Dermatic.pl Aesthetic Business

Rozszerzone pory i zaskórniki – jak temu zaradzić? (cz. II)

nawilżenie venome 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty
Peelingi chemiczne bardzo dobrze radzą sobie w niwelowaniu zaskórników i zwężają pory. Nie można pominąć Retinolu. Skuteczną metodą na rozszerzone pory są lasery.

Paulina Choczaj

Część I artykułu – kliknij TUTAJ.

Peeling kwasem TCA; Kwas trójchlorooctowy TCA jest pochodną kwasu octowego. W zależności od stężenia powoduje złuszczanie się naskórka, które przygotowuje skórę do rewitalizacji i pomaga w odnowie kolagenu. Celem zabiegu jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej.

Jak działa peeling TCA?
alt="pory"
Liliia-stock.adobe.com

Zabieg polega na aplikacji kilku warstw roztworu kwasu trójchlorooctowego w celu sprowokowania kontrolowanego oparzenia chemicznego. W związku z czym dochodzi do głębokiego złuszczenia naskórka.

Ten typ peelingu polecany jest dla cery tłustej, łojotokowej, ze zmianami trądzikowymi lub potrądzikowymi. Można go stosować prawie na każdej części ciała.

Można go stosować na takie problemy, jak:

 • przebarwienia, kurzajki, brodawki
 • plamy starcze, plamy słoneczne
 • zmarszczki powierzchniowe
 • blizny potrądzikowe, rozstępy
 • zrogowaciałą skórę
 • trądzik grudkowo-krostny
 • zwiotczałą skórę, zmarszczki

Peeling TCA polega na aplikacji kilku warstw roztworu kwasu trójchlorooctowego w celu sprowokowania kontrolowanego oparzenia chemicznego. W związku z czym dochodzi do głębokiego złuszczenia naskórka. Ten typ peelingu polecany jest dla cery tłustej, łojotokowej, ze zmianami trądzikowymi lub potrądzikowymi.

Kwas pirogronowy

Właściwości i działanie:

 • keratolityczne – złuszczające naskórek, dzięki temu rozjaśnia przebarwienia;
 • komedolityczne – przeciwzaskórnikowe, skutecznie redukuje zaskórniki;
 • sebostatyczne – zmniejsza i reguluje wydzielanie sebum skóry;
 • antybakteryjne – obniża pH skóry;
 • nawilżające i dermoplastyczne – stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, redukcja zmarszczek, blizn.

Najczęściej pracuję z kwasem pirogronowym 45% pH=1.0 i 55% pH=0.8.Kwas pirogronowy ma mniejszą cząsteczkę niż kwas mlekowy – penetruje głębiej i działa intensywniej. Powyżej 50% ma bardzo silne działanie i szybciej penetruje skórę. Kwas pirogronowy stopniowo przekształca się w kwas mlekowy. To powoduje przedłużone działanie w skórze i wydłuża aktywny okres biostymulacji. Skóra po zabiegu jest lekko bądź mocniej zaczerwieniona.

Hydroksykwasy AHA i BHA

Kwas glikolowy (glycolic acid) należy do grupy alfa hydroksykwasów, powszechnie znanych jako kwasy AHA.

Poprawia kondycję skóry w każdym wieku. Efektywność peelingu kwasem glikolowym zależy od zastosowania przez kosmetologa odpowiedniego stężenia. Kosmetolog dobiera stężenie w zależności od rodzaju skóry, charakteru zaburzenia i oczekiwanego efektu.

W stężeniu 15% kwas glikolowy ma silne działanie nawilżające oraz wspomagające odnowę i regenerację skóry właściwej poprzez pobudzenie aktywności fibroblastów. Stężenie 20%-35% oprócz działania nawilżającego i oczyszczającego skórę (np. trądzikową) daje również efekt płytkiego peelingu. Wysokie stężenie (50% i więcej) złuszcza drobnopłatkowo, a także silnie pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwe.

Kwas salicylowy jest beta hydroksykwasem rozpuszczalnym w tłuszczach wyodrębnionym pierwotnie z kory wierzby. Posiada właściwości przeciwzapalne podobne do aspiryny ze względu na pokrewną strukturę obu substancji. Zaś zdolności przenikania przez warstwę sebum odróżniają go od alfa hydroksykwasów działających powierzchownie. Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego tak łatwo przenika przez sebum i oczyszcza nawet bardzo tłustą i zanieczyszczoną skórę.

Peeling kwasem salicylowym działa wspomagająco w leczeniu trądziku i redukcji łojotoku. Kwas salicylowy charakteryzują właściwości złuszczające oraz redukujące aktywność gruczołów łojowych. Skóra po zabiegu ma ładniejszy koloryt i strukturę. Kwas salicylowy pomaga redukować drobne blizny, przez co skóra wygląda dużo ładniej i świeżej.

Nie można pominąć Retinolu, który słynie ze swych wszechstronnych właściwości. Nie może być zatem pominięty w kuracjach przeciwtrądzikowych. Oprócz działania odmładzającego i przeciwzmarszczkowego, również zwalcza trądzik oraz redukuje przebarwienia. Złuszczając naskórek, odblokowuje pory oraz wygładza strukturę skóry. Optymalizuje rogowacenie oraz przyspiesza odnowę komórkową.

Biorepeel

Faza hydrofilowa (żółta) zawiera wiele składników takich jak:

• kwas trójchlorooctowy 35%

• kwas laktobionowy

• kwas salicylowy

• kwas winowy, kwas cytrynowy

• witaminy: C i B2

• glicyna, prolina, hydroksyprolina, arginina

• kwas gamma-aminomasłowy

Faza lipofilowa (niebieska) zawiera w swoim składzie skwalen i mirystynian izopropylu, które mają za zadanie ochraniać warstwę hydrofilową przed utlenianiem oraz stabilizują formulację preparatu.

Zabieg dedykowany jest w przypadku skór starzejący się, z foto uszkodzeniami, a także narażonych na działanie zanieczyszczeń środowiskowych. Preparat ma za zadanie stymulować proces odbudowy i regeneracji skóry, a także przywrócić prawidłową równowagę skórze. Biorepeel polecany jest także osobom młodym z tendencją do powstawania zmian trądzikowych oraz trądzikiem aktywnym, zaskórnikami, bliznami, a także z drobnymi zmarszczkami. Peeling ten nie wyłącza z codziennych aktywności oraz nie powoduje mocnego złuszczania skóry.

PRX-T33

To mieszanka kwasu trójchlorooctowego (TCA) oraz nadtlenku wodoru (H₂O₂ – woda utleniona) przeznaczona do zabiegów nieablacyjnej stymulacji chemicznej skóry właściwej i jej biorewitalizacji bez użycia igieł.

TCA 33% – bez uszkodzenia skóry, stymuluje czynniki wzrostu fibroblastów, które dzięki H₂O₂ mają większe powinowactwo do specyficznych receptorów.

Kwas kojowy 5% i H₂O₂ – mają działanie rozjaśniające.

alt="pory"
Ekaterina-stock.adobe.com

Wskazania ogólne do zastosowania:

 • leczenie trądziku – szczególnie skuteczne w połączeniu z ledami medycznymi,
 • utrata napięcia skóry twarzy i ciała, można łączyć z laserem erbowo-yagowym
 • zmarszczki
 • utrata świetlistości skóry
 • skóra szara, zmęczona
 • zaznaczone cechy fotostarzenia skóry
 • ujędrnienie skóry dekoltu
 • blizny zanikowe w tym blizny potrądzikowe
 • rozstępy
 • terapia wspomagająca leczenie melasmy i hiperpigmentacji skóry

PRX-T33 to mieszankakwasu trójchlorooctowego (TCA) oraz nadtlenku wodoru (H₂O₂ – woda utleniona) przeznaczona do zabiegów nieablacyjnej stymulacji chemicznej skóry właściwej i jej biorewitalizacji bez użycia igieł.

Zabieg Dermapenem

jest także popularnym zabiegiem na rozszerzone pory. Z powodzeniem stosuje się go także na wygładzenie zmarszczek, usuwanie cieni pod oczami, rozstępy, czy poprawienie elastyczności skóry. Zadaniem zabiegu Dermapen jest pobudzenie skóry do tworzenia nowego kolagenu.

Zabieg polega na wykonywaniu mikronakłuć, zapewniając natychmiastowe efekty i gwarantując powrót do normalnego życia bez konieczności rekonwalescencji. Dla zwiększenia efektów stosuje się dermapen np. z osoczem bogatopłytkowym.

Kolejnym z zabiegów na rozszerzone pory jest

radiofrekwencja mikroigłowa.

Zabieg wykonywany jest za pomocą głowicy, składającej się z 49 mikroigieł, które w kontrolowany sposób są wprowadzane pod skórę na głębokość od 0,5 do 3,5 mm. Podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej wyzwalane jest promieniowanie elektromagnetyczne, które nagrzewa tkanki.

Efektem jest uszkodzenie struktury skóry, które pobudza regenerację i powstawanie nowej tkanki. Pacjent znieczulany jest kremem. A po zabiegu podaje mu się serum rewitalizujące, które przyspiesza odbudowę tkanek. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej przynosi natychmiastowe efekty. Prowadząc do uelastycznienia skóry, pozbycia się rozszerzonych porów i wytworzenia nowego kolagenu.

Osocze bogatopłytkowe

pozyskiwane z krwi autologicznej (własnej pacjenta). Osocze jest roztworem wielu białek i soli mineralnych, w którym jest skoncentrowana bardzo duża ilość płytek krwi zawieszonych w małej objętości osocza. Proces otrzymania osocza bogatopłytkowego polega na pobraniu krwi i odwirowaniu jej co skutkuje oddzieleniem elementów morfotycznych krwi. Oddzielone osocze bogatopłytkowe wiąże w sobie więcej płytek krwi z czynnikami wzrostu GF, dzięki którym dochodzi do regeneracji tkanek.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego silnie stymulują procesy gojenia, syntezę kolagenu, czy fibroblastów. W medycynie estetycznej najczęściej wykorzystywane przy przyśpieszeniu gojenia się ran, niwelowaniu blizn potrądzikowych. Swój udział też ma w naprawieniu procesów komórkowych, poprawia elastyczność i nawilżenie skóry. Zabieg nosi nazwę tzw. wampirzego liftingu. Osocze podawane jest za pomocą mezoterapii igłowej w postaci mikrodepozytów.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego silnie stymulują procesy gojenia, syntezę kolagenu, czy fibroblastów. W medycynie estetycznej najczęściej wykorzystywane przy przyśpieszeniu gojenia się ran, niwelowaniu blizn potrądzikowych.

Mezoterapia igłowa

Inaczej śródskórne i podskórne podanie preparatów dobranych odpowiednio do pożądanych efektów. Najczęściej wybiera się formę podawania preparatów w postaci pozostawienia depozytów.

Mezoterapia jest świetnym rozwiązaniem do zabiegów m.in skóry trądzikowej. Pomaga zniwelować powstałe blizny na skórze (oczywiście po zakończonym leczeniu) bez występowania aktywnych stanów zapalnych. Dodatkowo doskonale wpływa na jej wygląd i pracę, a szczególnie na wygładzenie struktury skóry.

Mezoterapia igłowa ma dwutorowe działanie, ponieważ poprzez samo nakłucie i kontrolowane uszkodzenie prowokujemy ją do natychmiastowych reakcji naprawczych, zwiększonej pracy. A drugim etapem jest pozostawienie i podanie wybranej substancji aktywnej podskórnie.

Skuteczną metodą na rozszerzone pory są lasery.

Laser frakcyjny CO₂ – zabieg doprowadza do odparowania naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Pobudza ją do produkcji kolagenu i elastyny, zmusza skórę do odbudowy i samoregeneracji, przez co jej struktura ulega kompletnemu remodelingowi. Zniszczone zostają nadreaktywne gruczoły łojowe, a w efekcie mamy zminimalizowaną i wyregulowaną produkcje sebum.

Laserowy resurfacing skóry to jedna z najpopularniejszych metod odmładzania i odbudowy skóry. Zabieg ten wykonywany jest np. za pomocą nowoczesnego lasera frakcyjnego Harmony XL iPixel, który emituje do komórek wiązki światła. Nowa technologia, która wykorzystuje laser iPixel polega na zastąpieniu jednej wiązki laserowej zespołem kilkudziesięciu mikrowiązek.

Laser został tak skonstruowany, aby doprowadzić do powstania zespołu mikrourazów termalnych. Nie naruszając przy tym zdrowych komórek skóry. Nienaruszona skóra powoduje, że gojenie po zabiegu przebiega niezwykle szybko.

Laserowa redukcja rozszerzonych porów to bardzo skuteczna i precyzyjna metoda usuwania wierzchniej warstwy skóry. Z tego względu tego typu zabiegi cieszą się dużą popularnością. Użycie lasera na pory pozwala na zwężenie i zmniejszenie ich widoczności.

Zabiegi łączone

stosowane są coraz częściej w najnowocześniejszych gabinetach. Zabiegi takie łączą nowoczesne technologie z naturalnym procesem regeneracji skóry. W kosmetologii korzysta się z nich w celu wzmocnienia spodziewanego efektu. Najczęściej łączy się ze sobą zabiegi, które przynoszą podobne efekty. Połączenie kilku bezpiecznych i sprawdzonych metod daje dużo większe spektrum możliwości zabiegowych oraz lepiej widoczne efekty zabiegu.

Ustalenie terapii zabiegowych powinno być poprzedzone indywidualną rozmową z klientem, wysłuchaniem jego problemu, oczekiwań, przeprowadzeniem wywiadu w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Osoby z tendencją do występowania rozszerzonych porów odniosą kolosalne korzyści ze stosowania toników z kwasami AHA i BHA, byle nie za często.

Nie można pominąć Retinolu, który słynie ze swych wszechstronnych właściwości. Nie może być zatem pominięty w kuracjach przeciwtrądzikowych. Oprócz działania odmładzającego i przeciwzmarszczkowego, również zwalcza trądzik oraz redukuje przebarwienia.

Kolejnym, skutecznym w walce z wymienionym problemem związkiem chemicznym jest retinol i jego pochodne. I znów, z umiarem – powoli budujemy tolerancję cery na kosmetyki, stopniowo zwiększając stężenie retinolu. Osoby z wrażliwymi cerami również mogą stosować retinol i jego pochodne. Ale raczej powinny zostać przy preparatach z mniejszą zawartością tego składnika.

Dużą rolę pełni odbudowanie bariery hydrolipidowej skóry – osobom o cerach z rozszerzonymi porami polecam testowanie kosmetyków ze skwalenem.

Domowa pielęgnacja cery

powinna być oparta przede wszystkim na regularnym i precyzyjnym oczyszczaniu skóry żelem do mycia twarzy, zawierającym kwas salicylowy lub glikolowy. Ważne jest także wyeliminowanie kosmetyków zawierających mydło lub SLS. Do demakijażu sprawdzi się woda termalna, a toniki matujące dogłębnie oczyszczą i obkurczą rozszerzone pory oraz zapewnią skórze odpowiednie pH.

alt=""
Robert Przybysz-stock.adobe.com

Przynajmniej raz w tygodniu warto również aplikować na skórę maseczkę oczyszczającą. Przykładowo maseczka z ogórka doskonale tonizuje, ściąga, nawilża i odświeża skórę. Z kolei zielona glinka wchłonie nieczystości i nadmiar tłuszczu, zapobiegając rozwojowi drobnoustrojów.

 • kwas azelainowy
 • kwas salicylowy
 • kwas migdałowy
 • kwas glikolowy
 • retinol
 • srebro koloidalne
 • drożdże
 • olejek z drzewa herbacianego

Domowa pielęgnacja cery powinna być oparta przede wszystkim na regularnym i precyzyjnym oczyszczaniu skóry żelem do mycia twarzy, zawierającym kwas salicylowy lub glikolowy. Ważne jest także wyeliminowanie kosmetyków zawierających mydło lub SLS.

UWAGA! Omawiane powyżej produkty mogą być stosowane wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych. Informacje o przeciwwskazaniach związanym z używaniem danego wyrobu zgodnie z jego przewidzianym zastosowaniem znajdziesz klikając w nazwę konkretnego produktu.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Facebook Instagram Youtube Spotify