Dermatic.pl Aesthetic Business

TOP zabiegi dla skóry po lecie (przebarwienia, rozszerzone pory…)

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Lato to czas kiedy skóra jest szczególnie narażona na niekorzystne działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury, słonej lub chlorowanej wody czy morskiego wiatru. Zatem jesień ze względu na mniejsze nasłonecznienie jest idealnym czasem na zaproponowanie swoim klientom zabiegów, które będą miały za zadanie wyrównanie bariery hydrolipidowej; zniwelowanie przebarwień, zmniejszenie rozszerzonych porów i regenerację anti–aging.

Marta Dymek-Gładyszewska

Ludzie chętnie korzystają z kąpieli słonecznych i morskich. Czynniki te mogą doprowadzić do niekorzystnych zmian w skórze. Do najczęstszych należą: przebarwienia, wysuszenie skóry, rozszerzone pory, zachwianie bariery hydrolipidowej.

Dodatkowym elementem jest także często nieodpowiednie zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV, a to doprowadza do przyspieszonego procesu starzenia się skóry.

Co się dzieje ze skórą po lecie?

Głównym objawem przesuszenia skóry po lecie jest szorstkość, ściągnięcie, podrażnienie skóry. Wynika to głównie z zachwiania płaszcza hydrolipidowego. Jest to powłoka skórna W/O chroniąca skórę przed czynnikami zewnętrznymi – niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania. W skład warstwy hydrolipidowej wchodzą głównie woda (10%) oraz lipidy zmieszane z łojem i resztkami NMF.

Silne nasłonecznienie, słona, chlorowana woda wymywają to zabezpieczenie skóry. Zdarza się także, że nadmiernie wysuszona skóra aby się zabezpieczyć zaczyna produkować większe ilości lipidów. Skutkuje to jej przetłuszczaniem się i nadmiernym świeceniem. To z kolei doprowadzić może do jej zaczopowania, co będzie skutkowało pojawieniem się wykwitów skórnych.

Słońce w naszej skórze wyzwala także duże ilości wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzają błonę ochronną podstawowych składników w skórze – kwasu hialuronowego, kolagenu, elastyny. Czynniki te odpowiedzialne są za elastyczność i sprężystość skóry, tworząc jej rusztowanie. Wolne rodniki doprowadzają do przyspieszonego procesu starzenia się skóry, czyli powstania nowych zmarszczek.

alt="zabiegi po lecie na przebarwienia"
Yashkin Ilya/shutterstock.com
Ach te przebarwienia!

Najczęstrzym problemem spotykanym u klientek po lecie są przebarwienia. Powstają one zazwyczaj z powodu niedostatecznej ochrony przeciwsłonecznej. Przebarwienia powstają na skutek zbyt intensywnego wytwarzania melaniny.

Melanina jest to barwnik wytwarzany przez komórki o nazwie melanocyty. Powstaje w miejscach gdzie skóra jest narażona na promieniowanie słoneczne. Jej zadaniem jest pochłanianie części szkodliwego promieniowania UV. Jednak w sytuacji kiedy promienowania UV jest bardzo dużo, a skóra nie ma dodatkowego wsparcia w postaci filtrów UVA i UVB może dojść do upośledzenia syntezy melaniny, co skutkuje pojawieniem się przebarwień.

Idealny czas na zabiegi

Jesień ze względu na mniejsze nasłonecznienie jest idealnym czasem na zaproponowanie swoim klientom zabiegów, które będą miały za zadanie wyrównanie bariery hydro–lipidowej, zniwelowanie przebarwień, zmniejszenie rozszerzonych porów i regenerację anti–aging. Należy pamiętać, że pielęgnacja gabinetowa powinna być poparta profesjonalnie dobraną pielęgnacją domową.

Dla potrzeb artykułu podzielimy sobie te zabiegi na grupy:

 • Złuszczające
 • Nawilżające
 • Regenerujące
 • Przeciw przebarwieniom
Zabiegi złuszczające

Złuszczanie polega na usunięciu martwych fragmentów naskórka, co w efekcie doprowadza do szybkiej regeneracji skóry, a także przywrócenia jej swoistych funkcji. Głównym zadaniem tej grupy zabiegów jest złuszczenie martwego naskórka w celu wygładzenia oraz zwiększenia penetracji składników aktywnych przez skórę. Najbardziej popularne to:

Zabieg mikrodermabrazji to procedura kosmetyczna, która polega na mechanicznym usunięciu warstwy rogowej naskórka. Umożliwia to eliminację martwych korneocytów, dzięki czemu skóra łatwiej przyswaja składniki aplikowane na jej powierzchnię. W chwili obecnej mamy do dyspozycji zaawansowane aparatury, które umożliwiają wykonanie precyzyjnego zabiegu w kontrolowany sposób.

alt="zabiegi po lecie na przebarwienia"
Cherries/shutterstock.com

Ze względu na rodzaj złuszczania mikrodermabrazję możemy podzielić na:

 • mikrodermabrazję diamentową,
 • mikrodermabrazję korundową.

Polega ona na złuszczaniu skóry przy pomocy głowic zaopatrzonych w pierścienie ścierające wykonane z naturalnego lub sztucznego diamentu. 

Drugim rodzajem jest zastosowanie aparatury wykorzystującej drobinki korundu. Do złuszczania wykorzystuje się tlenek glinu. Jest to substancja, która ma wyjątkową zdolność ścierania naskórka, jednocześnie nie przenika przez skórę. Drobinki te wyrzucane są z dyszy pod ciśnieniem na skórę, dzięki czemu dają tzw. efekt „piaskowania skóry”. Druga dysza, w tym samym czasie zasysa zużyty korund i złuszczony naskórek.

Intensywność zabiegu jest uzależniona od wartości zastosowanego ciśnienia, siły nacisku i szybkości przesuwania głowicy oraz doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Peelingi chemiczne

W przypadku peelingów chemicznych istotą jest kontrolowane i równomierne złuszczenie skóry, jednakowe na całej powierzchni poddawanej zabiegowi. Takie kontrolowane uszkodzenie prowadzi do jej stymulacji i przebudowy.

Powoduje odblokowanie ujść mieszków włosowych, a także spłycenie porów. Wpływa stabilizująco na czynność gruczołów łojowych przeciwdziałając nadprodukcji sebum. Pobudzając komórki doprowadza do wzmożonej ich odnowy oraz syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Umożliwia zahamowanie procesu fotostarzenia się skóry.

W efekcie działania peelingu dochodzi do wzrostu napięcia i jędrności skory. Dodatkowo, poprzez poprawę mikrokrążenia skóra jest zdolna do szybszej i bardziej efektywnej regeneracji.

Niektóre peelingi chemiczne poprzez swoje właściwości doprowadzają również do rozjaśnienia skóry, przez co staje się ona wizualnie młodsza i atrakcyjniejsza. Za pomocą peelingu umiemy radzić sobie z niedoskonałościami skóry takimi jak utrata jej elastyczności i oznaki starzenia, ale nie tylko. Peeling chemiczny będzie również doskonałym zabiegiem w problemach barwnikowych skóry.

Nawilżające i regenerujące

Mają za zadanie odbudować warstwę hydrolipidową, zmniejszyć stres oksydacyjny oraz zastymulować skórę do samoregeneracji. Bardzo ważny jest skład dostarczanych substancji czy to drogą manualną, czy iniekcyjną. Do najważniejszych substancji możemy zaliczyć te, które działają:

 • antyoksydacyjnie – witamina C, witamina E, arbutyna, resweratol, kwas ferulowy, kwas azelainowy, astaksantyna, floteryna, koenzym Q-10;
 • nawilżająco – kwas hialuronowy, kolagen, aminokwasy, ceramidy, mocznik;
 • przeciwzmarszczkowo – kolagen, aminokwasy, peptydy.
alt="zabiegi po lecie na przebarwienia"
Cherries/shutterstock.com
Infuzja tlenowa

Polega na wtłaczaniu skoncentrowanych aktywnych składników w głębsze warstwy skóry, za pomocą tlenu pod ciśnieniem. Zabieg przynosi efekt natychmiastowego odmłodzenia, wygładzenia i odświeżenia skóry.

 • Zabieg tlenowy na twarz nie tylko poprawia kondycję tkanki, ale również skutecznie przeciwdziała różnego rodzaju dolegliwościom; takim jak przebarwienia, trądzik, egzema czy łuszczyca.
Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na bezpośrednim dostarczeniu do skóry potrzebnych substancji. W trakcie zabiegu podaje się małe dawki preparatu iniekcyjnie, bezpośrednio do skóry właściwej. Zabieg wykonywany jest cyklicznie w dobrze dobrane miejsce. Najczęściej dostarczamy w ten sposób: kwas hialuronowy, kwas bursztynowy, niacynamid, kwas askorbinowy, peptydy, aminokwasy.

Idealnym dopełnieniem może także być zastosowanie osocza bogatopłytkowego, które aktywuje naturalne mechanizmy naprawcze skóry. Zabieg polega na pobraniu krwi od pacjenta do certyfikowanych medycznych probówek, odwirowaniu, a następnie wprowadzeniu odwirowanej frakcji bezpośrednio do skóry za pomocą mezoterapii igłowej.  Regeneracja skóry zachodzi dzięki działaniu czynników wzrostu.W odwirowanym osoczu jest minimum 3–5 razy więcej czynników wzrostu niż w krwi obwodowej.

Sonoforeza

Sonofreza jest częstym zabiegiem wykorzystywanym w zabiegach kosmetologicznych. Pozwala na głębsze wtłoczenie substancji aktywnych niż w przypadku masażu manualnego.  Substancje te (np. peptydy) wprowadzane są przy pomocy fali ultradźwiękowej.

Sonoforeza powodując mikromasaż poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek. Energia ultradźwięków pochłaniana jest dobrze przez te tkanki, które zawierają duże ilości białek (takie jak więzadła, ścięgna, powięzie, torebki stawowe i tkanki bliznowate). Zaś w o wiele słabszym stopniu przez tkanki zawierające mało białka, a dużo wody (takie jak krew, tkanka tłuszczowa, chrząstka czy kość).

Przebarwienia skórne

Kolejnym częstym przypadkiem są przebarwienia skórne, które są szczególnie widoczne po okresie mocnego nasłonecznienia, jakim jest lato.

Wysokie nasłonecznienie może prowadzić do nadmiernej produkcji barwników z grupy melanin. Dzieje się tak ze względu na podwyższoną aktywność enzymu jakim jest tyrozynaza, który jest kluczowy w procesie biochemicznym. Tyrozynaza kontroluje szybkość tworzenia się melaniny, dlatego wiele substancji stosowanych w celu rozjaśnienia skóry działa przez modyfikację jej aktywności.

alt="zabiegi po lecie na przebarwienia"
LADO/shutterstock.com

Hamowanie aktywności enzymu wywołane jest zablokowaniem jego centrum aktywnego przez inhibitor, co uniemożliwia połączenie się z substratem reakcji. Dlatego też w niwelowaniu przebarwień podstawą jest zastosowanie substancji hamujących enzym tyrozynazę.

Substancje hamujące tyrozynazę można wprowadzić w trakcie różnych zabiegów. Należą do nich między innymi wymienione wyżej peelingi chemiczne, mezoterapia, sonoforeza. Należy jednak pamiętać też o stosowaniu tych substancji w codziennej pielęgnacji stosując kosmetyki detaliczne. Do najczęściej stosowanych substancji należą:

 • Arbutyna
 • Kwas bursztynowy
 • Kwas azelainowy
 • Witamina C
 • Niacynamid
 • Ekstrakt z lukrecji
 • Reswerator

Skóra po lecie może mieć wiele defektów. Dlatego należy o nią zadbać z większą starannością iż zazwyczaj. Zabiegi i składniki aktywne powinny być odpowiednio dobrane do każdego z problemów.

Niezależnie od wybranej terapii w każdym z przypadków powinny znaleźć się antyoksydanty. Obecność antyoksydantów wydaje się być korzystnym połączeniem, które może wspomagać naturalny proces regeneracji. Szczególnie po nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV.

Marta Dymek-Gładyszewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na wydziale farmaceutycznym ukończony tytułem mgr kosmetologii. Szkoleniowiec, członek Krajowej Izby Kosmetologii, właścicielka gabinetu. Specjalizuje się w zaawansowanych procedurach estetycznych, propagując jednocześnie bezpieczne i holistyczne podejście do pracy z pacjentem. W wolnej chwili pisze specjalistyczne artykuły skierowane do profesjonalistów z branży beauty i ich klientów.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify