Dermatic.pl Aesthetic Business

Wszyscy musimy segregować odpady

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty

Co znajdziesz w artykule?

Od września w całym kraju obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy dotyczą wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych i zobowiązują ich do selektywnego gromadzenia odpadów.

Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Zgodnie z ustawą, nieruchomości niezamieszkane to takie, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne – np. placówki oświatowe, kulturalne, medyczne, sklepy, Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD), działalności gospodarcze (firmy).
Nowe przepisy dają właścicielowi nieruchomości niezamieszkanej możliwość wyboru czy jego nieruchomość znajdzie się w zorganizowanym przez związki samorządowe systemie gospodarki odpadami, czy też poza nim. Podjęcie decyzji w tym zakresie będzie determinowało dalsze kroki. Jednak prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów i wyposażenie w odpowiednie pojemniki – to obowiązki, które muszą spełnić właściciele nieruchomości niezamieszkanych niezależnie od tego, jakiego dokonają wyboru.
W zorganizowanym systemie właściciel:

• wypełnia stosowną zgodę na piśmie o przystąpieniu do zorganizowanego systemu gospodarki odpadami;

• składa nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wskazuje w niej liczbę pojemników i warianty częstotliwości dotyczące odbioru poszczególnych frakcji odpadów;

• zaopatruje nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych (odpadów zmieszanych i odpadów zbieranych selektywnie).

i poza systemem właściciel:
  • zawiera umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów z gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne (wpisanym do Rejestru Działalności Regulowanej);
  • wyposaża nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych (odpadów zmieszanych i odpadów zbieranych selektywnie);
  • dostosowuje zawarte umowy do zasad utrzymania czystości i porządku zawartych w znowelizowanym Regulaminie utrzymania czystości i porządku w ciągu 12 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
Pojemniki lub worki na odpady

Właściciel nieruchomości niezamieszkanej ma obowiązek na własny koszt wyposażyć nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów zarówno zmieszanych, jak i zbieranych selektywnie. Odpady selektywne mogą być także gromadzone w pojemnikach podziemnych lub półpodziemnych, ale ich wyposażenie to również obowiązek właściciela nieruchomości. Powinny być one opatrzone chipem oraz stosowną naklejką, w które wyposaża organizator systemu odbioru. Dlatego właściciel jest zobowiązany udostępnić pracownikom Związku pojemniki w celu ich oznakowania. Nieruchomość niezamieszkana musi posiadać tyle pojemników, aby nie dopuścić do ich przepełnienia, przy uwzględnieniu częstotliwości odbioru odpadów.

Odpady zbierane selektywnie (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne) mogą być również gromadzone w workach przeznaczonych na dane frakcje. Warto wiedzieć, że – w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – dostarcza je organizator. Ich liczba będzie wynikała ze złożonej przez właściciela deklaracji.

Jeśli na nieruchomości powstaje niewielka ilość odpadów lub brakuje miejsca na wstawienie pojemników do prowadzenia selektywnej zbiórki, jej właściciel może rozważyć gromadzenie papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych w 120-litrowych workach. Dostarcza je firma odbierająca odpady, zatem właściciel nie ponosi kosztów z tytułu zakupu pojemników. Jednak miesięczna opłata za odbiór odpadów w workach jest ponad dwukrotnie wyższa niż z pojemników o tej samej pojemności. Warto to wziąć pod uwagę, decydując się na gromadzenie odpadów selektywnych w workach. W dłuższej perspektywie zakup pojemników może okazać się tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Dotychczas właściciel nieruchomości niezamieszkanej wnosił opłatę tylko za pojemniki na odpady zmieszane. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek uiszczania opłaty także za pojemniki lub za worki służące do gromadzenia odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki.

Zbiórka odpadów komunalnych powinna być prowadzona w pojemnikach/workach w kolorach dedykowanych dla selektywnej zbiórki.

alt="odpady''
goap.org.pl
Obowiązkowa segregacja odpadów komunalnych

Od 1 września 2020 roku selektywna zbiórka odpadów jest ustawowym obowiązkiem dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Innymi słowy, nie ma możliwości niesegregowania odpadów komunalnych. Pracownicy związków komunalnych będą sprawdzać czy właściciel nieruchomości prowadzi selektywną zbiórkę.

Na właścicielu nieruchomości niezamieszkanej spoczywa obowiązek wyznaczenia miejsca gromadzenia odpadów (zgodnie z obowiązującymi przepisami). A także dbania, by nie zalegały tam odpady, które nie są odbierane w ramach ponoszonej opłaty.

Obowiązek kontroli spoczywa również na firmie odbierającej odpady komunalne. Od września br. na terenie aglomeracji obowiązują specjalne wytyczne dotyczące postępowania w przypadku nieselektywnego gromadzenia odpadów komunalnych.

Na właścicielu nieruchomości niezamieszkanej spoczywa obowiązek wyznaczenia miejsca gromadzenia odpadów (zgodnie z obowiązującymi przepisami). Ponadto dbania, by nie zalegały tam odpady, które nie są odbierane w ramach ponoszonej opłaty.

Rozróżnienie pojemników na odpady
alt: ''nieruchomość 
segregacja''

Bioodpady – powinny trafiać do brązowego pojemnika o minimalnej pojemności 120 l bądź do pojemników podziemnych lub półpodziemnych o minimalnej pojemności 300 l. Dopuszcza się także gromadzenie bioodpadów w postaci trawy, liści oraz rozdrobnionych gałęzi w kontenerach.

Nie należy umieszczać bioodpadów w plastikowych workach ani opakowaniach! Dopuszcza się gromadzenie bioodpadów w workach biodegradowalnych/kompostowalnych bądź w workach papierowych.

Odbiór bioodpadów odbywa się nie rzadziej niż raz na tydzień – warto pamiętać, że zniesiono limitowanie ich odbioru. Firma odbierająca odpady odbierze zatem tyle pojemników z bioodpadami, ile zadeklaruje właściciel nieruchomości.

Papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło – powinny trafić do pojemników o minimalnej pojemności 120 l lub do pojemników podziemnych lub półpodziemnych o minimalnej pojemności 1 300 l. Odpady te można również zbierać w workach (120 l).

Odbiór papieru, metali i tworzyw sztucznych odbywa się nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. W przypadku szkła – co najmniej raz na cztery tygodnie.

Pamiętaj!

Odpady opakowaniowe powinny być opróżnione z resztek (bez mycia) i – jeśli rodzaj materiału na to pozwala – trwale zgniecione.

Odpady zmieszane – trafiają do czarnych lub grafitowych pojemników o minimalnej pojemności 120 l. Ich odbiór odbywa się nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Wyjątkiem są tu odpady zmieszane odbierane z targowisk oraz od podmiotów prowadzących działalność gastronomiczną. Odbiór odbywa się w tym przypadku z częstotliwością nie rzadziej niż raz na tydzień.

Odpady budowlane i rozbiórkowe – należy je gromadzić w specjalnym kontenerze. Jego lokalizację uzgadniamy z właścicielem nieruchomości (zarządcą) oraz w miejscu nieutrudniającym korzystania z nieruchomości. Kontener na gruz powinien być oznaczony minimum z dwóch stron. Zawiera ono nazwę przedsiębiorstwa, którego jest własnością, numer ewidencyjny (za pomocą, którego dane przedsiębiorstwo jest w stanie zweryfikować dany kontener) oraz numer telefonu przedsiębiorstwa.

Kontener na odpady budowlane i rozbiórkowe użytkownik zamawia na własny koszt.

Odpady wystawkowe (meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw, zużyte opony) odbiera podmiot uprawniony.

Dlaczego musimy segregować odpady?

Obowiązkowa segregacja odpadów dla wszystkich, bez wyjątku, jest wynikiem zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotychczas można było zdecydować czy prowadzi się selektywną zbiórkę odpadów, czy też nie. To przekładało się na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 września br. nie ma takiej możliwości, gdyż segregacja stała się obowiązkiem.

Co w przypadku nieselektywnego gromadzenia odpadów?

Obowiązują tu dwie procedury, które będą stosowane w przypadku nieselektywnego gromadzenia odpadów komunalnych w zakresie:

  • naruszenia prawidłowego sposobu gromadzenia odpadów komunalnych,
  • niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Naruszenie procedury prawidłowego sposobu gromadzenia odpadów komunalnych dotyczy sytuacji, gdy w pojemniku/worku znajdują się odpady niepodlegające odbiorowi. Wiąże się to z koniecznością ich dosegregowania. Dopiero po prawidłowym posegregowaniu odpadów przez właściciela nieruchomości odpady te zostaną odebrane w kolejnym terminie odbioru odpadów komunalnych.

Naruszenie procedury prawidłowego sposobu gromadzenia odpadów komunalnych

Będzie miało miejsce, gdy odbiorca odpadów stwierdzi, że:

  • w pojemniku przeznaczonym do gromadzenia odpadów zmieszanych, bioodpadów lub w pojemniku/worku do gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne) zostały umieszczone niewłaściwe odpady, czyli:

– odpady wystawkowe,

– poprodukcyjne,

– poremontowe, rozbiórkowe, gruz,

– części samochodowe,

– inne odpady niestanowiące odpadów komunalnych,

  • do kontenera na odpady wystawkowe trafiły niewłaściwe odpady, czyli:

– poprodukcyjne,

– poremontowe, rozbiórkowe, gruz,

– części samochodowe,

– inne odpady niestanowiące odpadów komunalnych,

a także

– odpady zmieszane oraz selektywnie zbierane.

Wówczas odbiorca odpadów przykleja na pojemnik/worek pomarańczową naklejkę, która informuje o NARUSZENIU PROCEDURY PRAWIDŁOWEGO GROMADZENIA ODPADÓW KOMUNALNYCH.

Naruszenie procedury prawidłowego sposobu gromadzenia odpadów komunalnych nie będzie skutkowało podwyższeniem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jednak odpady te nie zostaną odebrane do czasu ich dosegregowania przez właściciela nieruchomości.

Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych

Dotyczy braku stosowania selektywnej zbiórki odpadów i może stanowić podstawę do wszczęcia procedury związanej z podwyższeniem wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych będzie miało miejsce, gdy odbiorca odpadów stwierdzi, że w pojemnikach/workach na selektywną zbiórkę znalazły się odpady, które nie powinny tam trafić.

Na przykład w brązowym pojemniku do gromadzenia odpadów BIO znajdą się odpady ze szkła, do żółtego pojemnika trafią tekturowe kartony i gazety. Albo w niebieskim pojemniku na papier znajdą się kartony po mleku, czy odpady zmieszane.

Wówczas odbiorca odpadów przykleja na taki pojemnik/worek żółtą naklejkę, która informuje o NIEDOPEŁNIENIU OBOWIĄZKU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH.

Co to oznacza?
  • nieodebranie odpadów przez firmę odbierającą do czasu ich dosegregowania,
  • poinformowanie związku gminnego o braku stosowania selektywnej zbiórki,
  • konieczność dosegregowania odpadów przez właściciela nieruchomości – dopiero po prawidłowym posegregowaniu odpady te zostaną odebrane w kolejnym terminie odbioru, zgodnie z harmonogramem.
alt=''infografiki segregacja odpady''
goap.org.pl
Co w kolejnym terminie odbioru odpadów?

Odbiorca odpadów, w terminie odbioru odpadów zmieszanych, weryfikuje czy właściciel nieruchomości dosegregował wcześniej nieodebrane odpady gromadzone selektywnie. Czyli sprawdza pojemniki/worki oznaczone żółtą naklejką.

Jak wynika z przedstawionych opisów nikt już nie może odżegnać się od obowiązku segregowania odpadów komunalnych. Będzie on bowiem egzekwowany przez uprawnione do tego służby. A nie respektowanie go naraża użytkowników na dodatkowe koszty, komplikacje i niepotrzebne działania. Warto więc z nowymi obowiązkami dokładnie się zapoznać.

alt="odpady''
goap.org.pl

Opracowano na podstawie: Zmiany w zakresie gospodarki odpadami.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify