Dermatic.pl Aesthetic Business

Kolagen w zabiegach estetycznych jamy ustnej

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Dodziąsłowa aplikacja atelokolagenu
Do gabinetów zabiegów estetycznych coraz częściej zgłaszają się pacjenci, którym zależy na kompleksowej poprawie estetyki uśmiechu. Nie chodzi zatem wyłącznie o korektę kształtu ust (czerwieni wargowej), ale również o poprawę wyglądu zębów, redukcję tzw. uśmiechu dziąsłowego, czy poprawę kondycji dziąseł. 

lek. dent. Aleksandra Tomaszewska

W takim przypadku niezbędna jest współpraca z lekarzem dentystą, szczególnie jeśli chodzi o problemy dziąseł i przyzębia.

Recesja dziąseł wymaga leczenia stomatologicznego

W aspekcie estetycznym poprawa kondycji dziąseł odnosi się głównie do ich zdrowego wyglądu, na co składa się ich zabarwienie i kształt. Wielu pacjentom przeszkadza zwiększona wrażliwość zębów, wrażenie ich wydłużenia, czy też wyszczerbienie w miejscu, w którym dziąsło styka się z zębem. To typowe objawy tzw. recesji dziąseł uznanej jako problem ogólnospołeczny. Wymaga ona nie tyle korekty ze względów estetycznych, co przede wszystkim leczenia stomatologicznego ze względów zdrowotnych. Nieleczone recesje dziąseł mogą prowadzić do rozwoju nadwrażliwości zębiny i próchnicy korzenia zęba. A to jeszcze bardziej pogorszy estetykę całego uśmiechu. 

Wyróżnia się kilka głównych przyczyn powstawania recesji dziąseł. Są to między innymi: zbyt mocne mycie zębów, niewłaściwa higiena jamy ustnej, bruksizm (zgrzytanie zębami  i zaciskanie zębów), palenie tytoniu i zapalenie przyzębia. Współczesna medycyna wykorzystuje znane i sprawdzone metody leczenia recesji dziąseł. Do najczęściej stosowanych należą augmentacyjne zabiegi chirurgiczne, takie jak przeszczepy lub wszczepienie preparatów zastępujących brakujące tkanki. Czasami rozwiązaniem jest leczenie ortodontyczne. Dzięki niemu ustawienie zębów w pozycji bardziej dojęzykowej może zmniejszyć zjawisko “cofających się dziąseł”. 

Problem wyglądu zębów i dziąseł stanowi nieodłączny element wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Wówczas estetyka uśmiechu poprawia się w kilku aspektach jednocześnie – ułożenie zębów, eliminacja ewentualnej wady zgryzu, poprawa kondycji dziąseł. Niestety bagatelizowanie problemu i długoletni brak leczenia może doprowadzić do sytuacji, w której zaawansowana recesja dziąseł z góry skreśli zastosowanie niektórych metod leczenia (np. sterowana regeneracja tkanek). A istniejące warunki anatomiczne w jamie ustnej nie będą sprzyjać przytwierdzeniu, oparciu i ukrwieniu tkanek przyczepowych.

Iniekcja atelokolagenuniechirurgiczne leczenie niewielkich recesji

W środowisku periodontologów, chirurgów szczękowo-twarzowych, stomatologów i lekarzy medycyny estetycznej coraz głośniej mówi się o wynikach badań w zakresie niechirurgicznego leczenia niewielkich recesji dziąsłowych. Przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu przez prof. Teresę Matthews-Brzozowską i dr hab. Marzenę Wyganowska-Światkowską. Choć to początkowe doniesienia i badania zostały przeprowadzone na niewielkiej liczbie pacjentów, można już mówić o pewnego rodzaju przełomie. Innowacyjna metoda z zastosowaniem atelokolagenu (Linerase 100 mg) w formie iniekcji dodziąsłowej okazała się skuteczną i małoinwazyjną, a zatem przyjazną dla pacjenta. 

Recesja dziąseł wymaga nie tylko korekty ze względów estetycznych, co przede wszystkim leczenia stomatologicznego ze względów zdrowotnych.

Można przypuszczać, że punktem wyjścia do badań była budowa anatomiczna tkanek dziąsła. Włókna kolagenowe, które stanowią 65% objętości dziąsła odgrywają istotną funkcję w utrzymaniu jego kształtu i wyglądu.  Jak czytamy w opublikowanych wynikach badań na łamach StomatologiaNews.pl: (…) kolagen pełni funkcję podporową, a także stymuluje komórki tkanki nabłonkowej do migracji, co czyni go pożądanym czynnikiem w procesie gojenia oraz regeneracji tkanek. Wykazuje doskonałą biokompatybilność i wysokie bezpieczeństwo biologiczne, przejawiające się biodegradowalnością i niską antygenowością (…)”.

Dostarczenie kolagenu z zewnątrz

Niestety z upływem lat spada poziom kolagenu w skórze. Szacuje się, że nawet o 1,5% rocznie po 25. roku życia. Tym samym zmniejsza się “wrodzona” siła do walki z recesją dziąseł. Niezbędne jest dostarczenie kolagenu do organizmu z zewnątrz. Źródłem kolagenu są komórki ludzkie, zwierzęce bądź jest on tworzony w sposób sztuczny. 

alt="kolagen"
jes2uphoto-stock.adobe.com

Kolagen zwierzęcy pozyskuje się między innymi ze świń, bydląt, kurcząt, ryb, skorup żółwi i ścięgien końskich. Jedną z dwóch form kolagenu jest atelokolagen i ze względu na duże dopasowanie międzygatunkowe właśnie ten typ kolagenu jest najczęściej wykorzystywany w medycynie. 

Na rynku występuje on pod nazwą handlową Linerase. Zgodnie z informacją zawartą w ulotce producenta, wyrób medyczny ma postać proszku, który należy rozpuścić w 5 ml roztworze (4,5 ml 2% NaCl i 0,5 ml 2% ligno). Tworząc zawiesinę gotową do podania. 

Płynna konsystencja preparatu umożliwia precyzyjną iniekcję śródskórną oraz w obrębie błon śluzowych. Do podania stosuje się małe igły o średnicy 30 G i długości od 4 mm do 30 mm. Zwiększa to komfort pacjenta podczas zabiegu, a w swoim charakterze przypomina podawanie znieczulenia stomatologicznego.

Stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu

Preparat stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu endogennego. Jest także produktem bezpiecznym i biodegradowalnym, ponieważ ulega całkowitemu rozkładowi po 14 dniach od zastosowania. Co ciekawe, skuteczne efekty działania atelokolagenu w leczeniu recesji dziąsłowych (w przeprowadzonych badaniach) zaobserwowano zarówno u pacjentów w grupie wiekowej do 25 lat, jak i w grupie od 25 do 45 lat, czy też w grupie powyżej 45 lat. We wszystkich badanych przypadkach podanie dodziąsłowe atelokolagenu wpłynęło pozytywnie na stan dziąsła poprzez zmianę jego grubości bądź położenia brzegu dziąsłowego względem linii szkliwno-cementowej.

Zgodnie z przyjętą w badaniach metodologią jednorazowo aplikowano 0,1 ml w jeden punkt. Ilość punktów aplikacyjnych uzależniona jest zawsze od indywidualnych potrzeb pacjenta. A ewentualną pozostałość preparatu skutecznie można wykorzystać do iniekcji w inne obszary twarzy, szyi, dekoltu, grzbietu dłoni, ramion, czy wewnętrznych stron ud. Zgodnie z zaleceniami producenta. Skuteczność zabiegu gwarantuje przeprowadzenie go w cyklach rozłożonych w równych odstępach czasowych.

Przeciwwskazania

Warto jednak zauważyć, że proponowana forma leczenia recesji dziąseł niesie za sobą szereg przeciwwskazań. Wyklucza się jego użycie w przypadku kobiet będących w ciąży, w okresie karmienia piersią, osób z chorobami autoimmunologicznymi, nowotworowymi i cukrzycą. Przeciwwskazaniem jest również aktywne zakażenie okolicy zabiegu i tendencje do powstawania bliznowców.  

Proponowana forma leczenia recesji dziąseł niesie za sobą szereg przeciwwskazań.

Producent nie zaleca również łączenia zabiegu LINERASE w czasie tej samej sesji zabiegowej z zabiegami laserowymi, głębokimi chemicznymi peelingami oraz dermabrazją. Choć te odnoszą się do zabiegów regeneracji skóry twarzy, a nie do leczenia recesji dziąseł.

Interdyscyplinarne i kompleksowe leczenie
alt="kolagen"
Stefano Garau-stock.adobe.com

Coraz więcej pacjentów pyta lekarzy zabiegów estetycznych o możliwości korekty defektów dziąsłowych – w tym recesji dziąseł – w celu poprawy estetyki uśmiechu. Niemniej w dalszym ciągu problem wyglądu zębów i dziąseł stanowi nieodłączny element wizyty w gabinecie stomatologicznym. Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług lekarza dentysty, który jednocześnie jest lekarzem medycyny estetycznej. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dlatego kiedy pacjentowi zależy na uzyskaniu możliwie najlepszych efektów w tym zakresie niezbędne jest interdyscyplinarne i kompleksowe leczenie. 

Warto, by lekarz medycyny estetycznej skierował pacjenta również na konsultację stomatologiczną. A kiedy tego nie robi, warto zdecydować się na taką wizytę we własnym zakresie. 

W przypadku poprawy estetyki uśmiechu w aspekcie redukcji recesji dziąsłowej kluczową jest diagnostyka stomatologiczna.

Najlepszym dowodem na słuszność tej tezy jest przykład pacjentów z brakami zębowymi, którzy pragną uwydatnić zapadnięte policzki i wargi za pomocą wypełniaczy stosowanych w zabiegach estetycznych. Niestety, zastosowanie najlepszych dostępnych terapii estetycznych nigdy nie przyniesie w pełni zadowalających efektów bez połączenia z leczeniem stomatologicznym (ortodoncja, protetyka, implantologia). 

W przypadku poprawy estetyki uśmiechu w aspekcie redukcji recesji dziąsłowej kluczową jest diagnostyka stomatologiczna i klasyfikacja recesji według czterostopniowej skali Millera. W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz może podjąć decyduję o najlepszej formie leczenia. Tak też terapia z wykorzystaniem atelokolagenu może być zastosowana do leczenia recesji dziąseł, jednakże tylko w przypadku niewielkich “obsunięć” dziąseł.

Skuteczność

Opierając się o własne doświadczenia pracy z produktem Linerase mogę śmiało potwierdzić jego skuteczność. Wielokrotnie stosowałam w swojej praktyce atelokolagen jako środek na poprawę kondycji i wyglądu skóry twarzy, dekoltu, szyi, brzucha, ramion, czy grzbietu dłoni. Efekty skutecznej rewitalizacji dostrzegałam osobiście, a moje zdanie podzielali wszyscy poddani terapii pacjenci. 

Preparat Linerase miałam możliwość zastosowania również na niewielkiej grupie pacjentów swojej przychodni, którzy zgłosili się z problemem recesji dziąseł. Wszyscy poddani zostali badaniu stomatologicznemu. I na jego podstawie zakwalifikowani do leczenia przy wykorzystaniu metody iniekcji dodziasłowej atelokolagenu.

W trakcie badania nie dokonano dokładnych pomiarów suwmiarką. Stąd ciężko o wskazanie wymiernych wyników poprawy, które rzeczywiście nastąpiły. W opinii pacjentów zastosowana terapia przyniosła oczekiwane efekty. Zauważyli oni poprawę kondycji dziąseł. Ustąpienie ich krwawienia i zmniejszenie nadwrażliwości zębowej w wyniku redukcji recesji. Jednocześnie zgodnie wskazywali na odczuwalne nabrzmienie i stosunkową bolesność dziąseł w pierwszym dniu stosowania terapii – dzień aplikacji preparatu.

Wybór takiej formy leczenia zaspokoił potrzeby zdrowotne pacjentów i przyczynił się do poprawy estetyki ich wyglądu. Można zatem wysnuć wniosek, że zastosowanie zabiegów estetycznych może stać się skuteczną i alternatywną metodą leczenia problemu recesji dziąseł.

lek. dent. Aleksandra Tomaszewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na kierunku lekarsko-dentystycznym i dyplomowany lekarz medycyny estetycznej twarzy. Trenerka w firmie Dermatic.  Kompleksowo patrzy na problemy leczenia w obrębie twarzy i jamy ustnej.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify