Dermatic.pl Aesthetic Business

Mezoterapia owłosionej skóry głowy

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Problem powstrzymania nadmiernego wypadania włosów, a tym samym zastosowanie odpowiedniej terapii dla pacjenta to największe wyzwanie, z którym mierzymy się w gabinetach trychologicznych. Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów lub łysienia. Począwszy od czynnika genetycznego, który warunkuje łysienie androgenowe, po choroby skóry głowy (atopowe bądź łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, czy grzybica).

dr n. med. Marta Bednarek

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów może być spowodowane niedokrwistością (makro- lub mikrocytarną) lub przewlekłą chorobą tarczycy – łysienie telogenowe. Na proces nadmiernego wypadania włosów lub zahamowanie jego wzrostu mogą mieć wpływ toczące się w organizmie procesy autoimmunologiczne (łysienie plackowate, czy celiakia) lub zapalne, nadmierny stres lub zaburzenia hormonalne (hiperprolaktynemia, PCOS). Od rozpoznania przyczyny problemu zależeć będzie dobór oraz skuteczność terapii trychologicznej.

Mezoterapia jest jedną z technik podawania substancji czynnej bezpośrednio na skórę głowy. W zależności od głębokości podania substancji dzielimy ją na mezoterapię mikroigłową oraz igłową.

Mezoterapia jest jedną z technik podawania substancji czynnej bezpośrednio na skórę głowy. W zależności od głębokości podania substancji dzielimy ją na mezoterapię mikroigłową oraz igłową. Mezoterapia skóry głowy trwa około 30–45 minut; a terapia może mieć charakter intensywny (zabiegi raz na tydzień lub dwa tygodnie) bądź pielęgnacyjny (1 zabieg na 3-6 miesięcy). Skuteczność zabiegu jest zadowalająca, jednak na satysfakcjonujące efekty należy poczekać, czasami nawet kilka miesięcy.

Mezoterapia mikroigłowa

zaliczana jest do popularniejszych zabiegów w gabinetach kosmetologii i medycyny estetycznej. Dla uzyskania pożądanego efektu kluczową rolą jest głębokość mikronakłuć (mezoterapia mikroigłowa skóry głowy – 0,25 do 1 mm). Igły powinny sięgnąć skórnych naczyń krwionośnych. Zabieg mezoterapii mikroigłowej jest procedurą bezpieczną, nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta.

Dla uzyskania pożądanego efektu kluczową rolą jest głębokość mikronakłuć (mezoterapia mikroigłowa skóry głowy – 0,25 do 1 mm). Igły powinny sięgnąć skórnych naczyń krwionośnych.

Mezoterapia owłosionej skóry głowy polega na powierzchniowym ostrzykiwaniu skóry substancjami pobudzającymi wzrost i hamującymi wypadanie włosów. Najczęściej używa się strzykawkę typu luer lock oraz cienkie, krótkie igły (30G, 12-13 mm). Zestaw preparatów dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Wyróżnia się kilka technik

wykonywania tego zabiegu. Jednak najczęściej stosowaną jest wprowadzanie preparatu za pomocą pistoletu (mesogun) – ze względu na szybkie i precyzyjne podanie preparatu. Najczęściej przy wykorzystaniu tej metody stosuje się gotowe preparaty zawierające: biotynę, minoksydyl, D-panthenol, składniki mineralne oraz peptydy.

D- pathenol to kwas organiczny przekształcający się w witaminę B5 w mieszku włosowym. Stymuluje podziały komórek macierzystych włosa, wspomagając jego wzrost. Wzmacnia strukturę włosów i wykazuje właściwości przeciwzapalne. Pobudza przemiany lipidów, przez co zapobiega łojotokowi.

Najczęściej stosowaną techniką jest wprowadzanie preparatu za pomocą pistoletu (mesogun) – ze względu na szybkie i precyzyjne podanie preparatu. Najczęściej przy wykorzystaniu tej metody stosuje się gotowe preparaty zawierające: biotynę, minoksydyl, D-panthenol, składniki mineralne oraz peptydy.

Minoksidil jest najczęściej stosowany w leczeniu łysienia androgenowego, dodatkowo stymuluje mieszki włosowe i rozkurcza naczynia krwionośne. Randominizowane badania kliniczne (Uzel i wsp., 2020) przeprowadzone w Brazylii w latach 2012-2013, z wykorzystaniem 0,5% minoksidilu używanego w terapii łysienia androgenowego u 54 kobiet potwierdziły skuteczność tej metody. Iniekcje z wykorzystywaniem minoksidilu podawanego raz w tygodniu przez 10 tygodni pokazywały bardzo dobre efekty terapii w porównaniu do osób stosujących 0,9% sól fizjologiczną.

Badania przeprowadzone przez Moftah i wsp. z wykorzystaniem preparatów zawierających dutasteryd stosowany u kobiet z hormonozależnym wypadaniem włosów u 126 osób wykazały o 62,8% lepsze efekty niż u pacjentów leczonych innym preparatem. Pacjenci poddawani byli 12 zabiegom mezoterapii igłowej przez okres 18 tygodni.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
alt="mezoterapia głowy"
dimid_86/shutterstock.com

Jedną z metod zatrzymania nadmiernego wypadania włosów jest mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym; metoda od niedawna stosowana do celów dermatologicznych, a dokładniej w terapii łysienia. Osocze bogatopłytkowe (PRP, platelet rich plasma) to autologiczny preparat krwiopochodny zawierający zwiększoną liczbę płytek w niewielkiej ilości osocza.

Istotą działania PRP jest uwalnianie z ziarnistości α płytek czynników wzrostowych, które przyspieszając cykl życiowy włosa wspomagają jego wzrost. Osocze otrzymuje się z krwi obwodowej pobranej od pacjenta, poprzez jej wirowanie. Powoduje to rozdzielenie poszczególnych elementów morfotycznych zależenie od ich ciężaru i skutkuje zagęszczeniem PLT. Koncentracja PLT niesie za sobą znacznie zwiększoną zawartość czynników wzrostu (GF, growth factors) biorących udział w procesach regeneracyjnych tkanek.

Istotą działania PRP jest uwalnianie z ziarnistości α płytek czynników wzrostowych, które przyspieszając cykl życiowy włosa wspomagają jego wzrost.

Do najistotniejszych czynników wzrostu zawartych w PRP zalicza się: transformujący czynnik wzrostu β-1 (transforming growth factor β-1), płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF, platelet-derived growth factor), insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1, insulin-like growth factor 1), naczyniowośródbłonkowy czynnik wzrostu (VEGF, vascularendothelilial growth factor), nabłonkowy czynnik wzrostu (EGF, epidermal growth factor) i czynnik wzrostu fibroblastów (FGF, fibroblast growth factor). Aktywne płytki krwi wpływają na twardą strukturę i zdrowy wygląd włosów.

Ograniczenia pozabiegowe

Należy pamiętać, iż mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy niesie za sobą pewne ograniczenia pozabiegowe. Przez 24h po zabiegu pacjent nie powinien myć skóry głowy, przez 48h nie korzystać z sauny oraz siłowni (aby nie doprowadzić do rozrostu flory bakteryjnej). Możliwe jest również wystąpienie miejscowego przekrwienia oraz obrzęku.

Przez 24h po zabiegu pacjent nie powinien myć skóry głowy, przez 48h nie korzystać z sauny oraz siłowni (aby nie doprowadzić do rozrostu flory bakteryjnej). U niektórych osób nie wolno wykonywać zabiegów mezoterapii igłowej skóry głowy.

U niektórych osób nie wolno wykonywać zabiegów mezoterapii igłowej skóry glowy. M.in. u pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową, autoimmunologiczną, białaczką, małopłytkowością, czy toczącą się infekcją wirusową (np. opryszczka) lub bakteryjną. Przeciwwskazaniem jest również twardzina układowa, łysienie bliznowaciejące lub tendencja do bliznowacenia, ciąża, laktacja.

dr n. med. Marta Bednarek

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, trycholog, członek ICATA, szkoleniowiec, współtwórczyni Gdańskiej Akademii Trychologii Praktycznej. Prowadząca indywidualną praktykę trychologiczną w Gdańsku.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify