Dermatic.pl Aesthetic Business

Skuteczna terapia uszkodzeń posłonecznych

VENOME X DAA
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Wielkimi krokami zbliżamy się do upalnych dni, wyczekując niecierpliwie pięknej i słonecznej pogody. Takie warunki pozytywnie wpływają zarówno na nasz nastrój, a także organizm. Ponieważ promieniowanie słoneczne oddziałuje na syntezę witaminy D3.

Anna Dziklińska

Każdy z nas jednak spotkał się z negatywnym skutkiem nadmiernej ekspozycji słonecznej. Mając na uwadze fakt, że skóra jest największym narządem człowieka, należy pamiętać, iż tego rodzaju czynnik w zbyt dużej ilości będzie równie negatywnie wpływał na skórę.

Promieniowanie UVA i UVB

W tym wypadku znaczącą rolę odgrywa promieniowanie UVA oraz UVB. Z tego promieniowanie UVB indukuje procesy rumieniotwórcze oraz oparzenia słoneczne i uszkodzenia naskórka.

Promieniowanie UVA ze względu na dłuższą wiązkę światła wpływa na różne patologie skóry. Jak na przykład fotostarzenie oraz fotodermatozy, a także karcynogenezę.

Promieniowanie UVB indukuje procesy rumieniotwórcze oraz oparzenia słoneczne i uszkodzenia naskórka. Promieniowanie UVA ze względu na dłuższą wiązkę światła wpływa na różne patologie skóry. Jak na przykład fotostarzenie oraz fotodermatozy, a także karcynogenezę.

W procesie fotostarzenia w pierwszej kolejności zauważa się zaburzenia struktury skóry oraz jej prawidłowej pracy. Charakteryzuje się to odwodnieniem, pojawieniem przebarwień, rumienia i poszerzonych naczyń krwionośnych, a także utratą elastyczności i napięcia. Zdrowa skóra wizualnie kojarzy się z równomiernym kolorytem, brakiem zmian skórnych, czy nierówności.

Melanocyty
alt="uszkodzenia posłoneczne"
Alrandir/shutterstock.com

W procesie powstawania uszkodzeń posłonecznych znaczącą rolę odgrywają melanocyty. Są to komórki warstwy podstawnej naskórka. Produkują one melaninę odpowiedzialną za barwę skóry, czy włosów oraz ochronę przeciwsłoneczną.

Melanina regulowana jest przez enzym tyrozynazę. Z czasem może układać się nierównomiernie w skórze. Takie działanie obserwuje się w głównej mierze po nadmiernej ekspozycji słonecznej.

Należy pamiętać, że uszkodzenia oddziałują na całą skórę, w tym warstwę rogową naskórka. W konsekwencji działania promieniowania UV pojawić się mogą hiperkeratoza oraz zaburzenia warstwy lipidowej. Naruszenie płaszcza hydrolipidowego skutkuje transepidermalną utratę wody, co prowadzi do niedostatecznego nawodnienia skóry.

Nieprawidłowości pojawiają się także w głębszych warstwach skóry. Zaburzenia dotyczą aktywności fibroblastów, zmniejsza się ilość i produkcja kolagenu, przez co obserwuje się zanik gęstości i elastyczności skóry.

Odpowiednia prewencja

Niezależnie od powstałych uszkodzeń posłonecznych ważna jest przedwczesna i odpowiednia prewencja. Warto skupić się na synergii działań, tak aby wszelkie procedury gabinetowe wraz z pielęgnacją domową dawały najlepsze efekty na skórze. W zależności od powstałych defektów należy obrać najbardziej indywidualne terapie dla skóry. A także względem jej potrzeb dostosować kosmetyki do użytku domowego.

Niezależnie od powstałych uszkodzeń posłonecznych ważna jest przedwczesna i odpowiednia prewencja. Warto skupić się na synergii działań, tak aby wszelkie procedury gabinetowe wraz z pielęgnacją domową dawały najlepsze efekty na skórze.

Zarówno gabinety kosmetologii jak i medycyny estetycznej w takich przypadłościach proponują zabiegi nieinwazyjne oraz igłowe, a także laseroterapię, czy światłoterapię. Działania mogą być oparte na wielu płaszczyznach. Pomagają usunąć niechciany defekt, wspomagając tym samym inne procesy zachodzące w skórze.

W przypadku zabiegów nieinwazyjnych

świetne zastosowanie znalazły peelingi chemiczne. Pomagają one w kontrolowanym złuszczaniu skóry poprzez obecność odpowiednich substancji chemicznych.

Peelingi różnicowane są względem penetracji działania i dzieli się je na powierzchowne (obejmujące naskórek), średniogłębokie (obejmujące górną warstwę skóry właściwej) oraz głębokie (obejmujące głębsze warstwy skóry właściwej).

Peelingi różnicowane są względem penetracji działania i dzieli się je na powierzchowne (obejmujące naskórek), średniogłębokie (obejmujące górną warstwę skóry właściwej) oraz głębokie (obejmujące głębsze warstwy skóry właściwej).

Dodatkowo w terapiach na bazie peelingów chemicznych wyodrębnia się kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), BHA (beta-hydroksykwasy) oraz PHA (poli-hydroksykwasy). Ze względu na różne stężenia, a także pH substancji działanie peelingów może być wielokierunkowe; począwszy od poprawy nawilżenia i nawodnienia, po minimalizowanie przebarwień, czy stymulację i zagęszczanie głębokich warstw skóry.

Zabiegi inwazyjne,

takie jak mezoterapia igłowa, czy mikroigłowa to zabiegi najczęściej i najchętniej wybierane do eliminacji problemów na różnym podłożu.

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na podawaniu skórnie lub śródskórnie małych depozytów substancji leczniczych lub innych substancji aktywnych. Podczas mezoterapii igłowej ze względu na przerwanie ciągłości naskórka dochodzi także do indukcji procesu regeneracji skóry. W zależności od potrzeb i problemów stosowane są różne techniki oraz preparaty.

Mezoterapia pozwala również działać na wiele defektów. Ale także poprawia sam wygląd skóry będąc przy tym rewelacyjną prewencją przeciwstarzeniową. Poza wymienioną poprawą regeneracji, zabieg sprawdzi się w walce z przebarwieniami, a nawet bliznami, poprawą napięcia, czy nawilżenia i rewitalizacji skóry.

Mezoterapia mikroigłowa polega z kolei na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, poprzez ruch mikroigieł w przystosowanym do tego urządzeniu. Podczas zabiegu dochodzi do stymulacji głębokich warstw skóry, pobudzenia jej procesów naprawczych oraz regeneracyjnych.

Mezoterapia pozwala również działać na wiele defektów. Ale także poprawia sam wygląd skóry będąc przy tym rewelacyjną prewencją przeciwstarzeniową.

Dzieje się to za sprawą mikrouszkodzeń powstałych na skutek uszkodzeń skóry oraz naczyń krwionośnych. Niewielka ilość krwi widoczna w trakcie zabiegu świadczy o rozpoczęciu procesu aktywacji trombocytów. A śladowe ilości jej składników przedostają się do przestrzeni pozanaczyniowej, wpływając na wydzielanie cytokin.

Proces kontrolowanego uszkodzenia pozwala na opracowanie blizn, stymulację kolagenu. Dzięki temu terapia wpływa na zagęszczenie skóry oraz ujednolicenie jej kolorytu, a także eliminację zmarszczek.

Dodatkowo zabieg można rozszerzyć o działanie substancji aktywnych, dostosowanych do potrzeb skóry. Najczęściej są to koktajle na bazie kwasu hialuronowego, czynników wzrostu, witamin i antyoksydantów.

Laseroterapia i światłoterapia IPL
alt="uszkodzenia posłoneczne"
puhhha/shutterstock.com

W przypadku różnego rodzaju uszkodzeń swoje zastosowanie odnalazła również laseroterapia i światłoterapia IPL. Zabiegi laserowe wykorzystują działanie promieniowania elektromagnetycznego światła widzialnego, ultrafioletu oraz podczerwieni.

Laser charakteryzuje monochromatyczność wiązki, a więc jego określona długość. Frakcyjny laser CO2 działa na skutek kontrolowanego uszkodzenia skóry, wpływając na jej regenerację i odbudowę. Emitowane światło lasera frakcyjnego pochłaniane jest przez wodę. Dzięki temu w reakcji fototermicznej dochodzi do podgrzania wody znajdującej się w tkance.

Następnie dochodzi do odparowania wody, które uszkadza sąsiednio ułożone komórki. Rozpoczyna się proces naprawy, a także tworzenie włókien kolagenowych. Efektem zabiegu jest ujednolicona struktura skóry i wygładzenie jej porów, czy zmarszczek, poprawa elastyczności i napięcia.

Na rynku zabiegów z zakresu laseroterapii jest mnóstwo. Laser barwnikowy, rubinowy, czy neodymowy także wspomogą naprawę uszkodzeń posłonecznych.

Na rynku zabiegów z zakresu laseroterapii jest mnóstwo. Laser barwnikowy, rubinowy, czy neodymowy także wspomogą naprawę uszkodzeń posłonecznych. Lasery te wykorzystywane są do eliminacji zmian barwnikowych skóry, teleangiektazji, czy resurfacingu.

Zabieg z wykorzystaniem IPL (intensywne światło impulsowe) emituje rozproszoną wiązkę światła, prowadząc do ogrzania tkanek z uszkodzeniem całościowym lub częściowym. Docierające światło pochłaniane jest przez komórki danej tkanki, w której znajduje się defekt skórny. IPL jest rozwiązaniem dla skór naczyniowych oraz posiadających przebarwienia skórne.

Kremy z filtrem
alt="uszkodzenia posłoneczne"
adragan-stock.adobe.com

Niezależnie od zabiegów przeprowadzanych w gabinecie, czy składników aktywnych włączanych w pielęgnacji domowej najważniejszą profilaktyką uszkodzeń jest stosowanie kremów z filtrem. Poza hamowaniem dalszego rozwoju defektów krem z wysoką fotoprotekcją pozwoli na ochronę skóry.

Kremy z filtrem, inaczej filtry przeciwsłoneczne różnicuje się na fizyczne (mineralne) i chemiczne (organiczne). Zadaniem filtrów fizycznych jest odbijanie i rozpraszanie promieniowania UV. Z kolei zadaniem filtrów chemicznych jest pochłanianie promieniowania słonecznego.

Kosmetyk powinien wykazywać działanie przeciw promieniowaniu UVA oraz UVB, a wskaźnik jego ochrony przeciwsłonecznej SPF posiadać co najmniej wartość 30. Ze względu na coraz większą świadomość zalecenia są te modyfikowane. I obejmują także aplikację kremu SPF o najwyższym faktorze 50 przez cały rok. Latem, czy w ciepłe i słoneczne dni należy pamiętać aby krem był aplikowany co 2-3 godziny. Jest to również niezbędna pielęgnacja pozabiegowa.

Kremy z filtrem, inaczej filtry przeciwsłoneczne różnicuje się na fizyczne (mineralne) i chemiczne (organiczne). Zadaniem filtrów fizycznych jest odbijanie i rozpraszanie promieniowania UV. Z kolei zadaniem filtrów chemicznych jest pochłanianie promieniowania słonecznego.

Skuteczna terapia uszkodzeń jest jak najbardziej możliwa i skuteczna. W celu rozwiązania takiego problemu należy wybrać się do specjalisty, który ułoży zarówno odpowiednie terapie gabinetowe, jak i pielęgnację domową. Pozwalającą zachować efekt zabiegów na dłużej, a także ochroni skórę przed nowymi problemami skórnymi.

Anna Dziklińska

Kosmetolog. Specjalizuje się w różnego rodzaju terapiach skórnych – począwszy od trądziku różowatego po łojotokowe zapalenie skóry. Pozostałe terapie łączone, terapie healthy aging są dla niej wyzwaniem, wciąż poszukuje jak najlepszych rozwiązań w zabiegach.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify