Dermatic.pl Aesthetic Business

Zastosowanie hialuronidazy w niwelowaniu skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Stosowanie implantów z kwasu hialuronowego powinno być wykonywane przez specjalistów znających zasady leczenia reakcji niepożądanych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, który posiada swoją odtrutkę–panaceum – hialuronidazę. Najważniejsze zastosowania hialuronidazy to ziarniniaki, powikłania naczyniowe i zakażenia bakteryjne typu biofilm.

dr n. med. Anna Markowicz-Stanach

W Europie dostępne jest ok. 200 rodzajów wypełniaczy, produkowanych przez ponad 50 różnych firm. Najbardziej znany wypełniacz to oczywiście kwas hialuronowy. Został on wprowadzony na rynek w 1996 roku w Szwecji. Reakcje niepożądane to najczęściej powikłania typu ziarniniak, biofilm – zakażenie bakteryjne oraz najrzadsze, ale najbardziej dramatyczne powikłania naczyniowe – martwica skóry. A także występująca wyjątkowo rzadko utrata wzroku – opisana już około 150 razy. 

Najważniejsze przyczyny zastosowania hialuronidazy

to brak zachowania prawidłowych warunków sanitarnych, w tym przestrzegania zasad aseptyki podczas wykonywania iniekcji. Dalej brak zweryfikowanego producenta, marna jakość kwasu hialuronowego: wysoki poziom białek i toksyn bakteryjnych. Także niewłaściwe sieciowanie preparatu. Do przyczyn zaliczyć też trzeba stany zapalne ukryte u osoby poddawanej zabiegowi. Są to np.: problemy z zębami, zapalenie zatok, czyraki, opryszczka, liszajec. Antidotum na te wszystkie problemy to znana wszystkim osobom wykonującym zabiegi hialuronidaza

Antidotum na reakcje niepożądane po podaniu kwasu hialuronowego jest znana osobom wykonującym zabiegi hialuronidaza. 

Hialuronidaza to enzym 
alt="zastosowanie hialuronidazy"
Елена-Труфанова-stock.adobe.com

z klasy hydrolaz depolimeryzujący kwas hialuronowy. W wyniku tego zmniejsza się lepkość środka, co ułatwia rozprzestrzenianie się obcych substancji i drobnoustrojów w organizmie. Z tego powodu bywa nazywana “czynnikiem rozprzestrzeniającym”.

Wytwarzana jest przez bakterie oraz plemniki (w przednim odcinku akrosomu, ułatwiając ich wniknięcie do komórki jajowej), a także przez neutrofile. Obecna jest w jadach zwierząt. 

Stosowana w lecznictwie, np. jako substancja ułatwiająca wchłanianie iniekcji o dużych objętościach, do leczenia krwotoków wewnątrzocznych. Albo do zmniejszenia objawów po pomyłkowym pozanaczyniowym podaniu tiopentalu. I w zabiegach estetycznych w celu rozpuszczenia kwasu hialuronowego. 

Enzym hialuronidaza jest stosowany w medycynie od wielu lat między innymi w okulistyce, onkologii, chirurgii plastycznej i anestezjologii. 

Najważniejsze przed podaniem hialuronidazy 

to wykluczyć osoby z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Przed pierwszorazowym podaniem należy wykonać test śródskórny. Wynik odczytujemy po 72 godzinach. W przypadku wyniku ujemnego podajemy enzym hialuronidazę. Każdego z pacjentów poddawanych takiej terapii należy informować o skutkach ubocznych. Podstawowe zadanie to przed wykonaniem nawet próby uczuleniowej właściwie zebrać wywiad z pacjentem. Zabezpieczy to osoby wykonujące zabieg przed powstaniem nawet groźnych dla życia powikłań.

Według prof. Olszańskiego, wybitnego znawcy zabiegów estetycznych hialuronidazę należy podawać tylko jednej firmy z odpowiednią datą ważności. Do wykonania testu w celu wykluczenia alergii na hialuronidazę należy użyć 20 U enzymu po uprzednim rozpuszczeniu w odpowiedniej ilości soli fizjologicznej. Albo użyć gotowego rozpuszczonego preparatu. Po upływie 3 dni odczytujemy wynik próby. Dodatkowo prof. Olszański radzi wykonać test skin prick z następujących alergenów: histamina, test kontrolny (0,9% Natrii Chorati), test wołowy lub owczy w zależności od pochodzenia enzymu hialuronidazy.

Hialuronidaza – enzym antidotum przy leczeniu powikłań

Jest białkiem pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej otrzymywana jest z jąder owczych lub bydlęcych. U bardzo małej grupy pacjentów około 0,1% może po podaniu wystąpić natychmiastowa nadwrażliwość typu I oraz typu IV – zwana opóźnioną. Enzym ten jest stosowany w medycynie od wielu lat między innymi w okulistyce, onkologii, chirurgii plastycznej i anestezjologii. W zabiegach estetycznych z powodzeniem stosowany ponad 15 lat. Występującym najczęściej objawem alergii jest odczyn miejscowy – obrzęk, rumień, świąd, szczypanie w miejscu oddania enzymu. 

Kolejnym powikłaniem jest występujący już rzadziej obrzęk naczynioruchowy Quinckego. Choroba skóry i błon śluzowych charakteryzująca się występowaniem ograniczonych obrzęków. Obrzęki te są niebolesne, niezapalne, bez świądu, nie poddają się uciskowi i najczęściej obejmują twarz, kończyny i okolice stawów. 

Występującym najczęściej objawem alergii jest odczyn miejscowy – obrzęk, rumień, świąd, szczypanie w miejscu oddania enzymu. 

Zdarzają się także obrzęki w obrębie błon śluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Obrzęki ustępują samoistnie lub pod wpływem leczenia w ciągu 24–72 godzin. Obrzęk naczynioruchowy pojawia się w różnym wieku najczęściej w wieku dziecięcym lub okresie pokwitania. Ale zdarza się też początek w wieku dorosłym. Częstość występowania objawów jest różna od 1–2 razy na tydzień do kilku w ciągu całego życia. 

Obrzęk naczynioruchowy może być groźny dla życia, gdy zlokalizowany jest w gardle lub krtani. I gdy grozi zamknięciem dróg oddechowych. Może wówczas dojść do asfiksji, a w konsekwencji do śmierci. Kolejnym powikłaniem jest też pokrzywka. Po raz pierwszy reakcję anafilaksji na hialuronidazę opisał Ebo w roku 2005. 

Przypominamy, aby wykonać próbę uczuleniową i odczytać ją po 15 i 30 minutach – wykluczenie alergii typu I oraz po 72 godzinach, aby wykluczyć alergię typu IV – opóźnioną.

Jeszcze raz przypominamy, 

aby wykonać próbę uczuleniową i odczytać ją po 15 i 30 minutach – wykluczenie alergii typu I. A także po 72 godzinach, aby wykluczyć alergię typu IV – opóźnioną. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po podaniu hialuronidazy stosujemy leki sterydowe i antyhistaminowe. Należy takie testy wykonywać zawsze w gabinecie dysponującym tymi lekami, w razie wystąpienia groźnych dla życia powikłań i alergii typu I. Pamiętajmy, że najważniejsze to właściwa reakcja na powstałe powikłania oraz umiejętność radzenia sobie z nimi.

dr n. med. Anna Markowicz-Stanach

Lekarka z pasji i zamiłowania. Od początku swej drogi związana z medycyną estetyczną i anty-aging.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify