Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej i zabiegach estetycznych


Medycyna regeneracyjna jest stosunkowo młodą gałęzią nauki, a jej kwintesencją jest wykorzystywanie naturalnego potencjału do samoodnowy i autoregeneracji. Samoodnowa tkanek to naturalny, fizjologiczny proces zachodzący podczas całego życia w organizmie. W poszczególnych tkankach przebiega on z różną intensywnością i przykładowo, odnowa komórek krwi czy komórek nabłonkowych jest bardzo szybka, natomiast znacznie wolniej regenerują się mięśnie i kości, a jeszcze wolniej komórki nerwowe.

Przy poważniejszym uszkodzeniu tkanek, np. w wyniku choroby czy zaawansowanego wieku, fizjologiczna regeneracja nie jest już tak wystarczająca. Medycyna regeneracyjna znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym również w zabiegach estetycznych.

W zabiegach estetycznych największe, praktyczne zastosowanie mają płytkowe czynniki wzrostu, autologiczne przeszczepy tkanki tłuszczowej oraz próby wykorzystywania komórek macierzystych.

Czynniki wzrostu podaje się do skóry w postaci tzw. osocza bogatopłytkowego otrzymywanego z krwi pacjenta. Głównym celem jego stosowania jest dostarczenie dodatkowej porcji zagęszczonych czynników wzrostu do miejsc, które tego potrzebują i które chcemy poddać przebudowie, regeneracji i odmłodzeniu.

Wykorzystuje się je najczęściej do odbudowy i rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz grzbietów rąk czy w leczeniu różnych postaci łysienia androgenowego, plackowatego, telogenowego i wypadania włosów.

Czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi po ich podaniu do skóry przyśpieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek oraz stymulują komórki macierzyste i wzrost fibroblastów. Pobudzają przez to tworzenie się kolagenu i macierzy międzykomórkowej oraz wpływają korzystnie na jakość połączeń międzykomórkowych.

Stymulują także tworzenie się nowych naczyń krwionośnych i korzystnie wpływają na poprawę mikrokrążenia, inicjując i przyspieszając procesy regeneracji i odbudowy tkanek.

Z kolei autologiczne, czyli własne, przeszczepy tkanki tłuszczowej wykorzystuje się w zabiegach estetycznych jako towarzyszące operacyjnemu liftingowi twarzy.

Komórki macierzyste to komórki multipotencjalne. Oznacza to, że wstrzyknięte do chorych tkanek potrafią dzielić się na komórkę/replikę oraz drugą komórkę, która przybiera postać tkanki, do której została podana. Dzięki temu, podawane bezpośrednio w miejsca chorobowo zmienione, pozwalają na ich regenerację.

Natomiast somatyczne, czyli dorosłe, komórki macierzyste obecne są w różnych tkankach naszego organizmu. W odróżnieniu od komórek zarodkowych mają one jednak bardziej ograniczony potencjał rozwojowy.

Są jednym ze środków terapeutycznych w przypadku chorób rzadkich, onkologicznych i hematologicznych. Dzięki umiejętności ich wykorzystania możliwe jest m.in. przeszczepianie szpiku kostnego, dając ogromne możliwości terapeutyczne.

Medycyna XXI wieku obfituje w przełomowe odkrycia i nowoczesne rozwiązania, pozwalające na leczenie coraz większej ilości chorób i dolegliwości w sposób coraz bardziej naturalny, mniej inwazyjny i bezpieczniejszy.

Jednym z takich przełomów jest wynalezienie licznych zastosowań komórek macierzystych, których potencjał wciąż jest odkrywany. Wiele mówi się o wyjątkowych właściwościach komórek macierzystych, a ich wyjątkowość charakteryzują dwie ważne cechy: potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów oraz możliwość różnicowania się do innych typów komórek.

Źródłem komórek macierzystych może być: szpik kostny, krew obwodowa, krew pępowinowa, embriony, tkanka nerwowa, tkanka mięśniowa, tkanka tłuszczowa, skóra, fibryna bogatopłytkowa i wątroba.

Komórki macierzyste są bardzo plastyczne i z powodzeniem mogą zastąpić każdy rodzaj komórek znajdujących się w ludzkim organizmie. Uczestniczą one również w procesie samoregeneracji, do którego zdolne są tkanki człowieka.

