Dermatic.pl Aesthetic Business

Modelowanie ust – kaniula i aparat ortodontyczny

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Wracamy do zagadnienia powiększania i modelowania ust. Tym razem dwa przypadki zabiegowe: zastosowanie kaniuli oraz noszenie aparatu ortodontycznego.

Erika Bulko

Korygowanie kształtu ust jest w ostatnim czasie jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Wiele stosowanych technik pozwala spełniać marzenia pacjentów o młodych, kształtnych, pięknych ustach.

Skutecznie i z krótkim okresem rehabilitacji

Niestety, powiększanie i modelowanie ust jest dość inwazyjną procedurą. I okres rehabilitacji może trwać od kilku dni do kilku tygodni, co nierzadko skłania pacjentów do przekładania korygowania kształtu tej okolicy „na później”.

Również podczas samego zabiegu pacjenci nie zawsze przeżywają miłe doznania… Bolesność można złagodzić przy pomocy dobrze przeprowadzonego znieczulenia, ale trudno uniknąć pojawienia się krwiaków na skórze warg.

A ponieważ pacjent chce kontynuować aktywne życie, dość często jest zgłaszana potrzeba szybkiej rehabilitacji. Jak można przeprowadzić zabieg maksymalnie skutecznie i z krótkim okresem rehabilitacji?

Moje zalecenia:

  • Wykonywać zabieg modelowania ust przed nastąpieniem owulacji, czyli mniej więcej w 5-10 dniu cyklu.
  • Obowiązkowa profilaktyka zaostrzenia HSV (jeśli pacjent ma to schorzenie).
  • Wprowadzenie wypełniacza przy pomocy kaniuli (polecam stosowanie igły 25g/50mm).
Augmentacja ust z wykorzystaniem kaniuli

Powoduje znacznie mniejsze powstawanie krwiaków. Profil bezpieczeństwa kaniuli uważa się za wyższy, niż igły. Ze względu na tępą końcówkę prawdopodobieństwo uszkodzenia naczynia jest dość niskie.

alt="modelowanie ust a aparat ortodontyczny"
LOGVINYUK YULIIA/shutterstock.com

Skóra pozostaje nieuszkodzona, ponieważ zabiegowiec wykonuje tylko dwa wkłucia przy komisurze warg w celu wprowadzenia tego narzędzia. 

Zabieg nie wymaga długotrwałego znieczulenia lub można w ogóle zrezygnować ze stosowania anestetyków przy wysokim progu bólowym u pacjenta.

Przy wystarczającym doświadczeniu, praktyce i wiedzy na temat anatomii ust, stosując ten zabieg można poradzić sobie z każdymi „trudnymi” ustami.

Osobiście przeprowadziłam kilka tysięcy zabiegów powiększania ust, stosując swoją autorską technikę „NON TOUCH” przy pomocy kaniuli. Pacjenci są zadowoleni, doceniają naturalny efekt zabiegu. A także – jeśli chodzi o sam jego przebieg – niebolesność i bardzo krótki okres rehabilitacji (od 0 do 1 doby).

Powiększanie i modelowanie ust a noszenie aparatu ortodontycznego

Powiększanie ust przy leczeniu ortodontycznym dość długo wywoływało znaczne wątpliwości. Wielu zabiegowców kategorycznie odmawiało przeprowadzenia zabiegu korygowania kształtu ust, jeśli pacjent nosił stały aparat ortodontyczny. 

Zgadzam się z tym, że przy założeniu metalowych aparatów ortodontycznych (w zasadzie dotyczy to także aparatów ze wszystkich innych materiałów) istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia i podrażnienia błony śluzowej ust, policzków i z rzadka dziąseł. 

Dodamy jeszcze ćmiący ból w pierwszych dniach po założeniu aparatu… I w tym okresie, oczywiście, nie ma mowy o żadnym modelowaniu ust! Ale zazwyczaj po upływie 2-3 miesięcy od założenia aparatu wszystkie dolegliwości w jamie ustnej znikają.

Ponieważ dolna część twarzy rzeczywiście wywiera ważny efekt wizualny, wielu pacjentów chce zrekompensować dyskomfort powstający przy uśmiechaniu się.

Moje zalecenia dla pacjentów:
  • Jeśli pacjent planuje skorygować estetykę twarzy kompleksowo (powiększanie i modelowanie ust, założenie aparatu ortodontycznego itd.), lepiej zacząć od leczenia ortodontycznego. Jeśli po miesiącu zniknie dyskomfort po założeniu aparatu i aparat nie będzie podrażniać śluzówki jamy ustnej, na najbliższą przyszłość można już planować modelowanie ust.

Ponieważ po założeniu aparatu ortodontycznego zmieni się ułożenie ust, podczas korygowania przy pomocy wypełniacza zostanie uwzględniony nowy, zmieniony już kształt tej okolicy.

  • Główna zasada – zabieg powinien być przeprowadzany przez bardzo doświadczonego zabiegowca. Taki specjalista dobrze widzi i rozumie jaką ilość preparatu i o jakich właściwościach reologicznych należy wykorzystać w celu modelowania ust w konkretnym przypadku. Jaką technikę zastosować, aby maksymalnie polepszyć wygląd ust i pacjent był pewny piękna swojego uśmiechu.

Jednak chciałabym podkreślić, że dotyczy to tylko pierwotnie przeprowadzanego zabiegu augmentacji. Jeśli przed założeniem aparatu ortodontycznego pacjent miał w ustach wypełniacz (ponad 1 ml), należy jednak usunąć go przy pomocy fermentu hialuronidazy.

Erika Bulko

Specjalista medycyny estetycznej, studiowała w Medycznym Leningradzkim Instytucie Sanitarno-Higienicznym, po czym odbyła staż w specjalności dermatowenerologia na wydziale Medycyny Ogólnej. Odbyła staż w Ukraińskiej Medycznej Stomatologicznej Akademii w Połtawie w zakresie dermatowenerologii. W 2021 uzyskała licencję lekarza nadaną przez Ministerstwo Zdrowia Ukrainy w zakresie medycyny estetycznej. Prowadziła praktykę jako dermatolog i kosmetolog w klinice w Krzemieńczuku (UA). Specjalizuje się w leczeniu trądziku różowatego i pospolitego, a także w terapiach modelowania twarzy. Dzięki ciągłemu podnoszeniu kwalifikacji oferuje klientom szeroki wachlarz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Od 2022 roku prowadzi szkolenia z zakresu zabiegów estetycznych w Dermatic Aesthetic Academy.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify