Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Najciekawsze trendy w medycynie estetycznej i kosmetologii A.D. 2021

srs 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Medycyna estetyczna 2021 roku nie jest już tą samą i taką samą jak ta z początku lat 2000. Czego możemy się więc obecnie spodziewać, dokąd ona zmierza? Które substancje i procedury są démodé, a w stronę jakich będziemy się kierować?

Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Naturalność, mała inwazyjność, rewitalizacja oraz bezpieczeństwo pacjentów – to trendy wskazywane przez specjalistów medycyny estetycznej, których poprosiliśmy o wyrażenie swych spostrzeżeń. Zwracają oni także uwagę na wymogi i uwarunkowania, jakie postawiła przed zabiegowcami i ich klientami epidemia covid-19.

Nie powielamy już schematów

Sedno tych zmian zdaje się wykładać Magdalena Kędzia – anestezjolog i lekarz medycyny estetycznej z 12 letnim doświadczeniem.

Jak zauważa od kilku lat obserwuje subtelną, ale konsekwentną ewolucję trendów medycyny estetycznej oraz preparatów, na których pracują zabiegowcy. Nie powielają już schematów, nie robią wszystkim pacjentom takich samych wydatnych ust, czy kości policzkowych. Pacjenci – jej zdaniem – oczekują personalizacji, wsłuchania się w ich potrzeby i subtelniejszych efektów. Raczej zaplanowanej i zaawansowanej strategii dbania o nich całościowo – od zabiegów odbudowujących, przez regenerację skóry, aż po suplementację domową.

Dobrze „zaopiekowana estetycznie” pacjentka to piękna, wypoczęta i naturalnie wyglądająca kobieta, której wieku nie da się określić. Może mieć równie dobrze 30 albo 50 lat – stwierdza Magdalena Kędzia.

Zabiegowcy nie powielają już schematów, nie robią wszystkim pacjentom takich samych wydatnych ust, czy kości policzkowych. Pacjenci oczekują personalizacji, wsłuchania się w ich potrzeby.

Z kolei lek. dent. Magdalena Leki-Pniok, od 15 lat zajmująca się leczeniem ortodontycznym oraz dyplomowany lekarz medycyny estetycznej wyznaje, że już od kilku lat widać bardzo lubiany przez nią trend poprawy naturalnego wyglądu bez zmian rysów twarzy. Na salony w 2021 roku śmiało wkracza więc polirewitalizacja biostymulatorami tkankowymi.

alt="medycyna estetyczna 2021"
AXI, Mr.Music/shutterstock.com

Wydaje mi się, że coraz mniej będziemy oglądali przerysowanych twarzy z dużą ilością kwasu hialuronowego. Mam gorącą nadzieję, że w modelowaniu ust ukierunkujemy się mocniej na naturę, bez hiperkorekcji ust. Rezygnując z technik, które całkowicie zaprzeczają choćby naszym uwarunkowaniom anatomicznym – mówi z kolei dr n. med. Izabela Załęska, międzynarodowa ekspertka w dziedzinie kosmetologii, specjalistka z zakresu kosmetologii estetycznej, medycznej i leczniczej, trenerka, wykładowczyni akademicka.

Podobnego zdania jest Diana Targońska, lekarz dentysta, specjalistka ortodonta.

Medycyna estetyczna to dziedzina, która ciągle zyskuje na popularności i przestaje być tematem tabu wśród pacjentów. Kierunki rozwoju zmierzają do zabiegów mniej inwazyjnych i rewitalizujących, dających naturalny i przewidywalny efekt – stwierdza.

Zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego

Rok 2021 to rok, który przyniesie wiele wyzwań gabinetom medycyny estetycznej. Z pewnością jednym z nich będzie zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego pacjentom jak i pracownikom tych gabinetów. Nie pozostanie to bez wpływu na profil ich działalności – uważa Paweł Ponichtera, lek. dent., który od około 15 lat zajmuje się medycyną estetyczną. – Mówiąc o konkretnych zabiegach będziemy skupiać się głównie na tych regeneracyjnych i rewitalizujących. Zabiegach, które wykazują minimalną inwazyjność, wysokie bezpieczeństwo jak i skuteczność w przypadku regularnego ich wykonywania.

Rok 2021 to rok, który przyniesie wiele wyzwań gabinetom medycyny estetycznej. Z pewnością jednym z nich będzie zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego pacjentom jak i pracownikom tych gabinetów. Nie pozostanie to bez wpływu na profil ich działalności.

Doktor Magdalena Leki-Pniok akcentuje z kolei, że czasy pandemii i związany z nim wymóg noszenia maseczek oraz długie godziny przed komputerem – a przez to kontakt z promieniowaniem HEV – sprawiły, że nasza skóra stała się zmęczona, pozbawiona blasku, cienka i sucha.

Czy potrzebujemy zatem magicznej różdżki? – pyta.

Ależ nie! Z pomocą przychodzą nam kompleksowe zabiegi o szerokim spektrum działania. Jednym z moich ulubionych, którego uwielbiają również moi pacjenci, jest polirewitalizacja oparta na dwóch wyjątkowych preparatach NCTF135HA i NCTF135. Zabieg ten pozwala na uzyskanie widocznych i optymalnych efektów estetycznych bez ryzyka dla skóry. A to dzięki zawartości kwasu hialuronowego oraz 59 składników odżywczych takich jak witaminy, aminokwasy, antyoksydanty, koenzymy i minerały. Z ich pomocą fibroblasty zostają pobudzone do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki nim skóra staje się nawilżona, poprawia się jej jędrność, a my z radością i wspaniałym samopoczuciem będziemy mogli kroczyć przez 2021 r. – odpowiada.

Estetyka 2021 to będzie estetyka zdrowej skóry
alt=""
zolotareva_elina – stock.adobe.com

Podobnie teraźniejszość medycyny estetycznej widzi dr Izabela Załęska.

W mojej ocenie estetyka podąża w kierunku dbałości o skórę i jej jakość, zrozumienia idei stymulacji skóry i wreszcie akceptacji less is more, ale ze zdrową skórą. 2021 rok to postawienie na redermalizację skóry, poprzez rewitalizację i biostymulację osiąganie maksymalnych efektów, które będą wymagały już minimum wypełnień. To także rok, w którym docenimy mocniej autologiczne terapie, w tym autologiczny wypełniacz tkankowy jako bezpieczną alternatywę dla kwasu hialuronowego. Stawiamy na bezpieczeństwo, zdrowie skóry i chyba jednak dużo wiekszą naturalność niż było to w latach poprzednich. Zauważam też większe zainteresowanie zabiegami z wykorzystaniem rekombinowanych enzymów jako niezwykle bezpiecznej terapii wielu defektów skóry – ocenia międzynarodowa ekspertka.

Podsumowując – stawiamy na jakość wyglądu naszej skóry, jej parametry, czy strukturę. Estetyka 2021 to będzie estetyka zdrowej skóry.

Każda z nas chce czuć się piękna, a mężczyźni wyglądać młodziej

Zmieniły się też preparaty, na których pracujemy. Kiedyś do dyspozycji był kwas hialuronowy i botox – niezastąpione oczywiście. Ale teraz są raczej ”wisienką na torcie”, a nie bazą. Bazą jest dbanie o skórę, biostymulacja, mezoterapia, zabiegi autologiczne (osocze, fibryny, nanotłuszcz). Tym cenniejsze, że całkowicie bezpieczne – opisuje Magdalena Kędzia.

Wydaje mi się, że coraz mniej będziemy oglądali przerysowanych twarzy z dużą ilością kwasu hialuronowego. Mam gorącą nadzieję, że w modelowaniu ust ukierunkujemy się mocniej na naturę, bez hiperkorekcji ust.

I coraz bardziej rośnie oferta preparatów z pogranicza wypełniaczy i mezoterapii (Profhilo, Cytocare 715), które przy znikomej inwazyjności dają spektakularne efekty. Albo biostymulatorów o bezprecedensowych efektach (Nucleofill zawierający polinukleotydy z efektem antyoksydacji). To z kolei przyciąga do gabinetów coraz więcej mężczyzn, którzy też chcą wygladać młodziej, ale odstraszała ich bolesność niektórych procedur.

Jedno się nie zmieniło – piękne usta sprawiają radość w każdym wieku i każdej kobiecie. Nieważne czy będą to usta wymodelowane na płasko „russian lips” rodem z IG, czy subtelnie odświeżone kaniulą „french lips”. Każda z nas chce czuć się piękna. I to się nie zmieni! – podsumowuje.

Rewolucyjna biostymulacja skóry otwiera nas na naturalne, ale spektakularne efekty

Medycyna estetyczna na przełomie ostatnich lat mocno zmieniła drogę swojego rozwoju. Szaleństwo zabiegów z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego słabnie na rzecz rewolucyjnej biostymulacji skóry, która otwiera nas na naturalne, ale spektakularne efekty. Nadeszła era silnego pobudzania fibroblastów do pracy, przez co starzejemy się wolniej i mądrzej. Stawiamy na zabiegi o małej inwazyjności i dużym bezpieczeństwie. Pokochaliśmy całoroczne peelingi chemiczne, których eksfoliacyjne działanie genialnie odżywia skórę, nadając jej pożądany blask i jednolitą strukturę – ocenia Zofia Owczarek, towaroznawca, brand manager marki Venome.

Coraz bardziej rośnie oferta preparatów z pogranicza wypełniaczy i mezoterapii, które przy znikomej inwazyjności dają spektakularne efekty; albo biostymulatorów o bezprecedensowych efektach. Nadeszła era silnego pobudzania fibroblastów do pracy, przez co starzejemy się wolniej i mądrzej. Stawiamy na zabiegi o małej inwazyjności i dużym bezpieczeństwie.

Podkreśla, że zabiegowcy starają się już nie tylko korygować skutki, ale przede wszystkim eliminować przyczyny powstałego problemu. Dokładny wywiad, analiza stylu życia pacjenta oraz zalecana pielęgnacja domowa odgrywa ogromną rolę w tym jak zakończy się terapia zabiegowa. Patrzą nie tylko przez pryzmat przysłowiowej „igły”, lecz w ujęciu całościowym. Przez to często zyskują miano beauty-mentora dbając o klienta od A do Z. Budując w nim zarazem świadomość zabiegową i odpowiednie nawyki pielęgnacyjne. Zdecydowanie naszym największym przyjacielem w walce o młody wygląd powinien stać się filtr przeciwsłoneczny i odpowiednie oczyszczanie – twierdzi.

W chwili gdy już poznamy przyczynę problemu klienta, zaczynamy ją eliminować. Kiedyś – przyjmijmy około 5 lat wstecz – do wyboru były preparaty X i Y, używane w zasadzie we wszystkich przypadkach. Dwa preparaty na dziesięć problemów. Ile z nich zostało rozwiązanych? Niewiele. Dlaczego? Złote antidotum na wszelkie estetyczne bolączki nie istnieje. Każdy problem ma swoją przyczynę, a każdy składnik preparatu ma odpowiednie wskazanie – stwierdza Zofia Owczarek.

W kierunku zapewnienia naturalnego wyglądu, braku hiperkorekcji

Powiększanie, korekta kształtu i symetrii ust, także zabiegi nawilżające to grupa, która – zdaniem Pawła Ponichtery – z pewnością będzie cieszyła się dużą popularnością w nadchodzącym okresie. Tutaj będziemy stawiać na naturalność, przewidywalność efektów i komfort pacjenta w trakcie wykonywania iniekcji.

alt="medycyna estetyczna 2021"
Robert-Przybysz/shutterstock.com

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zabiegi na bazie autologicznych wypełniaczy, tzn. pozyskiwanych naturalnie z krwi pacjenta. Trychologia to także dziedzina medycyny estetycznej zyskująca na popularności. Tu będziemy wykonywać zabiegi zarówno mniej, jak i bardziej inwazyjne. Zabiegi regeneracyjne, odżywcze, mezoterapia owłosionej skóry głowy, jak i tzw. terapie polipeptydowe – wylicza doktor Ponichtera.

W 2021 roku przewiduję zwiększenie ilości zabiegów mezoterapii igłowej i mikroigłowej. Ciekawym kierunkiem są produkty typu „botox like”, które aplikowane techniką mezoterapii dają efekty zbliżone do tych po iniekcji klasycznej toksyny botulinowej – to z kolei opinia dr Diany Targońskiej.

Toksyna botulinowa to zabieg przewidywalny i bezpieczny, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Niezmiennie popularne są zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Szczególnie jeśli chodzi o korektę kształtu i symetrii ust, wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, czy linii marionetek. Nici liftingujące zarówno gładkie (rewitalizujące) jak i „haczykowe” to produkty wzbudzające coraz większe zainteresowanie pacjentów. Zabiegi z ich użyciem stają się coraz bardziej popularne i dostępne.

Trychologia to dziedzina medycyny estetycznej zyskująca na popularności. Tu będziemy wykonywać zabiegi zarówno mniej, jak i bardziej inwazyjne. Zabiegi regeneracyjne, odżywcze, mezoterapia owłosionej skóry głowy, jak i tzw. terapie polipeptydowe.

Rozwój medycyny estetycznej w najbliższym czasie moim zdaniem przebiegał będzie w kierunku zapewnienia naturalnego wyglądu, braku hiperkorekcji oraz zapewnienia komfortu zabiegowego i bezpieczeństwa pacjenta – ocenia.

Jedna rzecz póki co pozostaje niezmienna. Pomimo delikatnego zepchnięcia na drugi plan w zabiegach wolumetrycznych, usta stale kochają kwas hialuronowy. Podobna sytuacja dotyczy również modelowania brody. Bardzo możliwe, że tak już zostanie. Zmieniają się jednak zdecydowanie proporcje korekcji i metody iniekcji oraz użyte preparaty z usieciowanym hialuronianem. Szukamy produktów miękkich, ale trwałych, o dobrych właściwościach reologicznych. Gama wypełniaczy Venome Filler z zastosowaną technologią TOUCH zdecydowanie spełnia te oczekiwania. Wedle życzenia – podsumowuje Zofia Owczarek.

Facebook Instagram