Najczęściej wykorzystuje się je w:

 1. Leczeniu nadmiernego wypadania włosów
 2. W zabiegach usuwania blizn
 3. W terapiach odmładzających
 4. W zabiegach poprawiających elastyczność skóry
 5. W leczeniu zwyrodnienia stawów czy w likwidacji przebarwień

Zabiegi z użyciem komórek macierzystych są w pełni bezpieczne, także dla osób z alergią i nie powodują żadnych efektów ubocznych, ponieważ polegają wyłącznie na przeniesieniu własnych komórek pacjenta z jednej tkanki, w inną, której są one aktualnie bardziej potrzebne. Dzięki temu chore tkanki regenerują się, a proces starzenia skóry cofa się.

W dermatologii estetycznej komórki macierzyste budzą coraz większe zainteresowanie. To obecnie jeden z najszybciej rozwijających się i najbardziej fenomenalnych obszarów badań naukowych i medycznych.

Komórki macierzyste to bardzo istotne komórki w naszym organizmie. Ze względu na źródło pochodzenia, można podzielić je na: embrionalne (zarodkowe), płodowe (są to komórki multipotencjalne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej) oraz komórki somatyczne, czyli dojrzałe występujące tylko w organizmie osób dorosłych.

To właśnie te ostatnie komórki są wykorzystywane w nowoczesnej zabiegach estetycznych. Są one pobierane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Dzięki temu, że komórki macierzyste dojrzałe są pozyskiwane bezpośrednio od dorosłego pacjenta, to ich pobieranie nie budzi żadnych kontrowersji.

Komórki macierzyste dorosłe mają kilka istotnych cech. Po pierwsze są bardzo plastyczne, i mogą się różnicować w komórki tkanki do której zostały podane, a ich nieomal nieograniczona  zdolność podziału sprawia, że pula podanych komórek jest przez długi czas odnawiana, co z kolei przedłuża czas ich działania regeneracyjnego.

Po drugie mają właściwość tropizmu, czyli zdolność podążania w kierunku tkanki lub narządu dotkniętego procesem chorobowym. Posiadają udowodnioną zdolność wysyłania i odbierania bodźców, co pozwala na rozpoznanie problemu oraz odnawianie tylko miejsc uszkodzonych.

Jakie to ma znaczenie podczas zabiegu? Otóż jeśli podamy w określone miejsce komórki macierzyste, one same rozpoznają nowe otoczenie czyli tkankę do której zostały podane.

Co więcej, wydzielają ważne substancje, cytokiny, które są odpowiedzialne nie tylko za regenerację tkanek, ale też za powstawanie nowych naczyń krwionośnych i leczenie stanów zapalnych. Komórki macierzyste do zabiegów odmładzających pobierane są z tkanki tłuszczowej w bardzo zaawansowanym technologicznie procesie.

Uzyskany preparat autologiczny od pacjenta zostaje podany przez lekarza w skórę lub tkankę podskórną pacjenta za pomocą igły, techniką mezoterapii lub kaniuli jeśli chcemy podać je głębiej w warstwy wymagające odbudowy.

Własne komórki macierzyste podane w konkretną okolicę zachowują się bardzo inteligentnie. Potrafią rozpoznać środowisko, w którym się znajdują i jednocześnie potrzeby tego środowiska. Dzięki temu rozpoczyna się proces regeneracji i odmładzania, którego efektem jest skuteczna odbudowa tkanek.

Odmładzanie komórkami macierzystymi jest bardzo skuteczne. Uzyskuje się wygląd osoby młodszej o kilkanaście lat. Zmarszczki zostają wygładzone, cera nabiera blasku, podnoszą się opadające policzki, znikają przebarwienia i rozszerzone pory.

Można powiedzieć, że poprzez regenerację własnych tkanek następuje widoczne cofnięcie czasu. Efekt jest całkowicie fizjologiczny i naturalny. Nie ma nienaturalnych zmian, takich jak np. przesadnie naciągnięta lub uwypuklona skóra czy efekt tzw. maski, które są często skutkiem innych metod.

Ponieważ poprawa wyglądu następuje stopniowo poprzez procesy regeneracyjne, nie uszkodzona zostaje ani skóra ani tkanka podskórna. Efekty pojawiają się stopniowo z każdym dniem, począwszy od pierwszych tygodni aż do roku czasu.

Zabieg wykonuje się jednorazowo, a pacjenci nie powinni korzystać z innych zabiegów medycyny estetycznej. Pacjenci najczęściej są zainteresowani zabiegami na twarzy, można jednak z powodzeniem komórki macierzyste wykorzystać do odmładzania całego ciała.

Ponieważ sama procedura pobierania komórek macierzystych jest kosztowna i czasochłonna, warto maksymalnie wykorzystać ich potencjał i podać pozyskane komórki w trakcie jednego zabiegu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, np. na twarz, szyję, dekolt i dłonie.

Jeśli problemem są wypadające lub słabe włosy, można połączyć zabieg na twarz i okolicę owłosioną głowy. Ponadto,  zabieg ten jest bardzo skuteczny w leczeniu blizn, rozstępów czy zwyrodnienia stawów.

Rozwój medycyny w ostatnich latach stał się niesamowitą szansą dla pacjentów na zachowanie  długiej sprawności i leczenie wielu chorób, dotychczas niemożliwych do opanowania.

Przyszłość leży w medycynie regeneracyjnej z zastosowaniem komórek macierzystych. Jednak już dziś kilka wyspecjalizowanych ośrodków medycyny regeneracyjnej oferuje pacjentom terapie wykorzystujące komórki macierzyste, umożliwiające zastąpienie uszkodzonych lub chorych tkanek, dzięki niepowtarzalnej zdolności do różnicowania się w kierunku wszystkich innych komórek naszego organizmu.

Komórki macierzyste stosowane w medycynie sportowej i ortopedii zmniejszają ból i przywracają funkcję stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł. Coraz częściej nowe terapie – biologiczna, przeciwzapalna terapia Orthokine, osocze bogatopłytkowe PRP GPS, a zwłaszcza komórki macierzyste mogą być stosowane zamiast endoprotezy lub wydłużyć czas do operacji, dając radość korzystania z własnego stawu.

W Polsce wprowadzona została innowacyjna metoda kombinacji biologicznych terapii, w tym Terapii Komórkami Macierzystymi, co potęguje ich pozytywny efekt działania. Z użyciem komórek macierzystych już teraz podejmuje się leczenie chorób nowotworowych, cukrzycy, choroby Parkinsona, czy niewydolności serca.

Znajdują także coraz szersze zastosowanie w leczeniu schorzeń narządu ruchu.  Okazuje się że terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych może być wielką szansą w leczeniu zawodowych sportowców, osób rekreacyjnie uprawiających sport, ludzi młodych i starych.

Terapia może przywrócić sprawność chorym cierpiącym z powodu zwyrodnienia stawów głównie biodrowych i kolanowych, a czasami może wyeliminować lub opóźnić konieczność wykonania endoprotezoplastyki stawu kolanowego.

Choroby leczone z wykorzystaniem terapii Komórkami Macierzystymi to: zmiany zwyrodnieniowe i ból stawu kolanowego, ból stawu biodrowego, ból stawu barkowego i bóle innych stawów, urazy i rekonstrukcja chrząstki stawowej, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego oraz regeneracja łąkotki (łękotki), uszkodzenia mięśni, uszkodzenia przeciążonych ścięgien i uszkodzenia więzadeł, oderwane przyczepy ścięgien (np. hamstrings, m. dwugłowy ramienia i inne), wspomaganie gojenia zaburzeń zrostu kości (zrost opóźniony kości, brak zrostu kości, staw rzekomy) oraz uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL).

Dotychczasowe publikacje wskazują, że zastosowanie komórek macierzystych przynosi najlepsze efekty również: W tkance kostnej

 • Szpikowe komórki macierzyste mogą znacząco poprawiać tworzenie kości w przypadkach braku zrostu
 • Szpikowe komórki macierzyste mogą znacząco redukować ból stawów i zwiększać czynność stawu w przypadku martwicy kości
 • Alloprzeszczep wzbogacony szpikowymi komórkami macierzystymi jest tak samo skuteczny jak autoprzeszczep w przypadku przeszczepów kości i procedur zespalania kręgosłupa

W tkankach miękkich (poza zastosowaniami ortopedycznymi):

 • Szpikowe komórki macierzyste mogą indukować gojenie w przypadku opornych ran przewlekłych i wrzodów cukrzycowych
 • Szpikowe komórki macierzyste mogą wspomagać rewaskularyzację w przypadku niedokrwienia kończyn
 • Szpikowe komórki macierzyste mogą wspomagać anastomozy naczyniowe
 • Szpikowe komórki macierzyste mogą zapobiegać tworzeniu tkanki bliznowatej i utrzymywać czynność serca po zawale mięśnia sercowego

Ogólnie

 • Szpikowe komórki macierzyste mogą redukować chorobowość, utratę krwi i czas operacji
 • Aspirat szpiku kostnego zawiera krwinki białe, które pełnią kluczową rolę w zwalczaniu infekcji

Lipogems, to nowatorska procedura pozwalająca pozyskać własną tkankę tłuszczową pacjenta z dużą ilością komórek macierzystych i stosować ją zarówno do zabiegów odmładzających, jak i regeneracyjnych oraz z zakresu ortopedii i medycyny sportowej.

Uzyskany tłuszcz metodą lipogems ma bardzo wysoki współczynnik przeżywalności i jest bardzo bogaty w mezenchymalne komórki macierzyste. Efekty są bardzo korzystne, oprócz wypełnienia np. bruzd nosowo-wargowych, system lipogems pozwala na odmłodzenie skóry oraz leczenie stanów zapalnych.

Pobrany w ten sposób własny tłuszcz jest doskonałym materiałem do stosowania jako wypełniacz (zamiast kwasu hialuronowego), efekt wypełnienia utrzymuje się jednak znacznie dłużej i jest pozbawiony działań niepożądanych.

Przy okazji następuje przeszczep mezenchymalnych komórek macierzystych, co daje doskonałe efekty regeneracyjne. Metoda jest z powodzeniem stosowana nie tylko w obrębie twarzy, ale także do powiększania piersi, pośladków, modelowania łydek i do odmładzania grzbietu rąk jak również w leczeniu trudno gojących się ran.

Korzyści wynikające z tej metody:

 • Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej – brak ryzyka odrzutu
 • Znieczulenie miejscowe – po zabiegu Pacjent wraca do domu
 • Brak obrzęków i siniaków
 • Powierzchnia skóry odmłodzona
 • Zmiany zwyrodnieniowe w stawach wyleczone całkowicie bez ingerencji ortopedy

Wskazania do stosowania systemu Lipogems:

wygładzanie zmarszczek, likwidacja cieni pod oczami, wygładzanie bruzd nosowo-wargowych, powiększanie ust, zmiany zwyrodnieniowe stawów i ścięgien – chętnie stosowany przez ortopedów, entezopatie (łokieć tenisisty, kola­no skoczka), rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych, medycyna estetyczna.

Powszechnie wiadomo, że komórki macierzyste mają wyjątkową zdolność do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu, a także działają przeciwzapalnie stwarzając bardzo korzystne warunki do regeneracji tkan­kowej.

System Lipogems pozwala pozyskiwać komórki macierzyste w drodze cienkoigłowej liposukcji, umożliwia to otrzymanie dużej ilości komórek, liczonych w milionach, co pozwala na wykorzystanie jej w terapii regeneracyjnej, mającej na celu odbudowę zniszczonej tkanki. Dotych­czas stosowane metody nie pozwalały na osiągnięcie takich ilości komórek lub wymagały długotrwałej hodowli komórkowej w warunkach laboratoryjnych, co znacznie ograniczało zastosowanie kliniczne.

Procedura Lipogems polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy (brzuch, wewnętrzna powierzchnia ud, okolica lędźwiowa, okolica nadkolanowa), a następnie po krótkim jej przygotowaniu, podaje się gotowy preparat w okolicę leczoną (do stawu, w miejscach wymagających wypełnienia np. bruzdy nosowo-wargowe, czy piersi).

Wstrzykiwany preparat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Cała procedura może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, ogólnym lub zewnątrzoponowym. Jedną z bardziej istotnych zalet metody Lipogems jest jego mała inwazyjność, krótki czas trwania zabiegu  i mało traumatyczny przebieg.

Zabieg Lipogems nie wymaga hospitalizacji oraz umożliwia wyjście pacjenta do domu w przeciągu kilku godzin od jego zakończenia. Tak wykonany przeszczep tłuszczu zapewnia trwałe efekty przy minimalnym ryzyku działań niepożądanych.

 

Zespół Dermatic