Dermatic.pl Aesthetic Business

Jak poskromić „pajączki” – charakterystyka, kosmetyki i pielęgnacja cery naczynkowej

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Cera naczynkowa wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji o każdej porze roku, jednak zimą troska o nią jest szczególniejsza. Warto rozważyć wykonanie różnych zabiegów zamykania rozszerzonych naczynek w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.

Twarz się zarumienia i to jest normalne, bo pod wpływem temperatury czy emocji gwałtownie rozszerzają się naczynka krwionośne. Jednak długo nie znikające rumieńce świadczą, że ścianki naczynek są słabe i mało elastyczne.

W końcu przestają się obkurczać i są widoczne w postaci czerwonych pajęczynek. Ich kruchość sprzyja stanom zapalnym i rozwojowi trądziku różowatego. Cera naczynkowa jest przypadłością głównie kobiecą. To dlatego, że estrogeny działają rozluźniająco na mięśniówkę naczyń, a jednocześnie nasza skóra jest cieńsza od męskiej i wrażliwsza na bodźce zewnętrzne.

Cera naczynkowa

Pierwsze widoczne rozszerzone naczynka mogą pojawić się już u nastolatek, głównie tych, które lubią mocno się opalać. Ale nasilają się po trzydziestce, gdy ilość kolagenu produkowanego w skórze zmniejsza się i pogarsza się mikrokrążenie.

Cera naczynkowa jest najczęściej cienka i wrażliwa, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Należy wybierać delikatne kosmetyki przeznaczone do skóry naczynkowej lub alergicznej, które ją nawilżą i wzmocnią.

Pierwsze widoczne rozszerzone naczynka mogą pojawić się już u nastolatek, głównie tych, które lubią mocno się opalać. Ale nasilają się po trzydziestce, gdy ilość kolagenu produkowanego w skórze zmniejsza się i pogarsza się mikrokrążenie.

Sprawdzają się także płyny micelarne. Do mycia należy używać wody przegotowanej lub mineralnej i powinna być letnia, gdyż zimna lub gorąca źle wpływa na naczynka. Potem delikatnie trzeba osuszyć skórę, nie pocierając jej.

Na koniec można użyć toniku lub wody termalnej. Wskazane jest także używanie peelingu, ale wyłącznie enzymatycznego. Ziarnisty jest bowiem zbyt agresywny dla cery naczynkowej. Złuszczając martwy naskórek, pobudza się komórki do odnowy. Dzięki temu skóra staje się grubsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. A jednocześnie naczynka są mniej widoczne.

Pomoc dla skóry naczynkowej
alt="pajączki cera naczynkowa"
Svetlana Dolgova/shutterstock.com

Dobry krem i maska mogą bardzo pomóc skórze naczynkowej. Należy szukać preparatów, które zawierają:

  • Gingko Biloba, czyli ekstrakt z miłorzębu japońskiego bogaty w bioflawonoidy, które uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych i poprawiają ich elastyczność;
  • Hammamelis, czyli wyciąg z oczaru wirginijskiego o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych;
  • Witaminę C działającą uszczelniająco i wzmacniająco na naczynka krwionośne;
  • Rutynę, która wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, a ponadto zmniejsza ich przepuszczalność;
  • Witaminę K, która działa przeciwkrwotocznie i dzięki temu zapobiega wylewom podskórnym;
  • Wyciąg z arniki górskiej wzmacniający ścianki naczynek krwionośnych, działający lekko przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo;
  • Wyciąg z kasztanowca zmniejszający kruchość naczyń krwionośnych i działający przeciwzapalnie;
  • Wyciąg z kwiatów mirtu, który poprawia elastyczność ścianek naczyń;
  • Siarczan dekstranu obkurczający naczynka.
Wygasająca z wiekiem synteza kolagenu

jest dla naczynek prawdziwym utrapieniem, ponieważ są one ściśle otoczone włóknami kolagenowymi. Jeśli zaczyna brakować kolagenu, naczynka zupełnie tracą elastyczność i mogą pękać.

Czerwone niteczki nazywane fachowo teleangiektazją wokół nosa, na policzkach czy brodzie to pęknięte naczynia krwionośne. Problemy z nadwrażliwością oraz trwałe zaczerwienienie skóry mogą prowadzić do rozwoju trądziku różowatego.

Należy zatem pamiętać o prawidłowej pielęgnacji, która pozwali opanować cerę naczynkową oraz nie dopuścić do pogłębienia się problemu. Najważniejsze to: wystrzeganie się kontaktu z aktywatorami rumienia oraz pielęgnacja mająca na celu wzmocnienie i uszczelnienie słabych naczynek. Prawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej powinna skupiać się na trzech głównych obszarach :

  • zwiększeniu elastyczności oraz uszczelnieniu naczyń krwionośnych poprzez stosowanie kosmetyków na bazie witaminy C i K;
  • wzmocnieniu naturalnej bariery ochronnej skóry dzięki regularnemu nawilżaniu oraz stosowaniu wzmacniających składników (np. witaminy B3, aloesu lub grzybków maitake);
  • rozjaśnieniu kolorytu skóry (np. za pomocą arbutyny lub wyciągu z korzenia lukrecji).
Składnikiem aktywnym

przynoszącym bardzo dobre rezultaty w pielęgnacji cery płytko unaczynionej jest witamina C. Nie tylko lekko rozjaśnia skórę, ale również sprawia, że naczynka krwionośne są coraz mocniejsze. Niestety witamina C w swojej czystej postaci chemicznej może być silnie drażniąca.

Dlatego kobiety posiadające szczególnie uwrażliwioną skórę powinny sięgać po bezpieczne pochodne witaminy C np. ascorbyl tetraisopalmitate, które zachowując kosmetyczne funkcje witaminy C, są o wiele przyjaźniejsze dla wrażliwej cery.

Dobre efekty mogą przynieść domowe maseczki na bazie awokado, które jest bardzo dobrym źródłem witaminy K oraz kosmetyków zawierających wyciągi z tego owocu.

Niezwykle pomocną witaminą jest witamina K. Jej głównym kosmetycznym zadaniem jest niwelowanie widocznych skutków teleangiektazji, czyli rozjaśnianie zaczerwienienia oraz ogólne poprawianie kolorytu skóry. Dobre efekty mogą przynieść domowe maseczki na bazie awokado, które jest bardzo dobrym źródłem witaminy K oraz kosmetyków zawierających wyciągi z tego owocu.

Alternatywą do stosowania witaminy K jest wyciąg z korzenia lukrecji, który nie tylko skutecznie rozjaśnia skórę. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym łagodzi również nieobce cerze naczynkowej podrażnienia oraz stany zapalne.

Zabiegi stosowane w pielęgnacji cery naczynkowej

Jono- i sonoforeza to zabiegi mające na celu wprowadzenie w głąb skóry substancji aktywnych, w tym przypadku uszczelniających naczynia krwionośne, takich jak witamina K czy PP. Jonoforeza polega na zastosowaniu prądu elektrycznego, zaś sonoforeza opiera się na emisji ultradźwięków.

Jeden zabieg kosztuje od 100 do 140 złotych. Bardziej skuteczna, choć o wiele droższa, jest metoda laserowa. Dzięki niej można zamknąć najdrobniejsze naczynia krwionośne.

Ceny wahają się od 150 do 500 złotych za jeden zabieg. Jeśli na skórze pojawiły się pierwsze pajączki będące oznaką rozszerzonych naczynek, należy od razu wybrać się na profesjonalny zabieg. Oprócz specjalistycznej opieki ważna jest także dieta i odpowiednia suplementacja witamin wzmacniających naczynia krwionośne.

Warto ustalić przyczyny występowania pajączków dlatego wskazana jest wizyta u dermatologa, jeśli tylko pojawią się niepokojące zmiany skórne.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify