Dermatic.pl Aesthetic Business

Cellulit – jak z nim walczyć?

ksiega protokolow 1200x300
Newsletter
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Cellulit jest to problem dotyczący prawie wszystkich kobiet bez względu na wiek i masę ciała. W pierwszej części artykułu opisałam czym, jak rozpoznawać i skąd bierze się cellulit. Cellulit jest problemem nie tylko kosmetycznym, ponieważ jest często powiązany w niewydolnością krążeniową i metaboliczną. W tej części dowiecie się jak sobie z nim radzić zarówno w warunkach domowych jak i gabinetowych.

Marta Dymek-Gładyszewska

Czym jest i skąd się bierze cellulit czytaj TUTAJ

Należy pamiętać, że najlepsze efekty przynoszą terapie wielokierunkowe. Takie, które łączą w sobie zarówno pielęgnację domową wewnętrzną i zewnętrzną oraz profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie.

Kosmetyki do użytku domowego

Zacznijmy od produktów, które można dostać detalicznie i używać ich w codziennej pielęgnacji. Oferta kosmetyków antycellulitowych jest ogromna. W każdym sklepie dostaniemy przynajmniej kilkanaście różnych produktów. Produkty te występują w różnych formach – od toników i żeli, przez kremy i  balsamy, aż do intensywnie działających  masek. Co powinny zawierać i jaki efekt przyniosą?

Kosmetyki stosowane do redukcji cellulitu powinny zawierać aktywne składniki, które będą uszczelniały naczynia, poprawiały mikrokrążenie, działać przeciwobrzękowo, lipolitycznie oraz tonus skóry.

Najbardziej znanymi substancjami antycellulitowymi są:

alt="likwidacja cellulitu sposoby"
JAYANNPO/shutterstock.com
  • Kofeina – ma zdolność przenikania przez naskórek gdzie wchłaniana jest w skórze właściwej. Pobudza mikrocyrkulację i krążenie krwi w naczyniach włosowatych wpływając na poprawę dotlenienia komórek. Hamuje fosfodiesterazę, co stymuluje lipolizę, jednocześnie zmniejszając magazynowanie tłuszczu w adipocytach. Ma także zdolność pobudzania aktywności metabolicznej.  Zwiększa sprężystość oraz wygładzenie skóry.
  • L-karnityna – bierze udział w transportowaniu kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórkowych, w których zachodzi proces ich utleniania. Poprzez nasilanie procesów spalania kwasów tłuszczowych przyczynia się do zmniejszania objętości tkanki tłuszczowej.
  • Miłorząb japoński – zawiera flawonoidy i terpeny. Wzmacniają one ściany naczyń włosowatych, poprawiają przepływ krwi, przeciwdziałają obrzękom. Wykazują działanie antyoksydacyjne.
  • Kasztanowiec zwyczajny – w swoim składzie zawiera kumaryny, flawonoidy, saponiny, garbniki. Związki zawarte w wyciągu z nasion kasztanowca hamują rozwój stanu zapalnego, działają przeciwwysiękowo i ściągająco; uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i przywracają im elastyczność, hamują powstawanie obrzęków oraz ułatwiają ich łagodzenie, zmniejszają ból. Działają przeciwzakrzepowo i zwiększają prawidłowe ukrwienie tkanek.
  • Wąkrota azjatycka – zawiera duże ilości saponin triterpenowych, flawonoidy, garbniki, fitosterole oraz witaminy A, C, E i K. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Zawarte w roślinie triterpeny wpływają na poprawę elastyczności i napięcia naczyń krwionośnych. Działają ochronnie na śródbłonek zmniejszając przepuszczalność kapilar. Ponadto wyciąg z wąkroty zmniejsza objętość komórek tłuszczowych, szczególnie w okolicach ud i pośladków oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.
  • Zielona herbata – bogata jest w garbniki, alkaloidy, witaminy z grupy B, witaminy K, C, P oraz sole mineralne. Działa oczyszczająco, regenerująco, tonizująco, hamuje rozwój stanów zapalnych.
  • Algi – Laminaria Digitata – działają oczyszczająco i detoksykująco, dostarczając skórze witaminy, aminokwasy, pierwiastki śladowe, proteiny i składniki mineralne. Przez co regenerują tkanki i komórki, zapewniając prawidłowe nawilżenie. W walce z cellulitem, zwiększają działanie metaboliczne komórek. 
Cellulit jest złożoną jednostką

obejmującą wiele aspektów. Dlatego też receptura produktu stosowanego na cellulit powinna zawierać różnorodny skład, tak aby wpływać zarówno na elastyczność, pobudzenie metaboliczne jak i uszczelnienie oraz poprawę cyrkulacji naczyń.

Potencjalna efektywność działania kosmetyków antycellulitowych uzależniona jest od odpowiedniego doboru produktu do problemu. Na pewno w przypadku regularnego stosowania jesteśmy w stanie poprawić stan skóry oraz wpłynąć na zmniejszenie objawów cellulitu.

Niestety w przypadku bardziej zaawansowanego cellulitu wpływającego w znaczny sposób na krążenie oraz metabolizm kosmetyki stosowanie zewnętrznie nie przyniosą spodziewanych efektów. Dlatego do terapii należy wdrożyć profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie.

Profesjonalna pielęgnacja gabinetowa

Obecnie na profesjonalnym rynku kosmetyczny można znaleźć wiele urządzeń, które będą pomocne w walce z cellulitem. Jedne bezpośrednio wpływają na poprawę mikrokrążenia, inne w mechaniczny sposób rozbijają powstałe grudki. A inne działają drenująco i uelastyczniająco na skórę.

Dobór odpowiedniej terapii do rodzaju cellulitu będzie kluczowy. Przykładowo w postaci obrzękowej najlepiej będą się sprawdzały zabiegi drenujące, a w przypadku postaci mieszanej zabiegi rozbijające grudki tłuszczowe.

Poniżej przedstawiam listę

najczęściej wykorzystywanych technologii w walce z cellulitem.

alt="likwidacja cellulitu sposoby"
Andrey_Popov/shutterstock.com

Masaż próżniowy – jest to nieinwazyjna mechaniczna stymulacja tkanki łącznej i układu naczyniowego. Mająca na celu doprowadzenie do stymulacji komórkowej do produkcji włókien kolagenowych oraz drenażu limfatycznego.  Technologia opiera się na zastosowaniu próżni i ruchomych rolek. Rolki masują uprzednio zassany fałd skóry. Zabieg przeprowadzany jest w specjalnym stroju.

Zabieg zmiękcza zbitą i stwardniałą tkankę tłuszczową, pomaga w usunięciu nadmiaru płynów i toksyn. Na różnych poziomach tkanki tłuszczowej dochodzi do procesu lipazy, dzięki czemu mamy możliwość modelowania sylwetki. Rezultatem zabiegu jest poprawa mikrokrążenia, jakości tkanej, ujędrnienia, zmniejszenie cellulitu. Masaż próżniowy można łączyć z innymi zabiegami takimi jak np. lipoliza, fala uderzeniowa, fala ultradźwiękowa, mezoterapia igłowa.

Lipoliza ultradźwiękowa/kawitacyjna – w obrębie obszaru poddawanego zabiegowi pod wpływem ultradźwięków dochodzi do wytworzenia pęcherzyków kawitacyjnych, które mogą zmieniać swoje rozmiary oraz pulsować. Wytwarzając gwałtowne zmiany ciśnienia i powstanie fali uderzeniowej.

alt="likwidacja cellulitu sposoby"
MilanMarkovic78/shutterstock.com

Zjawisko kawitacji powoduje, iż cząsteczki w tkankach wpadają w drgania powodując wewnątrztkankowy masaż. Wytworzona energia powoduje uszkodzenie błony komórkowej adipocytów i uwolnienie w ten sposób wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu do przestrzeni międzykomórkowej. Gdzie następnie odprowadzane są przez układ naczyniowo-chłonny do wątroby.

Na rynku można także dostać urządzenia wykorzystujące zjawisko zogniskowania fal ultradźwiękowych, interferencji. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań fale ultradźwiękowe lokalizują swoje działanie w podskórnej tkance tłuszczowej. Nie ma więc ryzyka przedostania się fal do niepożądanych rejonów i poparzenia.

Nakładanie się fal na siebie sprawia, że zjawisko kawitacji jest dużo silniejsze niż przy zastosowaniu fali liniowej o tej samej mocy. W przypadku tej metody istnieje również możliwość wykonywania zabiegów na podbródek oraz modelowanie twarzy.

Fale, CO2, mezoterapia

Fala radiowa – działanie fali radiowej polega na podgrzaniu tkanek na poziomie skóry właściwej. Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury dochodzi do obkurczenia włókien kolagenowych oraz pobudzenia komórek skóry do produkcji i regeneracji kolagenu i elastyny.

Fala radiowa wybiórczo ogrzewając komórki tłuszczowe doprowadza do zwiększenia ich metabolizmu oraz kurczenia się. Jest to zabieg wspomagająco działający na cellulit najczęściej łączony z zabiegiem lipolizy kawitacynej.

Fala elektromagnetyczna – zabieg wykorzystuje prądy elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości. Działanie fali skoncentrowane jest na tkance podskórnej. W czasie zabiegu dochodzi do wywołania silnych zmian metabolicznych w adipocytach. Aktywuje to proces rozpadu komórek tłuszczowych rozrywając błonę komórkową adipocytów. Zniwelowanie cellulitu opiera się na bezpośrednim zmniejszeniu objętości komórek tłuszczowych w tkance.

Fala uderzeniowa/akustyczna – w trakcie zabiegu emitowane są fale ciśnienia przekazywane głębiej do tkanki podskórnej i powodujące zwiększoną lipolizę. Stymulują także miejscowy przepływ krwi i limfy, indukują produkcję włókien białkowych – kolagenu i elastyny oraz przyspieszają metabolizm tkankowy.

W terapii cellulitu najczęściej wykorzystuje się dwa typy fal akustycznych: zogniskowaną falę uderzeniową ESWT (extracorporeal shock-wave therapy) i radialne fale uderzeniowe RSWT (radial shock-wave therapy). Zaletami wykorzystania fali akustycznej w terapii antycellulitowej jest skuteczność terapii, nieinwazyjność i bezpieczeństwo oraz brak efektów ubocznych.

Karboksyterapia – jest to zabieg polegający na śródskórnym lub podskórnym podawaniu medycznego dwutlenku węgla techniką podobną jak w mezoterapii. Podstawą zabiegu jest pobudzenie zwiększonego przepływu krwi przez naczynia krwionośne skóry.

alt="likwidacja cellulitu sposoby"
puhhha/shutterstock.com

Dwutlenek węgla rozszerza naczynia, dzięki czemu tkanki uzyskują więcej tlenu. Stan taki zachodzi dzięki Efektowi Bohra. CO2 w wyniku ,,urazu ciśnieniowego’’ uszkadza błony komórkowe adipocytów. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia ich liczby przy jednoczesnym zachowaniu włókien nerwowych i naczyń w tkance tłuszczowej.

Mezoterapia igłowa – polega na dostarczeniu bezpośrednio do tkanek składników aktywnych mających zmobilizować komórki, przyspieszyć metabolizm, usprawnić krążenie lub zniszczyć błonę komórkową adipocytów. Zabieg wykonywany jest podskórnie. A produkty dostarczane są za pomocą igły i strzykawki bezpośrednio do miejsca gdzie leży problem. Zaletą tej metody jest możliwość indywidualnego doboru składników aktywnych w zależności od rodzaju oraz stopnia nasilenia cellulitu.

Problem cellulitu

dotyczy większości kobiet rasy białej i żółtej. Z przypadłością tą zmaga się także niewielka liczba mężczyzn. Najlepszym sposobem na zniwelowanie cellulitu jest połączenie terapii domowej z profesjonalną.

Dobrze byłoby także zadbać o odpowiednią dietę i dodatkową dawkę ruchu. Tylko dzięki wielotorowemu działaniu mamy szanse wygrać walkę z cellulitem.

Marta Dymek-Gładyszewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na wydziale farmaceutycznym ukończony tytułem mgr kosmetologii. Szkoleniowiec, członek Krajowej Izby Kosmetologii, właścicielka gabinetu. Specjalizuje się w zaawansowanych procedurach estetycznych, propagując jednocześnie bezpieczne i holistyczne podejście do pracy z pacjentem. W wolnej chwili pisze specjalistyczne artykuły skierowane do profesjonalistów z branży beauty i ich klientów.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify