Dermatic.pl Aesthetic Business

Sposoby na zadbane stopy latem

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Przez większą część roku schowane w skarpetach i zakrytych butach, wreszcie mają okazję pokazać się w pełnej krasie. Niestety, na stopach wyjątkowo szybko widać wszelkie „niedociągnięcia  w pielęgnacji”. Na co zwrócić uwagę w letniej pielęgnacji stóp i po jakie kosmetyki sięgać? – podpowiadam w artykule.

Aneta Kołaczek

Garść wiedzy o stopach

Stopa zbudowana jest z 19 mięśni, 107 ścięgien, 28 kości oraz więzadeł. W przypadku skóry stóp warstwa naskórka jest gruba, zawiera znaczne ilości gruczołów ekrynowych, charakteryzuje się niewielką ilością tkanki podskórnej, brakiem włosów i gruczołów łojowych. Charakterystyczną cechą skóry stóp jest brak płaszcza lipidowego, hamujący ślizganie się stóp. Ale też przyczyniający się do częstego przesuszania i pękania skóry.

Jakie są najczęstsze letnie problemy skóry stóp?

Nadpotliwość

Pot jest elementem systemu termoregulacji organizmu. Reguluje temperaturę ciała, ochładza je, wraz z potem wydzielane są z organizmu toksyny. Nadmierne wydzielanie potu na obszarze całego ciała lub jego wybranych partii (m.in. dłoni i stóp) – występujące niezależnie od temperatury otoczenia czy pory roku – nazywamy nadpotliwością.

Wyróżnić możemy:

 • nadpotliowść pierwotną – pojawiającą się już w okresie nastoletnim;
 • nadpotliwość wtórną (nabytą) – pojawiającą się okresowo, towarzyszącą podwyższonym temperaturom otoczenia, zmianom hormonalnym (np. w okresie menopauzy), otyłości, aktywności fizycznej i wielu innym sytuacjom.

Do przyczyn problemu nadpotliwości stóp zaliczamy:

 • brak higieny,
 • nieodpowiednie obuwie (zwłaszcza z tworzyw sztucznych),
 • rodzaj wykonywanej pracy (praca w środowisku gorącym i wilgotnym np. w kuchni, na basenie),
 • szereg czynników związanych ze stanem zdrowia, przemianą materii czy gospodarką hormonalną organizmu.

Nadpotliwość może towarzyszyć też sytuacjom stresowym i lękom.

Na podeszwie stóp zlokalizowanych jest około 600 gruczołów potowych na 1 cm2 powierzchni skóry. Warto pamiętać, że pot sam w sobie nie posiada zapachu. Za jego nieprzyjemną woń odpowiedzialne są bytujące na powierzchni skóry bakterie, rozkładające pot.

Nadmierna utrata wody przez skórę stóp skutkuje reakcją obronną organizmu – pogrubieniem naskórka. Skóra stóp staje się gruba, zrogowaciała, nabiera mało atrakcyjnego żółto-szarego kolorytu.

Nadmiernie zrogowaciały naskórek stóp poddany przenikaniu potu podlega rozmiękczeniu (maceracji). Proces ten jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i cierpiących na zaburzenia przemiany materii. Może bowiem doprowadzić do rozwoju infekcji grzybiczych i powstawania trudno gojących się ran.

Pierwszym elementem walki z nadpotliwością stóp

jest ustalenie przyczyny i (o ile to możliwe) jej eliminacja. W tym celu warto zwrócić się o pomoc do podologa. Domowe sposoby regulowania nadpotliwości stóp to:

 • częste mycie stóp w letniej wodzie z dodatkiem soli mineralnych i ziół, m.in. kory dębu, szałwii, rumianku, brzozy;
 • wybieranie przewiewnego obuwia z naturalnych materiałów;
 • dieta pozbawiona tłuszczów, ostrych przypraw, alkoholu czy tytoniu;
 • stosowanie antyperspirantów do stóp i kosmetyków zawierających składnik przeciwbakteryjne, m.in. srebro koloidalne, wybrane olejki eteryczne;
 • stosowanie pianek i kremów do stóp zawierających składniki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym (m.in. oktopirox).

Pielęgnacja specjalistyczna, jaką oferują gabinety podologiczne obejmuje m.in. jonoforezę, zabiegi z udziałem botoksu, akupunkturę.

Grzybica paznokci

Nieodzowne elementy letnich wyjazdów – kąpiele w basenie, sauna, termy, hotelowe łazienki i wykładziny mające kontakt z niechronioną skórą, wilgotne obuwie sportowe – niosą za sobą ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej.

Grzybica paznokci należy do najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych stóp. Ma przewlekły, nawrotowy charakter, może być wywołana przez dermatofity, drożdżaki lub grzyby pleśniowe. Do grupy zwiększonego ryzyka zachorowań należą osoby z nadwagą, cukrzycą, łuszczycą, chorobami tarczycy, obniżoną odpornością, zaburzeniami hormonalnymi.

Objawy grzybicy pozwalające rozpoznać schorzenie już na etapie gabinetu kosmetologicznego to:

alt="pielęgnacja stóp latem"
Malikov Aleksandr/shutterstock.com
 • zmiany przerostowe lub zanikowe paznokci,
 • zmiany ich kształtu, barwy (na żółto-brązową lub zielono-brązową),
 • pogrubienie i pofałdowanie powierzchni paznokcia.

Przy grzybicy ogromne znaczenia ma profilaktyka obejmująca:

 • dokładne wycieranie stóp i obszaru pomiędzy palcami po każdej kąpieli,
 • stosowanie odpowiednich kosmetyków do stóp przez osoby z nadpotliwością,
 • obcinanie paznokci na krótko,
 • stosowanie ochronnych klapków na basenie, w klubie fitness, hotelu i tym podobnych miejscach,
 • unikanie obuwia z tworzywa sztucznego,
 • szczególną uwagę we własnej łazience zaleca się rodzinom pacjentów z problemem grzybicy.

Nietypowe zmiany w obrębie paznokci powinny skłonić do wizyty u dermatologa. Leczenie grzybicy paznokci obejmuje terapię miejscową i ogólną, usuniecie zakażonych płytek paznokciowych.

Hiperkeratoza

Hiperkeratoza jest reakcją obronną skóry na czynnik drażniący, polegającą na nadmiernym namnażaniu się komórek warstwy podstawnej naskórka. A następnie ich rogowaceniu i gromadzeniu się w warstwie rogowej. Zmiany powstają m.in. wskutek permanentnego ucisku, otarcia, skaleczeń, działania wysokich i niskich temperatur, działania drażniących czynników chemicznych, skaleczeń. Mogą towarzyszyć pewnym chorobom ogólnoustrojowym i chorobom skóry, m.in. łuszczycy czy rybiej łusce. Wśród hiperkeratoz możemy wyróżnić m.in.:

 • odciski – zmiany charakteryzujące się obecnością rdzenia wrastającego w głąb tkanki mięśniowej i uciskającego nerwy, powstające najczęściej w obrębie palców. Podolog usuwa odciski za pomocą m.in. frezów, niestety wykazują one tendencje do nawrotów. Nawrotom odcisków i związanego z nimi bólu możemy zapobiegać odpowiednio dobranym obuwiem, stosowaniem ortez, kosmetyków o działaniu zmiękczającym naskórek.
 • modzele – w przeciwieństwie do odcisków nie posiadają rdzenia, są większe i bardziej miękkie, mają żółte zabarwienie. Występują na ogół na przeciążonych miejscach stopy. Modzele usuwane są przy pomocy skalpela i frezarki.
 • pękające pięty – bolesne rozpadliny skóry pięt powstające w wyniku braku pielęgnacji i przesuszenia skóry;
 • rogowacenie podpaznokciowe – zmiany powodowane nadmiernym rogowaceniem skóry w obrębie łożyska paznokciowego, którym może towarzyszyć onycholiza;
 • brodawki wirusowe (potocznie zwane kurzajkami) – grudki na skórze powstające wskutek aktywności wirusa brodawczaka ludzkiego.
Domowa pielęgnacja stóp
alt="pielęgnacja stóp latem"
Kotin/shutterstock.com

Domową pielęgnację stóp rozpocznij od wykonania peelingu. Latem warto sięgać po ten prosty zabieg nawet dwa razy w tygodniu. Do peelingu stóp polecane są kosmetyki z gruboziarnistym ścierniwem.

Miejsce powszechnie stosowanego w peelingach ścierniwa – polietylenu, zajęły obecnie materiały biodegradowalne, takie jak celuloza, łupiny orzechów, rozdrobniona kolba kukurydzy, polikaprolakton, korund, pumeks, gruboziarnista sól i cukier.

Peeling wygładza skórę, nadaje jej jedwabistą gładkość, ułatwia wchłanianie składników aktywnych z kremów, poprawia krążenie krwi w skórze. Towarzyszący mu masaż relaksuje, odpręża, poprawia nastój.

Nieodzownym elementem letniej pielęgnacji stóp powinien być krem nawilżający i natłuszczający przesuszoną skórę. Warto sięgać po niego codziennie. Co powinien zawierać skuteczny krem do pielęgnacji stóp podpowiadam w kolejnym akapicie.

Ostatni element letniej pielęgnacji stóp to lakier do paznokci. Latem klasyczna czerwień ustępuje miejsca soczystym, żywym, energetycznym kolorom tęczy.

Czego szukać w kremach do stóp?

Mocznik

Mocznik z chemicznego punktu widzenia to diamid kwasu węglowego. Wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) skóry, jego stężenie spada w miarę starzenia się skóry. Ma szeroką tradycję stosowania w nawilżających kremach i balsamach do ciała.

Aktywność mocznika zależy od zastosowanego stężenia. Dodany do kremów w ilości do 10% będzie działał nawilżająco. Mocznik zastosowany w stężeniu 20-30% będzie działał keratolitycznie, przywracając miękkość i gładkość skórze. W składzie INCI kosmetyków znajdziesz go pod nazwą Urea.

Alantoina

Alantoina jest imidazolonową pochodną mocznika, produktem przemiany białek, występującym w moczu ssaków, jak i w organizmach roślin. W przyrodzie alantoinę znajdziemy m.in. w korzeniach lukrecji gładkiej i żywokostu lekarskiego. Alantoina działa nawilżająco, łagodząco, ochronnie, przyspiesza gojenie się drobnych uszkodzeń i otarć skóry. Nazwa INCI: Allantoin.

D-pantenol

D-pantenol jest prekursorem witaminy B5 (kwasu pantotenowego). Intensywnie nawilża skórę, jest humektantem – wiąże wodę w naskórku. Jednocześnie stymuluje podziały komórek naskórka i namnażanie fibroblastów. D-pantenol łagodzi podrażnienia skóry, przyspiesza gojenie drobnych uszkodzeń skóry. Nazwa INCI: Panthenol.

Masła i oleje naturalne

Naturalne masła i oleje stanowią źródło kwasów tłuszczowych i ceramidów uzupełniających ubytki cementu międzykomórkowego naskórka. Oleje i masła tworzą na powierzchni skóry okluzyjną warstewkę zapobiegającą utracie wody. Nawilżają skórę, natłuszczają, zmiękczają, niwelują nieprzyjemne odczucie suchości i szorstkości. Przy suchej skórze stóp sprawdzą się szczególnie: masło shea, olej avocado, olej sojowy, olej arganowy, olej ryżowy, olej makadamia.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest pozyskiwany metodą destylacji z parą wodną liści drzewa Melaleuca alternifolia. Działa przeciwbakteryjnie (m.in. przeciwko szczepom Staphylococcus epidermidis czy Cutibacterium acnes), przeciwgrzybiczo (m.in.  na szczep Candida albicans) i przeciwzapalnie.

Specyfik z drzewa herbacianego sprawdza się w pielęgnacji skóry stóp z problemem grzybicy, nadpotliwości, przykrego zapachu. Według INCI to: Melaleuca alternifolia leaf oil.

Srebro koloidalne

Srebro koloidalne ma bardzo długą tradycję stosowania w kosmetyce i farmacji. Z uwagi na jego silne działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne bywa określane mianem „naturalnego antybiotyku”. Działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo już w niewielkich stężeniach, jest powszechnie wykorzystywane w preparatach dezynfekujących.

Olejki eteryczne

Do olejków eterycznych hamujących wytwarzanie potu, działających przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo zaliczamy m.in. olejek lawendowy, olejek manuka, olejek goździkowy, olejek cytrynowy, olejek tymiankowy, olejek szałwii, olejek z werbeny, olejek oregano, olejek rozmarynowy.

Aneta Kołaczek

Absolwentka chemii i Podyplomowych Studiów Zarządzania Marką. Technolog kosmetyków, autorka publikacji w mediach branżowych, obserwatorka trendów. Uczestniczka szkoleń, konferencji, targów i webinarów dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify