Dermatic.pl Aesthetic Business

WIOSNA 2021 – Co nowego w gabinetach medycyny estetycznej?

VENOME X DAA
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
O jakich terapiach/zabiegach/produktach warto pomyśleć?
W poprzednim roku pandemia covid-19 zrewolucjonizowała rzeczywistość. Gabinety dostosowywały się do nowych procedur, żeby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo klientów. Nie wpłynęło to jednak na zawrotne nadal tempo rozwoju branży beauty. Codziennie pojawiają się informacje o kolejnych innowacyjnych technologiach, zabiegach, sprzętach, czy procedurach.

Paulina Choczaj

Jaka będzie wiosna 2021 w gabinetach medycyny estetycznej i o czym warto pomyśleć?

Hitem procedury łączone

Regeneracja, odmładzanie, stymulowanie to wiosenne trendy w 2021 roku. Klienci coraz częściej decydują się na zabiegi przynoszące długofalowe efekty. Świadomość tego, że na trwałe rezultaty trzeba trochę poczekać, sama w sobie jest nowym trendem. Zdecydowanym hitem 2021 roku będą procedury łączone, które są nazywane przyszłością branży medycyny estetycznej. To procedury zabiegowe przygotowane przez wykwalifikowanych specjalistów zawierające w sobie różne technologie, zabiegi, suplementację i pielęgnację.

Zdecydowanym hitem 2021 roku będą procedury łączone, które są nazywane przyszłością branży medycyny estetycznej.

Wiosenne oczyszczanie skóry,

np. wieloetapowe wodorowe polega na dogłębnym oczyszczeniu, tak aby wyglądała ona zdrowo i promiennie. Wieloetapowość wskazuje nie tylko na to, że oczyszczanie składa się z kilku kroków. Także na to, że działa wielozadaniowo. Jego podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry, złuszczanie, nawilżanie oraz działanie przeciwstarzeniowe.

Aktywny wodór efektywnie oczyszcza skórę na poziomie komórkowym. Jednocześnie neutralizuje i redukuje wolne rodniki tlenowe, odpowiedzialne za starzenie się skóry, dzięki czemu zatrzymuje proces starzenia.

alt="wiosna trendy"
Hydropeeling_STEKLO/shutterstock.com

Hydropeeling, czyli zabieg wodnej mikrodermabrazji wykonywany jest pod wysokim ciśnieniem wody, dzięki czemu pozwala osiągnąć gładką, jednolitą i świeżą skórę. Ten etap zabiegu usuwa martwe komórki oraz zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Podczas zabiegu – w postaci serum typu premium – do komórek skóry wprowadzane są substancje eksfoliujące i odżywcze.

Efekt złuszczania potęgowany jest dzięki kwasowi mlekowemu, natomiast działanie odżywcze i regenerujące zawdzięczamy aktywnej witaminie C. Zakończeniem zabiegu jest etap masażu przy użyciu głowicy MCS wykorzystującej stymulację mikroprądami. Pozwala ona zwiększyć elastyczność i napięcie skóry. A także aktywować proces przepływu krwi rozpoczynając proces przebudowy włókien kolagenu i elastyny.

Czas na peelingi chemiczne

Zimą skóra była narażona na szereg niekorzystnych czynników atmosferycznych, które mogły spowodować jej przesuszenie. Wczesna wiosna to idealny moment na zabiegi peelingami chemicznymi. Skóra po zabiegach nie może być mocno eksponowana na słońce. Dlatego też ryzyko przebarwień, czy powikłań po zabiegu jest o wiele mniejsze niż w środku lata.

Peelingi chemiczne są szybkim i skutecznym sposobem odświeżenia zmęczonej i szarej cery. Rozjaśnią jej koloryt, wygładzą strukturę, a jednocześnie pobudzą w skórze procesy młodości.

Peelingiem nazywamy kontrolowane złuszczanie skóry pod wpływem działania substancji chemicznych. Są to przede wszystkim hydroksykwasy (AHA i BHA).

Peelingiem nazywamy kontrolowane złuszczanie skóry pod wpływem działania substancji chemicznych. Są to przede wszystkim hydroksykwasy (AHA i BHA). Pod ich wpływem dochodzi do złuszczenia martwych komórek naskórka. Dzięki temu efekt poprawy wyglądu cery jest widoczny natychmiastowo. Wyróżnia się 3 rodzaje peelingów ze względu na głębokość działania:

alt="wiosna trendy"
Peeling hydroksykwasem_Nadi_Aks/shutterstock.com
  • Peeling powierzchowny – odbywa się w obrębie naskórka, usuwa warstwę rogową. Najczęściej stosuje się tutaj kwas salicylowy (BHA) w stężeniu 10-30%, kwasy AHA (np. migdałowy, glikolowy, pirogronowy).
  • Peeling średnio głęboki – dochodzi do górnej warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Oprócz złuszczania dodatkowo przyśpiesza regenerację oraz pobudza fibroblasty. Odnowa skóry trwa ok. 10 dni. Stosuje się do niego kwasy w wyższym stężeniu, np. TCA 35%, AHA 50-70%.
  • Peeling głęboki – sięga aż warstwy siateczkowatej skóry. Daje widoczny efekt przeciwzmarszczkowy. Usuwa nawet głębokie przebarwienia, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Ale wymaga długiego okresu rekonwalescencji (ok. 2 tygodni) i daje największe ryzyko powikłań. Z tego powodu jest stosowany coraz rzadziej. A wielu specjalistów uważa, że seria częściej wykonywanych łagodnych peelingów daje taki sam efekt jak jeden silny, bez zbędnego ryzyka. Do głębokiego złuszczania stosuje się preparaty na bazie 50% TCA i fenolu.
Zabiegi z kwasem hialuronowym

Nieustannie dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Ze względu na możliwość pracy zdalnej klientów i noszenie maseczek jednym z najpopularniejszych zabiegów ubiegłego roku był zabieg powiększania ust. Zapewne ten trend zabiegowy nie ulegnie zmianie.

Intradermoterapia, czyli mezoterapia igłowa twarzy, szyi i dekoltu, ale również głowy i ciała będzie jednym z częściej wykonywanych zabiegów.

Ze względu na możliwość pracy zdalnej klientów i noszenie maseczek jednym z najpopularniejszych zabiegów ubiegłego roku był zabieg powiększania ust. Zapewne ten trend zabiegowy nie ulegnie zmianie.

Mezoterapia igłowa, czyli śródskórne i podskórne podanie preparatów dobranych odpowiednio do pożądanych efektów. Najczęściej wybiera się formę podawania preparatów w postaci pozostawienia depozytów. Mezoterapia igłowa ma dwutorowe działanie. Poprzez samo nakłucie i kontrolowane uszkodzenie prowokujemy ją do natychmiastowych reakcji naprawczych, zwiększonej pracy. A drugim etapem jest pozostawienie i podanie wybranej substancji aktywnej podskórnie.

Stymulatory tkankowe,

to gama preparatów do iniekcji i najnowocześniejsze rozwiązanie w kosmetologii i medycynie estetycznej coraz bardziej popularna. Stymulatory możemy odróżnić ze względu na rodzaj substancji czynnych, mechanizm działania, wskazania, obszary zabiegowe, techniki iniekcji, rezultaty oraz długość ich utrzymywania się. 
Stymulatory tkankowe:

  • służą do odbudowy struktury skóry, dzięki stymulacji komórek skóry, kolagenu i elastyny;
  • dają naturalne efekty poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry;
  • nadają skórze świeżość i promienność.

Do grupy stymulatorów tkankowych zaliczamy preparaty na bazie hydroksyapatytu wapnia, kolagenu, aminokwasów, czy kwasu L-polimlekowego.

Prewencja na topie

Obecnie o wiele bardziej pożądany jest naturalny efekt. Klienci chcą wyglądać pięknie, naturalnie i młodo. Mocno osadzona w trendach jest prewencja. Klienci chcą jak najdłużej zachować młodość, cieszyć się piękną i jędrną skórą oraz brakiem zmarszczek. Jednocześnie zabieg nie powinien w żaden sposób ograniczać codziennego funkcjonowania. To przekłada się na rosnące zainteresowanie metodami nieinwazyjnymi lub z użyciem nowatorskich rozwiązań technologicznych.

Same technologie nieinwazyjne

zdają się przyciągać osoby dotychczas nie zainteresowane zabiegami estetycznymi. Jak wiadomo ich pojawienie się w gabinetach było prawdziwą rewolucją. Laseroterapia daje przecież ogromne możliwości, a spektrum jej działania jest niemalże nieograniczone.

Zapowiada się, że w nadchodzącym roku jeszcze bardziej niż dotychczas zabiegi z użyciem sprzętów medycznych odmienią oblicze medycyny estetycznej.

Zapowiada się, że w nadchodzącym roku jeszcze bardziej niż dotychczas zabiegi z użyciem sprzętów medycznych odmienią oblicze medycyny estetycznej. A technologie oraz marki z wypracowaną renomą staną się głównym motorem napędowym zainteresowania.

Wypełniacze autologiczne

Rosnący zauważalny trend idący w kierunku naturalności na pewno zwiększy zainteresowanie wypełniaczami autologicznymi.

Jest to typ wypełniaczy pozyskiwany z komórek macierzystych, z frakcji osocza krwi pacjenta. Skoagulowane osocze, w formie żelu nie powoduje obrzęków, czy też ryzyka odrzucenia.
W płytkach znajdują się tzw. czynniki wzrostu – mediatory, które działają stymulująco na nasze własne komórki. Zmuszają je do wydzielania kolagenu i elastyny, a co za tym idzie odmładzają. Zabiegi z komórkami macierzystymi i regenerującymi działają zarówno na skórę, jak i tkankę podskórną. Podanie komórek macierzystych poprawia elastyczność i napięcie skóry, dając nam efekt jak przy liftingu.

Odbudowując tkankę podskórną odbudowujemy rusztowanie dla skóry. Zagęszcza się skóra, jej pielęgnacja staje się łatwiejsza. Swobodniej i szybciej wchłaniają się kosmetyki, dzięki czemu efekt ich stosowania jest bardziej widoczny. Komórki macierzyste i regenerujące stymulują powstawanie nowych naczyń krwionośnych. A zatem wpływają na poprawę krążenia i ukrwienia skóry.

Z krwią do komórek z jednej strony dostarczane są składniki odżywcze, a w drugą stronę zabierane produkty przemiany materii. Czyli co za tym idzie nasza skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona oraz oczyszczona. W efekcie w kompleksowy sposób odmłodzona.

Dobry na wszystko

Autologiczny wypełniacz ma zastosowanie na WSZYSTKICH obszarach, m.in.: okolice oczu (dolina łez, kurze łapki), czoło, policzki, bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, szyja. Obecnie wypełniacze autologiczne cieszą się olbrzymią popularnością. Nie tylko ze względu na wysoką efektywność, ale przede wszystkim dlatego, że nie wykazują potencjału alergizującego oraz powikłań. A co za tym idzie są całkowicie bezpieczne.

Klienci pożądają naturalnego efektu, czyli zachować młodość. Ale niekoniecznie zauważalną gołym okiem ingerencję specjalisty w jej utrzymanie.

Dziś i ta tendencja będzie wzrostowa. Klienci pożądają naturalnego efektu, czyli zachować młodość. Ale niekoniecznie zauważalną gołym okiem ingerencję specjalisty w jej utrzymanie. Odmładzanie skóry jest procesem wielopoziomowym, dlatego nie sposób pominąć całkowicie holistycznego podejścia.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify