Dermatic.pl Aesthetic Business

Wykorzystaj zimę na rewitalizację skóry

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Pielęgnacja skóry twarzy zimą – jak dbać i czego unikać?  10 zabiegów estetycznych, które warto wykonać zimą
Zima to szczególny czas dla skóry. Jest narażona na czynniki zewnętrzne takie jak: wiatr, śnieg, mróz oraz gorące powietrze dopływające z grzejników. Ma to niekorzystny wpływ na jej fizjologię. Po długiej ekspozycji na zimno lub częstych zmianach temperatury na skórze mogą pojawić się niekorzystne zmiany. Takie jak rozszerzone naczynka, zaczerwienienie i dyskomfort związany z suchością, ściągnięciem czy nawet pieczeniem skóry.

Marta Dymek-Gładyszewska

Zastanówmy się zatem co możemy zrobić, aby zadbać o skórę w sposób zrównoważony. A jednocześnie wykorzystać ten czas na jej intensywną regenerację.

Zacznijmy od codziennej pielęgnacji

Należy odpowiednio zadbać o ochronę warstwy hydrolipidowej. Profesjonalnie dobrany krem będzie nie tylko chronił przed czynnikami zewnętrznymi, ale zadba też o regenerację skóry.

Jaki wybrać? To już będzie uzależnione od rodzaju i wieku cery. Warto jednak pamiętać, aby dobrać trochę cięższą konsystencję niż w przypadku używania produktu latem. W czasie kiedy jedziemy w góry zastosujmy specjalistyczne kremy tzw. zimowe, które lepiej ochronią skórę przed mrozem i wiatrem.

Ponadto bezapelacyjnie stosowany produkt musi zawierać filtry; w mieście minimum SPF 30 UVA i UVB, natomiast w górach SPF 50 UVA i UVB. W tym okresie bowiem skóra także jest narażona na niekorzystne oddziaływanie promieni słonecznych.

Warto też pamiętać, że dodatkowa warstwa na skórze taka jak podkład czy puder to także dodatkowa ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Powinno się też zwrócić uwagę na duże zmiany temperatur unikając szybkiego rozgrzewania skóry.

alt="zabiegi na zimę"
Julia Lav/shutterstock.com

Jakich składników szukać w idealnym zimowym kremie? Dobrze sprawdzą się m.in.:

  • ceramidy
  • masło shea
  • mocznik
  • kwas hialuronowy
  • wyciągi roślinne, np. z owsa
  • alantoina
  • witaminy A, C, E

W zimowym okresie trzeba zadbać o odpowiednie oczyszczanie. Przy skórze cienkiej, suchej, wrażliwej, naczynkowej, należałoby zamienić tradycyjne żele do mycia twarzy specjalnymi produktami zawierającymi olejki oczyszczające.

Zima to nie tylko straszny czas dla skóry. Zimne miesiące możemy wykorzystać na intensywną regenerację skóry korzystając z zabiegów, których latem nie chcemy bądź nie powinno się wykonywać.  

Wykorzystaj zimę na rewitalizację skóry! Oto lista 10 zabiegów estetycznych którym sprzyja zima!

Peelingi chemiczne

Powinny być podstawą naszej pielęgnacji. Te delikatne o stosunkowo niskiej procentowości i pH w granicach 3 swobodnie stosujemy w lecie, gdyż powodują tylko bardzo powierzchowne złuszczenie naskórka. Dzięki temu skóra jest kondycjonowana, ale nie pozbędziemy się w ten sposób zmarszczek, blizn czy głębszych przebarwień.

W okresie zimowym natomiast swobodnie możemy się pokusić o wykonanie zabiegów głębiej złuszczających. W tym celu można udać się na zabieg z wykorzystaniem retinolu, TCA lub innych kwasów, które złuszczą nie tylko naskórek, ale też skórę właściwą. Dzięki temu cera odzyska blask, zmniejszą się zmarszczki, spłycą blizny. Cała twarz będzie wyglądała młodziej i bardziej zdrowo.

Laser frakcyjny
alt="zabiegi na zimę"
Stone36/shutterstock.com

Sprawdzi się on bardzo dobrze przy nierównościach skóry, bliznach atroficznych, rozstępach czy odmłodzeniu np. twarzy.

Laser frakcyjny działa częściowo uszkadzając tylko pewien fragment skóry, co pozwala na uruchomienie procesu regeneracji.

Naturalny proces gojenia się skóry sprawia, że uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez nową, zdrową tkankę.

Efektem tego jest zdrowsza i wyglądająca młodo skóra. Ilość powstałych tzw. „kolumn” na jednym centymetrze kwadratowym może wynieść od 100 do 1000. Im mniejsza średnica „kolumny”, tym krótszy czas rekonwalescencji.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia jest metodą znaną i wykorzystywaną w kosmetologii oraz dermatologii estetycznej od wielu lat. Głównym zadaniem tego zabiegu jest wtłoczenie w warstwy skórne różnorodnych, aktywnych substancji leczniczych, ukierunkowanych na potrzeby cery.

Mezoterapia wykonywana jest nie tylko jako zabieg pomagający przywrócić zdrowie, ale również jako metoda profilaktyczna. Może być stosowana na owłosioną skórę głowy, twarz, szyję, dekolt, a także przy leczeniu cellulitu i przebarwień.

Zabieg działa dwutorowo. Biorewitalizacja – wykorzystuje naturalny proces odbudowy skóry po jej uszkodzeniu. Biostymulacja – polega na wyrównaniu naturalnych właściwości fizjologicznych skóry, w zależności od zastosowanej substancji.

Radiofrekwencja mikroigłowa

W kosmetologii estetycznej wykorzystywana jest w celu odmładzania skóry, wyrównania jej struktury, kolorytu, zmniejszania blizn, rozstępów i zmarszczek. Polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry specjalnymi kartridżami oraz podgrzewaniu za pomocą promieniowania elektromagnetycznego.

Mikronakłuwanie uszkadza mechanicznie tkankę pobudzają jej naturalną regenerację. Natomiast promieniowanie elektromagnetyczne podgrzewa tkankę obkurczając włókna kolagenowe, co zapoczątkowuje proces odbudowy nowego kolagenu.

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem polegającym na redukcji zlokalizowanych skupisk tkanki tłuszczowej poprzez dotkankowe iniekcje związków chemicznych zapoczątkowujących niszczenie adipocytów. Jest on mało inwazyjny i bezpieczny.

Jest bardzo dobrym sposobem walki z podwójnym podbródkiem, zbędnymi boczkami czy cellulitem. Najczęściej stosowanymi do wykonania zabiegu substancjami są: fosfatydylocholina, deoksycholan sodu, kofeina, l-kernityna, karczoch lub enzymy. Ze względu na fakt, że po zabiegu przez pewien czas utrzymuje się opuchlizna jest on polecany w okresie zimowym.

Zabiegi z wykorzystaniem substancji autologicznych
alt="zabiegi na zimę"
dimid_86/shutterstock.com

Zabieg osocza bogatopłytkowego czy fibryny bogatopłytkowej doprowadza do remodelingu skóry wykorzystując czynniki wzrostu zawarte w krwi pacjenta. Do najważniejszych zalicza się m.in. 3 izomery PDGF (PDGFαα, PDGFββ, PDGFαβ), TGFβ1, TGFβ2, VEGF oraz EGF.

Z uwagi na niewielką objętość osocza PRP zawiera ponadto białka adhezyjne takie jak: fibryna, fibronektyna czy vitronektyna wchodzące w skład macierzy pozakomórkowej ziarniny. A przez to istotne dla procesu gojenia rany. Fibroblasty, leukocyty jednojądrzaste i mezynchemalne komórki macierzyste są przyciągane przez PRP i pobudzane do proliferacji.

Zabieg polega na pobraniu, a następnie odwirowaniu krwi w celu otrzymania osocza lub fibryny. W substancjach tych znajduje się minimum 3–5  razy więcej czynników wzrostu niż w krwi obwodowej. Co daje nam minimum 3–5 razy mocniejszy remodeling skóry.

Powstała substancja jest podawana cienkimi igłami do skóry właściwej. Zabiegi z autologicznym osoczem będą się dobrze sprawdzały w przypadku blizn atroficznych, potrądzikowych, po cięciu cesarskim, pooperacyjnych.

Zarówno w przypadku blizn jak i rozstępów najlepsze efekty terapeutyczne przynoszą terapie  łączone wykorzystujące  zastosowanie PRP z laserem frakcyjnym, zastosowanie PRP z jednoczesnymi mikronakłuciami czy PRP z karboksyterapią.

Mezoterapia mikroigłowa
alt="zabiegi na zimę"
Robert Przybysz/shutterstock.com

Mezoterapia mikroigłowa jest metodą mechanicznego nakłuwania skóry przy pomocy jednorazowych kartridży zawierających cieniutkie igły. Liczne mikronakłucia powodują powstanie mikrourazów, które wyzwalają stan zapalny.

Krew wydostająca się z uszkodzonych naczyń włosowatych aktywuje płytki krwi, które wydzielają czynniki wzrostu. Czynniki te stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny czy glikozaminoglikanów. Przez powstałe mikrokanaliki zwiększa się przenikalność substancji aktywnej nakładanej w trakcie zabiegu.

W okresie zimowym bardzo popularnym zabiegiem jest połączenie peelingu chemicznego z mezoterapią mikroigłową. Dzięki temu dochodzi do głębszej penetracji kwasu, mocniejszego złuszczenia oraz bardziej intensywnej regeneracji skóry.

Zabieg znajduje bardzo dobre zastosowanie w przypadku blizn, rozstępów, rozszerzonych porów oraz przy zabiegach anti-ageing.

Laserowe usuwanie owłosienia

Depilacja laserowa jest jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się niechcianego owłosienia. W trakcie trwania zabiegu laser emituje wiązkę promieniowania, które niszczy mieszki włosowe, pozostawiając inne tkanki i skórę nie naruszone.

Skuteczność lasera uzależnione jest od wielu czynników, m.in. koloru i grubości włosów, koloru skóry, fazy, w której włos się znajduje. Zabieg wykonuje się co około 3–6 tygodni w zależności od zastosowanego urządzenia.

Zima jest idealnym czasem na przeprowadzenie takiego zabiegu, gdyż podrażniona po zabiegu skóra nie może być wystawiana na słońce.

Nici PDO

Są to nici zbudowane z polidioksanonu. Nici wprowadza się w skórę przy pomocy długich igieł, lub kaniuli w celu stworzenia nowego rusztowania.  Dzięki temu uzyskuje się efekt ujędrnienia i zagęszczenia skóry.  

Przez kilkanaście tygodni nici PDO stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ostatecznie rozpadają się do dwutlenku węgla i wody, pozostawiając nowo powstały kolagen tworzący rusztowanie w skórze.

Na rynku jest wiele rodzajów nici PDO, które stosuje się w zależności od potrzeb i rodzaju skóry. Coraz częściej spotyka się także łączenie w jednej procedurze nici PDO z kwasem hialuronowym, osoczem bogatopłytkowym czy stymulatorami tkankowymi.

Laserowe zamykanie naczyń

W kosmetologii estetycznej laser jest jedną z najskuteczniejszych metod zamykania tzw. „popękanych naczynek” na twarzy, dekolcie, udach czy łydkach.  Zabieg polega na zamknięciu naczynka impulsem świetlnym wyemitowanym przez głowicę lasera.

Wiązka ta dociera do naczyń krwionośnych, gdzie zostaje absorbowana przez hemoglobinę. Następnie wytwarza się energia cieplna, która wysusza ścianki naczynia. W krótkim czasie zostaje ono wchłonięte przez organizm i przestaje być widoczne. Efektem tego jest natychmiastowe rozjaśnienie danego miejsca, choć czasami na pełny efekt należy poczekać 2–3 tygodnie.

Jak widać z tego przeglądu zima jest okresem, który zdecydowanie można wykorzystać do wykonywania bardziej inwazyjnych zabiegów, aby przygotować ciało i duszę na wiosnę i lato.

Marta Dymek–Gładyszewska

Kosmetolog, absolwentka UM w Łodzi na wydziale farmaceutycznym,  właścicielka gabinetu. Specjalizuje się w zaawansowanych procedurach estetycznych, propagujących jednocześnie bezpieczne i holistyczne podejście do pracy z pacjentem. Szkoleniowiec.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify