Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Ginekologia estetyczna – powrót intymnego piękna

, ten tekst przeczytasz w: 8 minuty
Ginekologia estetyczna jest nową i nietypową dziedziną, o której coraz częściej słyszymy dzięki znanym osobom. Takim jak Joanna Krupa czy Natalia Siwiec. O tej ostatniej było głośno za sprawą kremu do wybielania warg sromowych i okolic odbytu, którego reklama odbiła się szerokim echem w mediach. Było to przełamanie tabu. I jak dało się zauważyć, nie za duża część społeczeństwa jest gotowa na takie nowinki. A przecież celem ginekologii estetycznej nie jest zawstydzanie, a wręcz odwrotnie! 

Celem jest odtworzenie utraconej bądź leczenie niewystarczającej funkcji kobiecych narządów płciowych, a także korekta ich estetyki. Kobiety dążą do poprawy jakości życia nie tylko codziennego, ale i intymnego. A to poprawia ich samoocenę!

Zapotrzebowania na przywracanie wyglądu i funkcjonalności narządów intymnych

Narządy intymne, jak każda inna część ciała, ulegają procesowi starzenia. Zmieniają swój wygląd i właściwości biologiczne. Ciąże, porody i zabiegi chirurgiczne dodatkowo nasilają zmiany występujące wraz z wiekiem. Szczególnie ważnym czynnikiem tych zmian jest spadek estrogenu występujący w okresie menopauzy. Prowadzi on do zaniku podściółki tłuszczowej, zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu narządów. Co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia doznań i satysfakcji ze współżycia, a stan ten istotnie wpływa na obniżenie jakości życia.

Zatem rośnie zapotrzebowania na przywracanie wyglądu oraz funkcjonalności narządów intymnych w sytuacjach, gdy wiąże się to z dysfunkcją, obniżoną samooceną lub jest przeszkodą w osiągnięciu satysfakcji.

Zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej poddawane są też osoby, których narządy intymne z przyczyn genetycznych lub na skutek przebytych urazów stanowią źródło bólu i dyskomfortu. Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można likwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. Pacjent może uniknąć okresu rekonwalescencji oraz ryzyka pojawienia się komplikacji pooperacyjnych.

Do zabiegów ginekologii estetycznej wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt laserowy czy specjalistyczne nici liftingujące. Również preparaty pozwalające w sposób nieinwazyjny przywracać właściwą funkcję i wygląd okolic intymnych. Są to także zabiegi wypełniania i rewitalizacja zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu kwasu hialuronowego. Strefy intymne są wrażliwsze od innych części ciała. Dlatego używa się innych laserów niż do twarzy i stosuje się inne parametry zabiegów.

Ginekologia estetyczna obejmuje swym działaniem szereg różnych przypadłości.

# Plastyka poporodowa
 • poporodowa plastyka krocza,
 • usuwanie rozstępów pociążowych (laser),
 • redukcja blizn i zapobieganie bliznowcom po cięciach cesarskich,
 • plastyka pochwy, korekcja defektów poporodowych (vaginoplastyka).

Poporodowa plastyka krocza jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu krótkim, dożylnym. Polega na wycięciu starej blizny oraz ponownym zaopatrzeniu tkanek krocza z odtworzeniem prawidłowych warunków anatomicznych. Najczęściej decydują się pacjentki, u których w trakcie porodu doszło do rozległych obrażeń krocza, a efekt zaopatrzenia okołoporodowego jest niesatysfakcjonujący.

Sytuacje takie mogą być skutkiem nieprawidłowego procesu gojenia się rany krocza w wyniku np. infekcji czy też tendencji pacjentki do tworzenia bliznowca. Problemami z tym związanymi mogą być m.in. odczuwanie bolesności w trakcie współżycia; uczucie dyskomfortu w trakcie aktywności fizycznej oraz nieestetyczny efekt kosmetyczny.

Rozstępy to wrzecionowate rozwarstwienia skóry, przybierające zależnie od fazy rozwoju i stopnia zaawansowania kolor sino-czerwony albo perłowo-biały. Powstają na skutek zmian hormonalnych, w szczególności zwiększonej produkcji kortyzolu, który upośledza funkcjonowanie fibroblastów, komórek syntezujących składniki skóry. Włókna kolagenowe wytwarzane przez uszkodzone fibroblasty są mało elastyczne i kruche. Skóra traci zdolność rozciągania się i pęka w miejscach naprężeń. Sytuacja taka ma miejsce także w ciąży. Rozstępy pojawiają się u prawie 90% ciężarnych.

Jedną z najskuteczniejszych metod niwelacji rozstępów jest użycie lasera o odpowiedniej energii wiązki. Za pomocą wiązki laserowej wytwarza się w miejscu rozstępu wiele punktowych mikrourazów, penetrujących w głąb naskórka i skóry właściwej. I stymulujących regenerację tkanek. Rozstępy zostają wygładzone i rozjaśnione, skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Efekt zależy od wyjściowego zaawansowania zmian i indywidualnych predyspozycji. Zabieg trwa kilkanaście minut.

Blizna powstaje w wyniku zastąpienia naruszonego w wyniku cięcia chirurgicznego fragmentu skóry przez łączną tkankę włóknistą. Kiedy ilość tkanki łącznej jest większa niż powstały podczas zabiegu ubytek w skórze, blizna może mieć charakter przerostowy i tworzy się tzw. keloid. Wygląd blizny – w szczególności jej kolor i wielkość – zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

W aptekach dostępne są maści i plastry poprawiające wygląd blizny, jednak ich efektywność nie jest zadowalająca. Znacznie skuteczniejszą metodą jest zastosowanie wiązki laserowej o odpowiednich parametrach. Za pomocą punktowej aplikacji wiązki lasera w bliźnie, a przede wszystkim w tkance leżącej pod nią wytwarza się wiele mikrourazów. Stymulują one komórki skóry do odnowy, pobudzają wytwarzanie i przebudowę włókien kolagenowych i elastynowych. A tym samym powodują remodelling blizny.

Zabieg można wykonać już po dwóch miesiącach od operacji. Jego skuteczność jest większa gdy zostanie zastosowany w okresie gdy blizna nie jest już biała. Niekiedy konieczne jest powtórzenie procedury po kilku tygodniach.

# Plastyka pochwy

Plastyka pochwy jest zabiegiem korygującym uszkodzenia pochwy, powstałe przede wszystkim w wyniku porodów. Takie jak: obniżenie ścian pochwy, uwypuklenie, czyli uchyłek pęcherza moczowego, blizny, itp. Zabieg przeprowadzany jest drogą pochwową w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Czas przebywania w oddziale: do 24 godzin. Całkowity czas powrotu do pełnej sprawności, w tym seksualnej wynosi ok. 2 miesięcy.

 • rewitalizacja pochwy z wykorzystaniem terapii osoczem bogatopłytkowym,
 • rewitalizacja pochwy w wykorzystaniem nici PDO,
 • plastyka przedsionka pochwy, krocza i pochwy,
 • rewitalizacja pochwy (laser).
Rewitalizacja pochwy z wykorzystaniem terapii osoczem bogatopłytkowym PRP

Osocze bogatopłytkowe, znane również jako PRP (ang. Plateled Rich Plasma) jest preparatem krwiopochodnym, całkowicie naturalnym stosowanym w autologicznej odnowie tkanek przy użyciu czynników pozyskanych z własnego ciała. Technologia oparta na osoczu bogatopłytkowym stosowana jest z bardzo dobrymi efektami od ponad 15 lat.

Osocze bogatopłytkowe PRP zawiera wiele wyspecjalizowanych czynników wzrostu. Jedne stymulują wzrost matrycy między komórkami, inne poprawiają unaczynienia tkanek, indukują podziały komórkowe. Jeszcze inne pobudzają wzrost i różnicowanie się komórek oraz wytwarzanie kolagenu lub też wzrost komórek specjalistycznych. Wszystkie razem, wraz z płytkami krwi, prowadzą do szybkiego i skutecznego odmłodzenia i regeneracji komórek i włókien tworzących strukturę tkanek.

Z zabiegu rewitalizacji pochwy z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego skorzystać mogą wszystkie kobiety, które chcą poprawić stan i funkcjonalność tkanek pochwy. Chcą pozbyć się dyskomfortu podczas współżycia seksualnego, są alergiczkami i nie mogą skorzystać z innych możliwości odnowy tkanek pochwy.

Główne wskazania to:

 • suchość pochwy np. związana z menopauzą, powodująca dyskomfort podczas aktywności seksualnej,
 • wiotka i sucha skóra okolic intymnych,
 • uszkodzenia pochwy będące konsekwencją przebytych stanów zapalnych lub zabiegów chirurgicznych powodujące częste infekcje intymne,
 • świąd okolic intymnych,
 • atrofia warg sromowych,
 • nietolerancja estrogenów w leczeniu atrofii pochwy,
 • wzmocnienie efektu laserowego obkurczania pochwy lub laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu,
 • chęć uniknięcia interwencji chirurgicznej, syntetycznych preparatów i ryzyka immunologicznego.
Nici PDO
alt="ginekologia estetyczna"
martina87-stock.adobe.com

W przypadku zabiegu rewitalizującego z wykorzystaniem nici rozpuszczalnych ze specjalnymi haczykami, dokonuje się zwężenia ujścia pochwy. W efekcie zostaje ono zmniejszone, co obniża ryzyko pojawiania się nawracających infekcji bakteryjnych; wzmacnia mięśnie okolic intymnych i ujędrnia tkanki, dzięki dodatkowej produkcji kolagenu w miejscu założenia nici. Kobieta po zabiegu odzyskuje satysfakcję seksualną, zlikwidowane zostają także defekty kosmetyczne.

Zabieg pomaga przede wszystkim kobietom z poporodowym uszkodzeniem mięśni krocza np. w wyniku niewłaściwie założonych szwów. Pomaga także dojrzałym kobietom, nawet do 60. roku życia, cierpiącym na obniżenie tylnej ściany pochwy – przypadłości, która w wielu przypadkach prowadzi do zaniechania życia seksualnego. Zabieg spełnia także rolę psychologiczną. Poprawiając wygląd pochwy, wielu kobietom przywraca pewność siebie.

Plastyka przedsionka pochwy, krocza i pochwy to zabiegi wykonywane przede wszystkim u pacjentek, u których doszło do obniżenia narządu rodnego. Mogą to być zmiany związane z wiekiem, efekt trudnych porodów noworodków o dużej masie urodzeniowej bądź ciężkiej pracy fizycznej.

Zmiany te mogą mieć różny stopnień nasilenia. Od dyskretnego obniżenia przedniej ściany i poszerzenia przedsionka pochwy, aż po całkowite wypadanie macicy z towarzyszącym nietrzymaniem moczu. W zależności od rozległości zmian wykonujemy plastykę przedniej/tylnej ściany pochwy, plastykę przedsionka pochwy, plastykę krocza lub wszystkie te zabiegi na raz.

Istotą zabiegu jest wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz mięśni okrężnych pochwy, usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy oraz zwężeniem przedsionka pochwy. Co skutkuje poprawą statyki narządu rodnego i w znacznym stopniu poprawia komfort życia pacjentek. Zabieg wykonywany jest drogą pochwową, zwykle w znieczuleniu podpajęczynówkowym.

Laserowy lifting pochwy

wykonuje się w celu zniwelowania obniżenia elastyczności pochwy wynikającego z naturalnego procesu starzenia, potęgowanego w następstwie porodów siłami natury. Efektem zabiegu jest zwiększenie napięcia i elastyczności tkanek, co skutkuje między innymi poprawą satysfakcji seksualnej.

Za pomocą wiązki laserowej dokonuje się termicznej destrukcji kolagenu – substancji odpowiadającej za jędrność tkanek. Kolagen kurczy się, a dodatkowo tkanka pobudzana jest do produkcji nowych włókien, czyli neokolagenezy. Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja ginekologiczna i wykonanie badania cytologicznego. Lifting jest przeciwwskazaniem w przypadku infekcji dróg rodnych, nieokreślonych krwawień pochwowych, miesiączki, ciąży.

Zwykle wystarczający jest pojedynczy zabieg. Codzienne czynności życiowe pacjentki po zabiegu nie są ograniczone. Przez około 4 tygodnie przeciwwskazane jest współżycie.

# Plastyka warg sromowych
 • plastyka warg sromowych,
 • rewitalizacja warg sromowych (wypełniacz)

Plastyka warg sromowych jest zabiegiem dedykowanym pacjentkom, które odczuwają dyskomfort z powodu niesymetrycznych lub nadmiernie dużych warg sromowych. Deformacje warg sromowych mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych, przebytych porodów naturalnych. Zabieg pozwala kobiecie na poprawę jakości życia, w szczególności związanej ze sferą seksualną i poczuciem komfortu.

Lekarz znieczula miejsce zabiegu poprzez znieczulenie nasiękowe lub przy wykorzystaniu kremu znieczulającego i lidokainy, stosowany jest także nawiew mroźnego powietrza. Następnie przy pomocy lasera modelowana jest i zmniejszana wielkość warg sromowych mniejszych lub większych. Dzięki wykorzystaniu metody laserowej dochodzi do koagulacji tkanki, dzięki czemu utrata krwi jest mniejsza w stosunku do metody chirurgicznej. Sam zabieg przy użyciu metody laserowej jest też mniej inwazyjny.

Rewitalizacja warg sromowych – częściowy zanik warg sromowych jest dość częstym problemem;  wynikającym w głównej mierze z degeneracji podściółki tłuszczowej warg sromowych. Zjawisko może występować w każdym okresie życia kobiety, nieco częściej w okresie pomenopauzalnym. Często towarzyszy mu uczucie suchości pochwy i warg sromowych.

Zmniejszenie warg sromowych większych może być szczególnie dotkliwe dla kobiet aktywnych. Na jego skutek wargi sromowe mniejsze są bardziej narażone na urazy mechaniczne, przez wiele aktywności. Np. jazda na rowerze czy fitness staje się wyjątkowo niekomfortowe. Problem można zniwelować wykonując ich rewitalizację.

Polega ona na wypełnieniu warg sromowych kwasem hialuronowym, który wiąże wodę, powodując ujędrnienie tkanek. Wypełniacz podaje się przy użyciu bardzo cienkich mikrokaniul. Zabieg trwa kilkanaście minut. Poprzedza się go zastosowaniem kremu znieczulającego, przez co w większości przypadków jest bezbolesny.

# Inne
 • Plastyka napletka łechtaczki
 • Usunięcie błony dziewiczej
 • Odtwarzanie błony dziewiczej (hymenoplastyka)
 • Wybielanie miejsc intymnych
 • Liposukcja wzgórka łonowego (wzgórka Wenery)
 • Ostrzykanie pęcherza toksyną botulinową

Na zabieg plastyki napletka łechtaczki decydują się kobiety, które odczuwają dyskomfort w trakcie współżycia seksualnego; chcą zwiększyć doznania odczuwane podczas stosunku lub też pragną poprawić wygląd miejsc intymnych. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki pokrywającej łechtaczkę lub jej okolice.

Usunięcie błony dziewiczej pozwala na rozwiązaniu problemu w szczególności kobiet, których kształt lub grubość błony dziewiczej utrudnia współżycie. Zabieg polega na nacięciu błony dziewiczej. Jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu ogólnym.

Odtworzenie błony dziewiczej polega na zszyciu fałdów pozostałości błony dziewiczej, sfałdowaniu śluzówki, napięciu jej i złączeniu brzegów. Hymenoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem szwów wchłanialnych. Trwa około 30 min. Wymaga kilkugodzinnej obserwacji pacjentki. Po zabiegu może występować utrzymujący się ok. 4 dni obrzęk. Współżycie jest przeciwskazane przez około 6 tygodni, do czasu wchłonięcia się szwów.

Zabieg wybielania miejsc intymnych polecany jest kobietom, które odczuwają dyskomfort z powodu przebarwień, ciemniejszego koloru warg sromowych i okolicy odbytu. Pozwala rozjaśnić oraz dodatkowo ujędrnić skórę w okolicach zabiegowych. Przebieg zabiegu: w znieczuleniu powierzchniowym (przy użyciu kremu znieczulającego lub/i nawiewu mroźnego powietrza) naświetlana jest wiązką laserową okolica zabiegowa. Ilość zabiegów niezbędnych do uzyskania satysfakcjonujących efektów: od jednego do trzech.

Liposukcja wzgórka łonowego pozwala na redukcję tłuszczu w omawianym obszarze zabiegowym. Co w efekcie może poprawić sprawność seksualną, jak również samoocenę osoby decydującej się na zabieg. Przebieg: podczas I etapu przeprowadzanej liposukcji wzgórka łonowego lekarz znieczula okolicę zabiegową. W II etapie, przy użyciu kaniuli lekarz odsysa z dużą precyzją zbędny tłuszcz, co pozwala uzyskać oczekiwany przez pacjentkę efekt. Po zabiegu pacjentka może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.

Toksyna botulinowa na nadczynność pęcherza

Toksyna botulinowa już od ponad 25 lat stosowana jest w medycynie, począwszy od neurologii, a skończywszy na medycynie estetycznej. Niedawno dołączyła do dziedziny takiej jak urologia. Metoda wciąż jest w fazie badań, ale lekarze coraz bardziej przekonują się o jej skuteczności.

Nadczynność pęcherza moczowego jest niezwykle uciążliwą przypadłością. Dotknięte nią osoby borykają się z nieustającym uczuciem parcia na pęcherz, co uniemożliwia im kontrolowanie potrzeby oddawania moczu. Dolegliwość znacząco wpływa nie tylko na stan fizyczny chorych, ale i na ich psychikę. Nie panują nad swoim ciałem, więc muszą zabezpieczać się przed wyciekami uryny przy pomocy leczenia farmakologicznego. A także co dla wielu z nich jest bardzo wstydliwe poprzez stosowanie pieluch dla dorosłych (pieluchomajtek).

W związku z powstałą potrzebą opracowano nową technikę leczenia ludzi cierpiących na nadczynność pęcherza. Terapia bazuje na ostrzykiwaniu chorego narządu toksyną botulinową. Botulina jest stosowana w medycynie już od wielu lat, z powodzeniem lecząc migreny i schorzenia natury neurologicznej, np. kręcz karku oraz usuwając zmarszczki mimiczne twarzy. Jej działanie polega na czasowym zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czyli innymi słowy na ich paraliżu.

Terapia umożliwia pozbycie się schorzenia na okres ok. 9 miesięcy. Atutem zabiegu składającego się z serii iniekcji toksyny w mięśnie pęcherza jest również to, że można go przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Nie jest więc inwazyjny, nie wymaga długiej rekonwalescencji, a jego działanie można zaobserwować już po upływie paru dni. Podczas przeprowadzania procedury lekarz podaje toksynę w 20-30 punktów. Leczenie nadaktywnego pęcherza moczowego toksyną botulinową jest nowością. A lekarze zalecają ją w sytuacjach, gdy inne techniki leczenia okazują się nieskuteczne.

Ginekologia estetyczna

daje pacjentkom możliwość intensyfikacji doznań seksualnych, a także korekty niedoskonałości anatomicznych. Zabiegi z tej dziedziny wpisują się w najnowsze trendy współczesnej kultury. Z roku na rok, liczba wykonywanych zabiegów ginekologicznych operacji plastycznych rośnie także i w Polsce.

Możliwość stosowania hormonalnej terapii zastępczej sprawia, że kobiety coraz dłużej czują się młode i pełne życia. Natomiast zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, dają tym kobietom możliwość odczuwania pełnej satysfakcji z życia seksualnego. A to ważny element, pozwalający na zadowolenie w innych obszarach kobiecego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram Youtube Spotify