Dermatic.pl Aesthetic Business

Powikłania po powiększeniu i modelowaniu ust – nietypowy przebieg choroby przy zakażeniu wirusem opryszczki

, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Najbardziej rozpowszechnionym z ośmiu typów opryszczki jest wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex virus). A stany zapalne skóry – w szczególności opryszczka – po powiększaniu i modelowaniu ust nie są rzadkim zjawiskiem. Ale kilka razy w swojej praktyce zetknęłam się z dość rzadką i trudną w zdiagnozowaniu obrzękową postacią opryszczki przy zakażeniu wirusem opryszczki pospolitej typu 1.

lek. Erika Bulko

Ten wirus może spowodować zarówno wczesne, jak i opóźnione powikłania inwazyjnych metod medycyny estetycznej, w tym modelowania ust.

Kiedy może mieć miejsce reaktywacja wirusa po przeprowadzeniu zabiegu powiększania i modelowania ust?

Zazwyczaj jest to 2-4 dzień po wprowadzeniu wypełniacza. Rozpoznanie tego stanu nie stanowi trudności ani dla zabiegowca, ani dla pacjenta. Objawy kliniczne są powszechnie znane.

Subiektywne – zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, później powstają charakterystyczne pęcherzyki na wargach i w okolicach nosa. W niektórych przypadkach powiększeniu ulegają podżuchwowe węzły chłonne.

Jak można zapobiegać takim komplikacjom? Jeśli wiadomo, że pacjent ma skłonność do reaktywacji opryszczki, na 3-4 dni przed planowaną procedurą należy obowiązkowo stosować preparaty przeciwwirusowe. Przyjmowanie preparatów należy kontynuować jeszcze przez kilka dni po przeprowadzeniu zabiegu.

Z takimi przypadkami mamy do czynienia w swojej praktyce dość często i nie wywołują one większych wątpliwości. Rzadszymi i trudniejszymi natomiast są…

Przypadki rozwoju nietypowych postaci wirusa opryszczki
alt="opryszczka po powiększaniu ust"
Herpes simplex virus 1 i 2 – Kateryna Kon/shutterstock.com

Kilka razy w swojej praktyce zetknęłam się z dość rzadką i trudną w zdiagnozowaniu obrzękową postacią opryszczki. Charakteryzowała się tylko narastającym ograniczonym obrzękiem (symetrycznym lub niesymetrycznym) bez wystąpienia typowych pęcherzykowych elementów.

Takiemu przebiegowi choroby towarzyszą wszystkie subiektywne odczucia, włącznie z rozwojem lokalnego zapalenia węzłów chłonnych.

Najbardziej nieprzyjemne jest to, że taka postać zakażenia opryszczkowego może rozwinąć się kilka miesięcy po zabiegu. A czasem nawet po roku lub dwóch może wywołać powikłania. Z mojego własnego doświadczenia dostrzegam, że 99% takich powikłań powstaje po wprowadzeniu wypełniaczy na bazie tańszego kwasu hialuronowego.

Postępowanie

W takich przypadkach zalecam degradację wypełniacza znajdującego się w dotkniętej komplikacjami okolicy przy pomocy preparatu zawierającego hialuronidazę (jeśli pacjent nie ma na niego reakcji alergicznej).

I równolegle zalecam odpowiednie leczenie, obejmujące optymalne dawkowanie i czas trwania terapii przeciwwirusowej. Poza tym, w przypadku silnego obrzęku przepisuję preparaty serrapeptazy.

Bardzo ważna jest diagnostyka. Najbardziej rozpowszechnionym badaniem jest teraz test immunoenzymatyczny. Zalecane badania:

  • pełna morfologia krwi;
  • badania serologiczne, określenie poziomu immunoglobulin klasy IgM i IgG przeciw wirusowi opryszczki pospolitej.

Takie badanie pozwala wykryć przyczynę choroby i kontrolować skuteczność terapii.

Na zakończenie chciałabym zwrócić szczególną uwagę na konieczność zebrania dokładnego wywiadu przed każdym inwazyjnym zabiegiem. I stosowania w pracy wyłącznie certyfikowanych preparatów.

Erika Bulko

Specjalista medycyny estetycznej, studiowała w Medycznym Leningradzkim Instytucie Sanitarno-Higienicznym, po czym odbyła staż w specjalności dermatowenerologia na wydziale Medycyny Ogólnej. Odbyła staż w Ukraińskiej Medycznej Stomatologicznej Akademii w Połtawie w zakresie dermatowenerologii. W 2021 uzyskała licencję lekarza nadaną przez Ministerstwo Zdrowia Ukrainy w zakresie medycyny estetycznej. Prowadziła praktykę jako dermatolog i kosmetolog w klinice w Krzemieńczuku (UA). Specjalizuje się w leczeniu trądziku różowatego i pospolitego, a także w terapiach modelowania twarzy. Dzięki ciągłemu podnoszeniu kwalifikacji oferuje klientom szeroki wachlarz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Od 2022 roku prowadzi szkolenia z zakresu zabiegów estetycznych w Dermatic Aesthetic Academy.

Bibliografia:

  1. Ohana B, Lipson M, Vered N, Srugo I, Ahdut M, Morag A. Novel approach for specific detection of herpes simplex virus type 1 and 2 antibodies and immunoglobulin G and M antibodies. Clin Diagn Lab Immunol. 2000 Nov;7(6):904-8.
  2. Page J, Taylor J, Tideman RL, Seifert C, Marks C, Cunningham A, Mindel A. Is HSV serology useful for the management of first episode genital herpes? Sex Transm Infect. 2003 Aug;79(4):276-9.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram Youtube Spotify