W Trójmieście odbył się doroczny kongres marki Venome, którego motywem przewodnim było The Art of Connection – sztuka połączenia. Wydarzenie zgromadziło lekarzy oraz dystrybutorów z 20 krajów i 3 kontynentów, zapewniając wyjątkową platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń w dziedzinie medycyny estetycznej.
Kulminacją The Art of Connection była konferencja, która odbyła się 3 października w hotelu Radisson Blu w Sopocie. Uczestnicy wysłuchali wykładów międzynarodowych ekspertów, a przerwy między nimi wykorzystywali na dyskusje i networking. Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs na najciekawsze case study z użyciem produktów marki Venome.
Co znajdziesz w artykule?
Anatomiczne i kulturowe aspekty piękna
Konferencję rozpoczął wykład Anatomical and Cultural Considerations in Feminization and Masculinization in Aesthetic Medicine, prowadzony przez dr. Amina Sharobim z Egiptu oraz dr. Alexa Karkhi, chirurga szczękowo-twarzowego z Rumunii. Koncentrując się na dymorfizmie płciowym, dr Sharobim szczegółowo omówił różnice anatomiczne, które należy wziąć pod uwagę podczas zabiegów mających na celu feminizację lub maskulinizację twarzy. Dr Karkhi przedstawił z kolei, jak szerokość geograficzna i przynależność etniczna wpływają na wygląd męskich i kobiecych twarzy oraz standardy piękna. Podkreślił potrzebę zrównoważenia anatomicznej precyzji z indywidualnymi oraz kulturowymi oczekiwaniami pacjentów, co jest szczególnie istotne w zglobalizowanym współczesnym świecie.
Zabiegi z wypełniaczami a ryzyko powikłań
Następnie, dr Sergio Noviello, uznany chirurg estetyczny z Włoch, przedstawił wykład zatytułowany Algorithm of Prevention of Complications in Contouring. Prezentacja skupiała się na rosnącej popularności stosowania wypełniaczy jako nieinwazyjnej alternatywy dla zabiegów chirurgii plastycznej oraz na możliwych powikłaniach związanych z ich stosowaniem. Dr Noviello podkreślił, że chociaż wypełniacze mogą zapewnić bardzo satysfakcjonujące wyniki, nie należy ich traktować jako zabieg całkowicie pozbawiony ryzyka. Mimo że są mniej inwazyjne niż operacja, mogą powodować powikłania – od krwiaków po te znacznie poważniejsze, takie jak utrata wzroku i udar. Wykład dr. Noviello zawierał szczegółowe wytyczne dotyczące maksymalizacji bezpieczeństwa podczas podawania wypełniaczy, w tym omówienie tzw. sześciu niebezpiecznych stref twarzy.
Innowacje w terapiach anti-aging i stymulacji tkankowej
Kolejny wykład, zatytułowany The Process of Skin Aging & New Treatment Protocols by Venome, poprowadziła Zofia Owczarek. Omówiła złożoność procesu starzenia się skóry, z naciskiem na współzależność między warstwami tkanek, takimi jak kości, więzadła, tkanka tłuszczowa i skóra właściwa. Senior Brand Manager marki Venome przedstawiła również innowacyjne protokoły zabiegowe, których celem jest kompleksowe przeciwdziałanie oznakom starzenia. Wśród nich znalazły się między innymi różne techniki stymulacji poduszek tłuszczowych, którymi można osiągnąć efekt wolumetrii, liftingu lub modelowania.
Na stymulacji tkankowej skupił się również dr Shady Ismail, specjalista chirurgii plastycznej i dyrektor klinik Clarité Esthétique w Kairze, który zaprezentował wykład na temat NO-Fillers Face Volumetry. Dr Ismail wyjaśnił, w jaki sposób stymulacja tkanek, określana także jako skin boosting, działa na poziomie komórkowym w celu promowania regeneracji skóry poprzez aktywację fibroblastów i receptorów CD44. Stymulacja zapewnia poprawę jakości skóry – jej gęstości, elastyczności, tekstury, napięcia. W ten sposób osiągany jest efekt naturalnej i bardziej trwałej rewitalizacji oraz subtelnej wolumetrii bez ryzyka efektu pillow face.
PRP i mikrografting – rewolucja w regeneracji
Dr Izabela Załęska w swoim wykładzie Regenerative Medicine – PRP przedstawiła metody zastosowania osocza bogatopłytkowego (PRP) w leczeniu różnych schorzeń, takich jak łysienie, bielactwo, melasma i łuszczyca. Dr Załęska wyjaśniła, w jaki sposób PRP wspomaga regenerację skóry poprzez aktywację fibroblastów oraz produkcję kolagenu, omawiając również zaawansowane metody, takie jak fototermicznie bioaktywowane PRP (PTBA-PRP) oraz PRP z mikronakłuwaniem.
Ostatni wykład, zatytułowany Advanced Micrografting and PRP Techniques for Regeneration: Harnessing Fibroblasts for Enhanced Tissue Repair, prowadził dr Arash Khademi. Prezentacja skupiła się na technologiach mikrograftingu (tissue grafting) oraz zastosowaniu w tym celu jednorazowych zestawów, które umożliwiają izolację komórek fibroblastów w ciągu zaledwie 10 minut. Dr. Khademi omówił szerokie zastosowanie tej technologii w regeneracji twarzy, leczeniu blizn, przewlekłych ran oraz łysienia.
The Art of Connection – Sztuka połączenia
Konferencję zakończył Venome Contest, czyli konkurs podczas którego uczestnicy zaprezentowali na scenie case study przeprowadzone w swoich gabinetach i klinikach. W jury zasiadła Zofia Owczarek, dr Izabela Załęska oraz dr Alex Karkhi. Zwyciężczynie, dr Kawthar Abbasi z Jordanii, dr Farah Elwaddani z Libii oraz dr Merna Seif z Egiptu, otrzymały zaproszenia na specjalny kurs kadawerowy z dr. Sergio Noviello.
Kongres Venome The Art of Connection ponownie okazał się cenną platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń między specjalistami z branży medycyny estetycznej. Wydarzenie podkreśliło znaczenie międzynarodowej współpracy i innowacji w rozwijaniu coraz bardziej skutecznych i nowoczesnych preparatów, technik i zabiegów.
(materiał sponsorowany)