Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Płatność składek ZUS w 2022 r. – do 20. dnia miesiąca

, ten tekst przeczytasz w: 2 minuty
W 2022 r. firmy oraz osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia zobowiązane będą do opłacania składek ZUS do 20. dnia miesiąca. A nie tak jak dotychczas – do 10.

oprac. Barbara Kielczyk

Obowiązujący od 1 stycznia br. tzw. Polski Ład zakłada ujednolicenie terminów płatności zaliczek na PIT oraz składek ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami, składki ZUS opłacane będą w terminie do 20. dnia miesiąca. A nie tak jak dotychczas – do 10. lub 15. dnia miesiąca.

Dla kogo nowe terminy?

Termin – do 5. dnia następnego miesiąca – pozostanie bez zmian tylko dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Dla pozostałych płatników składek termin zależy od tego, czy posiadają osobowość prawną, czy też nie:

– do 15. dnia następnego miesiąca ZUS będą opłacać i rozliczać m.in. spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje;

– do 20. dnia następnego miesiąca wykonywać ten obowiązek będą pozostali płatnicy; np. osoby fizyczne, opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne). A zatem ten termin dotyczyć będzie również salonów branży beauty: klinik i gabinetów zabiegów estetycznych, kosmetycznych czy fryzjerskich. A także osób prowadzących działalność na zasadzie własnej działalności gospodarczej i samozatrudnienia.

Uwaga!

Nowe terminy dotyczą opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FS, FGŚP oraz FEP rozliczanych w dokumentach składnych za styczeń 2022 r. i za następne miesiące. Oznacza to, że składki należne za grudzień 2021 r. należy rozliczyć i opłacić w terminie do 10 stycznia 2022 r. – a więc na dotychczasowych zasadach.

Obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych

Z powodu zmian w ustalaniu składki zdrowotnej osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające składki na własne ubezpieczenia lub osoby z nimi współpracujące będą musiały za okres od stycznia 2022 r. co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Zwolnienie ze składania dokumentów będzie dotyczyło m. in. osób, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Źródło: https://www.zus.pl/

Facebook Instagram