Dermatic.pl Aesthetic Business

Rozszerzone pory i zaskórniki – jak temu zaradzić? (cz. I)

nawilżenie venome 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Pory skóry są otworami znajdującymi się na powierzchni skóry, które jest ujściem dla włosa. A także potu apokrynowego, sebum oraz łuszczących się komórek. Rozszerzone pory, czyli nadmiernie rozszerzone ujścia gruczołów łojowych są w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Problem ten dotyka głównie skóry mieszane i tłuste. Nieestetyczne zagłębienia w skórze to także częsta pozostałość po trądziku.

Paulina Choczaj

Rozszerzone pory często mylone są z wągrami. I słusznie, gdyż w rozszerzonych porach gromadzi się łój, pozostałości po makijażu i pot. Do całego zamieszania dochodzą procesy utlenienia i to właśnie one odpowiadają za powstanie czarnych punkcików.

alt="rozszerzone pory"
barks-stock.adobe.com
Rozszerzone pory powstają na skutek zalegania w nich nadmiaru łoju.

Gdy skóra wykazuje tendencję do przetłuszczania się, ujścia gruczołów łojowych są blokowane przez sebum, złuszczony naskórek i zanieczyszczenia. Zalegająca wydzielina rozpycha kanaliki gruczołów łojowych, czego konsekwencją są poszerzone pory.

Do intensyfikacji widoczności porów skóry przyczyniają się:

Gdy skóra wykazuje tendencję do przetłuszczania się, ujścia gruczołów łojowych są blokowane przez sebum, złuszczony naskórek i zanieczyszczenia. Zalegająca wydzielina rozpycha kanaliki gruczołów łojowych, czego konsekwencją są poszerzone pory.

Wśród problemów,

z którymi bardzo często borykają się osoby z rozszerzonymi porami wymienia się grudki, krosty, zaskórniki zamknięte i otwarte.

Zaskórniki (wągry) to niezapalne wykwity, które najczęściej występują w okresie dojrzewania, ale mogą się też pojawić w przebiegu trądziku. Przyczyną powstawania zaskórników jest nadprodukcja tłuszczu przez gruczoły łojowe oraz niewłaściwy przebieg procesu złuszczania naskórka. Wydzielina łojowa (sebum) w przebiegu trądziku lub w wyniku niewłaściwej pielęgnacji skóry zatyka ujścia mieszków włosowych, tworząc dwa rodzaje zaskórników: otwarte i zamknięte.

Zaskórniki powstają nie tylko w przebiegu trądziku, ale też jako efekt niewłaściwej pielęgnacji skóry. Mocno kryjące pudry, zasypianie z pełnym makijażem, źle dobrane kosmetyki do demakijażu, ciężkie podkłady i tłuste, oleiste kremy – wszystko to przyczynia się do zapychania porów i rozwoju wykwitów skórnych typu zaskórnikowego. Co najbardziej zapycha w kosmetykach? To tzw. składniki komedogenne („comedogenic” – od ang. słowa comedo, czyli zaskórnik) – substancje blokujące pory skóry.

Mechanizm powstawania zaskórników jest prosty.

Po użyciu kosmetyku znajdujące się w jego składzie substancje komedogenne łączą się z łojem i obumarłymi komórkami naskórka. W ten sposób powstaje pożywka dla bakterii i mieszanina, która zalega w porach skóry.

Substancje komedogenne

Substancje zaskórnikotwórcze to m.in.:

 • ekstrakt alg (w składach kosmetyków: Algae Extract);
 • chlorek potasu (pełni rolę zagęstnika w kosmetykach: Potassium Chloride);
 • ekstrakt z czerwonych wodorostów (Carrageenan);
 • olej kokosowy;
 • masło kakaowe;
 • olej kukurydziany;
 • glikol propylenowy (otrzymywany z ropy naftowej; dzięki niemu kosmetyk zyskuje cechy emulsji: Propylene Glycol)
 • oleinian sorbitolu (Sorbitan Oleate);
 • olej awokado;
 • olej migdałowy;
 • parafina (parafina to substancja powstająca w procesie destylacji ropy naftowej; nazwy w składach: Paraffinum Liquidum, Paraffin, Mineral Oil, Petrolatum);
 • lanolina i pochodne lanoliny (to wosk zwierzęcy, który pełni w kosmetyku funkcję zmiękczającą, powstaje w wyniku oczyszczania wełny; nazwy w składach: Acetylated Lanolin, Acetylated Lanolin Alcohol, PEG 16 Lanolin, Solulan);

Zaskórniki (wągry) to niezapalne wykwity, które najczęściej występują w okresie dojrzewania, ale mogą się też pojawić w przebiegu trądziku. Przyczyną powstawania zaskórników jest nadprodukcja tłuszczu przez gruczoły łojowe oraz niewłaściwy przebieg procesu złuszczania naskórka.

alt="zaskórniki otwarte nos"
Zaskórniki otwarte
jaojormami-stock.adobe.com

Zaskórniki dzielą się na dwa typy:

 • zaskórniki otwarte – wykwity o ciemnym zabarwieniu. W wyniku zastoju wydzieliny łojowej dochodzi do rozwoju zakażenia i utlenienia masy rogowo-łojowej (proces ten sprawia, że zaskórniki mają czarny kolor). Powikłaniem tego rodzaju zaskórników mogą być torbiele z ropą. Mogą one także tworzyć się wskutek nadkażenia przez bakterie (głównie Propionibacterium acnes) oraz nieprawidłowej pielęgnacji i zapychania porów kosmetykami. Tego typu wągry warto usuwać, aby nie nabawić się rozwoju dolegliwości w postaci tworzenia się wykwitów grudkowo-krostkowych lub torbieli ropnych, które mogą zaowocować np. trwałymi bliznami.
 • zaskórniki zamknięte – wykwity o jasnym zabarwieniu. Są efektem zatkania ujścia gruczołu i nagromadzenia warstwy rogowej naskórka.
Jak radzić sobie z problemem rozszerzonych porów i zaskórników?

Zmniejszenie widoczności porów jest nie lada wyzwaniem. W celu uporania się z tym defektem kosmetycznym trzeba działać wielokierunkowo. Dlatego w walce z rozszerzonymi porami należy stosować zarówno zabiegi oczyszczające, złuszczające jak i ujędrniające skórę. Zabiegi, których celem jest oczyszczenie i złuszczenie martwego naskórka, obkurczają ujścia gruczołów łojowych. A także zabezpieczą przed zbieraniem się w zagłębieniach skóry wszelkich zanieczyszczeń, martwego naskórka oraz nadmiaru sebum. Blokując ujścia gruczołów łojowych może to bowiem prowadzić do powstawania zaskórników oraz krostek.

Natomiast zabiegi ujędrniające, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny wpływają korzystnie na strukturę skóry, wygładzając i wyrównując jej powierzchnię. W tej sytuacji konieczne będzie zatem działanie wielotorowe, tzw. terapia łączona.

Podstawowe zabiegi wspomagające usuwanie zaskórników
alt="rozszerzone pory"
Wojciech Serwach-stock.adobe.com

Peeling kawitacyjny – jak sama nazwa wskazuje, w metodzie tej wykorzystywane jest zjawisko kawitacji. Oznacza to szybką przemianę z fazy ciekłej w fazę gazową, wywołaną obniżeniem poziomu ciśnienia. W związku z tym podczas przystępowania do zabiegu skóra musi być wilgotna. Gdyż tylko wtedy odpowiednio zadziałają wykorzystywane ultradźwięki. W ten sposób tworzą się mikroskopijne pęcherzyki, które ulegają rozpadowi i rozbijają martwe komórki naskórka. Doprowadzając tym samym do usunięcia zrogowaciałej warstwy naskórka.

Mikrodermabrazja diamentowa jest rodzajem peelingu mechanicznego. Przy użyciu głowicy z mikrokryształkami diamentu martwy naskórek złuszczany jest warstwa po warstwie do oczekiwanego poziomu.

Odpowiednio przeprowadzony zabieg daje efekt wygładzenia nierówności skóry, spłycenia blizn, rozjaśnienia lub likwidacji przebarwień, spłycenia zmarszczek oraz wyeliminowania zmian trądzikowych, łojotoku i zaskórników. Skóra staje się gładsza, bardziej napięta, elastyczna, następuje wyraźna poprawa i wyrównanie jej kolorytu.

Oksybrazja, nazywana inaczej mikrodermabrazją wodno-tlenową, to rodzaj peelingu mechanicznego, gdzie czynnikiem złuszczającym naskórek jest strumień rozproszonych kropelek soli fizjologicznej. Aplikowane są pod ciśnieniem sprężonego powietrza za pomocą specjalnie skonstruowanego aplikatora.

Zabieg ten jest skuteczną, a zarazem w pełni bezpieczną metodą złuszczania naskórka. Umożliwiającą przeprowadzenie go u osób o cerze naczynkowej, delikatnej i wrażliwej.

Podstawowym działaniem oksybrazji jest złuszczanie powierzchownych warstw naskórka. Przez to pobudzany jest proces naskórkowania, czyli gojenie się naskórka. Wielokrotne stosowanie zabiegu oddziałuje również na skórę właściwą, pobudzając syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Dzięki temu następuje zwiększenie elastyczności skóry i spłycenie powierzchownych zmarszczek.

Oksybrazja przyspiesza usuwanie zaskórników, zmniejsza łojotok oraz działa na bakterie beztlenowe. A te odpowiedzialne są za powstawanie trądziku pospolitego. Oprócz złuszczania w oksybrazji wykorzystuje się terapię zimnem, co hartuje i wzmacnia ściany naczyń.

W walce z rozszerzonymi porami należy stosować zarówno zabiegi oczyszczające, złuszczające jak i ujędrniające skórę.

Wieloetapowe wodorowe oczyszczanie skóry AQUASURE H2

polega na dogłębnym oczyszczeniu skóry, tak aby wyglądała ona zdrowo i promiennie. Wieloetapowość wskazuje nie tylko na to, że oczyszczanie składa się z kilku kroków, ale także na to, że działa wielozadaniowo. Jego podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry, złuszczanie, nawilżanie oraz działanie przeciwstarzeniowe.

Aktywny wodór efektywnie oczyszcza skórę na poziomie komórkowym. Jednocześnie neutralizuje i redukuje wolne rodniki tlenowe, odpowiedzialne za starzenie się skóry. Dzięki czemu zatrzymuje proces starzenia.

Hydropeeling, czyli zabieg wodnej mikrodermabrazji wykonywany jest pod wysokim ciśnieniem wody. Dzięki temu pozwala osiągnąć gładką, jednolitą i świeżą skórę. Ten etap zabiegu usuwa martwe komórki oraz zanieczyszczenia z powierzchni skóry.

Podczas zabiegu, w postaci serum typu premium, do komórek skóry wprowadzane są substancje eksfoliujące i odżywcze. Efekt złuszczania potęgowany jest dzięki kwasowi mlekowemu, natomiast działanie odżywcze i regenerujące zawdzięczamy aktywnej witaminie C.

Zakończeniem zabiegu jest etap masażu przy użyciu głowicy MCS wykorzystującej stymulację mikroprądami. Pozwala ona zwiększyć elastyczność i napięcie skóry. A także aktywować proces przepływu krwi rozpoczynając proces przebudowy włókien kolagenu i elastyny.

Peeling węglowy – podczas zabiegu drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz pory i absorbują energię światła laserowego. Połączenie efektów fotoablacji zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz fototermolizy powodują oczyszczenie i zwężenie porów skóry, ujednolicenie kolorytu, stymulację produkcji kolagenu, zmniejszenie stanów zapalnych, stymulację komórek skóry do odbudowy oraz ustabilizowanie wydzielania sebum.

Ciąg dalszy artykułu w części II – kliknij TUTAJ.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Facebook Instagram Youtube Spotify