Dermatic.pl Aesthetic Business

Choroby stóp prowadzą do…podologa

VENOME X DAA
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki – Leonardo da Vinci
Ludzka stopa zatem to wyjątkowa konstrukcja. Stopy pełnią ważne funkcje fizjologiczne przenosząc każdego dnia ciało człowieka podczas chodzenia, biegania, wspinaczki, tańca.  

Marzena Oniszczuk 

Nie lada wyczyn
alt="choroby stóp"
ESB Professional/shutterstock.com

Mało kto zdaje sobie sprawę, że osoba ważąca średnio 70 kg po przejściu 10 tys. kroków dziennie, przeniosła około 2500 ton obciążenia na stopach. Jest to nie lada wyczyn dla naszej skomplikowanej machinerii.

Aby podołać wyzwaniom jakie stawiamy stopom muszą być one wystarczająco wytrzymałe, stabilne oraz sprężyste. Jedynie zdrowe stopy prawidłowo spełniają swoje funkcje.

Aby udowodnić jaka to wyjątkowa konstrukcja przedstawmy kilka suchych faktów.  I tak na stopę składa się 26 kości, połączonych 37 stawami, utrzymywanych przez 107 półelastycznych więzadeł.  Do tego posiada 33 mięśnie i ścięgna oraz 1700 czuciowych zakończeń nerwowych.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że osoba ważąca średnio 70 kg po przejściu 10 tys. kroków dziennie, przeniosła około 2500 ton obciążenia na stopach.

Na podeszwie stopy nie znajdziemy gruczołów łojowych, ale za to około 90 tysięcy gruczołów potowych, które odpowiadają za termoregulację.  Nie można zapomnieć również o wysokim stopniu sensoryczności stóp. Liczne receptory nerwowe zlokalizowane na ich podeszwie umożliwiają reagowanie na bodźce.

Ten niezwykle skomplikowany narząd o wyjątkowej budowie anatomicznej i złożonym działaniu przystosowuje się do rodzaju pokonywanej powierzchni, dźwigania ciężaru. A także amortyzacji drgań wynikających z codziennego poruszania się. I dlatego jedynie zdrowe stopy są w stanie spełniać prawidłowo swoje zadania.

Czy o nie dbamy?

Ale czy w życiu codziennym  pamiętamy o naszych stopach? Dbamy o nie? Czy pielęgnujemy? A może uważniej przyglądamy się tej wyjątkowej konstrukcji dopiero  gdy odczuwamy dyskomfort wynikający z dolegliwości na skórze lub bólu? 

Niestety średnio co druga osoba cierpi na dolegliwości związane ze stanem stóp. Problemy mogą mieć różne podłoże – dermatologiczne, ortopedyczne.

Na kondycje kończyn mają wpływ choroby ogólnoustrojowe, nadwaga, podeszły wiek, przeciążenia, brak ruchu. A czasami intensywna aktywność fizyczna, czy choroby cywilizacyjne. Czynniki te przyczyniają się do powstawania wielu zmian na stopach.  

Średnio co druga osoba cierpi na dolegliwości związane ze stanem stóp. Problemy mogą mieć różne podłoże – dermatologiczne, ortopedyczne.

Wynika z tego, że kondycja stóp jest często odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. A niewątpliwie styl życia współczesnego człowieka, brak ruchu, sięganie po używki, złe odżywianie  ma wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Jakie patologie?

A z jakimi patologiami skóry stóp oraz paznokci możemy się spotkać? Co powinno nas zaniepokoić?

Jedną z najczęstszych dolegliwości stóp jest nadmierna suchość skóry. Niedostateczny poziom nawilżenia sprawia, że traci ona swoją elastyczność. A warstwa rogowa ulega nadmiernemu pogrubieniu, pęka i łuszczy się.

Suche pęknięcia i rozpadliny to patologia związana ściśle z suchością stóp.

Modzele to odgraniczone ogniska nadmiernego rogowacenia naskórka od zdrowej skóry. Powstające od przeciążeń wynikających z noszenia nieodpowiedniego obuwia, szybkiego przyrostu lub spadku wagi, zaburzenia motoryki chodu.     

Bolesne odciski, które są hiperkeratolityczną, odgraniczoną strukturą w formie twardego rdzenia wnikającego w żywą warstwę i głębiej.

alt="choroby stóp"
Sakurra/shutterstock.com

Typowymi zmianami wirusowymi skóry stóp są brodawki często mylone z odciskami ze względu na hiperkeratotyczną strukturę i bolesność.

Bardzo uciążliwą dermatozą jest keratoliza dziobata. Głównym czynnikiem sprzyjającym infekcji jest nadpotliwość stóp.

Infekcje grzybicze skóry i przydatków stanowią poważny problem; są bardzo powszechne i uciążliwe. 

Paznokcie wkręcające się są zmianami uwarunkowanymi genetycznie.

Wrastające paznokcie to stan patologiczny gdzie krawędź boczna płytki  paznokcia wbija się w tkankę. To skutkuje przewlekłym stanem zapalnym fałdu skórnego, towarzyszy mu silny ból.

Wybrane problemy stanowią jedynie wycinek chorób z jakimi borykają się pacjenci w obrębie kończyny dolnej. Często nie zdają sobie sprawy z możliwości ich rozwiązania.

Szukamy specjalisty

Często borykają się z problemem samodzielnie szukając rozwiązania, gdy już wszystkie domowe sposoby zawodzą. A wyjątkowe preparaty reklamowane przez przemiłą panią w telewizji również nie skutkują.  

Rozpoczynają się poszukiwania osoby która pomoże. Szukamy specjalisty, który może nam ulżyć w cierpieniu, uleczyć wstydliwą przypadłość.

Wszystkie czynności związane z zabiegami wspomagającymi leczenie  w obrębie stóp wykona  specjalista podolog.

Z pomocą przyjdzie oczywiście lekarz dermatolog, który skonsultuje pacjenta, przepisze leki. Jednak wszystkie czynności związane z zabiegami wspomagającymi leczenie w obrębie stóp wykona specjalista podolog.

A w przypadku gdy pacjent trafi w pierwszej kolejności do specjalisty pogologa, często  to właśnie wykwalifikowany podolog jest łącznikiem pomiędzy pacjentem a lekarzem odpowiedniej specjalizacji. Jako pierwszy podczas  wizyty potrafi zdiagnozować niepokojące zmiany na stopach i odpowiednio  pokierować pacjenta.

Bardzo istotną kwestią jest współpraca lekarza i podologa, która gwarantuje powodzenie i prawidłowe poprowadzenie terapii. 

Kim jest tak zwany podolog?

Na czym jego specjalizacja polega?

Specjalista podolog to dość młody zawód, jednak niewątpliwie jest on zawodem przyszłości. Zważywszy na fakty, iż społeczeństwo Europy się szybko starzeje,  wynika potrzeba zapewnienia szeregu usług dbających o kondycję i zdrowie ludzi, w tym kondycję stóp.

A jak już wcześniej zostało powiedziane, stopy są siłą napędową człowieka. I to właśnie podolog zajmuje się badaniem wad, zniekształceń, zaburzeń funkcjonowania stopy.

Podolog zajmuje się badaniem wad, zniekształceń, zaburzeń funkcjonowania stopy.

Zważywszy na fakt szerokiej wiedzy specjalisty podologa, która obejmuje:

  • osteologię – naukę o układzie kostnym,
  • miologię – naukę o mięśniach,
  • flebologię – naukę o układzie żylnym,
  • angiologię – naukę o układzie naczyniowym,
  • neurologię – naukę o funkcjonowaniu nerwów obwodowych kończyn,
  • dermatologię,
  • limfologię – naukę o układzie chłonnym,
  • naukę o ruchomości połączeń kostnych.

Daje mu ona możliwość diagnozowania, wspierania leczenia oraz wykonania niezbędnych zabiegów w obrębie stopy i podudzia. Dla lepszego ich funkcjonowania i poprawy komfortu życia. Ważnym aspektem w działaniu podologa jest również edukacja pacjentów.

Nie tylko pielęgnacja
alt="choroby stóp"
Robert Przybysz/shutterstock.com

Coraz częściej podolog zajmuje się nie tylko pielęgnacją, ale też całokształtem działań medycznych, wspomagających w obszarze kończyny dolnej. 

Korektą nabytych wad, płaskostopia, stopy wydrążanej, szpotawości, które skutkuję zaburzeniem postawy ciała. W konsekwencji chorobami kręgosłupa, zaburzeniami krążenia, żylakami.

Profilaktyką w przypadkach zmian narządów ruchu oraz przewlekłego bólu wynikającego z przeciążeń. Leczeniem i profilaktyką zachowawczą chorób naczyniowych kończyn dolnych dotyczących żył i tętnic. Postępowaniem zachowawczym po leczeniu operacyjnym chorób naczyniowych.

Podolog zajmuje się wspomaganiem leczenia i profilaktyką zakażeń grzybiczych, zaburzeń wzrostu paznokci po urazie lub chorobie. Leczeniem nadpotliwości, pielęgnacją skóry stóp nadmiernie rogowaciejącej.

Coraz częściej podolog zajmuje się nie tylko pielęgnacją, ale też całokształtem działań medycznych, wspomagających w obszarze kończyny dolnej. 

Kiedy już wiemy jakiemu specjaliście powinniśmy powierzyć nasze stopy gdy dzieje się coś niepokojącego. Ale również gdy profilaktycznie chcemy zadbać o ich kondycję.

Jak wygląda wizyta u specjalisty podologa?

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzony zostaje wnikliwy wywiad z pacjentem, na temat  możliwych schorzeń, istniejących dolegliwości. Po stworzeniu karty pacjenta i przeanalizowaniu dolegliwości, zostaje ustalony plan terapii. Większość zabiegów jest powtarzalna, ale każde schorzenie wymaga indywidualnego podejścia.

alt="choroby stóp"
Elnur/shutterstock.com

Zabiegi w gabinecie podologicznym są bezpieczne, bezbolesne i bardzo skuteczne. Profesjonalna pielęgnacja, odpowiedni zestaw zabiegów  i produktów pielęgnacyjnych pozwala zmniejszyć lub wyeliminować zmiany patologiczne, z którymi pacjent pojawia się w gabinecie. 

Często pacjenci obawiają się pierwszej wizyt u specjalisty. Jest to strach przed nieznanym, jednak po zakończonym zabiegu ulga dla stóp jest wielka, a lęk odchodzi w zapomnienie. Poprawa komfortu życia zachęca osoby do kontynuowania wizyt i powtarzania terapii, mimo że często wymagają czasu i cierpliwości.

Na zakończenie wizyty ważnym aspektem jest edukacja pacjenta. Odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa pomoże  podtrzymać efekty zabiegu wykonanego w gabinecie, ale i pozwoli uniknąć dolegliwości nabytych.

Profesjonalna pielęgnacja, odpowiedni zestaw zabiegów  i produktów pielęgnacyjnych pozwala zmniejszyć lub wyeliminować zmiany patologiczne.

Osoby w podeszłym wieku

Podolodzy do swoich gabinetów szczególnie ich zapraszają. Jest to grupa pacjentów, u których nakładają się procesy starzenia z chorobami ogólnoustrojowymi, postępującą niesprawnością, zaburzeniami widzenia. Przez co najprostsze czynności pielęgnacyjne bywają niemożliwe do wykonania.

Na zakończenie wizyty ważnym aspektem jest edukacja pacjenta.

Zawód podologa na świecie powstał w odpowiedzi na potrzeby pacjentów. Z całą pewnością osoby zajmujące się tą dziedziną to pasjonaci swojej profesji. Wykształceni, profesjonalni, pracujący z poświęceniem i wielką pasją.

Wybierajmy dobrze, sprawdzajmy specjalistów, do których się udajemy, ich  uprawnienia. I korzystajmy z możliwości i rozwiązań jakie oferują nam specjalistyczne gabinety podologiczne.

Marzena Oniszczuk 

Kosmetolog, absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Specjalistka podologii. Instruktorka praktycznej nauki zawodu.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify