Fale radiowe (RF), będące częścią spektrum elektromagnetycznego są używane w zabiegach estetycznych u klientów, którzy chcą dbać o młodzieńczy wygląd. Albo zgłaszają dodatkowe problemy związane z utratą elastyczności skóry, występowaniem cellulitu, czy istnieniem blizn lub rozstępów. W tym artykule wyjaśnię technologie fal radiowych oraz omówię przykłady zastosowania istniejących urządzeń dla konkretnego problemu. Skupiając się na odmładzających właściwościach fal radiowych w estetyce.
Magdalena Atta-Motte
Co ważne, często klienci oczekują zabiegów, które nie są nieprzyjemne, są niedrogie, a przy tym dają świetne, długotrwałe rezultaty. Na rynku istnieje wiele urządzeń w technologii fal radiowych, dlatego często trudno wybrać odpowiednie dla wyposażenia gabinetu.
Co znajdziesz w artykule?
Ponad 70-letnia historia
Wykorzystanie prądów elektrycznych w medycynie zostało udokumentowane niemal od czasu odkrycia samej elektryczności. Zastosowanie fal radiowych (RF) ma ponad 70-letnią historię w chirurgii jamy ustnej, okulistycznej, plastycznej i ginekologicznej. Stopniowo zaczęto stosować fale radiowe w praktyce dermatologii, kosmetologii, a obecnie zastosowanie RF nabrało rozpędu i popularności.
RF tradycyjnie wykorzystuje falę elektronów do wywołania ogrzewania tkanek w celu jej traumatyzacji, ablacji lub koagulacji. Jednak wraz z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie kriogeniki i technologii nieablacyjnych, RF jest używane do postępowania ze starzejącą się skórą.
Wraz z wprowadzeniem kriogeniki możliwe jest dostarczenie energii RF do głębokiej skóry właściwej i podskórnych warstw skóry, przy jednoczesnej ochronie naskórka. Ogrzewanie w tym obszarze, bez uszkadzania zewnętrznych warstw skóry, powoduje mikroskopijne zmiany w strukturach skóry i tkanki podskórnej. A następnie przebudowę kolagenu w ciągu mijających tygodni.
RF tradycyjnie wykorzystuje falę elektronów do wywołania ogrzewania tkanek w celu jej traumatyzacji, ablacji lub koagulacji.
Dane z Amerykańskiego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ASAPS) wskazują, że niechirurgiczne zabiegi odmładzania skóry przy udziale fal radiowych były ósmym najczęstszym niechirurgicznym zabiegiem kosmetycznym w USA w 2017 r., z 64 923 zabiegami wykonanymi w tym roku, co stanowi wzrost o 15,1% do 2016 r.
Częstotliwość radiowa
jest liczbą drgań (lub fal) na sekundę pól elektrycznych i magnetycznych w części fal radiowych widma elektromagnetycznego.
Jest to najniższa z częstotliwości promieniowania elektromagnetycznego w widmie, które samo rozciąga się od fal radiowych, mikrofal, podczerwieni, światła optycznego (światła widzialnego), ultrafioletu, promieniowania rentgenowskiego do promieni gamma.
Podając prąd zmienny (AC) lub napięcie przez antenę lub elektrodę, można generować fale elektromagnetyczne, które promieniują przez przestrzeń z prędkością światła; nazywane falami radiowymi. Częstotliwości radiowe lub fale radiowe mają długości fal od mniej niż centymetra do 100 kilometrów.
Popularnie używany codziennie prąd elektryczny, który sam w sobie jest prądem zmiennym, mógłby teoretycznie być wykorzystywany do „elektrochirurgii”.
Jednak jak większość ludzi wie, kontakt z tym rodzajem prądu elektrycznego może powodować bardzo niepożądane skutki. Takie jak porażenie prądem i niekontrolowana stymulacja nerwowo-mięśniowa (nerwów i mięśni).
Jeśli jednak częstotliwość prądu przemiennego wzrasta powyżej czasu reakcji struktur nerwowo-mięśniowych, znajdujemy zakres częstotliwości radiowych. Można je bezpiecznie stosować w praktykach medycznych/chirurgicznych.
Poprzez zastosowanie energii RF na ciele ludzkim, które może przewodzić prąd, a zatem działać jako część obwodu elektrycznego, każdy opór napotykany przez przepływ energii spowoduje wytwarzanie ciepła w miejscu o maksymalnej rezystancji.
Energia fal radiowych
jest w stanie wniknąć w głąb skóry i wpłynąć na głębszą skórę właściwą i warstwy podskórne. Powodując traumę poprzez podgrzewanie, co prowadzi do poprawy struktury tkanki podskórnej, ale z niewielką zmianą tekstury skóry. Tutaj fale radiowe wywołując traumatyzację fibroblastów oraz kurcząc włókna kolagenowo-elastynowe powodują stymulację do produkcji nowych włókien kolagenowych. Mogą też działać głębiej do tkanki podskórnej powodując efekt lipolizy.
Co jest istotne przy wykonywaniu zabiegów, to kontrolowanie temperatury podgrzewanej skóry. Dla efektów odmładzających powinna ona wynosić 39-41o C, dla efektu lipolizy powinna mieścić się w przedziale 42-45o C.
Fale radiowe wywołując traumatyzację fibroblastów oraz kurcząc włókna kolagenowo-elastynowe powodują stymulację do produkcji nowych włókien kolagenowych.
Typy urządzeń
Monopolarny lub unipolarny odnosi się do urządzenia mającego jeden biegun lub elektrodę aktywną, a drugą pasywną. W tych urządzeniach prąd przepływa przez ciało z pojedynczej elektrody (aplikatora) i spełnia maksymalną rezystancję w obszarze wokół końcówki rękojeści. Następuje tam wtedy podgrzewanie tkanki w warstwach podskórnych. Można również zastosować uziemienie lub elektrodę pasywną. Nałożoną na dolną część pleców lub brzucha klienta, aby zapewnić ścieżkę o niskiej rezystancji dla zamknięcia obwodu elektrycznego.
Przykładem urządzenia monopolarnego RF używanego do odmładzania twarzy i dostępnego w Wielkiej Brytanii jest Thermage® czy Exilis®. Systemy te są jednobiegunowymi urządzeniami o częstotliwości radiowej. Dostarczają je głęboko do tkanek skóry w celu naprężenia skóry twarzy, konturowania ciała i poprawy wyglądu cellulitu. Warto tutaj wspomnieć, że w tym przypadku terapeuta nie kontroluje głębokości ogrzewania tkanek.
Biopolar (zwane dwubiegunowymi) odnosi się do urządzenia mającego dwa bieguny lub elektrody. Przy dostarczaniu bipolarnym prąd z urządzenia płynie tylko przez tkankę, która znajduje się między dwiema elektrodami na głowicy. Elektrody te uruchamiają i uzupełniają obwód elektryczny. Stąd przy dostarczaniu bipolarnym żaden prąd nie przepływa przez resztę ciała, więc nie jest potrzebna elektroda pasywna ani uziemienie.
Przy dostarczaniu bipolarnym prąd z urządzenia płynie tylko przez tkankę, która znajduje się między dwiema elektrodami na głowicy.
Przykładem urządzenia w technologii bipolarnej jest Accent ™ używany do redukcji cellulitu, czy poprawy elastyczności skóry.
Multipolar – tutaj w jednej głowicy znajdują się elektrody, które ciągle zmieniają swoją polaryzację z negatywnej na pasywną. A prąd przepływający pomiędzy nimi ogrzewa tkankę na głębokość równą połowie odległości między elektrodami. Ta technologia pozwala na dokładną kontrolę głębokości penetracji i ogrzewania wybranej partii skóry, czy tkanki podskórnej. Tutaj przykładem są urządzenia takie jak EnydMed™, czy Venus Freeze™.
Czyste fale radiowe RF są przede wszystkim używane dla klientów z lekkim lub umiarkowanym zwiotczeniem skóry twarzy. Zwykle tych w przedziale 30 do 50 lat, o dowolnym kolorze skóry.
Urządzenia łączące inne technologie
Dla klientów z widocznymi objawami starzenia skóry lub zgłaszających dodatkowe problemy zastosowanie jedynie fal radiowych może nie przynieść założonego rezultatu. Tutaj będą potrzebne urządzenia łączące inne technologie, takie jak na przykład:
System 3D-Lipo łączy aplikatory stosowane do kriolipolizy, radiofrekwencji, kawitacji, dermologii i terapii uderzeniowej w celu uzyskania napięcia skóry, redukcji cellulitu i modelowania sylwetki.
RF mikroigłowa łączy zastosowanie fal radiowych z zabiegami mikroneedlingu. Energia dostarczana jest tu poprzez fizyczne nakłuwanie skóry i podgrzewanie warstw leżących poniżej niej dla uzyskania zwiększenia napięcia i naprężenia oraz stymulacji produkcji kolagenu.
Przykładem jest urządzenie INTRAcel ™ System frakcjonalnego RF. INTRAcel składa się z układu Fractional RF Microneedle ™ (FRM), który wspomaga odmładzanie skóry, a także leczy trądzik. Zapewnia niechirurgiczny lifting twarzy, redukuje duże pory i blizny potrądzikowe poprzez zmienną moc radiową i mikronakłuwanie.
ProMax Lipo to połączone urządzenie o częstotliwości radiowej, kawitacji ultradźwiękowej. A także urządzenie do masażu próżniowego do napinania skóry twarzy i modelowania sylwetki.
Venus Concept
dysponuje urządzeniami takimi jak Venus Freeze ™, Venus Legacy™, Venus Viva ™, Venus Versa™. W każdym z nich RF połączone są z pulsacyjnym polem elektromagnetycznym (PEMF) w technologii (MP)2. Venus Legacy ™ dodatkowo zawiera technologię próżniową dla konturowania ciała i leczenia cellulitu.
Urządzenie Venus Viva ™ wyposażone jest w NanoFrekwencję Multioplarną (NFRF), która działa na zasadzie wybiórczej ablacji i koagulacji. Może być stosowana na dowolną część ciała w przypadku: blizn, rozstępów, trądziku różowatego, dyschromii, czy głębokich zmarszczek i resurfacingu całej powierzchni.
NFRF to technologia łącząca fale radiowe z aplikacją energii za pomocą małych wypustek. Fizycznie nie nakłuwają one skóry, a wytwarzane ciepło powoduje ablację i koagulację na głębokość do 500 mikronów. Venus Versa ™ oprócz (MP)2 zawiera głowice IPL, które mogą być stosowane dla fotoodmładzania skóry, czy też usuwania zbędnego owłosienia.
Przedstawione urządzenia RF pozwalają praktykom na dobór technologii dla zaspokajania rosnących potrzeb klientów. Którzy chcą dbać o wygląd skóry lub borykają się z istniejącymi mankamentami takimi jak cellulit, blizny, rozstępy, czy zmiany barwnikowe. A chcą wybierać zabiegi nieinwazyjne z krótkim czasem rekonwalescencji. Zrozumienie technologii jest w tym przypadku kluczowe dla zapewnienia jak najlepszych rezultatów zabiegowych przy jednoczesnym bezpieczeństwie klientów.
UWAGA! Omawiane powyżej urządzenia mogą być stosowane wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od charakterystyki wskazań danego pacjenta. Informacje o przeciwwskazaniach i ryzyku związanym z używaniem danego wyrobu zgodnie z jego przewidzianym zastosowaniem znajdziesz na stronie producenta.
Zdjęcia pochodzą od autorki
Magdalena Atta-Motte
Wieloletni praktyk, międzynarodowa trenerka ucząca dla jednostek edukacyjnych w Wielkiej Brytanii, specjalistka w zabiegach high-tech ze szczególnym zainteresowaniem dotyczącym laserów. Członkini British Medical Laser Association, The Society of Cosmetic Scientists, National Association of Medical Device Educators and Trainers, doradczyni w Royal Society of Public Health w Wielkiej Brytanii. Autorka prac badawczych i artykułów dotyczących laserów, nagradzanych na międzynarodowych konferencjach i kongresach w dziedzinie kosmetologii, dermatologii.