Dermatic.pl Aesthetic Business

Plastyka powiek – metody, wskazania, oczekiwania

, ten tekst przeczytasz w: 8 minuty
„Zmarszcz fałd skóry powieki dwoma palcami lub unieś ją hakiem i połóż fałd między dwoma drewnianymi drążkami lub prętami tak długimi jak powieka i tak szerokimi jak lancet. Zwiąż ich końce bardzo ściśle. Skóra między tymi małymi kawałkami drewna, pozbawiona odżywiania, umrze w ciągu około dziesięciu dni, zamknięta skóra odpadnie, nie pozostawiając blizn.” 

Tadhkira , Ali ibi Isa z Bagdadu (AD 940-1010) 

lek. med. Oskar Sleiman 

Od ponad 2000 lat zabiegi na powiekach podlegają ciągłemu rozwojowi. Określenie blefaroplastyka (gr. blepharon – powieka, plastos – ukształtowany) zostało oficjalnie użyte po raz pierwszy w 1818 roku przez Von Graefe. Wiele osiągnięć w chirurgii okuloplastycznej jest zależne od postępu technologicznego. 

Należy połączyć wiele aspektów

Współcześnie zabiegi okolic oczu dzięki udoskonaleniu technik operacyjnych i sprzętu wiążą się z bardzo dobrymi wynikami. I odpowiednio kontrolowanym ryzykiem niepożądanych zakażeń. Aby osiągnąć zoptymalizowane wyniki w chirurgii powiek należy połączyć wiele aspektów, zarówno chirurgii plastycznej jak i okulistyki. Zabiegi na aparacie ochronnym oczu dzięki prawidłowemu zrozumieniu procesów starzenia się tych okolic wraz z naciskiem na precyzje estetyczną, zagwarantują nam doskonałe efekty. 

Opadające powieki często dotyczą także młodszych kobiet, u których taka, a nie inna budowa powieki jest wynikiem cech anatomicznych.

alt="plastyka powiek"
vicu9-stock.adobe.com

Na rynku dostępnych jest wiele metod, które pozwolą nam pozbyć się problemu z opadającą skórą powiek. Zabiegi w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają na celu przywrócenie pięknego i idealnego wyglądu powiek. Opadające powieki są problemem nie tylko kobiet w dojrzałym wieku.

Często dotyczy to także młodszych kobiet, u których taka, a nie inna budowa powieki jest wynikiem cech anatomicznych. W dobie, w której dużą uwagę zwracamy na piękno i idealny wygląd często jest to rozwiązanie również dla mężczyzn

Kluczowe jest dobranie odpowiedniej metody przez wzgląd na to, iż opadająca skóra powiek może wynikać z różnych przyczyn. Dlatego też właśnie warto jest odpowiednio dobrać metodę postępowania. Metodę dobiera się do konkretnego problemu pacjenta, nie odwrotnie.

Możliwości poprawy wyglądu tej okolicy dyktowane są przez takie czynniki jak specyficzna anatomia regionu oczu, duża wrażliwość oraz występująca w tej okolicy cienka skóra. W tym przypadku do wyboru mamy: zastrzyki toksyną botulinową (toksyna botulinowa typu A), radiofrekwencję mikroigłową, laser frakcyjny oraz zabieg chirurgiczny. 

Toksyna botulinowa typu A

Przy użyciu ostrzyknięć botoksem możemy dokonać czasowej korekcji zmarszczek mimicznych i uzyskać efekt odmłodzenia twarzy. Polega to na czasowym zablokowaniu przekaźnictwa nerwowo–mięśniowego oraz rozluźnieniu poszczególnych mięśni. Poprzez ostrzyknięcie odpowiednią dawką preparatu możemy zlikwidować i zapobiegać zmarszczkom mimicznym wywołanym przez kurczenie się mięśni twarzy. Zabieg trwa jedynie kilka minut, jednak powinien być przeprowadzany tylko u poleconych specjalistów. 

Należy zaznaczyć, że jest to przede wszystkim kamuflowanie niewielkich defektów i najlepiej sprawdza się u osób relatywnie młodych. Preparat neutralizuje działanie neuronów, które odpowiadają za przesyłanie do mięśni impulsu skurczu. Dzięki takiej reakcji mięśnie nie pracują przez okres od 4 do 8 miesięcy. Rozluźniona skóra w tym czasie odpoczywa, a mięsień wygładza się i osłabia swoją funkcję skurczu prezentując naturalny wygląd. Na pełne efekty trzeba poczekać około 7 dni. Zabieg z użyciem botoksu zazwyczaj doskonale sprawdza się w przypadku tzw. kurzych łapek wokół oczu, bruzd między brwiami, może dawać też efekt podniesienia opadających powiek. 

W przypadku, gdy dojdzie do podania preparatu zbyt nisko lub też w zbyt dużej dawce, może to powodować odwrotny efekt skutkujący np. opadnięciem powieki. 

W przypadku, gdy dojdzie do podania preparatu zbyt nisko lub też w zbyt dużej dawce, może to powodować odwrotny efekt skutkujący np. opadnięciem powieki. Zazwyczaj ma to miejsce po okresie około 1-2 tygodnia od procedury. Warto pamiętać, że u każdego pacjenta mogą występować pewne odchylenia od typowej anatomii mięśni mimicznych twarzy. Objawy te są przemijające i ustępują całkowicie po okresie kilku tygodni. 

Radiofrekwencja mikroigłowa (plazma)

jest jedną z bardzo dobrze odebranych metod zabiegów estetycznych ostatnich lat na świecie. Zabieg, który jednocześnie oddziałuje na naskórek oraz głębokie warstwy skóry został okrzyknięty przez lekarzy medycyny estetycznej jako „nieoperacyjny lifting”. Efekt działania łączy poprawę jędrności i napięcia skóry. Prowadzi do poprawy kolorytu skóry. Jest niezastąpiony w leczeniu blizn i rozstępów. 

Radiofrekwencja mikroigłowa to jednoczesne działanie znanych wcześniej zabiegów – radiofrekwencji (RF) i mezoterapii mikroigłowej.

Zabieg wykonuje się przy użyciu wymiennych kartridżów z igłami o regulowanej długości od 0,5 do 3,0 mm. Głowice mogą mieć obszar zabiegowy o różnej wielkości (innej do twarzy i ciała). W zależności od producenta niektóre głowice posiadają chłodzenie w celu poprawienia efektywności zabiegu. Urządzenie to pozwala na regulację parametrów dla zabiegów bardzo delikatnych po bardzo intensywne. 

Radiofrekwencja mikroigłowa to jednoczesne działanie znanych wcześniej zabiegów – radiofrekwencji (RF) i mezoterapii mikroigłowej (mikronakłuwania). Przy minimalnych kontrolowanych uszkodzeniach wierzchnich warstw skóry tworzy mikrouszkodzenia termiczne głęboko w skórze. W obszarze łuku elektrycznego, który powstaje przy impulsie elektrycznym każdej igły powstaje plazma. Pojawiające się podrażnienia stymulują w konsekwencji tkanki do intensywnej produkcji nowego kolagenu i elastyny. Przez to skóra uzyskuje jędrność i blask. W porównaniu do metod klasycznego frakcjonowania ablacyjnego i nieablacyjnego mikrouszkodzenia te powstają o wiele głębiej. Zatem efekt jaki osiągniemy będzie mocniejszy, a zabieg skuteczniejszy. 

Zalecane jest powtórzenie zabiegu

W tej metodzie wykorzystuje się prąd RF bipolarny, działający sub-ablacyjnie, który jest bezpieczny. Przez to nie występuje ryzyko poparzeń oraz przebarwień powszechnie występujących przy zabiegach laserowych. Podsumowując, jest to zabieg bardzo efektywny, precyzyjny i bezpieczny. 

alt="plastyka powiek"
Georgiy-stock.adobe.com

W efekcie zabiegu widać delikatne zaczerwienienie naskórka w postaci siateczki bardzo podobnej do efektu po zabiegu lasera frakcyjnego. Przy czym istnieje bardzo małe ryzyko jakichkolwiek skutków ubocznych. Bowiem niemal cała energia rozchodzi się wewnątrz skóry właściwej, działając na włókna kolagenowe. Może się pojawić zaczerwienienie, które znika w przeciągu 1-2 dni oraz opuchnięcie skóry, które również znika najpóźniej na drugi dzień.

Urządzenie daje naturalny efekt silnej, kompleksowej regeneracji skóry widoczny już po pierwszym zabiegu, który można bezpiecznie wykonać niezależnie od pory roku i karnacji. 

W celu utrwalenia efektu zalecane jest powtórzenie zabiegu. Z reguły zalecana jest seria trzech, czterech zabiegów, natomiast uzależnione to jest od wieku i kondycji skóry pacjenta. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien obejmować około jeden miesiąc. Czasem zalecany jest tzw. zabieg przypominający po wykonanej serii, który ma na celu odświeżenie i utrzymanie pożądanego efektu. Rezultaty po wykonanej RF mikroigłowej możemy zaobserwować bezpośrednio po zabiegu. W efekcie następuje obkurczenie włókien kolagenowych przez co poddana zabiegowi skóra stanie się bardziej napięta. Najważniejszy efekt pojawia się jednak z upływem czasu w okresie 2-5 miesięcy, wtedy gdy dochodzi do stymulacji powstawania nowych włókien kolagenowych, co nadaje skórze ujędrnienie i sprężystość. To właśnie dzięki pojawieniu się odbudowanego kolagenu dochodzi do wypełnienia się drobnych zmarszczek. Po zabiegu zalecane jest unikanie ekspozycji na słońce przez okres około 2 tygodniu. Przez ten czas należy stosować również filtr przeciwsłoneczny

Wykorzystanie lasera frakcyjno-ablacyjnego (CO₂) 

stanowi nowoczesną metodę odmładzania skóry bez konieczności długiej rekonwalescencji, charakterystycznej dla zabiegów chirurgicznych. Laser frakcyjny emituje wiązkę dwutlenku węgla, dzięki czemu przyspiesza szybszą odnowę stref zniszczonych. Jakość działania lasera daje nam możliwość uzyskania porównywalną do drobnych zabiegów chirurgicznych. Przy pomocy lasera frakcyjnego możemy uzyskać efekt napięcia skóry, usunięcia drobnych zmarszczek, wygładzenia bruzd, a nawet korekcji blizn. Zabieg ten polega na wykorzystaniu lasera w celu wytworzenia w skórze właściwej niewielkich blizn – jest to kontrolowane poparzenie. Pomiędzy niewidocznymi dla ludzkiego oka dziurkami pozostaje nieuszkodzona tkanka. 

Wiązka lasera obejmuje tylko wybrany przez specjalistę obszar. W wyniku naświetlenia laserem dochodzi do odparowania i koagulacji tkanek w strefach objętych promieniowaniem. Ciepło, które powstaje aktywuje w głębi skóry procesy gojenia i stymuluje syntezę kolagenu. W celu aktywacji naturalnych procesów odnowy skóry metoda ta polecana jest w szczególności dla osób powyżej 30. roku życia. 

Jakość działania lasera daje nam możliwość uzyskania porównywalną do drobnych zabiegów chirurgicznych.

Efekty działania lasera widać już po jednym zabiegu. Skóra staje się po nim jędrniejsza, bardziej napięta i wygładzona. Na skutek poparzenia skóry pacjent może odczuwać po zabiegu dolegliwości bólowe, które trwają zazwyczaj około 2-3 godzin. Miejsce poddane zabiegowi jest zadrażnione, czerwone, skóra jest mocno zaciągnięta, czasami mogą wystąpić obrzęki punktowe krwawienie. W okresie od trzeciego do siódmego dnia po zabiegu dochodzi do złuszczania naskórka. Miej więcej po tygodniu rumień skóry zanika i skóra dochodzi do normy. Okres gojenia jest uzależniony od mocy impulsu wyjściowego. Po upływie 2 tygodni pojawia się nowy kolagen. 

Laser frakcyjny stanowi również 

alternatywę w chirurgicznej korekcji plastycznej powiek.

Jest to najnowocześniejszy laser do bezkrwawego, aseptycznego cięcia i koagulacji. Gwarantuje to minimalną strefę martwicy w zdrowej tkance, bezkrwawy czysty zabieg i szybkie gojenie. Zabiegi są bardzo precyzyjne, możemy szybko wyciąć nadmiar wiotkiej skóry z okolicy powiek. Cięcie laserem w tej okolicy sprawdza się zwłaszcza z tego powodu, że skóra jest bardzo delikatna i wiotka. Laser jednocześnie sterylizuje pole zabiegowe oraz minimalizuje krwawienie, co zapobiega powstawaniu krwiaków i przyspiesza proces odbudowy tkanki. Po wykonaniu cięcia laserem i odpreparowaniu zbędnego fałdu skórnego zakłada się szwy skórne. Sam przebieg zabiegu wygląda bardzo podobnie jak w przypadku ingerencji chirurgicznej. Jednak laserowa korekta powiek zapewnia nam trochę szybsze gojenie, krótszy okres rekonwalescencji, brak siniaków oraz ładniejszy wygląd blizny po zagojeniu. 

Korekta chirurgiczna (plastyka) 
alt="plastyka powiek"
Africa Studio-stock.adobe.com

powiek górnych jest zabiegiem dość krótkim. Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i ma charakter ambulatoryjny (one-day). Pobyt w klinice jest zależny od woli pacjenta. Zazwyczaj już po upływie godziny po odbyciu zabiegu można udać się do domu. Pierwszym krokiem zabiegu jest nacięcie skóry powiek w naturalnie występującej zmarszczce. W późniejszej części zabiegu wycina się nadmiar skóry powiek wraz z częścią mięśnia okrężnego powieki. 

W większości przypadków zabieg obejmuje również usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ten manewr pogłębia górną część powieki tworząc naturalny załamek między wolną częścią powieki, a górną krawędzią oczodołu (brwiom). W tym właśnie załamku chowa się niewielka blizna. Rana zszywana jest szwem śródskórnym, przy użyciu bardzo cienkiej nici, co w efekcie powoduje, że blizna jest praktycznie niewidoczna. 

Plastyka powiek dolnych jest zabiegiem analogicznym, jednakże w tym przypadku cięcie prowadzi się pod linią rzęs przy wolnym brzegu powieki dolnej. Ta właśnie lokalizacja powoduje, iż po zabiegu blizna jest praktycznie niezauważalna. W celu ochrony przed infekcją na ranę zakłada się maść z antybiotykiem. Istotnym aspektem zabiegu jest to, że pacjent nie odczuwa bólu. Przewagą chirurgicznego zabiegu korekcji górnych i dolnych powiek nad zabiegami mniej inwazyjnymi, np. plazma, jest długotrwały efekt, który sprawia wizualne odmłodzenie całej twarzy. 

Pacjenci po zabiegu 

zyskują pewność siebie, chętniej patrzą innym ludziom prosto w oczy, a przede wszystkimi są wyleczeni z kompleksu upływającego czasu. 

W efekcie zabiegu zostaje odsłonięta schowana uprzednio przez opadnięte powieki gałka oczna. Znacząco wpływa to na uzyskanie szczególnej wyrazistości twarzy. Wpływa to również na odbiór naszej osoby przez innych ludzi. Warto, aby w powrocie do domu po wykonanym zabiegu pomogła Ci osoba towarzysząca. Raczej nierozsądne będzie prowadzenie pojazdów mechanicznych, dlatego też warto mieć zapewnioną opiekę na co najmniej kilka godzin po zabiegu. 

W pierwszych godzinach po blepharoplastyce może być odczuwalny dyskomfort, odrętwienie powiek oraz umiarkowany ból. Jego dokuczliwości można zniwelować go za pomocą zaleconych doustnych środków przeciwbólowych. W ciągu pierwszej po zabiegowej doby niewskazane będzie oglądanie telewizji lub czytanie książek. Planowo szwy po zabiegu zostaną usunięte w okresie 7-10 dni. 

Powrót pacjenta do normalnego trybu życia 

możliwy jest już po usunięciu szwów. W pierwszym miesiącu powieki mogą być obrzęknięte, obrzęk ten stopniowo maleje. W zależności od indywidualnych zdolności regeneracyjnych zaczerwienienie w zakresie blizny może utrzymywać się od 1 do 2 miesięcy. Po tym okresie blizny spowodowane nacięciami stają się praktycznie niewidoczne. W pielęgnacji pozabiegowej okolicy oczu można stosować przemywanie okolicy powiek kwasem bornym. Oszczędzający tryb życia poprzez unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego. 

W ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu nie należy bezwzględnie korzystać z sauny, solarium. Przede wszystkim należy chronić skórę powiek przed ekspozycją na bardzo intensywne słońce. Jak w każdym zabiegu, wtedy kiedy dochodzi do rozcięcia ciągłości tkanki istnieje możliwość infekcji, krwawień, trwałych napięć skóry. Każda ingerencja może wiązać się powstaniem blizn lub krwiaków. Powoduje to wydłużony okres rekonwalescencji

W efekcie zabiegu zostaje odsłonięta schowana uprzednio przez opadnięte powieki gałka oczna. Znacząco wpływa to na uzyskanie szczególnej wyrazistości twarzy. 

Zabieg plastyki powiek jest procedurą mającą na celu nie tylko walory estetyczne, a także zdrowotne. W kontakcie wzrokowym między 60-70 % odsłoniętej skóry ciała stanowi właśnie skóra twarzy. Stąd też niezwykle istotnym jest zadbanie o utrzymanie jej w dobrej kondycji. Pamiętajmy również o tym, że powieki nie powinny być operowane bez szerszego spojrzenia na wygląd twarzy pacjenta (opadanie brwi, policzków, marionetki, zmarszczki mimiczne, dodatkowy podbródek, ogólny stan skóry twarzy itd…).

Chirurgiczna korekcja powiek często jest tylko jednym z etapów poprawy wyglądu twarzy. Lekarz w trakcie konsultacji, po wysłuchaniu problemów z jakimi boryka się pacjent, powinien przedstawić plan działania. I wspólnie z pacjentem muszą przedyskutować i zaakceptować. Na tym etapie niezwykle istotne jest urealnienie oczekiwań pacjenta. Niestety nie wszystkie oczekiwania można spełnić. Należy zrozumieć, że można poprawić swój wygląd i wyglądać na osobę bardziej zadbaną. Ale czasu przy pomocy chirurgii estetycznej niestety nie da się cofnąć. 

lek. med. Oskar Sleiman 

Specjalista chorób oczu Chiroplastica – Dolnośląskie Centrum Chirurgii Ręki i Medycyny Estetycznej Optegra – Eye health care.

Facebook Instagram Youtube Spotify