Dermatic.pl Aesthetic Business

Koniec usług na działalności nierejestrowanej? 

usta 1200x300
Newsletter
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty

Działalność nierejestrowana wielkim szturmem wkroczyła do polskiego biznesu. Miał to być pas startowy dla osób, które testują swój pomysł na biznes przed założeniem działalności gospodarczej. Miało być przejrzyście i prostu. No właśnie – miało być. Nie tak dawno rozwiano wszelkie wątpliwości w tym zakresie i jasno dano do zrozumienia, że działalność nierejestrowana w zasadzie straciła sens. Dlaczego?  

Izabela Kaźmierczak-Kamiennik

Czym jest działalność nierejestrowana 

Zanim przejdziemy do omówienia odpowiedzi na pytanie postawione w tytule artykułu, najpierw kilka informacji wyjaśniających. 

Zgodnie z art. 5 Prawa przedsiębiorców: 

1.  Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. 

Powyższe oznacza, że osoba chcąca podjąć działalność nierejestrowaną powinna: 

  • osiągać miesięczne przychody nie przekraczające w 2024 roku kwoty 3225 zł (75% minimalnego wynagrodzenia za pracę) 
  • nie wykonywać działalności gospodarczej w ostatnich 5 latach 

Nawiązując do powyższego: taka działalność miała zamknąć szarą strefę lub ją zminimalizować. Osoby chcące legalnie dorobić lub spróbować swoich sił jako a`la przedsiębiorcy, mogły skorzystać właśnie z tej formy działalności, nie płacąc składek ZUS. Bo de facto nie są oni przedsiębiorcami: nie mają obowiązku rejestrować swojej działalności w CEiDG.  

Wydaje się, że to jedyne warunki jakie powinna spełniać osoba chcąca rozpocząć swój biznes na start?  

Okazuje się, że nie.  

Stanowcze STOP robi w tym miejscu ZUS, według którego wszelkie usługi prowadzone w ramach działalności nierejestrowanej powinny być…oskładkowane. 

Stanowisko ZUS w sprawie usług na działalności nierejestrowanej 

Aby zobrazować stanowisko ZUS w tej sprawie, przytoczyć należy jedną z jego interpretacji: 

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Wobec powyższego osoba wykonująca tzw. działalność nieewidencjonowaną nie prowadzi działalności gospodarczej, nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a w konsekwencji nie jest osobą, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, co powoduje obowiązek podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej z ww. osobą umowy, w myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.1 

Co to w skrócie oznacza? 

Według ZUS każda umowa zawarta w ramach działalności nierejestrowanej dotycząca wykonania przez osobę prowadzącą taką działalność usługi, powinna zostać oskładkowana. Prowadzi to do swego rodzaju absurdu, bo w efekcie oznacza, że taki obowiązek dotyczy osób, które zawierają umowy z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną, czyli klientów. 

Przykład? 

Osoba w ramach działalności nierejestrowanej udziela korepetycji. Jej klient staje się więc płatnikiem składek i powinien opłacić składki z tego tytułu w związku z wykonaniem usług na jego rzecz przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.  

Taka interpretacja w zasadzie pozbawia jakiegokolwiek sensu instytucję działalności nierejestrowanej.  

Obietnice rządu skończyły się…na obietnicach 

Z wyżej wymienionych powodów, rządzący obiecywali projekt ustawy regulujący te kwestie, jednakże ostatecznie wycofał się z wprowadzenia regulacji, które miały jasno wskazywać, że usługi świadczone w ramach działalności nierejestrowanej nie podlegają oskładkowaniu. 

Co powinna wiedzieć osoba, która decyduje się na działalność nierejestrowaną – podsumowanie 

Podsumowując, osoba która zdecyduje się na prowadzenie działalności nierejestrowanej powinna wziąć pod uwagę, że: 

  • limit przychodów wynosi 75% wynagrodzenia minimalnego 
  • jeżeli zdecyduje się na świadczenie usług w ramach takiej działalności, będą one oskładkowane 
  • wyjątkiem od opłacania składek ZUS będzie np. sprzedaż towarów. 

Izabela Kaźmierczak-Kamiennik – prawniczka, ekspertka prawa pracy i umów w biznesie. W sieci i mediach społecznościowych działa jako Prawnik Izabela. Jej misją jest wspieranie przedsiębiorców w byciu świadomym i profesjonalnym pracodawcąRealizuje ją, wskazując odpowiednie narzędzia prawne w celu minimalizowania sytuacji kryzysowych i prowadzenia biznesu w sposób płynny.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify