Pytanie wydaje się być retoryczne, a sama odpowiedź oczywista. Jednakże mimo wysypu gabinetów i centrów medycyny estetycznej zapełnionych przez lekarzy i kosmetologów sprawa samego zatrudnienia nie jest tak oczywista, jak nam się wydaje. Dlaczego?
Izabela Kaźmierczak-Kamiennik
Co znajdziesz w artykule?
Zakaz zatrudniania lekarza przez lekarza
Po pierwsze zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty w Polsce mamy wyraźny zakaz zatrudniania lekarzy przez lekarzy. Mówi o tym art. 53 ust. 1 wspomnianej ustawy:
Lekarz wykonujący indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską w miejscu wezwania może zatrudniać osoby niebędące lekarzami do wykonywania czynności pomocniczych (współpracy).
Powyższe oznacza, że lekarz może zatrudniać wyłącznie osoby nie będące lekarzami. Co najważniejsze, dotyczy to wszelkich form nawiązania współpracy: b2b, umów zlecenia itd.
Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy prowadzący odpowiednio staż podyplomowy lub szkolenie specjalizacyjne może zatrudniać lekarza, lekarza dentystę w celu odbywania przez niego stażu podyplomowego lub szkolenia specjalizacyjnego.
Skąd takie restrykcyjne podejście?
Ustawodawca tłumaczy taki wymóg jako spełnienie celu prowadzenia indywidualnej praktyki lekarskiej – wykonywanie jej osobiście przez lekarza.
Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Okazuje się, że tak.
Powyższy zakaz nie dotyczy sytuacji, kiedy lekarz przekształci swoją praktykę w podmiot leczniczy. W takiej sytuacji lekarz może zatrudnić innych lekarzy, a sama działalność jest postrzegana jako prowadzenie zakładu leczniczego.
Innym wyjściem z sytuacji może być zawiązanie z innymi lekarzami:
- spółki partnerskiej
- spółki cywilnej
- spółki jawnej
które pozwolą na prowadzenie współpracy pomiędzy lekarzami.
Czy lekarz może zatrudnić kosmetologa?
Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Tutaj nie dotyczą nas powyższe restrykcje, jednakże należy pamiętać, że zgodnie z brzmieniem przepisów zakres czynności powinien być pomocniczy. Forma umowy może być dowolnie wybrana przez strony: może to być umowa o pracę, ale równie dobrze umowa b2b.
Wskazówki dla lekarza otwierającego gabinet medycyny estetycznej – podsumowanie
Lekarzu, jeżeli masz zamiar otworzyć salon lub gabinet medycyny estetycznej powinieneś przede wszystkim skonsultować się z prawnikiem, który przeprowadzi Cię przez cały ten proces. Pamiętaj, że jeżeli prowadzisz indywidualną praktykę lekarską, nie możesz zatrudnić innego lekarza. Nawet w formie umowy cywilnoprawnej. W takim wypadku rozważ przekształcenie swojej działalności w podmiot leczniczy. Otworzy to przed Tobą więcej możliwości, ale jednocześnie nałoży na Ciebie nowe, dodatkowe obowiązki. Nawiązując współpracę z podmiotami niebędącymi lekarzami, np. z kosmetologami, pamiętaj, że choć jest to prawnie dozwolone, mogą oni wykonywać czynności pomocnicze, a Wasza współpraca powinna być zabezpieczona prawidłowo skonstruowaną umową.
Izabela Kaźmierczak-Kamiennik
Prawniczka, ekspertka prawa pracy i umów w biznesie. W sieci i mediach społecznościowych działa jako Prawnik Izabela. Jej misją jest wspieranie przedsiębiorców w byciu świadomym i profesjonalnym pracodawcą. Realizuje ją, wskazując odpowiednie narzędzia prawne w celu minimalizowania sytuacji kryzysowych i prowadzenia biznesu w sposób płynny.