Dermatic.pl Aesthetic Business

PESEL to tylko ciąg cyfr – stwierdza dr Diana Kupczyńska

venome przegląd 1200x300
Newsletter
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
– Przy odpowiednim zaangażowaniu i nawiązaniu długofalowej współpracy z doświadczonym lekarzem i rygorystycznym przestrzeganiu zaleceń możemy dziś bardzo długo wyglądać dobrze. Przykładów kobiet, które wyglądają fenomenalnie pomimo wieku jest mnóstwo. W Polsce, w Europie, za oceanem – mówi dr n. med. Diana Kupczyńska. O tym, jak efektywnie wykonywać zabiegi i unikać tych mniej skutecznych rozmawiamy ze specjalistką chirurgii ogólnej i lekarką, zajmująca się od ponad 10 lat medycyną estetyczną.

rozmawiała Agnieszka Szczepanek

Jakie czynniki mogą wpłynąć na nieskuteczność zabiegu medycyny estetycznej, nawet jeśli został on przeprowadzony zgodnie z protokołem?

– Po pierwsze – lekarz może przeprowadzić zabieg prawidłowo w sensie technicznym, ale niewłaściwie dobranym preparatem. Na przykład powiększyć usta bardzo mocno sieciowanym kwasem hialuronowym, który zazwyczaj podaje się na okostną.

Drugim problemem jest bezrefleksyjne podążanie za trendami – bywa, że lekarz ulega modom. Znam takie przypadki, które skończyły się dla pacjentów tragicznie. Mówię tu np. o pacjentkach, u których wykonano zabieg powiększania biustu preparatem wycofanym później z obrotu.

Zapisz się na newsletter, aby zobaczyć całość artykułu

Loading...

Uginanie się pod presją czy naciskami ze strony pacjentów również uznaję za problem. W przypadku medycyny estetycznej jest to szczególnie nasilone zjawisko. Ponieważ pacjent czasami przychodzi „na zabieg”, a nie do lekarza po poradę oraz opracowanie optymalnego planu zabiegowego. I bywa rozczarowany odmową. Na zasadzie: „Pani Doktor, ja chcę ten zabieg. Koleżanka miała zrobiony i wygląda super.” Zabieg z zasady powinien być dobrany do konkretnego pacjenta.

I po czwarte – procedury mogą zostać przeprowadzone zgodnie ze sztuką, ale brak zindywidualizowania planu zabiegów potrafi mocno utrudnić osiągnięcie zadowalających rezultatów.

Jeśli zaś chodzi o pacjentów to problemem jest brak dokumentacji przeprowadzonych wcześniej zabiegów. Czy nie stosowanie się do zaleceń pozabiegowych (jak chociażby brak ochrony przeciwsłonecznej).

Czy istnieją zabiegi, które w opinii Pani Doktor są mniej efektywne niż inne? Jakie mogą być tego przyczyny?
guys_who_shoot/shutterstock.com

– Zdecydowanie, jest wręcz wiele niebezpiecznych zabiegów. Przede wszystkim, każdy iniekcyjny zabieg z zakresu medycyny estetycznej powinien być przeprowadzony preparatem posiadającym certyfikat CE lub będącym lekiem, pozyskanym z pewnego źródła. Zaś każdy zabieg sprzętowy powinien być przeprowadzony przez przeszkolony personel, z ciągle aktualizowaną wiedzą. Czy muszę wspominać o tym, że sprzęt musi być regularnie serwisowany?

Leczeniem zdarzeń niepożądanych po procedurach estetycznych zajmuję się już od ponad 10 lat. I proszę mi wierzyć, brak efektu to często najmniejszy problem, z jakim boryka się pacjent. Tym bardziej dziwi mnie szeroka dystrybucja w szarej strefie. A także lekkie podejście pacjentów do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, brak weryfikacji wykształcenia i zawodu osób, z których usług się korzysta.

Warto również podkreślić, że aby uzyskać spektakularny efekt trzeba się liczyć z dłuższym okresem rekonwalescencji lub aby skrócić czas regeneracji – z większą liczbą zabiegów. Być może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale powiem wprost. Przy zaawansowanym nadmiarze wiotkiej skóry – czy to w obrębie powiek, podbródka, czy brzucha – zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają znikome znaczenie. Taki pacjent potrzebuje interwencji chirurgicznej. To samo tyczy się usunięcia znacznej ilości tkanki tłuszczowej – albo siłownia i dieta, albo liposukcja, wszelkie drogi na skróty to strata czasu.

Kolejnym zagadnieniem jest korekta zmian naczyniowych na kończynach dolnych. Nie ma sensu zaczynać bez przeprowadzenia diagnostyki w postaci USG, a niestety wciąż się to robi. Pacjent – słusznie zresztą – uważa potem, że zabiegi są nieskuteczne, bo „naczynka” wracają. Bez badania USG Doppler żył kończyn dolnych korekta teleangiektazji jest jak pudrowanie nosa przy trądziku. Maskuje problem, a nie dąży do znalezienia optymalnej terapii z pomocą specjalisty.

Jakie alternatywy mogłaby Pani zaproponować w przypadku zabiegów, które uchodzą za mniej skuteczne?

– To zależy od aktualnego wieku biologicznego pacjenta lub pacjentki, uwarunkowań genetycznych, realnych do uzyskania efektów. Bo np. tzw. stymulatory często można zastąpić sprawdzoną technologią laserową. Choć odnoszę wrażenie, że jest ona w tej chwili mniej modna. A krótkotrwały efekt „glow” na imprezę można uzyskać po prostu makijażem, zamiast inwestować w zabieg, który da szybkie, ale nietrwałe efekty.

W jakim stopniu skuteczność zabiegu zależy od indywidualnych cech pacjenta, takich jak wiek, stan skóry, styl życia czy genetyka?
Ground Picture/shutterstock.com

– Higiena stylu życia, w tym dieta, aktywność fizyczna, poziom stresu, jakość snu mają kolosalne znaczenie. Bez nich nie osiągniemy optymalnych efektów zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Nie będzie ich też bez skutecznej pielęgnacji domowej, podtrzymującej skuteczność naszych działań gabinetowych między wizytami. Dlatego po ponad dekadzie pracy jako lekarka zajmująca się medycyną estetyczną założyłam własną markę kosmetyków Rue de Skin. Dostępne są w wybranych klinikach i w sprzedaży internetowej.

Natomiast PESEL to tylko ciąg cyfr. Przy odpowiednim zaangażowaniu i nawiązaniu długofalowej współpracy z doświadczonym lekarzem i rygorystycznym przestrzeganiu zaleceń możemy dziś bardzo długo wyglądać dobrze. Przykładów kobiet, które wyglądają fenomenalnie pomimo wieku jest mnóstwo – w Polsce, w Europie, za oceanem.

Jak ważna jest personalizacja zabiegów estetycznych w kontekście osiągania zadowalających wyników?

– Bez personalizacji planu zabiegowego w ogóle nie możemy mówić o satysfakcjonujących efektach. Przypadkowe zabiegi – nawet przeprowadzone w sposób prawidłowy i certyfikowanym sprzętem/preparatami – nie zaprowadzą nas do osiągnięcia maksymalnych efektów. To bardzo proste – każdy człowiek jest inny, a co za tym idzie wymaga indywidualnie dobranego planu zabiegów.

W jaki sposób radzi sobie Pani z przypadkami trudnymi, gdzie standardowe zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Czy są jakieś szczególne strategie, które Pani stosuje?

– Przede wszystkim jestem szczera. Jeśli po badaniu widzę, że najlepszym rozwiązaniem będzie operacja z zakresu chirurgii plastycznej, nawet nie proponuję czegoś z gamy medycyny estetycznej. Jeśli pacjentka lub pacjent – bo panów odwiedzających mój gabinet jest z każdym rokiem więcej – ma nierealistyczne oczekiwania, to również moją pracą jest te oczekiwania urealnić. Tłumaczę wówczas, co można osiągnąć, a co jest poza naszym zasięgiem. I zawsze informuję przed zabiegiem o nawet ekstremalnie rzadkich zdarzeniach niepożądanych. Przy odpowiedniej kwalifikacji do procedury odsetek niezadowolonych pacjentów spada diametralnie.


dr n. med. Diana Kupczyńska specjalistka chirurgii ogólnej, lekarka zajmująca się medycyną estetyczną i flebologią od ponad 10 lat. Założycielka polskiej, profesjonalnej marki kosmetyków Rue de Skin. Z wyróżnieniem ukończyła podyplomowe studia z zakresu medycyny estetycznej, przez lata kariery przeszkoliła setki lekarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu powikłań w medycynie estetycznej. Na bieżąco Panią Doktor można śledzić na Instagramie @drkupczynska i na Facebooku @drdianakupczynska

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify