria – VAT 8%?

Niestety solaria nie. MF nie zaproponowało objęcie ważnej gałęzi branży beauty jaką jest opalanie w solarium. Dodatkowo, Irlandia literalnie wskazuje solaria jako standardową stawkę VAT. Beauty Razem działa na rzecz obniżenia obszaru solaryjnego. Zabiegi opalania natryskowego klasyfikowane jako kosmetyczne, prawdopodobnie mieszczą się propozycji MF w VAT 8%.

Obszar przekłuwanie uszu, piercing – VAT 8% ?

Niestety piercing nie. MF nie zaproponowało objęcie ważnej gałęzi branży beauty jaką jest piercing. BR działa w tej sprawie. Prosty zabieg przekłuwania uszu w salonie sklasyfikowany jako kosmetyczny,mieści się propozycji MF w VAT 8%.

Obszar tatuaż – VAT 8%?

Niestety całościowo nie. MF nie zaproponowało objęcie ważnej gałęzi branży beauty jaką jest tatuaż. Należy podkreślić, że tatuaż może mieć charakter dzieła artystycznego (8% VAT), jednak musi być utworem, za który twórca otrzymuje honorarium. W przeciwnym wypadku stawka 23% (stosowanie innych jest ryzykiem tatuażysty), a BR działa w tej sprawie na rzecz bezdyskusyjnego obniżenia stawki.

Obszar makijaż permanentny / PMU – VAT 8%?

Prawie na pewno tak. Makijaż permanentny, linergiści powinni zostać objęci VAT 8%. MF położyło tę propozycję na stole i tak długo jak PMU nie jest tatuażem, lecz jest pozostałym zabiegiem kosmetycznym, tak długo będzie cieszyć się VAT 8%.

Obszar paznokcie – VAT 8%?

Prawie na pewno tak. Manicure, pedicure, stylizacja paznokci będą korzystać z VAT 8%. MF położyło tę propozycję na stole, ale BR trzyma rękę na pulsie.

Obszar podologia – VAT 8%?

Częściowo. Ministerstwo Finansów zaproponowało VAT 8% na zabiegi kosmetyczne. Część podologów z własnej woli klasyfikuje się w obrębie 86.90.D (działalności paramedycznej). I choć istnieją interpretacje, że to prosty zabieg podologiczny, sytuacja jest na dziś wątpliwa. Beauty Razem działa w tej sprawie by całość była obniżona bezdyskusyjnie.

Obszar trychologia – VAT 8%?

Częściowo. MF zaproponowało VAT 8% na zabiegi kosmetyczne. Część trychologów klasyfikuje się w obrębie 86.90.D (działalności paramedycznej), część kosmetologicznej/kosmetycznej (objętej VAT 8%), część fryzjerskiej (objętej VAT 8% od 2006 roku). Beauty Razem działa w tej sprawie by całość była obniżona bezdyskusyjnie.

Obszar masaż – VAT 8%?

Nie. Masaż jako PKD 96.04 nie znajduje się w propozycji MF. Ponownie, rodzi to wątpliwość co do zakresu fiskalizacji jako zabieg kosmetyczny; np. zabiegu, którego elementem jest masaż, ale nie jest samą usługą masażu. Beauty Razem działa w tej sprawie.

Obszar SPA, odnowa biologiczna – VAT 8%?

Częściowo. Ministerstwo Finansów zaproponowało VAT 8% na zabiegi kosmetyczne. Odnowa biologiczna, SPA, modelowanie sylwetki jeśli są klasyfikowane w PKD 96.04, nie znajdują się w propozycji. Rodzi to wątpliwość, co do zakresu fiskalizacji jako zabieg kosmetyczny. Beauty Razem działa w tej sprawie by całość była obniżona bezdyskusyjnie.

Obszar depilacja – VAT 8%?

Tak, częściowo. Depilacja jako zabieg kosmetyczny powinna cieszyć się VAT 8%. Epilacja/depilacja laserowa wstępnie również, ale tak jak w punkcie o medycynie estetycznej zabieg epilacji znajdował się na liście potencjalnie wykluczonych zabiegów z pogranicza. BR działa w tej sprawie by całość była obniżona bezdyskusyjnie.

Obszar branży beauty – sprzedaż kosmetyków klientom – VAT 8%?

Nie. Ten cel analogiczny do ust. 43 VAT BR będzie usiłowało realizować. Zdefiniowano sprzedaż kosmetyków jako obszar branży beauty uchwałą z 28.02.2024.

Obszar branży beauty – edukacja kosmetyczna – VAT 8%?

Nie. Cel analogiczny do ust. 43 VAT, BR będzie usiłowało realizować. Zdefiniowaliśmy sprzedaż kosmetyków jako obszar branży beauty uchwałą z 28.02.2024.

Konsultacje do 7 marca
poseł Aleksander Miszalski (z lewej) i rzecznik MŚP Adam Abramowicz (z prawej)

Czas jest bardzo gorący, bowiem termin konsultowania projektu ministerialnego upływa 7 marca. A ponieważ ostatecznie nie doszło do spotkania Michała Łenczyńskiego z ministrem Andrzejem Domańskim podczas Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców (obaj panowie pochodzą również z tego miasta) teczki z kompletem dokumentów trafiły do rąk posła Aleksandra Miszalskiego i rzecznika MŚP Adama Abramowicza. I to oni zobowiązali się przekazać je do Ministerstwa Finansów.

Dalsze działania – jak zapowiada Łenczyński – będą przebiegać trójtorowo. Po pierwsze poseł Aleksander Miszalski ma przekazać teczkę ministrowi Domańskiemu. Z drugiej strony po spotkaniu tydzień temu z 20 przedstawicielami branży rzecznik MŚP Adam Abramowicz opracuje wraz ze swoim działem legislacyjnym pismo do ministerstwa.

A trzecim torem wszystkie organizacje oraz członkowie Beauty Razem mogą za pośrednictwem BR bądź indywidualnie wysyłać opinie do ministerstwa. W tym celu stworzono odpowiednią petycję. Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów po opublikowaniu projektu zaprosiło do jego konsultowania wszystkie organizacje w sektorze beauty.

Resort finansów wyznaczył termin do 7 marca i poinformował, że brak dostarczenia uwag jest równoznaczny z akceptacją pierwotnego projektu. Jak zatem lider ugrupowania ocenia szanse na objęcie 8-procentowym VAT-em całej branży?

Zrobimy wszystko, aby jak największy zakres specjalności został objęty stawką 8%. Ale jeśli nawet VAT nie zostanie obniżony od 1 kwietnia na całość, mamy zaplanowane wieloletnie działania aby poszerzać zakres specjalności, których niższy VAT będzie dotyczył – zapewnia.

A jak sytuacja będzie wyglądała jeśli zaakceptowane przez ministra rozporządzenie nie obejmie wszystkich działalności?

Tak samo jak dotychczas kiedy była różnica między fryzjerstwem a kosmetyką. Gdzie chętniej salon fryzjersko-kosmetyczny nabijał paragon na fryzjerstwo. Dlatego wadliwie skonstruowane rozporządzenie wprowadzające niesprawiedliwą dyskryminację niektórych obszarów z branży beauty (stawka podstawowa 23%) spowodowałoby, że premiowane byłyby nadużycia. W konsekwencji tego jedyną odpowiedzią państwa mogłyby być zmasowane kontrole skarbowe, uderzające w takim samym stopniu w nieuczciwych, jak i uczciwych przedsiębiorców. Których jest zdecydowanie większość – kwituje Michał Łenczyński.

Zdjęcia: własność redakcji i Beauty Razem

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify