Dermatic.pl Aesthetic Business

NRL krytycznie o projekcie ustawy o zawodzie kosmetologa

ranking gabinetów DAA 1200x300
Newsletter
, ten tekst przeczytasz w: 2 minuty
Naczelna Rada Lekarska, po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy o zawodzie kosmetologa, zaopiniowała go  negatywnie. W ocenie NRL projekt stanowi próbę stworzenia zawodu niemedycznego z atrybutami zawodu medycznego. Wymienia się kwestie prowadzenia dokumentacji, tajemnicy zawodowej, doskonalenia zawodowego, wymogu posiadania lokalu, urządzeń czy produktów kosmetycznych.

oprac. Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę, iż aby była możliwość weryfikacji tych obowiązków, ustawa powinna przewidywać ramy wykonawcze. W przypadku przepisów dotyczących zawodów medycznych są nimi delegacje do wydania odpowiednich rozporządzeń wykonawczych przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Tymczasem przepisy projektowanej ustawy nie regulują – zdaniem samorządu lekarskiego – jakiegokolwiek merytorycznego nadzoru nad wykonywaniem zawodu kosmetologa.

Nie jest wiadome, kto ma strzec przestrzegania przez osoby wykonujące zawód kosmetologa ramowych zasad wykonywania tego zawodu wskazanych w ustawie w zakresie tajemnicy zawodowej, prowadzenia dokumentacji czy też doskonalenia zawodowego. Jak również nie wiadomo, kto i czy te zasady będzie szczegółowo kodyfikował – czytamy w stanowisku. Naczelna Rada Lekarska  wskazuje ponadto na brak regulacji dotyczących np. gospodarki odpadami.

Potrzeba prawnego uporządkowania świadczeń medycyny estetycznej

Naczelna Rada Lekarska od dłuższego czasu wskazuje na potrzebę uporządkowania prawnych aspektów udzielania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej. W praktyce bowiem obserwowane jest rozmycie granicy pomiędzy świadczeniami zdrowotnym, zastrzeżonymi dla działalności leczniczej a zabiegami z dziedziny kosmetologii i kosmetyki, które są domeną działalności gospodarczej.

Konsekwencją tego są liczne przypadki udzielania de facto świadczeń zdrowotnych przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji (niewykonujące żadnego z zawodów medycznych). A przez to wchodzenia podmiotów gospodarczych w obszar zastrzeżony dla regulowanej działalności gospodarczej, jaką jest działalność lecznicza. Sytuacji tej nie uzdrawia proponowany projekt ustawy o zawodzie kosmetologa, który np. w przepisie art.2 ust.2 pkt 2, dotyczącym uprawnień próbuje w formie załącznika doprecyzować listę specjalistycznych zabiegów estetycznych. A sam przepis uprawnia dodatkowo do innych czynności mających na celu poprawę ogólnej kondycji włosów, skóry i paznokci. A także opóźnianie zewnętrznych oznak starzenia się organizmu, które jest określeniem pojemnym – wskazuje Rada Lekarska.

Brak dostatecznej wiedzy – zdaniem NRL

Naczelna Rada Lekarska konsekwentnie podkreśla, iż zabiegi związane z ingerencją w tkanki powłok skórnych powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy i lekarzy dentystów. Jako przedstawicieli grup zawodowych legitymujących się specjalistycznym zakresem wiedzy teoretycznej i praktycznej. Pogłębiona wiedza i umiejętności lekarzy i lekarzy dentystów nabywane są dodatkowo w drodze szkolenia specjalizacyjnego.

Takiego zakresu wiedzy, jaki posiadają osoby wykonujące te zawody nie uzyskują – zdaniem rady – ani absolwenci studiów o kierunku kosmetologia, ani absolwenci szkół policealnych kształcących w zawodzie technika usług kosmetycznych. Ani tym bardziej uczestnicy różnego rodzaju kursów kosmetycznych, których to regulacja zawodów pozostaje poza właściwością Ministra Zdrowia.

Naczelna Rada Lekarska po raz wtóry zwraca też uwagę na kwestię powikłań w trakcie zabiegów i po nich. A w związku z tym konieczność natychmiastowego zabezpieczenia i zastosowania leków. Pierwsza pomoc o takim charakterze dostępna jest wyłącznie w ramach działalności leczniczej – twierdzi.

Źródło: nil.org.pl

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify