Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Wszystko o kosmeceutykach

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Zapotrzebowanie na kosmetyki rośnie z roku na rok. Spowodowane jest to m. in. zmianą modelu życia. Społeczeństwo coraz chętniej dba o swój wygląd. Głównie przez to, że kładzie się dziś o wiele większy nacisk na aparycję, również wśród mężczyzn. Także zwiększającą się ilością dostępnych środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych, coraz większą popularyzacją zdrowego i pięknego ciała w kulturze. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do znacznego skoku ogólnej wartości branży kosmetycznej na świecie.

Żeby zrozumieć skąd ten rynek czerpie aż tak duże zyski, trzeba zagłębić się w listę oferowanych produktów. Nie jest to tak proste jak w przypadku np. branży spożywczej. Kosmetologia to bardzo rozbudowana gałąź. Bardzo trudno zakwalifikować wszystkie specyfiki do jednej kategorii. Dlatego przyjrzyjmy się najbardziej charakterystycznym z nich, czyli kosmeceutykom oraz pokrewnym im – dermokosmetykom.

Definicja kosmeceutyku

Słowo kosmeceutyk powstało z połączenia dwóch innych: kosmetyk i farmaceutyk. Kosmetyk w Polsce zdefiniowany jest jako preparat przygotowany do pielęgnacji ciała, który ma poprawić jego wygląd, zapach i czystość. Kiedy z kolei farmaceutykiem nazywa się każdy produkt o działalności leczniczej wyprodukowany przez przemysł farmaceutyczny.

I tak jak sugeruje nazwa, kosmeceutyk to specyfik przeznaczony do pielęgnacji ciała, ale o pewnych właściwościach leczniczych. Posiada czynniki aktywne, które wpływają na fizjologię człowieka, głównie w obszarach odpowiedzialnych za starzenie się, łupież, trądzik lub łysienie.

Zapewnia to rzecz jasna lepszy efekt pielęgnacyjny niż w przypadku zwykłych kosmetyków. Kosmeceutyki są w stanie poradzić sobie z uporczywymi niedoskonałościami oraz przede wszystkim się ich pozbywać, a nie tylko je ukrywać.

Kosmeceutyki mogą okazać się przydatne dla osób o wrażliwej skórze ze skłonnością do różnych chorób i problemów skórnych. Składniki aktywne takie jak retinol, pochodne tokoferolu, pochodne kwasów alfa i gamma, lipidowe formy kwasu askorbinowego oraz wiele innych.

Pozwalają one na zredukowanie zmian wywołanych różnymi czynnikami oraz uwydatnienie piękna ciała. Inną nazwą na kosmeceutyki jest również dermokosmetyk.

Kosmeceutyk a kosmetyk

Skoro już znamy definicję kosmeceutyku, warto przeanalizować dokładnie jego różnice w stosunku do kosmetyku. Przede wszystkim nazwa kosmeceutyk nie jest oficjalnie używana w Europie.

Nazwa została wymyślona przez Amerykanów na potrzeby ich rynku w latach 70. Do dziś używa się tej nazwy, ale z punktu prawnego różnicy między lekami a kosmeceutykami nie ma; przynajmniej w Europie tak się na to patrzy.

Mimo to, firmy w branży kosmetycznej wciąż używają tej terminologii na co dzień.

Kosmetyki nie mają żadnych substancji aktywnych, co w praktyce oznacza, że nie powinny działać na organizm szkodliwie lub toksycznie. Z drugiej strony nie wykazują jakichkolwiek właściwości terapeutycznych. Żaden kosmetyk nie może być stosowany jako lek, ponieważ nie posiada odpowiedniego składu.

Kosmeceutyki za to wręcz przeciwnie. Mimo wszystko trzeba uważać z ich używaniem. Należy pamiętać, że składniki aktywne mogą zaszkodzić tak samo jak pomóc. Alergicy powinni być zwłaszcza ostrożni, dlatego zalecana jest konsultacja z farmaceutą przed korzystaniem z kosmeceutyków.

Wybrane kosmeceutyki

Mesoestetic

Mesoestetic to hiszpański producent farmaceutyczny istniejący na rynku od ponad 30 lat i będący jednym z czołowych laboratoriów farmaceutycznych na świecie. Zajmuje się produkcją i dystrybucją zarówno kosmetyków jak i produktów medycznych z dziedziny medycyny estetycznej.

Skuteczność działania produktów tej firmy potwierdziło wiele badań dermatologicznych. Miliony zadowolonych klientów oraz niezliczone nagrody i wyróżnienia, w tym m. in. przyznawana w Polsce Perła Dermatologii Estetycznej.

Posiadają różnego rodzaju wypełniacze dla specjalistów, środki odżywiające do skóry oraz rzecz jasna kosmeceutyki. Dla klientów nie zajmujących się dermatologią i medycyną estetyczną, a jedynie chcących poprawić wygląd i zdrowie własnej skóry, można polecić np. kremy Radiance DNA. Pozwoli on zatrzymać lub nawet odwrócić, efekty starzenia się. Także krem Steam Cell, który całkowicie regeneruje skórę, również wewnątrz, zapewniając jej odpowiednią rewitalizację i m. in. wygładzając zmarszczki.

Dermaheal

Dermaheal należy do firmy Caregen – sieci laboratoriów farmaceutycznych powstałej w 2002 roku. Jest to globalny dostawca czynników wzrostu oraz peptydów biomimetycznych w przemyśle kosmetycznym.

Istniejące i cieszące się sukcesami od lat Centrum Badawczo-Rozwojowe przyczyniło się do opatentowania innowacyjnych formuł opartych o zaawansowane technologicznie aktywne składniki. Które używane są nie tylko przez Caregen, ale również firmy farmaceutyczno-kosmetyczne na całym świecie.

Dermaheal to przede wszystkim preparaty przeznaczone do mezoterapii, czyli zabiegu opartego na przeprowadzaniu na płacie skóry serii nakłuć. Za pomocą takiej iniekcji można wprowadzić odpowiednie składniki odżywcze do skóry oraz – jak w przypadku preparatów Dermaheal – składniki aktywne. Specyfiki przeznaczone do mezoterapii z laboratoriów Caregen są dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.

Znajdziemy takie oparte na kwasie hialuronowym, witaminach oraz aminokwasach, zależnie od wymagań klienta.

Kosmeceutyki w literaturze

Ponieważ znaczenie kosmeceutyków znacznie rośnie, to logicznym następstwem jest wzrost informacji o nich dostępnych. Jednym z ciekawszych mediów, w jakich pojawiły się kosmeceutyki jest literatura.

Książka zatytułowana po prostu “Kosmeceutyki” pojawiła się kilka lat temu na rynku. Głównym powodem było zwiększenie się zainteresowanie tematem dermokosmetyków, których zresztą miesięcznie produkuje się więcej niż kosmetyków.

Gdy książka była wydawana, ludzie traktowali kosmeceutyki jak kosmetyki. Dziś, dzięki stale zwiększanej świadomości pacjentów i lekarzy, dermokosmetyki stosuje się w wielu terapiach jako środek pomocniczy, rehabilitacyjny lub nawet lek sam w sobie. Jak widać spojrzenie na kosmeceutyki mocno zmieniło się na przestrzeni zaledwie kilku lat.

Widzimy, że kosmeceutyki to bardzo ważny element branży kosmetycznej. Prawdopodobnie każdy z nas z nich korzysta na co dzień nie będąc nawet tego świadomym. Warto jednak zdobywać tego rodzaju wiedzę poprzez czytanie na stronach producentów opisów produktów, artykułów tematycznych lub np. kupić książkę napisaną przez naukowców.

Wiedza pozwoli nam uniknąć niebezpieczeństw wynikających z nieświadomego używania preparatów ze środkami aktywnymi i lepiej dobrać dla siebie dermokosmetyki.

Facebook Instagram