Dermatic.pl Aesthetic Business

Trądzik różowaty – nie jest tym samym co trądzik powszechnie znany

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Spora część dorosłych pacjentów klinik dermatologicznych skarży się na swoją problematyczną cerę. Jak się okazuje, duży procent z nich cierpi na trądzik różowaty. 
Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (z łac. acne rosacea) to choroba zapalna skóry. Na jego pojawienie się mają bezpośredni wpływ pękające naczynka i nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Należy do grona przewlekłych chorób, najczęściej skóry twarzy, szyi i okolic dekoltu.

Zwykle swoje widoczne objawy występują około 30. roku życia i nasilają się z biegiem lat. Nasilenie trądziku różowatego wypada na przedział od 40. do 60. roku życia. Z tym problemem borykają się głównie kobiety i osoby z jasną karnacją.

Acne rosacea u mężczyzn ma cięższy przebieg i rzadziej występuje, ale nie są oni wykluczeni z grona osób narażonych na zachorowanie. Jednocześnie to trądzik różowaty nosa uważa się za najcięższą postać. W tej formie trądzik różowaty u mężczyzn pojawia się najczęściej.

Nazwa tej choroby skóry może wprowadzać w błędne skojarzenie z trądzikiem pospolitym (acne vulgaris), z którym trądzik różowaty ma niewiele wspólnego. Z różowatym rodzajem trądziku znacznie trudniej się walczy, ze względu na większą ilość poważniejszych przyczyn.

Przyczyny wystąpienia i objawy trądziku różowatego

Potencjalnych przyczyn acne rosacea istnieje wiele:

  • Główną i najczęstszą stwierdzoną przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Choroba może być przekazywana pokoleniowo, jeśli taki problem wystąpił.
  • W grupie najczęstszych zachorowań znajdują się osoby prowadzące zły tryb życia. Czynnikiem wpływowym jest tutaj stres, nałogi. Brak ruchu przy chęci wyleczenia trądziku różowatego może prowadzić do kruszenia naczynek. Choć tutaj trzeba zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby pacjenta, ponieważ zdarza się, że duży wysiłek fizyczny powoduje wystąpienie zaostrzonych objawów.
  • Niewłaściwa dieta to również jeden z czynników sprzyjających pojawienia się i rozwoju trądziku różowatego. Pikantne potrawy, brak witamin i dieta zakwaszająca organizm, opierającą się głównie na białku zwierzęcym są sprzymierzeńcami w pogorszeniu się cery.
  • Ogólne skłonności do alergii u pacjentów, problemy z kruchymi naczynkami i skłonności do stanów zapalnych również są wskazywane przez lekarzy jako przyczyny wystąpienia stanów zapalnych skóry. 
  • Skłonności do cery naczynkowej, a w połączeniu ze stanami zapalnymi, skutkują bardzo szybko powstawaniem trądziku różowatego
Jak rozpoznać trądzik różowaty? – stadia i objawy

W rozwoju choroby można odróżnić od siebie poszczególne etapy. Pierwsze, co powinno skupić naszą uwagę, to pojawiające się pajączki na skórze. W miarę postępowania trądziku różowatego, fazy tej choroby zaczynają być dokuczliwe.

Digital Images Studio/shutterstock.com

Występują również:

  • kaszki – drobne krostki
  • większe, ropne wykwity
  • czerwone plamy na twarzy, czerwona twarz

Policzki są atakowane na samym początku. W tych obszarach skóry twarzy pojawiają się zaczerwienienia i popękane naczynka krwionośne zwane pajączkami. Mogą być mylone z przemarzniętą skórą, bo tak to właśnie wygląda.

Czerwony kolor jednak nie znika, a z biegiem czasu zaczyna się nasilać. Towarzyszy temu nieprzyjemne pieczenie i swędzenie tych okolic.

Następnie na skórze pojawiają się drobne krostki – kaszki. Czasem trądzik różowaty objawia się sporymi wypryskami ropnymi, nie tylko w środkowej części twarzy, ale także na czole, brodzie, szyi, za uszami. 

Nierzadko znaczna część pacjentów z tą dolegliwością cierpi na jego występowanie w okolicach dekoltu i pleców. Jest to szczególnie uciążliwe, przez stałe zakrycie ich ubraniami.

Chcąc uniknąć brzydkich blizn (mogą być to blizny wklęsłe lub wypukłe) jakie pozostawia po sobie trądzik różowaty, ważne jest zareagowanie i podjęcie działania już we wczesnych stadiach choroby.

Trądzik różowaty można wyleczyć szybko i skutecznie

Medycynie estetycznej i dermatologii możemy zawdzięczać ogrom metod i rad na borykające nas problemy skórne, wyglądu naszej skóry. Jeśli pacjent podejrzewa u siebie trądzik różowaty, bezzwłocznie powinien udać się na konsultację u dermatologa. Nowoczesne narzędzia i zabiegi pielęgnacyjne są odpowiedzią na nurtujące pacjentów pytania “jak leczyć trądzik różowaty”. My mamy odpowiedź jak wyleczyć trądzik różowaty szybko i skutecznie.

Miejscowe leczenie 

W przypadku wczesnego stadium choroby, gdy stan zapalny nie jest rozległy, a widoczne są tylko łagodne zmiany na skórze można rozpocząć leczenie miejscowe. Współczesne metody leczenia trądziku różowatego znacząco się różnią od tych sprzed kilku lat (leczenie bizmutem lub siarką).

Aktualnie leczenie miejscowe wykorzystuje antybiotyki miejscowe, kwasy owocowe, kwas azelainowy, iwermektynę, nikotynamid. Istnieją również preparaty zwężające naczynia (brymonidyna) oraz działające przeciwzapalnie (ichtiol).

Przy łagodniejszych postaciach trądziku różowatego – zwykle przy pierwszych objawach – lekarze rzadko decydują się wypisać leki. Zalecane jest unikanie bezpośrednio czynników wyzwalających rumień, a także stosowanie odpowiednich kosmetyków, odbudowujących i wzmacniających. 

Leczenie doustne 

Odpowiednie leki dobiera specjalista. Przeważnie dermatolodzy przepisują leki w postaci antybiotyków. Ich rodzaje pozwalają na wybór indywidualnej formy do potrzeb pacjenta, nie tylko w formie doustnej.

Antybiotyki stosowane w leczeniu trądziku różowatego należą do grup leków tetracyklinowych lub makrolidów. Stosowane są przy leczeniu trądziku grudkowo-krostkowym.

Nieodłącznym elementem terapii antybiotykowej jest włączenie probiotyków, aby chronić układ odpornościowy. Z antybiotykami nie wolno przesadzić, by nie zniszczyć niezwykle trudnej do odbudowania flory bakteryjnej.

Terapii tymi antybiotykami nie zaleca się rozpoczynać latem i kiedy występuje zbyt duże nasłonecznienie. Niektóre zażywa się maksymalnie przez okres trzech miesięcy, a metronidazol przyjmuje się maksymalnie przez okres trzech tygodni. Następnie konieczna jest przerwa w stosowaniu.

W przypadku trądziku opornego na działanie antybiotyków popularnymi lekami są retinoidy. Dostępne są tabletki na trądzik, ale także maści i żele. Terapia nimi może wynosić nawet do pół roku. Doskonale zmniejszają łojotok i stany zapalne skóry.

Leczenie zabiegowe (laseroterapia)
Przed i po laserowym zabiegu trądziku różowatego – sruilk/shutterstock.com

W leczeniu trądziku różowatego podejście indywidualne może wykazać, że domowe i farmaceutyczne sposoby leczenia przynoszą oczekiwany rezultat. Na taką ewentualność lekarze medycyny estetycznej znaleźli rozwiązanie.

Z oferty klinik medycyny estetycznej możemy wybrać zabieg laserem. Jedyny taki zabieg, który gwarantuje całkowite pozbycie się trądziku różowatego na zawsze. Badaniami i obserwacjami dermatolodzy potwierdzili, że w miejscach leczonych laserem zmiany trądzikowe nie wracają. Z większością powstałych blizn laser również sobie świetnie radzi.

Sprzęt zabiegowy emituje efektywne wiązki światła. Zazwyczaj przeprowadza się minimum dwie sesje zabiegowe. Niekiedy seria zabiegów jest większa, a każdy zabieg trwa minimum dwadzieścia minut. Nazwa leczenie laserowe może budzić obawy wśród pacjentów i pacjentek. Jednak niepotrzebnie – zabiegi laserem są bezbolesne.

Nie każdy z pacjentów może sobie pozwolić na poddanie się takiemu zabiegowi. Terapia laserem jest przeprowadzana przez lekarzy w prywatnych gabinetach i nie są to metody refundowane przez NFZ.

Naturalne leczenie – domowe sposoby

Do tych metod leczenia powinny zajrzeć osoby dostrzegające u siebie małe zmiany skórne – na tyle nie dokuczliwe, by konieczna była wizyta u dermatologa. Rozpoznanie problemu i połączenie odpowiednio widocznych objawów z trądzikiem różowatym nie jest częstym zjawiskiem. Pacjenci, którzy nie sięgają porad lekarzy niechętnie interesują się zadbaniem o cerę także w warunkach domowych.

Zwykle reagują gdy jest już za późno i widoczne są ropne wypryski, a nawet blizny po zmianach skórnych. Dla tych, którzy dbają o swój stan zdrowia i nie tylko gdy należy robić to farmakologicznie czy zabiegowo, znaleźliśmy sposoby na leczenie domowe.

alt="maska z płatków owsianych na trądzik"
Maseczka z płatków owsianych
kazmulka / shutterstock.com

Należą do nich stosowanie:

  • maseczek z płatków owsianych – płatki dokładnie mielimy i zalewamy wodą. Przygotowaną w ten sposób papkę nakładamy ostrożnie na twarz. Nie należy jej wcierać. Po kilku minutach kleik można zmyć wodą i osuszyć skórę ręcznikiem poprzez przykładanie go i lekkie dociskanie (bez pocierania). Stosować można ją codziennie w zależności od potrzeby. 
  • ochrony przed słońcem i wiatrem – nakładanie kremów z filtrem UV,
  •  rumianku – jego właściwości są przeciwzapalne i zmniejsza on zaczerwienienie,
  • siemienia lnianego do przemywania skóry twarzy.
Trądzik różowaty – pielęgnacja

Domowe sposoby to przede wszystkim codzienna pielęgnacja skóry i jej oczyszczanie. Nie można o nich zapominać. Przy zdiagnozowanym trądziku różowatym należy wprowadzić zmiany w swoich nawykach pielęgnacyjnych, by nie pogorszyć stanu i nie pozwolić na rozwój stanów zapalnych skóry.

Błędem, który popełnia większość dorosłych dotkniętych trądzikiem różowatym jest używanie nieodpowiednich kosmetyków. Do codziennego pielęgnacyjnego rytuału należy wprowadzić kosmetyki nie zawierające alkoholu, drażniących detergentów (SLS, SLES), konserwantów, sztucznych barwników i zapachów.

Wskazane są maści z kwasem azelainowym, przyspieszające gojenie się wyprysków. Do pielęgnacji wieczornej możemy zastosować pastę lub krem na trądzik różowaty o działaniu regenerującym i antybakteryjnym.

W aptece warto zapytać o dostępność zestawów do pielęgnacji skóry dotkniętej acne rosacea. Kupując zestaw możemy być spokojni, że żaden z elementów pielęgnacji nam nie umknie. Gdy odpowiada nam już jakiś kosmetyk danego producenta, zestaw okaże się też na pewno bezpieczny, ze względu na skład.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify