Dermatic.pl Aesthetic Business

Covid-19 a skóra

, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Ostatnimi czasy wiele osób skarży się na suchą, pękającą wręcz skórę na dłoniach co spowodowane jest w tym momencie nie tylko zimowym okresem jak co roku o tej porze. Przede wszystkim regularnym stosowaniem środków do dezynfekcji dłoni bez odpowiedniego późniejszego zabezpieczenia ich substancjami ochronnymi. Tłumaczymy to pośpiechem, niechęcią do tłustych rąk i pracą z dokumentami. Ale przecież na rynku jest tak duża gama produktów, że z całą pewnością znajdziemy dla siebie odpowiedni, który pozwoli zminimalizować konieczne, a niekorzystne działanie środków do dezynfekcji

dr n. med. Izabela Załęska

Innym problemem są zmiany skórne towarzyszące chorobie, które dodatkowo powinniśmy podzielić na pierwotne objawy skórne i wtórne zmiany – konsekwencje covid-19.

Zmiany skórne towarzyszące chorobie

Zmiany pierwotne współwystępujące z covid-19 diagnozowane są u 1-20%. Ta rozbieżność odsetka populacji z rozpoznanymi zmianami ma związek z opisem specjalistów z początku pandemii z Chin. Wtedy stwierdzono, że zmiany skórne towarzyszą 1% pacjentów, z późniejszym okresem z Lombardii, gdzie stwierdzono już występowanie zmian u 20% chorych.

alt="skóra covid-19"

Rozpoznanie zmian pierwotnych nie świadczy jednak o występowaniu covid-19. Pamiętajmy o normalnym funkcjonowaniu i różnicowaniu zmian skórnych przez dermatologa. Każda z wyżej wymienionych zmian jak wielopostaciowa wysypka skórna, palce covidove, czy pokrzywka mogą świadczyć o chorobie dermatologicznej, a nie infekcji. Np. najbardziej charakterystyczny objaw skórny w przypadku covid-19 występujący u 20% chorych, czyli palce covidove – zmiany rumieniowo obrzękowe przypominające odmrożone palce dłoni, czy stóp, którym dodatkowo towarzyszy świąd – mogą być jednocześnie objawem choroby, jaką jest toczeń odmrozinowy. Nie panikujmy też w przypadku pokrzywki, jeśli jesteśmy alergikami. Zwróćmy uwagę na dodatkowe objawy i ewentualny kontakt z osoba zakażoną.

Rozpoznanie zmian pierwotnych nie świadczy o występowaniu covid-19. Pamiętajmy o normalnym funkcjonowaniu i różnicowaniu zmian skórnych przez dermatologa. Każda ze zmian jak wielopostaciowa wysypka skórna, palce covidove, czy pokrzywka mogą świadczyć o chorobie dermatologicznej, a nie infekcji.

Objaw Gabriniego

Ciekawym aspektem, o którym mało się wspomina jest objaw „Gabriniego”. Sama nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza, który jako pierwszy zmarł w wyniku zakażenia covid i był łysy, co miało niebagatelne znaczenie. Dr Frank Gabrin wraz z naukowcami dowiedli, że osoby dotknięte łysieniem androgenowym są zdecydowanie bardziej podatne na covid.
W Hiszpanii prowadzone badania ujawniły, że 79 % hospitalizowanych stanowili łysiejący mężczyźni.

Dr Frank Gabrin wraz z naukowcami dowiedli, że osoby dotknięte łysieniem androgenowym są zdecydowanie bardziej podatne na covid

Oprócz zmian charakterystycznych dla infekcji niezwykle często pojawiają się zmiany wtórne wynikające z regularnego i długotrwałego noszenia maseczek.

Dochodzi do zaostrzenia bądź pojawienia się zmian takich jak:

Trądzik od maseczki

Dlaczego tak się dzieje? Wspomniane jednostki chorobowe związane są bezpośrednio z funkcjonowaniem gruczołów łojowych. Długotrwałe noszenie maseczki powoduje, że wytwarza się swego rodzaju mikro środowisko o dość dużej wilgotności i podwyższonej temperaturze. Naukowcy dowodzą, że podwyższenie temperatury o 1 stopień potrafi podnieść wydajność gruczołów łojowych nawet o 10%. Czyli w tym przypadku gruczoły łojowe pod naszą maseczką pracują intensywnej. Dodatkowo wzrost wilgotności doprowadza do pęcznienia keratynocytów. Dochodzi zatem do zatkania przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. 

Rezultat? Powstanie stanów zapalnych. Internauci nazwali już nawet rodzaj tych dolegliwości skórnych jako „maskne”, czyli trądzik od maseczki.

Dodatkowo w związku z długotrwałym noszeniem maski możemy mówić o ogólnym pogorszeniu kondycji skóry, czy zmianach z podrażnienia oraz zaostrzeniu atopowego zapalenia skóry.

Możliwe jednak, że zostaną one z nami na dłużej, więc… 

nauczmy się z nimi lepiej funkcjonować.

Długotrwałe noszenie maseczki powoduje, że wytwarza się swego rodzaju mikro środowisko o dość dużej wilgotności i podwyższonej temperaturze. W tym przypadku gruczoły łojowe pod naszą maseczką pracują intensywnej.

alt=skóra covid-19"
Palce covidowe – objaw skórny występujący u 20% chorych;
Chris Curry / shutterstock.com
  • Stosujmy maseczki jednorazowe i wymieniajmy je co około 3-4 h; w niektórych przypadkach dobrym i koniecznym rozwiązaniem mogą stać się przyłbice.
  • Unikajmy makijażu pod maseczkę.
  • Osoby ze skórą suchą powinny stosować kremy nawilżające pod maseczkę.
  • W czasie stosowania maseczki nie testujemy nowych produktów kosmetycznych (pod maskę).
  • Osoby z cerą tłustą mogą wyłożyć od wewnątrz maseczki gazą, chusteczką pochłaniająca wilgoć i wymienić po godzinie.
  • Jak tylko jesteś w odosobnieniu ściągaj maskę na chwilę i pozwól skórze „oddychać”.
  • Po zdjęciu maski umyjmy zawsze skórę i nałóżmy krem.
  • Maska nie powinna bardzo ściśle przylegać do skóry (oprócz nosa i ust).
  • Osoby ze skórą bardzo wrażliwą warto, aby sięgnęły po kosmetyki hypoalergiczne, lekkie (bez środków zapachowych, konserwantów, które podrażniają).

To czy i kiedy klient może korzystać z zabiegów estetycznych zależne będzie od jego stanu zdrowia i tego jak przeszedł infekcję.

W aspekcie zabiegów estetycznych po konsultacjach z wieloma specjalistami zdanie jest wspólne i jedno. To czy i kiedy klient może z nich korzystać zależne będzie od jego stanu zdrowia i tego jak przeszedł infekcję. W najbardziej optymistycznej opcji poczekajmy minimum dwa tygodnie po zakończonej chorobie.

dr n. med. Izabela Załęska

Międzynarodowa ekspertka w dziedzinie kosmetologii, specjalistka z zakresu kosmetologii estetycznej, medycznej i leczniczej.

Facebook Instagram Youtube Spotify