Dermatic.pl Aesthetic Business

Kosmetyki koszerne

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 14 minuty
Wykład podczas Beauty Innovations grudzień 2022
Przygotowałam dla Państwa nowy temat dotyczący kosmetyków koszernych. Co to tak naprawdę znaczy kosmetyki koszerne? Na wykładzie postaram się odpowiedzieć na pytania czy oceniane są one w ten sam sposób co pozostałe kosmetyki? Czy jest grupa docelowa szukająca takich kosmetyków? Jakie składniki są w kosmetykach koszernych, czy jakie występują? A jakich staramy się unikać? Czy w kosmetykach koszernych zakazane są składniki pochodzenia odzwierzęcego lub zawierające alkohol?

dr inż. Marta Pawłowska

Skąd temat związany z koszernością, czyli judaizm a chrześcijaństwo

Myślę, że nasze wystąpienie należy zacząć od tego, jakie są różnice i skąd wzięło się pojęcie kosmetyków koszernych. Przede wszystkim różnice są w samym judaizmie i chrześcijaństwie. Judaizm o tyle odróżnia się od zasad chrześcijaństwa, że występuje tam brak ascezy, która jest dosyć charakterystyczna dla chrześcijaństwa. Nie mamy tam klasztorów, nie jest propagowany celibat, umartwianie się. Generalnie judaizm związany jest z tym, żeby cieszyć się i używać darów bożych.

Jak korzystać z tych darów i w jaki sposób korzystać jest to dosyć jasno opisane w samej Torze i później w księgach, które są tłumaczone czy interpretowane przez rabinów. W jaki sposób zachować życie w koszerności, czyli tak zwanej czystości. Ponieważ sama koszerności ma wymiar zarówno duchowy, jak i moralny w judaizmie. I wszystko co jest związane z judaizmem i z koszernością, odzwierciedla się też w sposobie życia.

Głównie sama koszerności związana jest z jedzeniem i z podchodzeniem do produktów spożywczych. Te zasady zostały zaimplementowane częściowo w produktach kosmetycznych. W judaizmie zwraca się uwagę na przejście ze strefy profanum do sacrum. Czyli wszystkie działania w judaizmie zarówno związane ze spożywaniem pokarmu, stosowaniem odpowiednich pokarmów, również podejściem do życia i stosowania kosmetyków jest wyniesione niejako do pozycji sacrum. Czyli do czegoś więcej niż normalnego zaspokajania potrzeb czy żywieniowych, czy życiowych.

Tora i Talmud – interpretacje rabinów

W judaizmie również nie mamy hierarchii takiej, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni w chrześcijaństwie i wszystko jest interpretowane. Pierwsze informacje oczywiście mamy w Torze, która jest dosyć zbieżna z naszym Starym Testamentem. Natomiast interpretowana jest przez rabinów i możemy powiedzieć, że opisywana szerzej w Talmudzie, który jest takim god-linem związanym z wiedzą, przekazywaną w Torze.

Wszystkie opinie dotyczące koszerności zarówno produktów spożywczych, jak i produktów kosmetycznych są mocno subiektywne. Zależą od miejsca, w którym występuje dany okrąg produkcyjny i również krąg sprzedażowy kosmetyków czy produktów spożywczych. Interpretacja zależy od podejścia rabina, a podejście samego rabina związane jest z jego interpretacją Tory.

Jeżeli chcemy wprowadzać kosmetyki – o czym dalej powiem w jakim miejscu możemy znaleźć takie informacje – to jeżeli mają być to kosmetyki koszerne, zawsze najpierw kontaktujemy się z rabinem na danym miejscu czy naszym okręgu życia, czy procesów produkcyjnych.

Definicja koszerny

w języku idisz – koszer, w hebrajskim – kaszrut, jest to spełnienie wymogów żydowskiego prawa. Koszerny znaczy nadający się, stosowny, odpowiedni i dobry. Głównie tak jak wspomniałam, dotyczy to produktów spożywczych. Ponieważ to zaspokajanie i dbanie o wnętrze ciała odpowiednią dietą jest dla Żydów najbardziej istotne. Kosmetyki również…

Natomiast nie jest to rzecz, która była przedmiotem zainteresowania od bardzo wielu lat. Jest to nowy trend, o którym warto porozmawiać. A dlaczego też przedstawię statystyki? Dlaczego tak bardzo poważnie podchodzą Żydzi i szukają takiej jednoznaczności? Ponieważ są tak zwani ludzie-księgi, cały czas tłumaczą, interpretują Torę… Szukają odnośników w Talmudzie również interpretacji danego słowa, więc dla nich to słowo jest najważniejsze. Dosyć popularnym powiedzeniem jest, że „Wszystko można człowiekowi zabrać, natomiast nie można zabrać pamięci”.

Większość działań opiera się na interpretacji Tory – tak, jak mówiłam wcześniej – interpretacje zapisane są w Talmudzie. Natomiast szkoły, które uczą interpretacji Tory nazywamy Chederami. Kaszrut, czyli te koszerne dowodzą, że największą potrzebą człowieka może być proste zaspokajanie instynktów. Natomiast nadawanie moralnego, etycznego sensu ich działaniom jest przedmiotem zainteresowania w judaizmie.

Czy jest grupa docelowa szukających takich kosmetyków?

Tak… W swojej pracy spotykam się z pytaniami dotyczącymi produktów koszernych. Stąd też zainteresowanie i wystąpienie w tym temacie również na Beauty Innovation. Populację Żydów możemy podzielić na 3 główne grupy. Mamy ultraortodoksyjnych i ortodoksyjnych Żydów, tak zwanych charedim. Zarówno ich stroje są zazwyczaj czarne, tradycyjne, noszą specjalne czapy i tę grupę nazywa się charedim. Poruszają się tylko i wyłącznie w zakresie swojego prawa mocno ukształtowanego przez Torę. Posługują się zasadami zakazów i nakazów zwanymi micwami. Mamy ich 613 i nie wykraczają poza te informacje przekazane w Torze.

Mamy również współczesnych ortodoksyjnych Żydów, czyli judaizm tradycyjny, ale tutaj następuje pewnego rodzaju rozluźnienie. W tej grupie oni posługują się oczywiście tradycjami żydowskimi, religijnymi, natomiast również mogą ubierać się w sposób tradycyjny. I jest judaizm reformowany, który nie przestrzega ściśle tradycyjnych zasad wiary. Następuje pewne rozluźnienie również w aspekcie moglibyśmy powiedzieć feministycznym, ponieważ kobiety zyskują status bycia również rabinem. Judaizm reformowany jest taką nowoczesną formą judaizmu.

Czy jest to obszar, w którym warto się rozwijać?

Tak, ponieważ jest to grupa, która ma cały czas tendencję wzrostową. Dlaczego? Ponieważ w populacji Żydów na świecie mamy około 15 milionów, czyli 14% charedim, tych najbardziej ultraortodoksyjnych Żydzi. Samych ich jest około 12 milionów. Co siódmy Żyd jest ortodoksem, czyli tym chaedim. Według statystyk, które udało mi się dla Państwa przygotować w 2040 roku co czwarty Żyd będzie charedim.

Z czego to wynika? Otóż wynika to ze wzrostu czy populacji urodzeń. charedim zazwyczaj posiadają około sześcioro-siedmioro dzieci. Tradycyjnie Żydzi czy Izraelczycy często mają około trójki dzieci; Ogólnie na świecie jest ich 1,6. W związku z tym ta populacja ortodoksyjnych Żydów również potrzebuje i szuka kosmetyków koszernych.

Ale ten trend kosmetyczny rozlewa się również na innych przedstawicieli czy kulturowych, czy wyznaniowych. W związku z tym rzeczywiście jest to grupa, czy kosmetyki koszerne są grupą, która ma tendencję wzrostową.

Czy odbiorcy to tylko Żydzi?

Przepisy i wymagania koszerności są dosyć skomplikowane i zaprojektowane tak, aby przygotować i spożywać najzdrowsze i najbardziej wartościowe pokarmy. Przepisy dotyczą zarówno stosowanych pokarmów, jak również związane są z tak zwanym ubojem tradycyjnym. Według judaizmu jest on najlepszą formą przygotowania żywności czy uboju zwierząt, gdyż jest najbardziej humanitarny.

Według tych zasad sam ubój zwierząt musi odbywać się bardzo szybko, śmierć zwierzęcia nie może być dłuższa niż 2 sekundy. Oczywiście jest to wykonywane specjalnymi narzędziami czy nożami, w których to zwierzę pozbawione jest życia, jest to sprawdzane.

Również bardzo restrykcyjne podejście – z czego myślę Państwo też zdajecie sobie sprawę – jest do samych spożywanych pokarmów czy gatunków, które mogą być spożywane. Co warto zaznaczyć: mówi się, że na przykład Żydzi, czy w judaizmie nie stosujemy skorupiaków, nie stosujemy mięczaków, które żyją w morzu. Natomiast mogą być spożywane ryby, również przetwarzane na surowce kosmetyczne ryby. Z wyjątkiem czy z zastrzeżeniem, że ryby te czy zwierzęta, które są spożywane pływające, muszą mieć łuski i muszą mieć płetwy. Przygotowując ten wykład zastanawiałam się,

skąd to się bierze.
symbiot/shutterstock.com

Dlatego, że wielu ludzi lubi krewetki; Żydzi nie zjadają krewetek ani mięczaków, ani małży. Dlaczego? Skąd to się bierze? Myślałam, że związane jest to z tym, że te zwierzęta mają wnętrzności nigdy dobrze nie oczyszczone… Z czego to się bierze?

Szukając skąd – bo nie wierzyłam, że może to się tylko brać z takich przepisów, które nie są uzasadnione w świecie nauki – w związku z tym szukając dalej, okazało się, co oczywiście jest prawdą, że wszystkie mięczaki, skorupiaki są czyścicielami oceanów. Czyli przez nie filtrowane są również elementy zanieczyszczenia oceanów, metali ciężkich i substancji, które znajdują się w wodach. Zatem nie mogą być spożywane również przez zwłaszcza ortodoksyjnych Żydów.

Dlaczego nie można spożywać świń i przetwarzać wieprzowiny i tylko korzystamy ze zwierząt parzystokopytnych? Też nie mogłam sobie darować znalezienia końca tej dywagacji; ponieważ przekonanie, że świnie zazwyczaj znajdują się czy taplają się w błocie nie były dla mnie wystarczające.

W związku z tym szukając okazało się – co było dla mnie rzeczą może niezbyt zagadkową – ale dlatego, ponieważ świnie przenoszą bardzo często choroby… Włośnicę, która znajduje się w mięsie wieprzowym, a nie znajduje się w mięsie wołowym. Ponieważ więc możemy przez to mięso przenosić chorobę, która dla człowieka jest niesamowicie niebezpieczna, wobec tego Żydzi (nie wiem, jak to wiedzieli wcześniej) nie spożywają wieprzowiny.

To samo jest związane z krwią zwierząt… Dlatego tam przykłada się bardzo dużą uwagę do tego, żeby mięso zostało dokładnie oczyszczone i wysolone. Dlaczego? Ponieważ krew przenosi choroby, które mogą łamać barierę gatunkową i mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi.

Sami to wiemy, ponieważ bardzo często, jeśli mamy surowce kosmetyczne pochodzenia odzwierzęcego, potrzebujemy informacji, że te surowce wolne są od chorób związanych z BSE czy TSE. Niejako więc spójność tych informacji jest zarówno w świecie kosmetycznym, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, jak i w świecie kosmetycznym koszernym.

Zasady koszerności kosmetyków

Firmy, które pozyskują surowce koszerne, przestrzegają wysokich standardów jakości. Przykładają uwagę do pozyskiwania składników o wysokich standardach ekologicznych i materiałów; jak przechowywane i w jaki sposób są przetwarzane te składniki. Muszą być to formuły, które nie są przetwarzane czy nie posiadają GMO, również przechowywane są w opakowaniach ekologicznych.

Head over Heels/shutterstock.com

Celem produktów koszernych jest stworzenie zdrowego stylu życia zarówno pod względem duchowym, jak i fizycznym. Warto zauważyć, że koszerne produkty nie są przeznaczone tylko dla tych, którzy przestrzegają biblijnych praw narodu żydowskiego. Bardzo często po kosmetyki koszerne mogą sięgać również osoby zwracające uwagę na to, aby surowce stosowane w ich ulubionych produktach kosmetycznych były właściwie ocenione. Albo właściwie dodatkowo ocenione przez rabinów i specjalistów, którzy współpracują z rabinatem. Po to, żeby ocenić właściwości koszerne zarówno surowców, zarówno linii produkcyjnej, a w konsekwencji również gotowych produktów kosmetycznych.

Są to również odbiorcy wegańscy. Ponieważ tam w dodatkowy sposób oceniane są składniki alergogenne, również przetwarzane surowce i roślinne i zwierzęce. W związku z tym nadają również pewności tej grupie docelowej.

Co ciekawe możemy powiedzieć, że w kosmetykach koszernych mogą znajdować się substancje chemiczne przetwarzane w przemyśle chemicznym. Czyli za koszerne mogą być uznane substancje takie, które w naszym środowisku w trendzie naturalności nie byłyby akceptowane.

Jeżeli mówimy o koszerności, to wszystkie PEG-i, polimery są traktowane jako substancje koszerne. W związku z tym mamy pewną rozbieżność na tych rynkach, czy w tych trendach naturalnych a produktach koszernych. Chociaż możemy upraszczając temat koszerności powiedzieć, że koszerne produkty na pewno będą produktami stworzonymi głównie na składnikach roślinnych, nie przetwarzanych, niepoddanych obróbce wcześniej czy traktowanych surowców poprzez modyfikację GMO.

Certyfikat koszerności tylko na konkretnym obszarze

Wszystkie surowce pochodzenia nie odzwierzęcego, przetwórstwa tworzyw sztucznych mogą być traktowane jako surowce do stworzenia kosmetyków koszernych. Według zasad koszerności, kiedy produkt posiada certyfikat, oznacza to, że został wykonany zgodnie z surowymi zasadami prawa dotyczącego żywności koszernej, bo na tym to wszystko zostało zbudowane. I jak wcześniej wspomniałam, implementowane dopiero do naszego świata kosmetycznego. Zapewniona jest czystość, jakość surowców i produktu gotowego.

Kosmetyki koszerne posiadają na etykiecie dodatkowe oznakowanie związane z oceną koszerności. Należy pamiętać o sprawie, o której wspominałam wcześniej, że jeżeli oceniamy kosmetyk w danej przestrzeni geograficznej, oceniany jest przez danego rabina; ponieważ rabin jest interpretatorem Tory. Wobec tego ich decyzje mogą być bardzo subiektywne. I mogą być nie zawsze akceptowane przez inny krąg odbiorców podlegających innemu rabinatowi.

Jeżeli więc Państwo będziecie chcieli wprowadzać kosmetyki koszerne – oczywiście nadając oznaczenie koszerności przez rabinat na przykład w Polsce, w Niemczech, Czechach – to należy pamiętać, że to oznaczenie koszerności nie zawsze będzie akceptowane na przykład w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Gdyż tam będzie działał rabinat, który będzie odpowiadał za właściwą ocenę tych kosmetyków, również żywności. I niekoniecznie będzie on spójny, ewentualnie będzie odbieramy pozytywnie i w jakiś sposób akceptowany przez rabinat znajdujący się w innym kraju. A ocena została wydana na przykład w Polsce.

Mimo że nie ma hierarchii w samym judaizmie, to jest taka przestrzeń aglomeracyjna, w której dane interpretacje są oceniane i akceptowane przez daną grupę społeczną. I nadanego tej grupie czy funkcjonującego w tej grupie samego rabina. On jest głównym interpretatorem prawa i on daje przyzwolenie, że te produkty są produktami koszernymi.

Sposób na zapewnienie pewności i gwarancji

Certyfikat koszerności jest sposobem na zapewnienie pewności i gwarancji konsumentowi. Jak wspomniałam diety koszernej, logo koszerności szukają nie tylko sami wyznawcy judaizmu. Również tam, gdzie nie możemy pozyskać na przykład certyfikatu Halal muzułmanie bardzo często polegają na certyfikacie koszerności. Ponieważ te zakresy stosowania surowców kosmetycznych są bardzo zbieżne.

kosmetyki koszerne

Wegetarianie również mogą szukać logo koszerności. Daje im bowiem informacje czy na przykład w produkcie znajdują się surowce pochodzące z nabiału, czy są to substancje posiadające alergeny… Konsumenci preferują koszerną żywność również ze względu na jej jakość. Koszerność jest dodatkowym elementem kontroli produkcji surowców i gotowego wytwarzanego produktu kosmetycznego.

Ze względu na jakość w 62 procentach na walory zdrowotne. Zarówno w surowcach przetwarzanych, jak i w produktach spożywczych – to nie dotyczy tylko oczywiście kosmetyków, ale przede wszystkim produktów spożywczych. Są to produkty, do których przykłada się bardzo dużą wagę – od hodowli do uboju zwierząt. I do traktowania również zbiorów, również produktów roślinnych.

I według raportu Mintela w 2008 roku 51% ludzi uważa, że produkty koszerne są bardziej wartościowe, jeśli chodzi o walory zdrowotne. W 2005 roku Mintel również przeprowadził badanie, w którym 55% respondentów kupujących żywność koszerną stwierdziło, że ich zdaniem żywność ta ma wyższą ocenę pod względem zdrowia i bezpieczeństwa niż produkty niekoszerne. 38% tych ludzi było wegetarianami, a 16% stwierdziło, że jadło żywność halal.

Z czego to się bierze? Ponieważ przykładana jest duża waga do wcześniej wspomnianego uboju rytualnego, która ma zapewnić mniej stresu zwierzęciu poddanemu ubojowi. I stąd prawdopodobnie informacja o zdrowszym pochodzeniu produktów żywnościowych.

Statystyki…

czyli jakie claimy są poszukiwane przez konsumentów i skąd ten temat koszerności? Okazuje się, że wzrost na 2014 rok tendencja jest zdecydowanie wzrostowa. Informacja na temat koszerności i claimy poszukiwane na opakowaniach produktów żywnościowych sprawiała, że ta informacja o koszerności była wybijającym się trendem w claimach stosowanych na produktach spożywczych.

kosmetyki koszerne

Była zdecydowanie bardziej wyszukiwana niż produkty bez laktozy, bez glutenu, bez alergenów czy bez dodatków syntetycznych. Ta koszerność dawała gwarancję, że te produkty będą produktami bezpiecznymi albo bezpieczniejszymi w produkcie spożywczym.

I teraz jeszcze trochę więcej statystyki, żeby pokazać, czy zwrócić polskim przedsiębiorcom czy ten trend rzeczywiście jest trendem, w który warto pójść, którym warto się zainteresować, aby nadać swoim kosmetykom dodatkowe walory. Będące przecież elementem jakiegoś wyścigu pomiędzy firmami.

Daje nam na to również pewną furtkę rozporządzenie 655 mówiące, że produkty możemy definiować czy wyróżniać w stosunku do innych produktów stosowanych na rynku kosmetycznym. Również daje nam informację dodatkową o naszym produkcie kosmetycznym.

W 2015 roku mniej niż 2% populacji USA to byli Żydzi, jednak 45% pakowanej żywności w tym kraju była koszerna. W 2009 roku szacowano, że przemysł koszerny jest warty około 17 miliardów dolarów z roczną stopą wzrostu około 15%. Natomiast w 2010 roku w doniesieniach New York Times’a stwierdzono, że jest to jeden z najgorętszych trendów żywnościowych.

Trend wschodzący

To było 10 lat temu. Wtedy jeszcze nie myślano w ten sposób o kosmetykach i ten trend dopiero jest trendem wschodzącym. I dopiero przechodzącym czy implementowanym w produkty również kosmetyczne. Ponieważ informacja czy dezinformacja na temat samych produktów kosmetycznych, surowców kosmetycznych dla konsumenta jest coraz mniej wiarygodna i coraz mniej spójna. Dlatego też konsument szuka prostych sposobów, które zgodnie z tendencją rynkową w sposób dosyć obrazkowy – gdyż kosmetyk jest zaznaczony jednym dodatkowym obrazkiem czy oznakowaniem, że jest to produkt wytwarzany w sposób dodatkowo wyjątkowy.

Temat żywności koszernej obejmuje niemal każdy segment przemysłu, w tym również chemikaliów, niektóre witaminy, leki, które posiadają certyfikaty. Logo koszerne jest w łatwy sposób identyfikowane, ponieważ te produkty zostają nadane przez dany rabinat. Dane oznakowanie na produkcie jest specjalnym znakiem stosowanym tylko i wyłącznie przez określony rabinat czy przez danego rabina funkcjonującego w danym obszarze społecznym.

Popularność…

Koszerność jest wiodącym claimem na nowych produktach w Ameryce Północnej. Według opinii Mintel w 2014 roku jest to informacja, która jest o 41% częściej wyszukiwana claimy bezglutenowe. Produkty koszerne również pojawiają się jako tematy trendów na targach… Produkty z claimem koszerności – wzrosły o 38% w stosunku roku 2012 do 2013. I dalej idąc tym tropem – z danych przez Innova Market Insights wzrost jest z 2013 do 2014 roku o 21%.

A jak się mają kosmetyki koszerne a prawo?

Ponieważ cały czas tutaj posługujemy się prawem ludzkim i prawem boskim, czyli tym, co może być interpretowane przez rabina w Torze. Czy jest tutaj różnica? Czy możemy wprowadzić kosmetyki koszerne pomijając nasze prawo ludzkie? W jaki sposób do tego podejdziemy? Czy oceniane są w ten sposób jak pozostałe kosmetyki? Czy dla Żydów czy judaizmu prawo ludzkie jest ważniejsze niż prawo boskie? Nie! A czy ta grupa szuka takich kosmetyków również? Są to kosmetyki, które wybierane są przez konsumentów z innych grup? Tak!

Natomiast należy pamiętać, że prawo ludzkie w naszej szerokości geograficznej w Unii Europejskiej jest ponad prawem boskim. W związku z tym wszystkie kosmetyki koszerne, wszystkie dodatkowe oznakowania są niejako dodatkiem do naszego rozporządzenia 1223/2009/WE.

Najpierw więc zajmujemy się stworzeniem kosmetyku, który będzie spełniał wymagania naszego prawa, w którym funkcjonujemy, kosmetycznego. A następnie będziemy mogli dopiero dodatkowo zastosować surowce czy przetwórstwo kosmetyku, czy produkcję kosmetyku zgodnie z zasadami koszerności.

Jakie mamy oznaczenia samej koszerności?

Lista koszerna zawiera głównie jedzenie. Certyfikaty, które są nadawane zarówno na produkty spożywcze, jak i kosmetyczne, jest ważna przez 12 miesięcy. Dotyczy zarówno składników, jak i linii produkcyjnej. Różnorodność oznakowań jest bardzo szeroka. Jak Państwo możecie zobaczyć na przedstawionej grafice zależy od rabina, który nadaje dany certyfikat produktom koszernym.

kosmetyki koszerne

Należy podkreślić jedną dosyć istotną informację, jakie są takie sztywne zasady dawania czy nadawania koszerności kosmetykom. Ponieważ koszerność dotyczy głównie jedzenia, a ten trend dopiero wchodzi w nasz przemysł kosmetyczny, należy zwrócić uwagę czy Żydzi mogą stosować produkty niekoszerne jako produkty kosmetyczne. Tak, ponieważ przez wielu rabinów interpretacja odnosi się do tego, że jeżeli intencjonalnie produkty przeznaczone są do spożycia, to w tym momencie powinny być traktowane jako produkty koszerne i kosmetyki również.

Natomiast jeżeli nie, to w tym momencie możemy traktować jako produkty nie koszerne, produkty kosmetyczne. I tak na przykład szminki do ust: intencjonalnie ich przeznaczeniem nie jest połykanie. W związku z tym oni oczywiście określili to w dosyć ścisły sposób, że jeżeli mniej niż 1:60 produktu nie jest spożywane – czyli intencją nie jest spożycie tego produktu – wobec tego nie musi być to produkt koszerny, który stosują na co dzień.

Natomiast jeżeli mamy spray, który odświeża nam jamę ustną czy pielęgnuje dziąsła, odświeża oddech również, to tutaj już może nie produkt sam kosmetyczny, ale przy pielęgnacji dziąseł jest ten produkt oczywiście połykany, bo nie wypluwamy go. Intencją jest dbanie o higienę jamy ustnej, tak jak pasty do zębów. Natomiast może być ten produkt połykany.

Przy pastach do zębów mamy nieco więcej kontrowersji, ponieważ pasty do zębów intencjonalnie nie są przeznaczone do zjedzenia, a usta są po tym dalej płukane. Natomiast w przypadku spray’u do jamy ustnej te produkty powinny posiadać certyfikat koszerności.

Szminki szabatowe
Look Studio/shutterstock.com

Stosowanie kosmetyków jest tematem dosyć trudnym, jeśli mówimy o samym czasie. Ponieważ czas używania kosmetyków w ciągu tygodnia w judaizmie jest również bardzo istotny. Dlaczego? Gdyż mamy tam co tydzień tak zwany szabat albo szabas. W tym momencie w judaizmie mamy szereg wytycznych, których nie możemy złamać, jeśli chodzi o stosowanie kosmetyków.

Mamy około 40 zasad, których nie możemy wykonywać podczas szabatu. I tak na przykład nie możemy wykonywać makijażu. Nie możemy nakładać pomadki do ust w czasie szabatu.

W judaizmie funkcjonują tak zwane pomadki czy szminki szabatowe, które utrzymują się przez długi czas, ponieważ to jest okres od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. W związku z tym to są tak zwane szminki szabatowe, które mogą również używać ortodoksyjni Żydzi.

Także stosowanie czy przecieranie twarzy, stosowanie maści, kremów jest przez ortodoksyjnych Żydów podczas szabatu zakazane. Możemy tylko stosować w czasie szabatu substancje o bardzo niskiej lepkości, o lepkości poniżej 600 cP (centylopausenów). Nie podlega to zakazowi używania, ponieważ nie jest przyłożona siła, nie wykonywana jest praca przy stosowaniu tego typu produktów. I na koniec chciałabym przedstawić Państwu

kilka takich przykładów

w jaki sposób wyglądają certyfikacie produktów koszernych. Tutaj informacje są dosyć jasne. Co należałoby wskazać w naszym kosmetyku? Przede wszystkim musi być nazwa produktu. Muszą być składniki użyte, musi być nazwa producenta, u którego dane surowce zostały wytworzone. Czy posiadają informacje na temat samej koszerności?

Również musimy wskazać jaki rabin będzie podpisany. Czy są jakieś uwagi, jeżeli chodzi o surowce, czy są inne nazwy surowców? Daty ważności również certyfikatu. Tak jak wspominałam, najczęściej są na 12 miesięcy przyznawane te certyfikaty. Firmy, które robią komponenty czy tworzą produkty, czy surowce pod produkty kosmetyczne. Są strony, gdzie możemy wybrać surowce i komponenty do produktów tak zwanych personal care.

W związku z tym możecie państwo również posługiwać się stronami internetowymi, które umożliwią znalezienie tego typu surowców dla ortodoksyjnych Żydów. Również producentów kosmetyków czy produktów również żywnościowych możemy znaleźć tak zwane godline’y, które wskażą nam czy odpowiedzą nam na pytania jakie produkty, jakie surowce mogą być stosowane, aby zapewnić koszerności naszych produktów.Najlepiej jednak skontaktować się i podjąć dyskusję z rabinem na terenie swojej działalności.

Przykłady licencji koszerności również mogą być dla państwa pomocne, ponieważ możemy zgłosić się do organizacji z prośbą o ocenienie produktu czy produkcji i kosmetyków naszych koszernych. Zazwyczaj działa to w ten sposób, że po zgłoszeniu się do ogólnej agencji dotyczącej koszerności czy znalezienia listy swojej agencji działającej na terenie, na którym Państwo funkcjonujecie, zostaje to odesłane do rabinatu. Albo polskiego rabinatu, albo rabinatu działającego na danym terytorium.

Grafiki pochodzą od autorki prelekcji

dr inż. Marta Pawłowska,

Safety assessor ACC Chemicals. Od wielu lat jest związana z Wyższą Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Wcześniej jako pracownik na stanowisku dziekana, obecnie jako wykładowca oraz promotor i recenzent wielu prac dyplomowych w zakresie kosmetologii i chemii kosmetycznej. Posiada uprawnienia do pełnienia funkcji biegłego sądowego w zakresie kosmetologii i chemii kosmetycznej.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify