Dermatic.pl Aesthetic Business

Wypadanie włosów w ujęciu zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Nadmierne wypadanie włosów oraz schorzenia owłosionej skóry głowy dotyczą coraz większej ilości osób. Szukając przyczyn tego stanu okazuje się, że warto przyjrzeć się między innymi funkcjonowaniu i kondycji przewodu pokarmowego, która odgrywa ważną rolę w procesie wchłaniania składników odżywczych niezbędnych dla wzrostu włosów. Aktualnie ogromną uwagę przywiązuje się głównie do mikrobiomu jelitowego, który może wywierać istotny wpływ na stan skóry głowy i włosów.

Karolina Czyżowska

Ważnym czynnikiem, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego jest także integralność bariery jelitowej. Połączenia między enterocytami (komórkami jelita) w standardowych warunkach są ścisłe, co ma na celu ograniczenie przenikania toksyn oraz alergenów do wnętrza organizmu.

Niestety, wiele czynników jak przewlekły stres, przyjmowane leki, a także dysbioza jelitowa prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych i zwiększa przepuszczalność jelit. Sprzyja to przedostawaniu się i wnikaniu patogenów oraz niekorzystnych metabolitów do wnętrza organizmu. Proces ten może nasilać przede wszystkim stan zapalny oraz aktywację układu odpornościowego.

Wpływ żołądka na pracę jelit

Prawidłowa praca jelit jest zależna od wielu czynników, a jednym z nich jest żołądek i środowisko w nim panujące. Posiada on tak samo jak i jelita charakterystyczny dla siebie mikrobiom. Jest on pierwszą linią obrony przed patogenami i wywiera ochronne działanie na jego śluzówkę.

Kiedyś ze względu na kwaśne środowisko panujące w żołądku uważany był on za miejsce dość sterylne, które nie sprzyjało rozwojowi drobnoustrojów, co okazało się błędnym założeniem. W żołądku występują takie szczepy bakteryjne jak Streptococcus, Eschericha Coli, niektóre z rodzaju Lactobacillus, a także Helicobacter. Jednak mimo wszystko nie jest on tak licznie zasobny w bakterie jak jelito grube.

Dbałość o prawidłową pracę żołądka i jego równowagę bakteryjną, a zwłaszcza utrzymanie kwaśnego pH (produkcja odpowiedniej ilości kwasu solnego) przekłada się pozytywnie na stan mikrobioty jelitowej. Dlatego że odpowiedni poziom kwasu solnego w żołądku jest jednym głównych z mechanizmów chroniącym przed przerostem bakterii w jelicie cienkim.

Poziom kwasu solnego

Do produkcji kwasu solnego niezbędny jest głównie cynk, którego niedobory mogą sprzyjać hipochlorchydii (zmniejszone wydzielanie kwasu solnego w żołądku). Zbyt wysokie pH panujące w żołądku w wyniku niedostatecznej produkcji kwasu solnego może prowadzić do zaburzeń trawienia białek, które są głównym budulcem włosów. Dodatkowo może to sprzyjać powstawaniu anemii, która jest jedną z częstszych przyczyn wypadania włosów.

Odpowiedni poziom kwasu solnego w żołądku zapobiega rozwojowi Helicobacter pylori. Na podstawie aktualnych doniesień naukowych można wnioskować, że częstotliwość występowania zakażenia H. pylori wśród osób dotkniętych łysieniem plackowatym (AA-alopecia areata), jest wysoka. Jednak wymaga to jeszcze wielu badań, aby móc wyjaśnić dokładny mechanizm i rolę Helicobacter pylori w patogenezie AA.

Odpowiedni poziom kwasu solnego w żołądku zapobiega rozwojowi Helicobacter pylori. Na podstawie aktualnych doniesień naukowych można wnioskować, że częstotliwość występowania zakażenia H. pylori wśród osób dotkniętych łysieniem plackowatym (AA-alopecia areata), jest wysoka.

Nieprawidłowa praca żołądka – jako że jest on miejscem, w którym pokarm ulega nie tylko wstępnej obróbce, ale i dezynfekcji – może zwiększać także ryzyko zakażeń np. wirusowych czy pasożytniczych. Które również mogą przyczyniać się do nasilonej utraty włosów.

Produkcja witamin w jelitach
wypadanie włosów zaburzenia
nobeastsofierce/shutterstock.com

Żołądek przygotowuje wstępnie pokarm do dalszego etapu trawienia i wchłaniania, które ma miejsce w jelitach. To tam następuje zarówno wchłanianie składników odżywczych pozyskanych z treści pokarmowej jak i jednoczesna produkcja witamin (jak np. tiamina, biotyna, kwas foliowy, witamina K) przez mikroorganizmy je zasiedlające. Składniki te są niezbędne do prawidłowego procesu wzrostu włosów.

Dysbioza w obrębie jelit może prowadzić do licznych niedoborów składników mineralnych oraz witamin niezbędnych dla procesów zachodzących w mieszku włosowym. I w konsekwencji spowolnić prawidłowy wzrost włosów oraz przyczynić się do ich nasilonego wypadania.

Jednym z częstszych zaburzeń, jakie mogą rozwinąć się w jelitach jest przerost bakteryjny jelita cienkiego – SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth). Jego głównymi objawami mogą być uporczywe wzdęcia, biegunki lub zaparcia oraz nadmierna ilość gazów.

SIBO

W normalnych warunkach w jelicie cienkim obecna jest niewielka ilość bakterii w przeciwieństwie do jelita grubego. Niski poziom kwasu solnego w żołądku, zaburzenia wydzielania żółci, nieprawidłowa praca zastawki krętniczo-kątniczej pozwala na translokację bakterii z okrężnicy do jelita cienkiego. Sprzyja to nadmiernej kolonizacji bakteryjnej w jelicie cienkim.

SIBO może prowadzić do rozszczelnienia bariery jelitowej, upośledzenia trawienia tłuszczów oraz witamin w nich rozpuszczalnych. A także niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, cynku, magnezu i niszczenia struktury kosmków jelitowych. Składniki te są ważne z punktu widzenia wzrostu włosów, a ich niedobory skutkują nadmierną utratą owłosienia.

Obecny w SIBO wzrost metabolitów produkowanych przez nadmiernie skolonizowane drobnoustroje oraz nasilony stan zapalny może prowadzić do nadmiernej reaktywności skóry i wystąpienia dermatoz poprzez oś jelito-skóra.

Rola osi jelito-skóra w problemach trychologicznych

Coraz więcej doniesień naukowych postuluje o wpływie równowagi bakteryjnej w jelitach na funkcjonowanie mikrobiomu skóry głowy. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa oś jelito-skóra.

wypadanie włosów zaburzenia
nelen/shutterstock.com

Okazuje się, że dysbioza w jelitach i zwiększona przepuszczalność jelitowa dla prozapalnych cytokin i metabolitów bakteryjnych wraz z układem krążenia dostaje się do skóry. I przypuszczalnie zaburza homeostazę w skórze i w konsekwencji doprowadza do jej dysbiozy.

Proces ten może prowadzić do aktywacji bądź modyfikacji przebiegu wielu dermatoz skóry głowy i stanów zapalnych. Dysbioza w obrębie owłosionej skóry głowy wywiera negatywny wpływ na takie dermatozy jak np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry głowy.

Prawidłowy mikrobiom skóry głowy pełni także niezwykle ważną rolę w procesie wzrostu włosów. Publikacje naukowe wskazują, że w patogenezie łysienia androgenowego bierze udział między innymi nadmierna kolonizacja Cutibacterium acnes jako jeden z czynników wywołujących stan zapalny w obrębie mieszków włosowych. Dlatego tak istotna jest równowaga środowiska mikrobiologicznego skóry głowy.

Prawidłowy mikrobiom skóry głowy pełni także niezwykle ważną rolę w procesie wzrostu włosów. Dlatego tak istotna jest równowaga środowiska mikrobiologicznego skóry głowy.

Jeśli dochodzi do nadmiernej utraty włosów, a wyniki badań wskazują na liczne niedobory, warto poza suplementacją uzupełniającą także zaadresować przyczynę tego stanu. Częstą okazuje się nią być właśnie zaburzona praca układu pokarmowego, dysbioza jelitowa oraz rozwijające się na tym tle problemy z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych. Dlatego zawsze warto spojrzeć kompleksowo na problemy jakimi są dermatozy skóry głowy czy nasilona utrata włosów.

mgr inż. Karolina Czyżowska

Dyplomowany trycholog, dietetyk kliniczny, kosmetolog, wykładowca akademicki. Pasjonatka szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Wykonywana praca jest jej pasją i spełnieniem w pomaganiu innym. W swojej praktyce opiera się na holistycznym podejściu, łącząc wiedzę z zakresu kilku dziedzin kompleksowo wspiera pacjentów. Specjalizuje się w problemach łysienia i chorób skóry głowy, a także w dietoterapii chorób autoimmunologicznych, zaburzeń trawiennych i hormonalnych. W swojej pracy z pacjentami bazuje na indywidualnych zaleceniach oraz celowanej suplementacji opartej na analizie wyników badań.

Bibliografia:

1. D. Barquero-Orias, O. Muñoz Moreno-Arrones, S. Vañó-Galván, Alopecia y microbioma: ¿futura diana terapéutica?, Actas Dermo-Sifiliográficas, Volume 112, Issue 6, 2021, Pages 495-502.

2. Jabłkowski, M., Białkowska-Warzecha, J., & Jabłkowska, A. (2022). Zespół rozrostu bakteryjnego–SIBO. Jak go diagnozować i leczyć w praktyce lekarza rodzinnego w świetle nowych wytycznych?. Lekarz POZ, 8(1).

3. Fabio Rinaldi, Barbara Marzani, Daniela Pinto, Elisabetta Sorbellini. (2019) Randomized controlled trial on a PRP-like cosmetic, biomimetic peptides based, for the treatment of alopecia areata. Journal of Dermatological Treatment 30:6, pages 588-593.

4. Ellis SR, Nguyen M, Vaughn AR, et al. The Skin and Gut Microbiome and Its Role in Common Dermatologic Conditions. Microorganisms. 2019;7(11):550.

5. Salem I, Ramser A, Isham N and Ghannoum MA (2018) The Gut Microbiome as a Major Regulator of the Gut-Skin Axis. Front. Microbiol. 9:1459. doi: 10.3389/fmicb.2018.01459.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify