Dermatic.pl Aesthetic Business

Pacjent z grupy ryzyka w gabinecie podologicznym

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Coraz bardziej szerzące się choroby cywilizacyjne jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość,  przewlekła niewydolności żylna, wady postawy powodują, że zwiększa się grono pacjentów poszukujących pomocy u specjalistów z dziedziny podologii. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki szerokiej wiedzy to właśnie oni są  łącznikiem pomiędzy pacjentem a lekarzem odpowiedniej specjalizacji w celu ustalenia  diagnozy i wdrożenia leczenia. To właśnie wizyta w gabinecie podologicznym bywa pierwszym kontaktem chorego ze specjalistą, który kieruje go do odpowiedniego lekarza.  

Marzena Oniszczuk

Gabinet podologiczny

to miejsce, do którego udajemy się gdy nasze stopy wymagają zabiegów pielęgnacyjnych lub specjalistycznych procedur.  Specjalista podolog, który przyjmie nas w gabinecie, posiada szeroką wiedzę z różnych dziedzin nauki: anatomii, budowy układu mięśniowego, naczyniowego, układu limfatycznego oraz biomechaniki stopy.

Podolog jest przygotowany aby  rozpoznać  i zdiagnozować  choroby z zakresu dermatologii w obrębie stóp. Przeanalizuje stan tkanek miękkich, układu kostnego, skóry oraz jej przydatków.

Gabinet podologiczny będzie idealnym wyborem gdy borykamy się z problemami wrastających, wkręcających paznokci, pękających pięt, hiperkeratozy, problemem  grzybicy, nadpotliwością, czy kurzajkami. 

Gabinet podologiczny będzie idealnym wyborem gdy borykamy się z problemami wrastających, wkręcających paznokci, pękających pięt, hiperkeratozy, problemem  grzybicy, nadpotliwością, czy kurzajkami. Poprzez  prawidłową diagnozę problemu, specjalistyczne zabiegi, edukację pacjenta, podolog jest w stanie nam pomóc,  usunąć lub ograniczyć skutki choroby.

Każda osoba trafiająca do gabinetu podologicznego jest traktowana indywidualnie i z należytą uwagą jednak jest grupa pacjentów wymagających odrębnego podejścia. Są to pacjenci z grupy ryzyka.

Kim jest pacjent z grupy ryzyka?

Nazywamy tak osobę cierpiącą na przewlekłe schorzenia mające wpływ na funkcjonowanie organizmu, narażone na powikłania, ból, czy ograniczenie ruchu.

alt="cukrzyca a podologia"
chaipanya/shutterstock.com

Chorujący  na cukrzycę, w tym z zespołem stopy cukrzycowej, osoby cierpiące na choroby układu sercowo naczyniowego, chorujące  na hemofilię, miażdżycę, zapalenie stawów, epilepsję, wszelkiego rodzaju nowotwory, osoby będące w trakcie lub po przebytej chemioterapii, niepełnosprawni.

Szczególnej uwagi wymagają również osoby w podeszłym wieku, u których występuje szereg schorzeń. A także niedołężność, co utrudnia zwykłe czynności jak obcinanie paznokci, czy kontrola stanu podeszwy stopy.

Nie zapominajmy również o kobietach w ciąży. Z racji swojego stanu i  utrudnionego dostępu do prawidłowej pielęgnacji stóp wymagają szczególnej uwagi i opieki.

Chorujący na cukrzycę, w tym z zespołem stopy cukrzycowej, osoby cierpiące na choroby układu sercowo naczyniowego, chorujące na hemofilię, miażdżycę, zapalenie stawów, epilepsję, wszelkiego rodzaju nowotwory, osoby będące w trakcie lub po przebytej chemioterapii, niepełnosprawni.

Regularne wizyty w gabinecie podologicznym mogą wiele zmienić w komforcie życia pacjentów. Zabiegi profilaktyczne i pielęgnacyjne są w stanie uchronić chorego przed rozwojem schorzenie i ich pogłębieniem. 

Podczas wizyty w gabinecie podologicznym pierwszym z etapów jest wywiad z pacjentem skupiający się na wszelkich dolegliwościach, chorobach, z jakimi  przychodzi on do gabinetu. Skrupulatny wywiad pomoże specjaliście ocenić stan zdrowia i ewentualne zagrożenia podczas wykonywanych czynności zabiegowych.

Z jakimi pytaniami pacjent może spotkać się podczas wywiadu?

Z jakim problemem przychodzi? Jaki jest czas trwania problemu? Jakie leki zażywa? Czy było już podejmowane leczenie? Jaki rodzaj pracy wykonuje? Przewlekłe urazy w obrębie  stopy? Czy występuję alergie, reakcje skórne? Jaki jest styl życia pacjenta?

Rozmowa przed zabiegiem może również wzbudzić większe zaufanie do specjalisty. Pacjent dużo lepiej znosi zabieg, któremu często towarzyszy strach przed bólem lub  poczucie wstydu. Ponieważ stopy bywają wstydliwym problemem i osoby często borykające się z dużymi dolegliwościami wstydzą się i maja  opory przed ujawnieniem kłopotliwego dla nich problemu.

Pacjent z grupy ryzyka wymaga szczególnej uwagi, indywidualnego podejścia. Nieumiejętnie dobrana terapia, zbyt agresywnie wykonany zabieg może być niebezpieczny dla jego zdrowia. A w skrajnych przypadkach dla życia. 

Długo zwlekają z pójściem do specjalisty, a to może nieść za sobą skutki rozwoju choroby, pogłębienia patologii.  Niestety brak edukacji pacjentów sprawia, że często nie wiedzą oni do kogo mogą  zwrócić się o pomoc.

Pacjent z grupy ryzyka wymaga szczególnej uwagi, indywidualnego podejścia. Nieumiejętnie dobrana terapia, zbyt agresywnie wykonany zabieg może być niebezpieczny dla jego zdrowia. A w skrajnych przypadkach dla życia. Dlatego tak istotną rolą jest rzetelna wiedza przeprowadzającego wywiad i zabieg, specjalisty.

Znajomość chorób przewlekłych pacjenta pozwala na wyjaśnienie wielu procesów patologicznych, jakie mogą pojawić się na stopach i ich przebiegu. Zmiany zachodzące w całym organizmie w przebiegu chorób manifestują się często na kończynach dolnych.

Osoby chore na cukrzycę

Skupmy się na najczęściej spotykanej grupie ryzyka w gabinecie podologicznym jaką są osoby chore na cukrzycę. Cukrzyca to podstępna choroba wpływająca na upośledzenie czynności organizmu. Podwyższony poziom glukozy we krwi prowadzi do wystąpienia powikłań.

Na szczególny rozwój cukrzycy narażone są osoby otyłe, obciążone nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku cukrzycy.

alt="cukrzyca a podologia"
PattyPhoto/shutterstock.com

Objawy dotyczące skóry lub zaburzeń w kończynach dolnych, a w szczególności stóp to:

  • suchości i świąd skóry,
  • łatwość powstawania podbiegnięć krwawych,
  • upośledzone gojenie się ran,
  • nawracające stany zapalne skóry,
  • uczucie mrowienia skóry, okresowa utrata czucia. 

Pacjent pojawiający się z tak poważnymi dolegliwościami musi być objęty szczególna opieką.

W aspekcie wywiadu podologicznego najistotniejszym powikłaniem jest zespół stopy cukrzycowej.

Nefropatia cukrzycowa to uszkodzenie nerek w przebiegu cukrzycy, objawem na kończynie dolnej są obrzęki.

Neuropatia czuciowa to uszkodzenie nerwów obwodowych. Pacjent odczuwać może pieczenie stóp, w nocy lub pod wpływem ciepła. Wielkim problemem jest osłabienie  czucia dotyku, bólu i temperatury, co jest bardzo niebezpieczne gdyż mogą wystąpić niekontrolowane uszkodzenia w obrębie stóp. Trudno gojące się rany .

W gabinecie profilaktycznie można też zbadać czucie na stopach, za pomocą urządzeń:

  • kamertonu – czucie wibracji,
  • monofilamentu – czucie dotyku ,
  • czujnika TipTerm – czucie temperatury.

Stopa cukrzycowa jest bardzo niebezpieczna dla pacjenta. Oznacza zakażenie, owrzodzenie, destrukcję głębokich tkanek spowodowane uszkodzeniem nerwów lub naczyń stopy.

Musimy pamiętać, że chorzy na cukrzycę znacznie częściej niż osoby zdrowe ulęgają infekcjom skórnym bakteryjnym, zakażeniom grzybiczym. Dlatego dla tej grupy ryzyka regularne wizyty u podologa mają istotne znaczenie. Regularne usuwanie zrogowaceń, odcisków, modzeli, a także prawidłowe skracanie paznokci szczególnie narażoych na deformacje oraz grzybicę najlepiej powierzyć specjaliście.

Podolog dobierze pielęgnację domową  i wskaże jak najlepiej zadbać o profilaktykę stóp.

Na zakończenie kilka porad pielęgnacyjnych

dla chorych na cukrzycę. Ale i całej grupy pacjentów gabinetu podologicznego.

  • Przy codziennym myciu dokładne i delikatne ich osuszanie, zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych;
  • Mycie stóp w wodzie o odpowiedniej temperaturze;
  • Nie moczenie stóp;
  • Zakaz używania  tarek oraz  skarpetek złuszczających;
  • Regularne sprawdzanie wnętrza butów, ponieważ  nawet najdrobniejsze otarcie może spowodować uszkodzenie i rankę, często trudno gojącą się;
  • Zakaz chodzenia boso, unikanie skaleczeń;
  • Noszenie skarpetek z naturalnych włókien;
  • Regularne oglądanie podeszwy stóp;
  • Regularne wizyty u podologa;
  • Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji domowej, kremów, pianek z klanikami aktywnymi jak pantenol, alantan, mikrosrebro, mocznik o bardzo niskim stężeniu 5 do 10 %, colostrum;
  • Stosowanie odciążeń indywidualnie dobranych wkładek do butów.

Marzena Oniszczuk

Kosmetolog, specjalistka podolog

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify