Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Ranking polecanych zabiegów medycyny estetycznej

, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty
Chociaż zaawansowana medycyna estetyczna to doświadczenia kilku ostatnich dziesięcioleci, starania o powstrzymanie objawów starzenia się znane są od starożytności. Możemy wymieniać zabiegi, które również się nie starzeją.

Julia Shershnova

Peeling chemiczny

Od stuleci peeling chemiczny stosuje się w celu poprawy oznak uszkodzenia skóry przez słońce spowodowanego promieniowaniem UV. W ciągu ostatnich 30 lat nauka leżąca u podstaw peelingu chemicznego ewoluowała, udoskonalając nasze zrozumienie roli składników peelingu i wskazań do leczenia. Głębokość peelingu jest bezpośrednio związana z lepszymi wynikami, lecz również z liczbą ewentualnych powikłań.

alt="peeling węglowy zabieg"
Peeling węglowy
africa-studio-stock.adobe.com

Peelingi chemiczne są zwykle klasyfikowane według głębokości penetracji skóry na peelingi powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie. Peeling powierzchniowy przenika przez warstwę rogową naskórka. Niektórzy autorzy dalej dzielą go na bardzo lekki (warstwa kolczysta) i lekki (warstwa podstawna). Peeling średnio głęboki przenika przez warstwę brodawkowatą skóry właściwej do górnej warstwy siatkowatej. Zaś efekt głębokiego peelingu obejmuje środkową warstwę siatkowatą. 

Podstawowe wskazania do peelingu chemicznego:

  • przebarwienia (melasma, przebarwienia pozapalne);
  • trądzik (trądzik o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, przebarwienia i blizny po trądziku);
  • estetyczne (fotostarzenie, drobne zmarszczki powierzchniowe, rozszerzone pory, hiperkeratoza).

Można zastosować peelingi nowej generacji – stymulatory skórne PRX-T33, PQAge, BioRePeelCl3. Nie mają one okresu pozabiegowego.

Minusem peelingów jest okres rekonwalescencji, podczas którego może wystąpić łuszczenie i zaczerwienienie. Obowiązują także ograniczenia w zakresie uprawiania sportu, wizyt w spa, stosowania kosmetyków do makijażu. Jeśli pacjent jest przeciwny takim minusom, można zastosować peelingi nowej generacji – stymulatory skórne PRX-T33, PQAge, BioRePeelCl3. Nie mają one okresu pozabiegowego.

Toksyna botulinowa 

Zastrzyki z toksyny botulinowej w pozbywaniu się zmarszczek na twarzy są najczęściej wykonywanym zabiegiem kosmetologicznym w gabinecie medycyny estetycznej. Eliminowanie zmarszczek toksyną botulinową daje przewidywalne, widoczne wyniki. Ma niewiele skutków ubocznych, dlatego cechuje go wysoki poziom zadowolenia pacjentów. 

Zmarszczki powstają w wyniku zaniku skóry właściwej i powtarzających się skurczów mięśni twarzy. Toksyna botulinowa jest silną neurotoksyną, która hamuje uwalnianie acetylocholiny w połączeniu nerwowo-mięśniowym. Wstrzyknięcie niewielkiej ilości toksyny botulinowej do właściwych nadmiernie aktywnych mięśni powoduje miejscowe rozluźnienie mięśni, które wygładza skórę i zmniejsza zmarszczki. 

Eliminowanie zmarszczek toksyną botulinową daje przewidywalne, widoczne wyniki. Ma niewiele skutków ubocznych, dlatego cechuje go wysoki poziom zadowolenia pacjentów. 

Działanie toksyny botulinowej rozwija się całkowicie po około dwóch tygodniach i trwa od trzech do czterech miesięcy. Zmarszczki dynamiczne widoczne podczas skurczu mięśni dają bardziej imponujące wyniki niż statyczne zmarszczki widoczne w stanie spoczynku. 

Zastrzyki z botuliną są przeciwwskazane u osób z bliznami keloidowymi, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi (na przykład miastenią), alergiami na składniki produktów toksyny botulinowej oraz z zaburzeniami dysmorficznymi organizmu. Przy iniekcjach toksyny botulinowej mogą wystąpić małe siniaki. Przejściowe opadnięcie powiek i brwi są rzadkimi powikłaniami.

Od ponad 20 lat
alt="ranking zabiegów estetycznych"
alessandro-grandini-stock.adobe.com

Toksyna botulinowa jest stosowana od ponad 20 lat w leczeniu różnych stanów, w tym skurczu powiek, zeza, dystonii szyjki macicy, migreny, nadmiernej potliwości i spastyczności mięśni. Została ona po raz pierwszy zatwierdzona przez FDA do użytku kosmetycznego w 2002 r. jako botoks do leczenia zmarszczek w projekcji mięśni gładzizny. W 2013 r. zastosowano ją do mięśni okrężnych oka tworzących kurze łapki. 

Botoks stał się preferowaną metodą usuwania zmarszczek pojawiających się w górnej części twarzy (są to lwie zmarszczki, zmarszczki poprzeczne czoła i kurze łapki). Toksyna botulinowa jest również stosowana w dolnej części twarzy. Jednak jest to bardziej złożony technicznie przypadek stosowania: popularny lifting Nefretete, praca z mięśniem żucia, mięśniem szerokim szyi.

Z botulinoterapii uzyskujemy doskonałe efekty off-label. Na przykład przy stosowaniu na owłosioną część skóry głowy zmniejsza się przetłuszczanie skóry i poprawia się wzrost włosów. 

Jestem pewna, że botoks będzie stosowany w naszej praktyce przez bardzo długi czas. Zarówno sam preparat, jak i punkty wkłuć oraz schematy będą wciąż doskonalone. Wielkim przełomem jest stworzenie preparatu, w którym nie jest wymagane przestrzeganie łańcucha chłodniczego.

Osocze bogatopłytkowe – PRP

PRP jest osoczem tzw. bogatopłytkowym, czyli  mającym wysokie stężenia płytek krwi i czynników wzrostu. PRP nadal się rozwija jako ważna metoda terapii z wieloma zastosowaniami w dermatologii i medycynie estetycznej. Szczególnie w zakresie odbudowy włosów, terapii przeciwstarzeniowej, blizn potrądzikowych, rozstępów. Ponadto połączenie PRP z laseroterapią, mikroigłami, przeszczepem własnego tłuszczu daje efekt synergii prowadzący do lepszych wyników estetycznych.

PRP rozwija się jako ważna metoda terapii z wieloma zastosowaniami w dermatologii i medycynie estetycznej. Szczególnie w zakresie odbudowy włosów, terapii przeciwstarzeniowej, blizn potrądzikowych, rozstępów.

Istotną zaletą stosowania osocza jest brak reakcji alergicznych u pacjentów oraz bezpieczne stosowanie u osób z obciążeniem alergicznym. Wystarczy uwzględnić wcześniejsze choroby i przeprowadzić dokładny wywiad oraz wykonać badanie krwi (ogólne badanie krwi, próby wątrobowe, choroby wirusowe wątroby).

PRP nadal rozwija się jako ważne narzędzie terapeutyczne w dziedzinie dermatologii i medycyny estetycznej.

Liczne czynniki wzrostu zawarte w PRP przyczyniają się do neokolagenezy, angiogenezy i ogólnej proliferacji komórek macierzystych oraz przebudowy tkanek miękkich. PRP można łatwo uzyskać z pełnej krwi własnej pacjenta za pomocą wielu dostępnych na rynku systemów. Dzięki temu jest bezpieczny w gabinecie i nie jest zbyt trudny do wykonania przy nawykach praktycznych.

Mezoterapia

Mezoterapia, pierwotnie opracowana w Europie, jest minimalnie inwazyjną techniką. Składa się z wewnątrz- lub podskórnych zastrzyków różnych sterylnych preparatów, naturalnych ekstraktów roślinnych, środków homeopatycznych, farmaceutyków, witamin i innych substancji bioaktywnych w mikroskopijnych ilościach poprzez liczne nakłucia skóry. Jej zastosowanie w chirurgii i medycynie kosmetycznej zyskuje coraz większą popularność i uznanie, a zastosowanie rośnie wykładniczo. 

Mezoterapia stosowana jest w terapii:

  • cellulitu, miejscowych złogów tłuszczu, 
  • łysienia,
  • terapii przeciwstarzeniowej,
  • przebarwień.

Mezoterapia, pierwotnie opracowana w Europie, jest minimalnie inwazyjną techniką. Składa się z wewnątrz- lub podskórnych zastrzyków różnych sterylnych preparatów, naturalnych ekstraktów roślinnych, środków homeopatycznych, farmaceutyków, witamin i innych substancji bioaktywnych w mikroskopijnych ilościach poprzez liczne nakłucia skóry.

Chociaż mezoterapia nie wydaje się trudną techniką w medycynie estetycznej, należy zachować ostrożność przy wyborze odpowiednich i bezpiecznych produktów. Wybierać mieszanki, których mechanizm działania jest dobrze zbadany, a skutki uboczne i dawki są znane. Ważne jest, aby pozytywne efekty były wyższe niż postrzegane ryzyko.

Wypełniacze

Wypełniacze zyskują na popularności, nie tylko w przypadku procedury powiększania ust. Ale także w celu uzupełnienia objętości, której braki mogą wystąpić zarówno u młodych pacjentów, jak i w wyniku zmian związanych z wiekiem. Jednak praca z wypełniaczami jest trudna. Wraz ze wzrostem wskazań i liczby wykonywanych procedur wzrasta liczba powikłań. Analiza parametrów pacjenta, znajomość anatomii i obszarów niebezpiecznych, stosowanej techniki jest podstawą do uniknięcia tych komplikacji. Rzeczywiście, dobrze wyszkolony specjalista może również zminimalizować wpływ takich problemów, gdy się pojawią.

Jednym z najbardziej groźnych powikłań jest zatkanie naczynia. Prowadzi to do martwicy tkanek, a nawet ślepoty, jeśli zabieg wykonywano w okolicy tętnicy ocznej.

Opóźnione reakcje po iniekcji kwasu hialuronowego są stosunkowo rzadkim powikłaniem. Ich przyczyna może mieć pochodzenie zakaźne lub immunologicznie zależne, czyli może być spowodowana na przykład chorobą grypopodobną. 

Wypełniacz jest doskonałym narzędziem w medycynie estetycznej. Ważne jest tylko posiadanie wystarczająco mocnej bazy wiedzy teoretycznej i praktycznej, aby odnieść sukces.

Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia (CaHA) jest dobrze znaną substancją stymulującą wytwarzanie kolagenu. W ostatnich latach jest coraz częściej stosowany w postaci bardzo mocno rozcieńczonej jako środek biostymulujący. Może być stosowany jako wypełniacz w miejscach utraty objętości, aby poprawić jakość i elastyczność skóry zarówno na twarzy, jak i na ciele. 

Hydroksyapatyt wapnia (CaHA) jest dobrze znaną substancją stymulującą wytwarzanie kolagenu.

Hydroksyapatyt wapnia można uznać za skuteczny wypełniacz tkanek miękkich ze względu na jego ogólne zalety. Wiele opublikowanych badań wskazuje, że hydroksylapatyt wapnia jest bezpieczny i dobrze tolerowany, jeśli jest stosowany właściwie. Większość pożądanych właściwości wypełniacza można osiągnąć za pomocą hydroksyapatytu wapnia. W tym długotrwały efekt 15-24 miesięcy, biokompatybilność, niski wskaźnik skutków ubocznych i rozsądny stosunek kosztów do efektów.

Kosmetologia sprzętowa
alt="lipoliza ultradźwiękowa zabieg"
Lipoliza ultradźwiękowa
robert-przybysz-stock.adobe.com

Oczywiście wielka przyszłość czeka kosmetologię sprzętową, która coraz częściej staje się alternatywą dla chirurgii plastycznej. Jedynym znaczącym minusem jest wysoki koszt wysokiej jakości sprzętu i liczba podróbek na rynku kosmetologii.

Na przykład metoda kriolipolizy jest zatwierdzona przez FDA w celu redukcji tłuszczu na brzuchu, bokach i udach oraz niewielkiej ilości tłuszczu w takich obszarach jak podbródek, kolana i pachy.

Ta nieinwazyjna metoda została opracowana przez naukowców z Harvardu Roxa Andersona oraz Dietera Mansteina.

Opiera się na kontrolowanym nieinwazyjnym lokalnym chłodzeniu tkanki tłuszczowej. Długotrwałe (przez 1 godzinę) chłodzenie komórek tłuszczowych powoduje ich śmierć, przy czym otaczające tkanki nie cierpią. Wynika to z selektywnej wrażliwości komórek tłuszczowych na zimno – tak zwanego paradoksu białej tkanki tłuszczowej.

Metoda kriolipolizy opiera się na kontrolowanym nieinwazyjnym lokalnym chłodzeniu tkanki tłuszczowej. Długotrwałe chłodzenie komórek tłuszczowych powoduje ich śmierć, przy czym otaczające tkanki nie cierpią.

Śmierć komórek tłuszczowych następuje naturalnie — poprzez proces apoptozy. Taka śmierć komórek jest uważana za bezpieczną dla organizmu. Nie towarzyszy jej bowiem wyraźna reakcja zapalna oraz przedostanie się do układu limfatycznego i układu krążenia produktów rozpadu komórek tłuszczowych. 

Procedura kriolipolizy jest uważana za niechirurgiczną alternatywę dla liposukcji. Kriolipoliza pozwala zmniejszyć objętość fałdu tłuszczu mierzonego wcześniej specjalnym narzędziem do 40%.

Kolejna popularna technika,

SMAS – to stosunkowo nowa technologia, którą opracowano w USA. Skrót w języku angielskim oznacza „powierzchowny układ mięśniowo-powięziowy”. Inaczej mówiąc są to mięśnie tworzące swoisty „szkielet” twarzy. Siła grawitacji ma wpływ na każdego człowieka. Wraz z wiekiem układ mięśniowo-powięziowy rozciąga się, jego właściwości podtrzymujące słabną, w wyniku czego tkanki twarzy opadają, pojawiają się zmarszczki.

Kiedy chirurg plastyczny wykonuje zabieg odmładzający, pracuje dokładnie z układem mięśniowo-powięziowym twarzy pacjenta. Tak samo działa urządzenie do liftingu metodą SMAS, emitując ultradźwięki i tak oddziałując na mięśnie twarzy. Standardowe zabiegi kosmetyczne za pomocą specjalistycznych urządzeń (takie jak laserowe) oddziałują tylko na górne warstwy skóry. Natomiast głębokie warstwy nie zostają dotknięte. 

Urządzenie do liftingu metodą SMAS, emitując ultradźwięki oddziałuje na układ mięśniowo-powięziowy  twarzy.

Jednakże właśnie układ mięśniowo-powięziowy jest odpowiedzialny za wyraźność konturu twarzy, za brak podwójnego podbródka, „policzków buldoga”, zmarszczek, głębokich fałdów nosowo-wargowych. Za pomocą urządzeń do liftingu metodą SMAS impulsy ultradźwiękowe wnikają w głębokie warstwy skóry. Docierają do mięśni, dzięki czemu uzyskuje się pożądany efekt – lifting twarzy i odmładzanie.

Zręczne ręce specjalisty

Jednak nic nigdy nie zastąpi zręcznych rąk specjalisty medycyny estetycznej, indywidualnego podejścia i współpracy między ludźmi. 

Kosmetologia estetyczna rozwija się siedmiomilowymi krokami, dlatego jest bardzo ciekawe, jakie nowe techniki i technologie przyniesie nam przyszłość. Jakie trendy wyznaczy nowe pokolenie. Bardzo wierzę i mam nadzieję, że będą to trendy skierowane na naturalność.

Julia Shershnova
Lekarka, absolwentka Zaporoskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka medycyny estetycznej, właścicielka sieci gabinetów medycyny estetycznej “Beauty Concept” w Szczecinie. 

Facebook Instagram