Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Mężczyzna w gabinecie zabiegów estetycznych

, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty
Mężczyźni korzystający z usług lekarzy i kosmetologów nikogo dziś nie dziwią. Wśród moich pacjentów stanowią oni blisko 40%. Męska kosmetologia wymaga określonego podejścia strategicznego, niesie za sobą niestandardową filozofię medycyny estetycznej, innej względem kosmetologii kobiecej.

Rinat Sitanovich

O ile wcześniej mężczyznom wystarczył krem po goleniu, to teraz współcześni przedstawiciele płci męskiej dbają o swój świeży, wypoczęty, atrakcyjny i odpowiadający statusowi człowieka sukcesu wygląd.

Mężczyzna – pacjent bardziej zdecydowany

Priorytetem  dla takich pacjentów musi być stworzenie strefy komfortu psychicznego. W odróżnieniu od kobiet, mężczyźni potrzebują cichego, spokojnego otoczenia, braku kolejek, czy tłumów w klinice oraz oczywiście kompetentnego zabiegowca. Ważną kwestią dla mężczyzn jest również akceptacja ich potrzeb – mężczyźni nie lubią być oceniani. W porównaniu z kobietami, mężczyzn cechuje większe zaufanie do specjalisty, są zdyscyplinowani, trzymają się zaleceń. Podczas konsultacji są w stanie konkretnie nakreślić problem, zaznaczyć niepokojący obszar oraz opowiedzieć o swoich oczekiwaniach co do wyniku zabiegu. Specjalista musi dokładnie wyjaśnić zasadność zastosowania konkretnej metody, przebieg zabiegu, zalecenia po nim, trwałość efektu. Mężczyźni szybko podejmują decyzje, zaś zabieg może odbyć się natychmiast. 

Podstawowym celem większości mężczyzn jest zdrowy, zadbany i – co najważniejsze – naturalny wygląd. Pacjenci płci męskiej – w odróżnieniu od kobiet – są mniej skłonni do eksperymentowania.

W odróżnieniu od kobiet, mężczyźni potrzebują cichego, spokojnego otoczenia, braku kolejek, czy tłumów w klinice oraz oczywiście kompetentnego zabiegowca.

alt="mężczyźni"
New Africa – stock.adobe.com

Bardzo istotne wymaganie pacjenta płci męskiej – nie może boleć! Oczywiście, wymaga to odpowiedniego znieczulenia. Warto pamiętać również o śladach po zabiegu, gdyż mężczyźni nie za bardzo lubią chwalić się wizytami w gabinetach zabiegów estetycznych. Zadaniem zabiegowca jest zapewnienie bezpiecznych warunków, dobrania bezpiecznej, nie stwarzającej urazów techniki korekcji wyglądu, możliwie minimalnie uszkadzającej tkanki, przy użyciu bezpiecznych narzędzi (kaniula z tępą końcówką). 

Najlepszym rozwiązaniem będzie opracowanie programu korekcji, rozpoczynającego się od łatwych w wykonaniu, ale gwarantujących widoczne rezultaty, zabiegów.  Efektem tego pacjent łatwiej odnajdzie się w nowym otoczeniu, zaś uzyskany efekt wzmocni zaufanie do specjalisty. Bardziej złożone pod kątem technicznym zabiegi, powodujące większe urazy, wyraziście bolesne, o dłuższym okresie rekonwalescencji (lifting z użyciem nici), należy planować dopiero po tym jak pacjent przejdzie 1 lub 2 złożone zabiegi. 

Mężczyźni są bardziej zainteresowani wynikiem i efektywnością, komfortem i krótkim okresem rekonwalescencji, aniżeli kosztami. Dlatego też metody iniekcyjne są dla nich metodami pierwszego wyboru, w odróżnieniu od inwazyjnej chirurgii plastycznej.

Cechy męskiej twarzy

Twarz męska charakteryzuje się wyrazistą geometrią. Kąty i linie poziome: pozioma linia włosów, równe, ulokowane na skraju kości oczodołu lub delikatnie poniżej brwi z wyrazistymi łukami brwiowymi; głęboko osadzone oczy, bardziej zwarty obszar policzkowy, pozioma linia ust, kwadratowy bądź trapezowy kształt żuchwy. Jedną z najważniejszych cech płciowych jest równy wymiar dolnej i górnej części twarzy. 

Mężczyźni mają grubszą skórę. Większą jej grubość powoduje grubszy o 15-20% od kobiecego naskórek. Jest to skutek ewolucji związany z tym, iż mężczyźni częściej byli poddani wysiłkom fizycznym (obrońca i zdobywca), aniżeli kobiety (opiekunka domu). Stężenie włókien kolagenowych jest większe w organizmie męskim – powodem tego jest wpływ androgenów. Skóra męska ma więcej widocznych żył. Poprawny obieg krwi w organizmie spowalnia procesy starzenia u mężczyzn. Ponadto mężczyźni mają więcej gruczołów łojowych i potowych. Te oraz niektóre inne szczegóły powodują, iż mężczyźni mają mniej zmarszczek.  

Podskórna tkanka tłuszczowa jest mniejsza i bardziej równolegle rozłożona. 

Pacjenci płci męskiej – w odróżnieniu od kobiet – są mniej skłonni do eksperymentowania.

Mięśnie w organizmie mężczyzny są silniejsze i cięższe od kobiecych (33 kg względem 21 kg u kobiet). Mocne i duże mięśnie żwaczowe są przyczyną kwadratowego kształtu twarzy.

Zmiany wiekowe głębokich warstw tłuszczowych powodują zmianę kształtu twarzy oraz inne objawy strukturalnego starzenia się. Baza tkanki kostnej u mężczyzn jest bardziej sztywna, resorpcja związana ze starzeniem się jest wolniejsza. Zatem zmiany wiekowe w twarzy męskiej na wszystkich poziomach anatomicznych występują później niż u kobiet. Strukturowe starzenie się twarzy męskiej przebiega bardziej korzystnie.

Z jakich zabiegów korzystają mężczyźni?

Botulinoterapia (zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej)

Jest to najczęściej wybierany przez mężczyzn zabieg. Świadczy o tym nawet nowa slangowa nazwa – BROTOX, określająca użycie botoksu przez pacjentów płci męskiej (BROther – brat i boTOX).. 

Należy również zaznaczyć, iż dla mężczyzny – w odróżnieniu od kobiety – doświadczenie życiowe, oznaką którego są nie tylko blizny, lecz również zmarszczki, jest bardzo ważne. Niektórzy pacjenci proszą o pozostawienie wybranych zmarszczek na czole lub pomiędzy brwiami. To też widoczne jest u niektórych gwiazd Hollywood (Brad Pitt, George Clooney, Al Pacino oraz inni).

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej idealnie pasują do pacjentów płci męskiej. Są bezpieczne, praktycznie nie pozostawiają śladów po iniekcji, ilość zastrzyków jest minimalna, z reguły tylko jeden. Zaś efekt utrzymuje się w ciągu 5-6 miesięcy.

Dawkowanie preparatu musi być dwukrotnie większe ze względu na aktywny i sporych wymiarów mięsień. Często mężczyźni proszą o nie zmniejszanie aktywności mięśnia, gdyż twarz zupełnie pozbawiona mimiki wygląda niezbyt naturalnie.

Mężczyźni są bardziej zainteresowani wynikiem i efektywnością, komfortem i krótkim okresem rekonwalescencji, aniżeli kosztami.

Czasem po botulinoterapii wymagany jest kolejny etap korekcji – plastyka rysów twarzy za pomocą fillerów na bazie kwasu hialuronowego. Szczególnie w takich partiach jak gładzina i czoło. 

Standardowe obszary botulinoterapii to: czoło, gładzina i oczy. Dołączą do nich również zmarszczki królicze, opuszczony czubek nosa, poszerzone nozdrza przednie, nadmierna aktywność podskórnych mięśni szyi, lifting Nefretete, opadające kąciki ust. Zatem strefy, które już korygują kobiety, z tym że współczynnik wyniesie 2,0. 

Nie można zapomnieć również o wykorzystaniu toksyny botulinowej w celu zwalczania nadmiernego pocenia się, czyli hyperhydrozy. Ten problem znacząco wpływa na jakość życia pacjenta. I nie chodzi tu jedynie o pachy i nieustanne plamy na koszulach, lecz również o dłonie. Uścisk dłoni dla mężczyzny (choć obecnie często zastępowany przez zwykłe kiwnięcie głową) jest istotnym elementem witania się, komunikacji biznesowej. Zaś potliwość dłoni stanowi duży problem i może powodować kompleksy. Warto tutaj zaznaczyć iż mężczyźni – w celu oszczędności, ale nie tylko – proszą o przeprowadzenie zabiegu tylko na prawej dłoni, ponieważ jest on bardzo bolesny. Należy w tej sytuacji uprzednio podać pacjentowi anestetyk (krem pod okluzję).

Wolumetria

Sztuka modelowania konturów twarzy przy użyciu wypełniaczy hialuronowych jest bardzo popularna wśród mężczyzn w różnym wieku.

Młodsi pacjenci w wieku 25-30 lat często korzystają z niej w celu poprawienia swojego wyglądu. Najczęściej modeluje się obszar policzkowy, brodę, rysy nosa, koryguje się garb na nosie. Na czasie jest również augumentacja kątów żuchwy. Zabieg ten wzmacnia męską fizjonomię poprzez osiągnięcie bardziej brutalnego, zdecydowanego, radykalnego wyglądu. Powoduje on mocniejsze zaznaczenie przejścia od twarzy do szyi. Kształt trapezu – kwadratowy typ twarzy, z wyrazistą prostokątną brodą i geometrycznie proste kąty żuchwy.

alt="mężczyźni"
Ihor – stock.adobe.com

Pacjenci w wieku 35+ są zaniepokojeni pojawieniem się zmarszczek, bruzd, fałd. Są to osoby starzejące się w sposób “zmęczony”. Skarżące się na obecność zmarszczek pomiędzy nosem a ustami, bruzd na nosie i policzkach, linii marionetek. Główną zasadą korekcji tych stref musi być bezpieczeństwo. Zatem podstawowym narzędziem do jej przeprowadzenia będzie kaniula z tępą końcówką. Minimalizująca ryzyko wystąpienia krwiaków i innych powikłań, zmniejszająca poziom bólu, poprawiająca komfort podczas zabiegu. Pacjenci po zabiegu korekcji zmarszczek pomiędzy nosem a ustami oraz bruzd na nosie już podczas zabiegu zaczynają wyglądać na świeżych i wypoczętych.. 

Metroseksualiści często są zainteresowani augumentacją warg, natomiast pozostałym mężczyznom można zaproponować rewitalizację ust. Żadnego zwiększania objętości – jedynie nawilżanie i zwiększenie trofiki czerwonego otoku warg.

Pacjenci po pięćdziesiątce, z widocznymi grawitacyjnymi zmianami powierzchniowych obszarów tłuszczowych twarzy, z wiekowymi zmianami głębokich warstw i resorpcją kości twarzy, potrzebują regeneracji utraconych fragmentów. Priorytetem w tej sytuacji będzie korekcja obszaru kości policzkowej, brody, żuchwy. Z wykorzystaniem preparatów zwiększających objętość, charakteryzujących się wysokim poziomem sprężystości i kohezyjności. Iniekcje wykonuje się do warstwy nadokostnowej.

Lifting z użyciem nici

Z procedury tej korzystają głównie mężczyźni, starzejący się w taki sposób, przy którym kształt twarzy się deformuje. Lifting z użyciem nici ma trzy podstawowe cele – stymulacja biologiczna, wzmocnienie i lifting właściwy. W odróżnieniu od kobiet – gotowych na przejście wcześniej zaplanowanego algorytmu, posiadającego etap początkowy w postaci stymulacji biologicznej i stworzenia “rusztowania” z nici gładkich, po którym w ciągu 3-4 miesięcy wykonywany jest kolejny zabieg, element algorytmu – pacjentów płci męskiej interesuje jednorazowa korekcja z użyciem różnych rodzajów nici. Biorąc pod uwagę szybki rytm życia mężczyzn, napięty grafik i brak czasu na rekonwalescencję, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie minimalnej ilości nici gładkich. Poprzez to zostanie osiągnięty lepszy efekt. 

Warto tutaj pamiętać, iż lifting z użyciem nici jest najbardziej bolesnym dla mężczyzn zabiegiem. I dlatego nie może to być pierwszy zabieg w całym programie odmładzającym. Pacjent przed nim musi przejść mniej bolesne zabiegi inwazyjne, zanim zdecyduje się na nici. Zważywszy na to, że taki zabieg przeprowadzany jest na sporej powierzchni (nici o długości do 100 mm), sprawia dodatkowy ból z powodu fiksacji haczyków nici, znieczulenie musi być dosyć komfortowe. Wykorzystujemy tutaj anestetyk infiltracyjny. W okresie po zabiegu konieczne jest stosowanie się do poleceń. 

Lifting z użyciem urządzeń

Praca nad jakością cery zakłada również użycie mezoterapii i metod rewitalizacyjnych. Minusy takich zabiegów – spora ilość nakłuć igłą, występowanie krwiaków (wydłużających okres rekonwalescencji), zwiększona bolesność zabiegu oraz jego częstość. Program z 5-8 zabiegów z 10-dniowymi przerwami zdecydowanie nie odpowiada pacjentom płci męskiej.

Dobrym pomysłem jest użycie różnorakich urządzeń, np. do przeprowadzenia liftingu ultradźwiękowego, liftingu z użyciem fal radiowym. Te metody bowiem zapewniają brak uszkodzeń cery, przez co eliminują całkowicie okres rekonwalescencji.

Zaletą liftingu ultradźwiękowego jest jednokrotność zabiegu, kolejny zabieg może być przeprowadzony po kilku miesiącach. Wyniki tych zabiegów kumulują się i trwają przez dłuższy czas. Lifting ultradźwiękowy sprzyja produkcji nowego kolagenu, przyspiesza metabolizm cery, wyrównuje ton i kolor twarzy.

Lifting falami radiowymi stymuluje wzmocnienie tkanek poprzez stymulację syntezy kolagenu, ujędrnia i podciąga tkanki tłuszczowe, co jest bardzo ważne dla mężczyzn krzepkich. 

W celu usunięcia blizn pooperacyjnych oraz potrądzikowych stosuje się peeling średnioziarnisty, co może być dosyć bolesne. Alternatywnym rozwiązaniem może być fototermoliza frakcyjna.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jakość cery można poprawić stosując nie tylko iniekcyjne i inwazyjne zabiegi. Najbardziej aktualne zabiegi – różne rodzaje czyszczenia, nawilżania cery, masażu. Poszerzone i zabrudzone pory, związane z wiekiem nadmierne rogowacenie naskórka, suchość skóry – wszystko to może być skorygowane delikatnym fermentacyjnym lub ultradźwiękowym peelingiem.

Delikatnie nawilżające kompozycje peelingu – polihydrokwasy, składniki relaksujące i nawilżające. Środki tego rodzaju nie tylko nawilżają cerę, lecz również regenerują właściwości hydrofilowe. I – co jest najważniejsze – nie prowadzą do podrażnień i złuszczania się skóry. 

Mężczyźni mają grubszą skórę. Większą jej grubość powoduje grubszy o 15-20% od kobiecego naskórek. 

Masaż twarzy w warunkach szybkiego tempa życia dla mężczyzny będzie zabiegiem regenerującym, antydepresyjnym, odmładzającym. Masaż obszaru kołnierza rozluźni nadmierne napięcie mięśni, korzystnie wpłynie na obieg krwi, wzmocni funkcje poznawcze i odporność na stres.

Reasumując

współczesny mężczyzna dziś ma wiele możliwości stworzenia wizerunku człowieka sukcesu, osoby pożądanej, w pełni realizującej się. Dzięki przeprowadzeniu dokładnej analizy twarzy mężczyzny podczas konsultacji lekarskiej możemy opracować listę możliwych zabiegów. Obecnie mamy do dyspozycji szeroki wachlarz zabiegów, dzięki którym jesteśmy w stanie wpłynąć na poprawę wyglądu, profilaktykę lub korekcję zmian twarzy, które powstały wraz z upływem czasu. Mężczyźni chcą wyglądać atrakcyjnie, charyzmatycznie, brutalnie. Jeśli taki pacjent trafi do odpowiedniego specjalisty, takiego, który go wysłucha i odpowie na jego potrzeby, będzie to początek długiej i pomyślnej współpracy.

Rinat Sitanovich

Chirurg plastyczny, międzynarodowy szkoleniowiec plastyki twarzy, kierownik naukowy Europejskiej Szkoły Medycyny Odmładzającej (Moskwa).

Facebook Instagram