Dermatic.pl Aesthetic Business

Czym jest lipoliza iniekcyjna?

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Lipoliza iniekcyjna to nowoczesny, nieinwazyjny i bezpieczny zabieg wykorzystywanym w medycynie estetycznej, którego celem jest wymodelowanie i wyszczuplenie sylwetki. A także miejscowe zredukowanie tłuszczu i pozbycie się zbędnych centymetrów i kilogramów w krótkim czasie i bez wysiłku. Jest to alternatywne rozwiązanie dla zabiegów liposukcji (odsysania tłuszczu), które są bolesne i inwazyjne oraz mogą zostawiać zniekształcenia na skórze. Lipoliza iniekcyjna może być także uzupełnieniem zabiegu liposukcji, bo niweluje nierówności powstałe na skórze po wykonanym zabiegu odsysania tłuszczu.

Procedura wykonania lipolizy iniekcyjnej polega na miejscowym podaniu zastrzyku z substancji powodującej likwidację komórek tłuszczowych. Następnie rozpuszczają się, a uwolnione w tym procesie tłuszcze w trakcie przemiany materii rozkładają się i zostają wydalane z organizmu.

Przebieg procesu lipolizy

Lipoliza w definicji biologicznej oznacza hydrolizę trójglicerydów i jest procesem chemicznym naturalnie przebiegającym w ludzkim organizmie. Polega na rozkładzie hydrolitycznego trójglicerydu, do którego dochodzi w tkance tłuszczowej. Efektem tego jest powstanie glicerolu i kwasów tłuszczowych uwalnianych następnie do krwiobiegu i wychwytywanych przez tkanki. Zachodzi wówczas proces estryfikacji lub utlenienia jako główne źródło energetyczne do dwutlenku węgla i wody.

Jest to w pełni odwracalny proces, co oznacza, że niewykorzystany nadmiar wolnych kwasów tłuszczowych może ponownie przemienić się w trójglicerydy. I w efekcie powtórnie przekształcić się w komórkę tłuszczową (dochodzi wówczas do tzw. efektu jo-jo).

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji w lipolizie iniekcyjnej stosowana jest specjalna mieszanka fosfatydylocholiny i deoksycholanu sodu. Wstrzykiwana w wybrany punkt na skórze skutecznie zapobiega temu przekształceniu. W miejscu iniekcji powstaje kontrolowany i umyślny stan zapalny tkanki tłuszczowej. Obrzęknięte komórki pękają, uwalniając tłuszcze, które przechodzą do krwi i dalej do wątroby, gdzie dochodzi do ich rozkładu i wydalenia ich z organizmu.

Zabieg lipolizy iniekcyjnej

Zabieg lipolizy iniekcyjnej przeznaczony jest dla osób z normalną wagą lub lekką nadwagą, którzy chcą pozbyć się miejscowego otłuszczenia i wysmuklić sylwetkę. Polega na wstrzyknięciu w tkankę tłuszczową mieszanki fosfatydylocholiny i deoksycholatu oraz krzemionki organicznej lub L-karnityny. Jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym, który nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. A czas rekonwalescencji związanej z wykonaniem lipolizy iniekcyjnej trwa zaledwie kilka dni.

Po zabiegu pacjent może odczuwać świąd, istnieje także możliwość wystąpienia obrzęku, zasinień i bolesnych, pękających zaczerwienień. Są to typowe reakcje związane z rozpadem komórek tłuszczowych, które szybko ustępują i pozwalają od razu wrócić do pełnej aktywności. Dolegliwości związane z wykonanym zabiegiem można złagodzić zażywając (po wcześniejszej konsultacji z zabiegowcem) środki antyhistaminowe lub tradycyjne leki przeciwbólowe.

Lipoliza iniekcyjna a zabieg liposukcji
alt="czym jest lipoliza"
Goncharov Igor/shutterstock.com

Pojęcia liposukcji i lipolizy iniekcyjnej często błędnie używane są zamiennie. W rzeczywistości oznaczają dwie skrajnie różne metody walki ze zbędnym tłuszczem. Liposukcja jest chirurgicznym zabiegiem usuwania tłuszczu. W trakcie operacji lekarz poprzez nacięcie wprowadza ssak, a następnie pod ciśnieniem pozbywa się nadmiaru tłuszczu.

Jest zabiegiem inwazyjnym, po wykonaniu którego mogą pojawić się skutki uboczne w postaci zniekształceń na powierzchni skóry. A okres rekonwalescencji po przebytej operacji jest długi i nieprzyjemny. Zaletą zabiegu są jednak natychmiastowe efekty.

Lipoliza iniekcyjna jest w przeciwieństwie do liposukcji zabiegiem zupełnie nieinwazyjnym i bezpiecznym, a ryzyko powikłań jest minimalne. W odróżnieniu od liposukcji nie pozostawia również zniekształceń na skórze, bo działa rozpuszczając tkankę tłuszczową wewnątrz ciała.

Lipoliza iniekcyjna może stanowić alternatywę dla liposukcji, zwłaszcza gdy pacjent z pewnych względów nie został zakwalifikowany do zabiegu odsysania tłuszczu. Może też stanowić jej dopełnienie w przypadku konieczności zniwelowania nierówności powstałych wskutek wykonanej operacji.

Lipoliza iniekcyjna w medycynie estetycznej

Zabieg lipolizy jest współcześnie metodą chętnie wykorzystywaną przez specjalistów medycyny estetycznej ze względu na swoją wysoką efektywność i nieinwazyjność oraz krótki okres gojenia. Lipoliza iniekcyjna to również skuteczna metoda w walce z cellulitem i stosowana jest coraz częściej zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Wśród fachowców uznawana jest za najbezpieczniejszy zabieg, który ma na celu redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Wiele gabinetów medycyny estetycznej oferuje usługi lipolizy. Prowadzone są liczne kursy i szkolenia z przeprowadzania zabiegu lipolizy iniekcyjnej. Ceny samych zabiegów wahają się w zależności od miejsca, które ma być ostrzyknięte, zawartości tkanki tłuszczowej oraz ilości wstrzykniętego preparatu. Po wstępnej konsultacji cenę podaje lekarz, a średnia kwota zabiegu lipolizy iniekcyjnej zaczyna się zazwyczaj od kilkuset złotych.

Jak wygląda zabieg

Lipoliza iniekcyjna nie wymaga przygotowania pacjenta w domu. W czasie konsultacji z zabiegowcem ten zbiera informacje dotyczące przebytych chorób oraz ewentualnych dolegliwości i uczuleń, aby wyeliminować możliwość wystąpienia komplikacji i nieprzyjemnych skutków ubocznych. Przed zabiegiem na wybrane miejsce nałożona zostaje maść zawierająca środek znieczulający. Następnie za pomocą cienkiej sterylnej igły lekarz implikuje preparat w zaznaczony punkt.

W miejscu podania środka zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie oraz może występować uczucie pieczenia i świądu, które zazwyczaj dość szybko ustępuje. W miejscu wstrzyknięcia powstaje celowy i kontrolowany stan zapalny tkanki tłuszczowej. Czas wykonania zabiegu lipolizy iniekcyjnej zazwyczaj nie przekracza pół godziny. A po jego zakończeniu pacjent może natychmiast wrócić do codziennych czynności.

Wskazania do wykonania zabiegu
alt="czym jest lipoliza"
HENADZI KlLENT/shutterstock.com

Lipoliza iniekcyjna to zabieg przeznaczony do redukcji tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj stosowany jest w celu:

  • zniwelowania podwójnego podbródka,
  • pozbycia się fałd tłuszczu z brzucha,
  • usunięcia tłuszczu z wewnętrznej i zewnętrznej strony ud,
  • wyszczuplenia pośladków,
  • pozbycia się boczków,
  • usunięcia nadmiaru tłuszczu z okolic pach, kolan, bioder, pleców,
  • pozbycia się tłuszczu z karku (tzw. byczego karczku).

Stosowany jest także w przypadku ginekomastii męskiej. Zabieg powtarza się w kilkutygodniowych odstępach od 2-6 razy. Decyzję o powtórnym wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz, w zależności od ilości nagromadzenia tkanki tłuszczowej i pożądanych efektów.

Efekty lipolizy iniekcyjnej

Po zabiegu lipolizy iniekcyjnej u pacjentów zauważalna jest znaczna utrata centymetrów w obwodzie w miejscu iniekcji, wynosząca zazwyczaj od 4-10 cm. Widoczna jest także poprawa metabolizmu komórek skóry, jej lepsze odżywienie, poprawa mikrokrążenia oraz stymulacja regeneracji skóry. Rezultaty zabiegu mogą być zauważalne już po pierwszej iniekcji, jednak zazwyczaj na oczekiwany efekt należy poczekać do 2-3 zabiegu.

Aby osiągnąć najlepszy i najbardziej zadowalający rezultat zalecane jest połączenie lipolizy z właściwą dietą i ćwiczeniami. Dzięki temu będą one jeszcze lepiej widoczne i bardziej satysfakcjonujące. Efekty są trwałe, a w miejscu zastosowania leczenia nie dochodzi do ponownego odbudowania tkanki tłuszczowej i efektu jo-jo.

W celu uzupełnienia zabiegu i osiągnięcia najlepszych rezultatów po wykonaniu lipolizy iniekcyjnej zaleca się wykonanie drenażu limfatycznego. Czyli masażu uciskowego, którego przeznaczeniem jest usprawnienie krążenia.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się wykonywania zabiegu lipolizy iniekcyjnej w przypadku występowania poniższych dolegliwości:

  • ostre choroby nerek lub wątroby,
  • ciąża lub karmienia piersią,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • padaczka,
  • cukrzyca,
  • ostre infekcje,
  • aktywne zapalenie skórne w miejscu wstrzyknięcia,
  • alergia na któryś ze składników preparatu,
  • znaczna otyłość.
Rekomendowane produkty

Na rynku jest obecnie kilka preparatów o skutecznym działaniu lipolitycznym. Szczególnie polecamy produkt Venome Lipo Slim, który odpowiada za poprawę wyglądu skóry, lepszą elastyczność i efekt wygładzenia. A także daje gwarancję zajścia procesu rozkładu i rozpuszczenia tłuszczy.

Preparat został stworzony z myślą o osobach, które chcą raz na zawsze pozbyć się podwójnego podbródka oraz miejscowego nagromadzenia tłuszczu w okolicach takich jak: brzuch, talia, uda, kolana czy ramiona.

Drugim z polecanych produktów jest SRS Bodyfit, czyli mezokoktajl o działaniu wyszczuplającym. Dzięki zawartym w preparacie składnikom o właściwościach lipolitycznych, zastosowanie produktu daje efekt wymodelowanej i szczupłej sylwetki.

Wysoka aktywność enzymatyczna preparatu jest gwarancją skuteczności, a także wyraźnie poprawia jędrność skóry, eliminując jednocześnie toksyny zawarte w organizmie. Dzięki właściwościom nawilżającym preparat pozwala zachować zdrowy i promienny wygląd skóry. Produkt dedykowany jest osobom, które chcą zmniejszyć widoczność tkanki tłuszczowej.

Proponowane preparaty są najwyższej jakości produktami, bezpiecznymi i nieinwazyjnymi. Umożliwiają szybkie wymodelowanie sylwetki oraz skuteczne pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej i odżywienie skóry. Ale sprawdzają się również w walce z uporczywym cellulitem.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify