Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Mezoterapia – skóra bez niedoskonałości

, ten tekst przeczytasz w: 8 minuty
Mezoterapia przynosi dużą skuteczność w pielęgnacji skóry suchej, szarej, mało jędrnej z oznakami starzenia. Ale również daje bardzo dobre efekty w terapii cellulitu, czy rozstępów. Od lat stosowana w kosmetologii i medycynie. Żaden zabieg w gabinecie nie spowoduje tak intensywnego dostarczenia składników aktywnych, jak intradermoterapia.

Paulina Choczaj

Mezoterapia narodziła się we Francji w latach 50. za sprawą dr Michaela Pistora. Korzeniami sięga jednak 2 tys. lat wstecz. Hipokrates nakłuwał chorego igłami z kaktusa, nakładając następnie liść figowca. Lata 60. XX w. to wykorzystywanie na małą skalę mezoterapii w leczeniu niektórych dermatoz: łysienia plackowatego, rogowiaka kolczystokomórkowego, świerzbiączki guzowatej, czy łuszczycy zwykłej.

Mezoterapia korzeniami sięga 2 tys. lat wstecz. Hipokrates nakłuwał chorego igłami z kaktusa, nakładając następnie liść figowca.

Stymulowanie procesów regeneracji

Mezoterapia wykonywana jest w celu stymulowania naturalnych procesów regeneracji. Zabiegowi poddawane są takie części ciała jak: twarz, szyja, dekolt, grzbiety rąk, ramiona, uda, pośladki. W trakcie wykonywania dochodzi do biorestrukturyzacji i biostymulacji skóry.

Biorestrukturyzacja to odbudowa składników skóry poprzez czynnik fizyczny. Czyli przerwanie ciągłości naskórka, które jest sygnałem naprawczym. Na skutek działania czynników zapalnych dochodzi do przyspieszenia procesu gojenia i odbudowy skóry.

Biostymulacja aktywuje funkcje biologiczne skóry w celu poprawienia jej fizjologii. Dzięki temu dochodzi do poprawy jej elastyczności i jędrności.

Zabiegowi mezoterapii poddawane są takie części ciała jak: twarz, szyja, dekolt, grzbiety rąk, ramiona, uda, pośladki. W trakcie wykonywania dochodzi do biorestrukturyzacji i biostymulacji skóry.

Są to też różne techniki poprawiające jakość i wygląd skóry. Pobudzają ją do szybkiej regeneracji, np. w procesie starzenia lub fotostarzenia przy zastosowaniu zabiegów: laseroterapii, dermabrazji, czy peelingu chemicznego. Najważniejszym jest, aby dobrać do problemu odpowiednią terapię.

Bardzo dobrze sprawdzają się terapie skojarzone, np. peeling chemiczny i mezoterapia igłowa. Dzięki biorewitalizacji dochodzi do przyspieszenia procesu gojenia i odbudowy skóry. A także odtworzenia fizjologicznego środowiska w skórze, która była poddana zabiegom.

Mechanizm i wskazania

Mechanizm działania mezoterapii:

▪ mikrouszkodzenia skóry przez nakłucie,
▪  wydostanie się krwi z naczyń zapoczątkowuje proces aktywacji trombocytów,

▪ uwolnienie czynników wzrostu przez trombocyty,
▪ czynniki wzrostu stymulują procesy przebudowy i remodelingu skóry.

Wskazania do wykonania mezoterapii:

▪ odmłodzenie skóry – stymulacja metabolizmu komórek, zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny – twarz, szyja, dekolt,

▪  skóra sucha, szara,

▪  skóra mieszana, tłusta,

▪  przebarwienia,

▪  worki i cienie pod oczami,

▪  utrata włosów,

▪  profilaktyka.

Częstotliwość wykonywania zabiegów uzależniona jest od wieku, stanu skóry i potrzeb pacjenta. Niemniej przyjmuje się około 5 zabiegów przeprowadzonych co 2-3 tygodnie.

W celach profilaktycznych zabieg wykonywany jest rzadziej, 2- 4 razy w roku.

Częstotliwość wykonywania zabiegów uzależniona jest od wieku, stanu skóry i potrzeb pacjenta. Niemniej przyjmuje się około 5 zabiegów przeprowadzonych co 2-3 tygodnie.

W zależności od wskazania i okolicy wykorzystywane mogą być różne substancje aktywne.

Możemy je podawać:

• samodzielnie jako gotowe koktajle,

• tworzyć samemu z dostępnych komponentów.

Jakie są najlepsze koktajle do mezoterapii igłowej? Jak wybierać dobre mezokoktajle i dlaczego to jest takie ważne?

Mezokoktajle odmładzające

Filorga NCTF 135 HA 

to produkt do mezoterapii przeciw starzeniu się skóry. Mającej na celu biorewitalizację i nawilżenie zmęczonej, matowej skóry oraz wygładzenie powierzchownych zmarszczek. Znakomicie opracowany skład chemiczny zapewnia wysoką jakość zabiegów i uzyskanie pożądanych efektów u pacjenta.

Kwas hialuronowy 5mg/ml – posiada właściwości higroskopijne, ma zdolność pochłaniania dużych ilości wody. Zwiększa proliferację komórkową i przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej równowagi wiskoelastycznej skóry i naskórka.

13 witamin:

 • Witamina A przyspiesza odnowę komórkową przez regulację procesów keratynizacji i gojenia.
 • Witamina B wpływa na metabolizm niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zapewniających skórze równowagę biologiczną.
 • Witamina C zwiększa syntezę kolagenu i elastyny w fibroblastach.
 • 6 składników mineralnych; Spełniają w organizmie różnorodne funkcje. Stanowią podstawowe składniki układu kostnego, są niezbędne do budowy i pracy enzymów i hormonów, regulują gospodarkę wodnoelektrolitową ustroju.
 • 6 koenzymów; Przyspieszają przemiany metaboliczne przez obniżanie energii wymaganej do aktywacji reakcji biochemicznych. Zwiększają tempo odbudowy tkanek.
 • 5 kwasów nukleinowych – kwasy nukleinowe umożliwiają regulację syntezy białek.
 • 2 czynniki redukujące – reaktywne substancje, które łatwo gubią 1 lub więcej elektronów. Dzięki temu hamują procesy wolnorodnikowe w komórkach skóry i naskórka .
 • 23 aminokwasy – podstawowe składniki budujące białka, m.in. kolagen i elastynę.
Mezokoktajl CytoCare 532

zawiera między innymi: witaminy z grupy B, minerały (siarczan cynku, chlorek magnezu, siarczan miedzi, chlorek wapnia), kwas hialuronowy, arganinę, kwas alfa liponowy. ad

Preparat sprawdza się znakomicie do zabiegu rewitalizacji i odmładzania skóry. Skóra zmęczona, szara, której brak witalności. Tak naprawdę każda skóra wymaga odpowiedniej dawki minerałów i witamin, więc zabieg z CytoCare jest uniwersalny.

Venome Collagen

– ampułka spowalniająca proces starzenia.

Preparat wspomaga spowalnianie procesów starzenia, umożliwia głębokie nawilżenie, przywracając skórze zdrowy blask.

Skład:

 • tetrapeptyd-2, aktywny peptyd zwiększający jędrność i elastyczność. Dzięki stymulacji produkcji jednego z głównych komponentów skóry jakim jest kolagen. Niweluje powstałą wraz z wiekiem elastozę, zmniejszając ilość załamań skórnych zmarszczek
  i poprawiając gęstość.
 • kolagen hydrolizowany, składnik aktywny poprawiający strukturę skóry, poprzez uzupełnianie niedoborów protein strukturalnych oraz powodujący wzrost nawilżenia. Pomaga w redukcji zmarszczek, rozstępów oraz blizn.
 • hialuronian sodu, substancja utrzymująca prawidłowe nawodnienie skóry ze względu na wykazywanie silnych właściwości higroskopijnych (wiążących wodę).
SRS Skin Renew

– mezokoktajl spowalniający proces starzenia się skóry jest koktajlem o wyjątkowym składzie, bogatym w substancje odżywcze oraz rewitalizujące. Jest on stosowany głównie w celu nadania skórze pacjenta młodszego wyglądu, spowolnienia procesu jej  starzenia. Jak również jej odpowiedniego rozjaśniania.

Stosowanie produktu pozwala na uzyskanie takich efektów, jak: odmłodzenie oraz odpowiednie odżywienie skóry, redukcja zmarszczek oraz zmarszczek mimicznych, usunięcie niewielkich zmarszczek i fałd skórnych, rozjaśnienie skóry, błyskawiczne nawilżenie oraz nadanie skórze blasku.

Venome Amber Hydro 0,55%

Kuracja rewitalizująca, która dostarcza komórkom niezbędnych wartości odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Dzięki unikatowemu połączeniu kwasu bursztynowego (1%) i nieusieciowanego kwasu hialuronowego (0,55%) pozwala poprawić jakość i strukturę skóry. Znacząco podnosząc zarazem poziom nawilżenia. A także minimalizując ilość wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za uszkadzanie lipidów, białek, w tym włókien kolagenowych i elastynowych. Co prowadzi z kolei do szybszego obumierania komórek. 

Kwas bursztynowy wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu zmniejsza ryzyko występowania stresu oksydacyjnego, który powoduje nieodwracalne zmiany w DNA komórki. Jednocześnie procesy regeneracyjne zachodzą o wiele szybciej. Przez to skóra jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych i tym samym na powstawanie załamań skórnych.

Wykorzystany w preparacie Venome Amber wielkocząsteczkowy, nieusieciowany kwas hialuronowy poprawia poziom nawilżenia tkanek. Przywracając odpowiednie środowisko dla aktywności fibroblastów. Odpowiednie stężenie HA przyczynia się do aktywowania mediatorów przeciwzapalnych, spowalniając procesy niszczenia białek.

Zastosowane połączenie składników kwasu hialuronowego i bursztynowego w preparacie Venome Succinate Amber Hydro 0,55% cechuje się wysoką skutecznością działania pod kątem regeneracji skóry i rekonstrukcji kolagenu tkankowego. Synergiczne działanie pozwala przeciwdziałać niedotlenieniu i degradacji tkanek. Dzięki temu skóra odzyskuje zdrowy wygląd i blask.

SRS Skin Lift

jest koktajlem o wyjątkowym składzie. Bogatym w witaminy, kwas hialuronowy o stężeniu 10mg/ml oraz odkrycie naukowe ostatnich czasów – peptyd argireline. Koktajl SRS Skin Lift stosowany jest głównie w celu nadania jędrności wiotkiej i matowej skórze oraz wypłycenia zmarszczek.

Unikatowa kompozycja składników:

 • witaminy
 • kwas hialuronowy 10mg/ml
 • argireline – wyjątkowy peptyd, jest łańcuchem sześciu aminokwasów, jest nietoksyczną, bezpieczniejszą i łagodniejszą alternatywą do Botoxu. Działa na poziomie synaps nerwowo–mięśniowych i powoduje rozluźnienie (rozkurcz) mięśni mimicznych, powodujących tworzenie się zmarszczek
 • polipeptydy
 • agent przeciwdziałający powstawaniu wolnych rodników
 • anytyoksydant

Stosowanie produktu pozwala na uzyskanie następujących efektów:

 • odmłodzenie oraz odpowiednie odżywienie skóry,
 • redukcja zmarszczek mimicznych,
 • zwiększenie gęstości skóry,
 • nawilżenie,
 • ochrona
RRS HA Eyes

Kolejny hit do mezoterapii – RRS HA Eyes ma optymalnie opracowany skład, aby działać na każdy problem związany z okolicą oczu. Skład fiolki 1,5 ml  jest wręcz napakowany drogocennymi składnikami aktywnymi. W RRS HA Eyes znajduje się: witamina C, resweratrol, krzem, saponiny, polifenole, peptydy.

Koktajl dzięki temu świetnie nawilża i wzmacnia delikatne okolice oczu, rozjaśnia sińce pod oczami, chroni przed wolnymi rodnikami. Pamiętaj, że pierwsze oznaki starzenia widać właśnie w okolicach oczu – z racji cieńszej skóry. Koktajl RRS HA Eyes działa również ochronnie i regenerująco, a to spowalnia proces powstawania zmarszczek w okolicach oczu.

ELECTRI

– to produkt renomowanej, szwajcarskiej firmy Institute Hyalual. Preparat ten został stworzony do intensywnej rewitalizacji skóry. ELECTRI to szybkie przywrócenie naturalnego koloru, elastyczności, jędrności i blasku skóry pacjentom w każdym wieku. Idealnie nadaje się w profilaktyce przedwczesnego starzenia się skóry. Jego niewątpliwą zaletą jest krótki czas rehabilitacji oraz uzyskanie ekspresowego efektu nawilżenia i rozjaśnienia już po pojedynczym zabiegu. ELECTRI ma na celu zrewitalizować skórę po kąpielach słonecznych. Albo zmniejszyć suchość skóry po zimie. Jest idealny dla osób mających tzw. skórę palacza. Również dla tych, którzy chcą zlikwidować drobne zmarszczki, cienie pod oczami lub przebarwienia.

Szczególną cechą tych preparatów jest unikatowa formuła wykorzystująca synergiczne działanie bursztynianu sodowego i kwasu hialuronowego.

Właściwości zabiegu ELECTRI:

 • zwiększenie elastyczności i sprężystości,
 • stymulacja syntezy podstawowych białek strukturalnych skóry: kolagenu i elastyny,
 • zwiększenie dostawy tlenu do tkanek, 
 • przywrócenie naturalnej bariery fizjologicznej, która chroni skórę przed szkodliwymi wpływami środowiska i wolnymi rodnikami,
 • przyspieszenie regeneracji skóry po nasłonecznieniu lub agresywnych zabiegach kosmetycznych,
 • efekt liftingu,
 • poprawa struktury skóry,
 • odżywienie skóry.

Wskazania:

 • odwodnienie skóry,
 • pogorszenie napięcia skóry,
 • nierówny koloryt,
 • utrata blasku i zdrowego kolorytu,
 • drobne zmarszczki,
 • przebarwienia.

Skład:

 • stężenie kwasu HA: 0,55% (8,25 mg/ml)
 • stężenie bursztynu: 1,6% (24 mg/ml)
Dermaheal HL

jest jednym z popularniejszych mezokoktajli na skórę głowy. Nawet jeśli ktoś nie wykonuje mezoterapii igłowej, z pewnością słyszał o tym wielokrotnie nagradzanym preparacie. Dermaheal HL został uznany za najlepszy preparat do mezoterapii w Konkursie Perły Dermatologii Estetycznej.

Co Dermaheal HL wyróżnia?

56 aktywnych składników, mezoterapia igłowa tym preparatem to kuracja lecznicza. Zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów poprzez stymulowanie cebulek włosa do wzrostu.

Venome Trycho Hair Filler

Kolejny specjalistyczny preparat to unikatowe połączenie kwasu hialuronowego oraz czynników wzrostu i peptydów biomimetycznych. Skutecznie niwelują one problem wypadających i osłabionych włosów, stymulując rewitalizacje cebulek i odrastanie zdrowych trzonów. Odpowiednio dobrana sekwencja kompleksu składników pobudza aktywność i stymuluje podziały komórkowe oraz przyspiesza mikrokrążenie w skalpie.

Wskazania:

 • przerzedzone i cienkie włosy
 • wypadanie androgenowe
 • osłabione włosy po zabiegach fryzjerskich
 • wypadanie sezonowe
 • wsparcie terapii z wykorzystaniem produktów autologicznych – PRP
 • osłabienie włosów związane ze stresem lub przyjmowanymi lekami.
DR CYJ Hair Filler

Peptydowa terapia włosów DR CYJ Hair Filler to innowacyjny zabieg hamujący wypadanie włosów. I przyspieszający ich odrost poprzez pobudzenie krążenia i rewitalizację mieszków włosowych. Seria zabiegów daje bardzo dobre efekty w krótkim czasie.

Prace na tym preparatem trwały ponad 10 lat. Ich zwieńczeniem jest nowa opatentowana formuła 7 rewolucyjnych peptydów i kwasu hialuronowego.

Innowacyjność DR CYJ Hair Filler to nie tylko sam jego skład, ale również nowa opatentowana przez Caregen technologia Przedłużonego Uwalniania Substancji Aktywnych – „Sustained Release Technology”.

To zupełny przełom jeśli chodzi o sposób dostarczania substancji aktywnych. Minimalna dawka (1 ml) skoncentrowanego preparatu jeszcze przez 2 tygodnie po zabiegu utrzymuje się w skórze. Powodując powolne, długotrwałe uwalnianie się i penetrację składników aktywnych.

Już pierwszy zabieg hamuje wypadanie włosów. Natomiast kolejne stymulują odrastanie nowych, zagęszczają je i pogrubiają. Specyficzna formuła 7 peptydów i kwasu hialuronowego pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy. A także odżywia mieszki włosowe.

Inną metodą prewencji starzenia się i odnowy skóry jest

redermineralizacja.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych preparatów Xela Rederm szwajcarskiej firmy Hyalual zawierających bursztynian sodu oraz kwas hialuronowy następuje regulacja  biochemicznych i fizjologicznych procesów w komórkach.

Zabieg polega na iniekcji preparatów (metodą mezoterapii) i skutecznie blokuje powstawanie wolnych rodników oraz zapobiega odwodnieniu skóry. Redermalizację stosuje się na twarz, szyję, dekolt, dłonie i pod oczy.

Preparaty Xela Rederm zawierają bursztynian sodu oraz kwas hialuronowy w stężeniach 1,1%, 1,8% lub 2,2%. Bursztynian sodu jest aktywnym składnikiem preparatów, natomiast kwas hialuronowy wspomaga jego działanie dzięki przywracaniu równowagi wodnej i zapewnianiu właściwego środowiska dla aktywności fibroplastów.

Zabieg redermalizacji polega na iniekcji preparatów (metodą mezoterapii) i skutecznie blokuje powstawanie wolnych rodników oraz zapobiega odwodnieniu skóry. Stosuje się go na twarz, szyję, dekolt, dłonie i pod oczy.

Xela Rederm to jedyny preparat na rynku, który wywiera bezpośredni wpływ na procesy metaboliczne w skórze. Takie jak wzrost produkcji energii w cyklu Krebsa w fibroplastach skóry, poprawę oddychania komórkowego, transportu jonów, syntezę kolagenu, elastyny i białek, wzrost mikrokrążenia.

Dzięki tym właściwościom wzrasta żywotność komórek, jak również zapewniona jest większa ochrona przed uszkodzeniami.

Naturalne efekty

Mezoterapia pozwala uzyskać bardzo naturalne efekty i jednocześnie bardzo widoczne oraz odczuwalne. Już po jednym zabiegu możemy zauważyć, że skóra staje się bardziej napięta oraz nawilżona.

Mezoterapia pozwala uzyskać bardzo naturalne efekty i jednocześnie bardzo widoczne oraz odczuwalne.

Mezoterapia to zabieg powtarzalny, gdzie po ich serii skóra nabiera blasku, staje się jędrniejsza i pozbawiona zmarszczek. Dodatkowo wzrasta gęstość skóry i poprawia się jej struktura.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Facebook Instagram