Dermatic.pl Aesthetic Business

Najlepsze zabiegi na przebarwienia skóry

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty
Naturalnym barwnikiem określającym kolor skóry jest melanina, którą organizm wydziela by chronić skórę przed promieniami UV. I która pozwala uzyskać opaleniznę. Zaburzenia pigmentacji są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem melaniny. Powoduje to przebarwienia (ciemne plamy) lub odbarwienia skóry (jaśniejsze plamy). W tym ostatnim przypadku mowa na ogół o chorobach, jak np. bielactwo nabyte (vitiligo) lub albinizm.

Paulina Choczaj

Przyczyny przebarwień
alt="zabiegi na przebarwienia"
doroguzenda-stock.adobe.com

Przebarwienia na skórze powstają, gdy w niektórych miejscach znajduje się za dużo lub za mało komórek wytwarzających melaninę. Syntezę barwnika intensywnie pobudzają promienie ultrafioletowe. Dlatego przebarwienia pojawiają się najczęściej pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce. Warto również podkreślić, że niektóre czynniki zwiększają wrażliwość na promienie UV, co przyczynia się do szybszego pojawienia się plam na ciele.

Jedną z przyczyn ich powstawania są zmiany hormonalne, które mogą być związane m.in. z ciążą, dysfunkcjami tarczycy (nadczynność), menopauzą oraz niewydolnością nadnerczy. Ponadto, często występują także przebarwienia polekowe, które wynikają ze stosowania antykoncepcji, antybiotyków tetracykliny oraz kortykosteroidów.

Przebarwienia na skórze powstają, gdy w niektórych miejscach znajduje się za dużo lub za mało komórek wytwarzających melaninę.

Nierzadko występują także zmiany pozapalne, do których zalicza się przebarwienia po trądziku, urazy skórne, wysypki itp. Tego typu zmiany skórne mogą pojawiać się także pod wpływem substancji fotouczulających zawartych np. w perfumach, kosmetykach i lekach.

W gabinetach kosmetologicznych, czy medycyny estetycznej jest bardzo dużo zabiegów niwelujących przebarwienia. Bardzo wysoką skuteczność mają między innymi

zabiegi laserowe.

W miejscach działania lasera skóra całkowicie się odnawia, dzięki czemu uzyskujemy same pozytywne efekty – tzw. resurfacing. Oznacza to jednoczasowe wyrównanie kolorytu, wygładzenie faktury, rozjaśnienie przebarwień, zwężenie porów. A także likwidację drobnych zmarszczek.

Laser frakcyjny tworzy na skórze siatkę punktów, w których działa, stymulując ją do odbudowy i regeneracji poprzez – uogólniając – ciepło, bądź odparowywanie wody. W czasie zabiegu do skóry pacjenta przykładany jest specjalny skaner, który pozwala przenikać światłu w głąb. Dzięki siatce punktów pobudza się zawsze tylko część skóry, resztę pozostawiając nienaruszoną. Przyspiesza to proces rekonwalescencji i pozwala na kontrolowaną terapię skóry. W zależności od kondycji skóry można przewidzieć czy zabieg może być wykonany jednorazowo, czy w serii.

alt="zabiegi na przebarwienia"
Ihor Bulyhin/shutterstock.com

Jakie są zalety laserowego usuwania przebarwień? Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza i najwygodniejsza metoda ich leczenia. Zabieg ten z reguły nie wiąże się z koniecznością przerwy w codziennej aktywności.

Nie jest obojętne jakim laserem usuwane są przebarwienia. A ze względu na fakt, że leczenie przebarwień nie zawsze jest łatwe, niezbędne jest czasami zastosowanie różnych technik laserowych.

Laserami służącymi do usuwania przebarwień są np.:

  • laser Nordlys
  • laser pikosekundowy PICOcare 450
  • I2PL Ellipse
  • nieablacyjne lasery frakcyjne, takie jak Fraxel i FRAX1550

Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza i najwygodniejsza metoda ich leczenia. Zabieg ten z reguły nie wiąże się z koniecznością przerwy w codziennej aktywności.

Mezoterapia mikroigłowa

Alternatywą dla laserów są zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Dermapen. Polega na automatycznym nakłuwaniu skóry za pomocą mikroigieł. Jednocześnie w głąb skóry zostają wprowadzone substancje odżywcze, głównie witaminy i mikroelementy. Takie działanie stymuluje produkcję kolagenu oraz uruchamia procesy naprawcze skóry, co prowadzi do jej odbudowy. Mezoterapia mikroigłowa w znacznym stopniu redukuje lub całkowicie usuwa blizny oraz przebarwienia.

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się drobne krwiaki lub obrzęk. Natomiast w ciągu kilku dni po nakłuwaniu naskórek zacznie się złuszczać i regenerować.

Mezoterapia mikroigłowa bardzo dobrze usuwa przebarwienia na skórze poprzez pobudzenie jej do regeneracji i odbudowy. Mikronakłuwanie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co w znacznym stopniu zagęszcza skórę i poprawia jej strukturę. Reguluje także proces melanogenezy, przyczyniając się do ujednolicenia kolorytu skóry.

Pierwsze efekty redukcji przebarwień można zobaczyć po kilku tygodniach od zabiegu. Najczęściej do całkowitego wyeliminowania blizn i przebarwień potrzebna jest cała seria. Zdarza się jednak, że u niektórych osób zadowalające efekty widać już po pierwszym zabiegu.

Alternatywą dla laserów są zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Dermapen. Polega na automatycznym nakłuwaniu skóry za pomocą mikroigieł. Jednocześnie w głąb skóry zostają wprowadzone substancje odżywcze, głównie witaminy i mikroelementy.

Bardzo dobre rezultaty przynosi połączenie tego zabiegu z osoczem bogatopłytkowym. W tym przypadku substancją wprowadzaną w głąb skóry jest osocze pozyskane z krwi pacjenta, które stymuluje wydzielanie czynników wzrostu i produkcję nowych komórek.

Właściwości osocza bogatopłytkowego sprawdzą się w walce z wieloma problemami: zmarszczkami, bliznamiprzebarwieniami, rozstępami, czy łysieniem. Ponadto zabieg mezoterapii mikroigłowej z osoczem bogatopłytkowym można wykonywać prewencyjnie. Czyli wtedy, kiedy nie mamy żadnych widocznych problemów ze skórą, ponieważ korzystnie wpływa na jej odbudowę i regenerację.

Radiofrekwencja mikroigłowa

jest połączeniem dwóch technik: radiofrekwencji oraz mikronakłuwania. Radiofrekwencja to działanie na skórę falą elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, która poprzez ogrzewanie tkanki stymuluje jej regenerację. Ciepło powoduje obkurczanie włókien kolagenowych, a także indukuje procesy tworzenia nowego kolagenu.

Mikronakłuwanie to z kolei działanie na skórę mikroigłami, które uszkadzając mechanicznie tkankę pobudzają jej regenerację. Połączenie obu wymienionych technik pozwala na osiągnięcie lepszych efektów niż w przypadku stosowania każdej z tych metod osobno.

Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala dokładnie określić zakres zabiegu poprzez nakłucie skóry na pożądaną głębokość, nawet do 3,5 mm.

W radiofrekwencji mikroigłowej dokładnie regulujemy nie tylko zasięg zabiegu, ale również czas oraz intensywność nagrzewania tkanek.

Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala dokładnie określić zakres zabiegu poprzez nakłucie skóry na pożądaną głębokość, nawet do 3,5 mm. W zabiegu tym dokładnie regulujemy nie tylko zasięg zabiegu, ale również czas oraz intensywność nagrzewania tkanek.

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykonywany jest za pomocą głowicy wyposażonej w 49 mikroigieł oraz zdolnej do emisji promieniowania elektromagnetycznego. Zabieg polega na wprowadzeniu mikroigieł na pożądaną głębokość skóry (od 0,5 do 3,5 mm), a następnie wyzwoleniu promieniowania elektromagnetycznego z głowicy.

Energia promieniowania penetruje w głąb skóry, nagrzewając tkanki. Dochodzi do częściowego uszkodzenia struktury skóry, co stymuluje proces regeneracji i powstawania nowej, młodej tkanki o prawidłowej budowie.

Pierwsze efekty widoczne są już bezpośrednio po zabiegu. Na skutek obkurczenia włókien kolagenowych skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Na pełen efekt trzeba jednak poczekać kolejne kilka tygodni. W tym czasie w skórze zachodzi proces tworzenia nowego kolagenu, skręcania i zagęszczania jego włókien oraz powstawania pomiędzy nimi nowych połączeń.

Zalety opisywanej metody to mała inwazyjność, duża skuteczność, małe ryzyko powikłań oraz krótki czas rekonwalescencji. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej można wykonywać przez cały rok.

Daje to tej metodzie przewagę nad zabiegami z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, które wykonuje się tylko w okresie od jesieni do wiosny, ze względu na zbyt silne promieniowanie słoneczne w porze letniej.

Mezoterapia
alt="zabiegi na przebarwienia"
sruilk/shutterstock.com

O zbawiennym dla skóry działaniu mezoterapii nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Jest ona wciąż jednym z najchętniej wybieranych zabiegów. Warto wspomóc się nią również w leczeniu przebarwień. Mezoterapia na przebarwienia skóry nie zastąpi wprawdzie takich zabiegów jak peelingi chemiczne, czy laseroterapia, ale stanowi ich doskonałe uzupełnienie.

Jest bowiem bardzo skuteczna w zapobieganiu nawrotom plam barwnikowych. Warto zastosować ją prewencyjnie na przykład przed urlopem. W połączeniu z filtrem SPF stanowi doskonałą ochronę przed słońcem.

Działanie mezoterapii igłowej jest dwojakie. Z jednej strony mikro urazy skóry mobilizują organizm do szybkiego uruchomienia samoistnych procesów naprawczych. Z drugiej działają zaaplikowane skórze preparaty.

Mezoterapia na przebarwienia skóry nie zastąpi wprawdzie takich zabiegów jak peelingi chemiczne, czy laseroterapia, ale stanowi ich doskonałe uzupełnienie. Jest bowiem bardzo skuteczna w zapobieganiu nawrotom plam barwnikowych.

Najczęściej ich składnikami są: kwas hialuronowy, utrzymujący elastyczność i odpowiednie napięcie skóry, wspomagająca spalanie tłuszczu kofeina, działający antycellulitowo wyciąg z karczocha. A także biotyna, mająca właściwości przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe. Do wspomagania leczenia przebarwień można stosować także koktajle z peptydami, czy arbutyną.

W leczeniu depigmentacyjnym twarzy, szyi i dekoltu doskonale sprawdza się preparat Venome Meso Antiox. Najczęściej stosuje się go w terapii:

  • skóry uszkodzonej słońcem,
  • melasmie i chloasmie,
  • do osiągnięcia efektu wybielania skóry,
  • w regulowaniu koloru skóry.
Peeling chemiczny

bazuje najczęściej na chemicznych kwasach typu:

  • AHA (alfa-hydroksykwasy) – peeling chemiczny z wykorzystaniem tych kwasów polecany jest osobom z cerą suchą i zniszczoną;
  • BHA (beta-hydroksykwasy) – peeling chemiczny, w którym stosuje się np. kwas salicylowy, retinol lub kwas glikolowy; dogłębnie oczyszcza pory i pomaga w walce z trądzikiem. To najmniej inwazyjny rodzaj peelingu chemicznego polecany przy skórze trądzikowej;
  • TCA (kwas trójchlorooctowy) – peeling chemiczny z jego wykorzystaniem pomaga w walce z przebarwieniami, plamami i zmarszczkami. Poleca się go do skóry trądzikowej i łojotokowej. Pozwala usuwać także brodawki i kurzajki;
  • kwas migdałowy – doskonały do złuszczania skóry trądzikowej, naczynkowej, skłonnej do stanów zapalnych i przebarwień;
  • kwas glikolowy – pomaga w regulacji wydzielania sebum, redukcji blizn potrądzikowych, wygładzenia i rozjaśnienia skóry;
  • kwas pirogronowy – pozwala spłycić zmarszczki, dlatego polecany jest do złuszczania skóry dojrzałej, pozbawionej elastyczności;
  • retinol – peeling chemiczny, w którym wykorzystuje się ten kwas sprawdza się w odbudowie włókien kolagenowych, regeneracji skóry i wygładzeniu zmarszczek;
  • fenol – skuteczny w walce z przebarwieniami;
  • kwas azelainowy – dedykowany skórze wrażliwej, która nie może być poddana innemu peelingowi chemicznemu. Wskazany szczególnie w walce z trądzikiem różowatym, łuszczycą, czy problemami pigmentacyjnymi.
alt="zabiegi na przebarwienia"
Sylwia-stock.adobe.com

W zależności od rodzaju wybranej metody peeling chemiczny można podzielić na trzy kategorie:

  • powierzchniowy chemiczny – działa jedynie na zrogowaciałą warstwę naskórka, pomaga pozbyć się przebarwień, wspomaga walkę z trądzikiem i poprawia ogólną kondycję skóry;
  • średnio głęboki chemiczny – walczy z głębszymi przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi oraz głębokimi zmarszczkami;
  • chemiczny głęboki – korzysta z najsilniej działających substancji chemicznych. Skutecznie radzi sobie z bliznami i głęboki zmarszczkami.

Skuteczność peelingu chemicznego zależeć będzie od wielu czynników – formuły i rodzaju substancji, stężenia, czasu ekspozycji na skórę oraz fototypu i grubości skóry.

Peeling chemiczny sprawdzi się w walce z przebarwieniami oraz trądzikiem, pozwoli zniwelować blizny oraz spłycić zmarszczki. Dodatkowo zrewitalizuje i poprawi napięcie skóry, pobudzając produkcję kolagenu.

Brak lub nadmiar melaniny w organizmie

Przebarwienia na skórze to skutek braku lub nadmiaru produkcji melaniny w organizmie, naturalnego pigmentu powstającego w procesie melanogenezy. Barwnik chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ale w niektórych miejscach może znajdować się zbyt dużo lub za mało komórek, które wytwarzają melaninę. Przebarwienia na skórze powstają najczęściej wtedy, gdy przesadzimy z opalaniem. Jednak mogą pojawić się również na skutek przyjmowania niektórych leków, czy stosowania kosmetyków fotouczulających, w trakcie kuracji hormonalnej oraz w okresie ciąży.

Najskuteczniejszy peeling chemiczny na przebarwienia to Cosmelan oraz jego nowsza wersja – Dermamelan. To profesjonalne zabiegi, które wykorzystują arbutynę, retinol oraz kwasy: askorbinowy, kojowy i fitowy. Doskonale radzą sobie nawet z głębokimi przebarwieniami w skórze, a ich skuteczność dochodzi nawet do 95 proc.!

Najskuteczniejszy peeling chemiczny na przebarwienia to Cosmelan oraz jego nowsza wersja – Dermamelan. To profesjonalne zabiegi, które wykorzystują arbutynę, retinol oraz kwasy: askorbinowy, kojowy i fitowy. Doskonale radzą sobie nawet z głębokimi przebarwieniami w skórze.

Cosmelan zmniejsza także produkcję melaniny, dlatego nie dochodzi do powstawania nowych przebarwień. Dermamelan to najnowsza wersja tego peelingu chemicznego. A w jego składzie znaleźć można dodatkowo kwas salicylowy, który doskonale sprawdza się przy skórze łojotokowej. Peeling chemiczny poradzi sobie zarówno z przebarwieniami posłonecznymi, jak i tymi o podłożu hormonalnym.

Łączenie wymienionych zabiegów w ramach jednej terapii gwarantuje synergistyczny efekt. Skuteczną redukcję przebarwień, a także przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Dzięki temu skóra odzyskuje równomierny koloryt, ulega kompleksowemu odmłodzeniu. A rekonwalescencja po zabiegu przebiega znacznie sprawniej.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify