Hydroksyapatyt Wapnia

Hydroksyapatyt to w zasadzie minerał z grupy fosforanów wapniowych, który na co dzień występuje naturalnie w przyrodzie, również w naszym organizmie. To on tworzy “rusztowanie” kości i zębów i bez niego niemożliwe byłoby funkcjonowanie naszego układu kostnego.

Dzięki hydroksyapatytowi właśnie nasze kości posiadają swoje “mechaniczne” właściwości. Ma on postać bardzo długich kryształów w kościach, tzw. mikrofibryl. 

Hydroksyapatyt w kontakcie ze skórą zaczyna uwalniać jony wapnia. Pierwiastek jest ten bardzo istotny dla naszego organizmu. Odpowiada on za integralność skóry oraz jest nośnikiem sygnału dla komórek inicjujących stan regeneracyjno-naprawczy skóry. Spadek poziomu wapnia w skórze oznacza jej suchość, podatność na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia z tego wynikające.

Lekarze medycyny estetycznej zauważyli, że wyjątkowe właściwości hydroksyapatytu wapnia mogą być wykorzystane do zabiegów. Stąd dziś używa się go do m. in. wypełniania fałd skóry, blizn, zwiększenia objętości tkanek miękkich, redukcji bruzdy nosowo-wargowej, kącików ust i linii marionetek.

Zwiń opis